ROC Zeeland sleutelt al Natuurclubs bepalen mosseldebat Na bijna 650 jaar wordt er Vrolijk Pasen De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Zaterdag 22 maart 2008 PZC MAIKEL HARTE Pasen gaat steeds meer op Kerstmis lijken. Nu staat er zelfs al een boom in huize Harte. Weliswaar zonder licht jes en niet pontificaal naast de bank, maar toch. En bij de bakker ligt tegenwoordig paasstol, ik hoor mensen over brunches en diners, er wordt elkaar zelfs 'prettige dagen' ge wenst. Het moet niet gekker worden, terwijl net als bij Kerst nie mand nog schijnt te weten waar het feest eigenlijk om draait. Hoorde ik bij Kerstmis nog iemand zeggen dat dan de geboor te van de Kerstman wordt herdacht waarbij de drie rendieren uit het oosten hem op kwamen halen, nu ving ik een gesprek op waarin werd beweerd dat bij Pasen de wederopstanding van de Paashaas zou worden ge vierd. Die zou op Goede Vrijdag aan zijn oren gekruisigd zijn, waardoor het beestje sindsdien van die lange oren zou hebben. Niet dat ik me er aan stoor, maar ik begin me ondertussen toch af te vragen waar good-old Jezus Christus is gebleven. In alles wat we bij de feestdagen verzonnen hebben, lijkt hij toch echt naar de ach tergrond te zijn verdreven. Hij zal zich ondertussen wel afvra gen: heb ik daar nou zo voor afgezien? In de aanloop naar de Paasdagen komt hij ook helemaal niet ter sprake. Nee, het gesprek van de dag is de kans op een witte Pasen. Wat bij Kermstmis niet is gelukt, moet nu eind maart maar gebeuren. Het valt me een beetje tegen van dat broeikas effect, maar dat mag de pret niet drukken. Het zal wel verwar rend zijn. Met z'n allen rond de boom je ei uitpakken, terwijl buiten de sneeuw de tuin wit kleurt. Daarna aan tafel en flink bunkeren, om vervolgens onderuit gezakt op de bank naar een goeie paasfilm te kijken. Ho ho ho, Vrolijk Pasen. 'Het gesprek van de dag is de kans op een witte Pasen' COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Niet alleen aan de boulevard werkt het ROC aan de huisvesting. Tien jaar geleden fuseerden zeven onderwijsinstellingen. Zo ontstond het ROC Zeeland met maar liefst 40 locaties. door René Schrier Het was tien jaar geleden duidelijk dat er wat moest gebeuren. Een to taal van veertig vestigin gen bracht enorme onderhouds kosten met zich mee. Daarnaast was het bepaald niet efficiënt om als onderwijsinstelling op zoveel locaties actief te zijn. In feite ontstond destijds binnen ROC Zeeland dezelfde discussie die nu ten aanzien van de zieken huizen in Zeeland woedt. Op het moment dat Walcherse wethou ders de dienst in het ROC-bestuur uitmaakten was het ondenkbaar dat de hoofdvestigingen van Wal cheren zouden verdwijnen. Toen echter Jan Roovers deel uitmaakte van de directie van het ROC Zee land, iemand met wortels in Goes, kwam ineens een plan op om in die Bevelandse plaats één grote centrale ROC Zeeland te bouwen. Dat plan sneuvelde en leidde indi rect het vertrek van Roovers bij het ROC in. Volgens huidig directielid Wim Muilenburg is het interessant eens te kijken naar het hypothetische geval van zo'n centrale vestiging in Goes: „Er wordt binnen het ROC beweerd dat in die situatie het ROC in cijfers Het ROC Zeeland heeft 8500 leerlingen, al wordt bij het ROC gesproken over deelne mers. De totale huisvestingslasten bedroegen in 2006 de som van 4.532.378 euro op een totaal van 54.819.623 euro aan las ten. Daar stond overigens in 2006 een totaal van 57.308.300 eu ro aan baten tegenover. Het overgrote deel daarvan, 47.882.922 euro, is afkomstig van rijksbijdragen. Uit het jaarverslag van 2006 blijkt dat in dat jaar 795 perso neelsleden in dienst van het ROC waren op een totaal van 641,3 fte's. ROC io tot 15 procent meer deel nemers zou hebben gehad. We wa ren in ieder geval beter opgewas sen tegen de concurrentie die we nu vanuit West-Brabant en Rotter dam ondervinden." Toch is Mui lenburg uiteindelijk niet ontevre den met de huisvestingssituatie in het zogenoemde compromismo del zoals dat zich nu voor het ROC ontwikkelt. Vooral voor de inbur- geringscursussen, de alfabetise- ringsopleidingen en voor andere cursussen voor nieuwkomers wil het ROC dicht bij de mensen zit ten. Daarom worden ook bewust de huurlocaties Tholen en Zierik zee aangehouden. In de loop van de jaren is bij de Vlissingse vesti gingen een sterke vervlechting met het bedrijfsleven ontstaan en iets dergelijks is in Middelburg aan de gang met de horecasector. En daar is Van Muilenburg niet onte vreden over. Nieuw kantoorgebouw bij de Technumvestigingen aan de Edisonweg Vlissingen Ook al ontstond het ROC Zeeland ruim tien jaar geleden, nog steeds is het eindplaatje niet precies dui delijk. Zo is er de situatie in Vlis singen. Eind 2002 kocht het ROC het voormalige pand van de PZC. Die ruimte was nodig om de deel nemers van de afdeling 1CT en Techniek tijdelijk te kunnen huis vesten, in afwachting van de ver bouwingen aan de Edisonweg, waar het Technum is verrezen. In middels begint Technum 2 vorm te krijgen en zijn de leerlingen weer terug. Als aan de Edisonweg ook nog een nieuw hoofdkantoor komt, is het complex daar gereed en kan het oude PZC-gebouw afge stoten worden. Er is behoorlijk wat belangstelling voor, weet Van Muilenburg. Het ROC-pand aan de Bonedijkestraat in Vlissingen gaat nog dit jaar naar de gemeen te. In Middelburg staan spectaculaire ontwikkelingen te wachten. De ac tiviteiten aan de Arnesteinweg gaan naar het Technum in Vlissin gen. Een deel van de Ravensteijn- weg gaat naar de gemeente, die dat deel zal slopen. Een ander deel blijft in gebruik voor onder meer inburgeringscursussen, school en dergelijke. Verder verplaatst het ROC zijn op leidingen Economie, Horeca, Voe ding en Toerisme naar ZEP Vrije- tijdspark in Mortiere. Het vierkan te schoolgebouw zal daar een trots onderdeel worden van het com plex waarin ook het voetbalmu seum en sportvelden komen. In Goes is enkele jaren geleden een locatie aan de Bessenstraat ge realiseerd, die wat te krap aan het worden is. Daarom gaat het Cios uit dat pand en wordt de Cios-ves- tiging aan de Zwembadweg ver dubbeld. De (huur)locatie aan de Zuster straat in Goes blijft bestaan voor educatie. En dan wordt binnenkort in Ter neuzen een begin gemaakt met een logistiek centrum, samen met enkele bedrijven en ROC Wester- schelde. Daar komen opleidingen voor onder anderen vrachtwa genchauffeurs en medewerkers van bedrijven die bijgespijkerd worden op het gebied van gevaar lijke stoffen en veilig werken. Het pand aan de Latijnse Schoolstraat in Middelburg. foto Ruben Oreel Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem. aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Telefoonnummer Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Mosselkwekers blijven alleen meepraten uit respect voor minister. door Harmen van der Werf YERSEKE - Uit respect voor minis ter Gerda Verburg (CDA, land bouw) blijven mosselkwekers met vertegenwoordigers van natuuror ganisaties praten, anders zouden ze dat niet meer doen. „Want", gaf mosselbestuurder Wout van den Berg gisteren na een vergadering van mosselkwekers in Yerseke aan, „wij hebben niet het idee dat na tuurorganisaties echt willen mee werken aan een oplossing voor de crisis rond de mosselzaadvisserij in de Waddenzee. Ze tillen de dis cussie op zo'n hoog abstractieni veau dat dit nog jaren en jaren kan gaan duren." De mosselkwekers zijn in Yerseke bijgepraat over het overleg van donderdag tussen mosselbestuur ders, natuurclubs en minister Ver burg. Van den Berg is teleurgesteld over de uitkomst. „Omdat de Raad van State in februari de mossel zaadvergunning van voorjaar 2006 heeft vernietigd, zitten de natuur organisaties op rozen. Wij hebben niks te eisen, zij wel. Op zo'n over leg merk je dat." Het enige dat de mosselsector kan doen, is hopen, aldus Van den Berg, dat natuur clubs gas terug gaan nemen onder druk van de politiek en de publie ke opinie. „Zij zijn gevoelig voor imagoschade." Mosselkwekers gaan alvast de financiële schade van de crisis bijhouden om claims te kunnen onderbouwen als bedrij ven in de problemen komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2