weer door het landschap Sluis moet anders Kritiek op 'natuur' brede oever Gebiedsplan brengt dynamiek in de streek Zee Wilders roert raad niet landelijk wonen.n Opruimen van asbest Heikant valt duurder uit De leukste reisverhalen vind je op f IVREISRRORR g% W% 0m Zpzc Zaterdag 22 maart 2008 3 1 Boeren geven weliswaar wat grond op, maar krijgen grond met een betere structuur terug door de aanleg van natuurvriendelijke oevers, foto Peter Nicolai door Frank van Cooten terneuzen - Het gebiedsplan 'Na tuurlijk Vitaal' blijkt sinds de vast stelling in 2004 oen zegen te zijn voor het waterschap Zeeuws-Vlaanderen. „Ik kreeg tranen in mijn ogen toen ik zag hoe bepaalde oevers er zo slecht bij lagen. Door het gebieds plan hebben we al heel wat natuur vriendelijke oevers kunnen ma ken. En die zijn schitterend om te zien", zegt Bram de Keuninck van het waterschap. De Keuninck durft daarom de stel ling aan dat het gebiedsplan weer heel wat dynamiek heeft gebracht in West-Zeeuws-Vlaanderen. Op een kaart wijst hij aan welke werkzaamheden aan de oevers alle maal zijn verricht. Zijn vinger gaat niet over Oost-Zeeuws-Vlaanderen. „Die re gio kent geen gebiedsplan. Het zou wellicht toch verstandig zijn om ook voor Oost-Zeeuws-Vlaan- deren een gebiedsplan te maken." Zo is behalve de Passageule nieu we natuur gemaakt vanaf Terhof stede tot aan Potjes, de rotonde tussen Zuidzande en Cadzand. Momenteel wordt er gewerkt aan nieuwe oevers in de Zwarte Polder tot aan camping Pannenschuur in Nieuwvliet. Volgens De Keuninck zijn de bre de oevers niet alleen goed voor plantjes en beestjes. „Ook de aan palende boeren profiteren van de brede natuurvriendelijke oevers. De kans dat ze aan de oever weg zakken is vrijwel nihil geworden. De veiligheid is aanzienlijk toege nomen." door René Hoonhorst nieuwvliet - Ook René Beijersber- gen van Het Zeeuwse Landschap vindt de brede oevers langs de eco logische hoofdstructuur en de di verse verbindingszone een land schappelijke aanwinst. Maar hij heeft wat moeite met de term 'na tuurvriendelijke oever', omdat die volgens hem de lading niet dekt. Rietvogels spinnen garen bij de aanleg van de brede, glooiende ta luds. „Nederland was van oudsher het rietland in Europa, maar de rietvogels werden bedreigd door het terughollen van biotopen. Bre de met riet begroeide oevers geven reigerkolonies en rietvogels weer de ruimte. Maar voor de rest is de natuurwaarde van zogenaamde na tuurvriendelijke oevers beperkt. De waterlopen blijven in de eerste plaats bedoeld voor waterberging en waterbeheer." Het verwijt dat natuurvriendelijke oevers knuts of andere blauwtong veroorzakende muggen aantrek ken, snijdt volgens Beijersbergen geen hout. „Het toenemen van muggensoorten ligt vooral aan de klimaatsverandering. De muggen gedijen weliswaar goed in waterrij ke gebieden, maar we hebben nu eenmaal waterberging nodig." van de fractievoorzitters, stelt agen da's van commissie- en raadsverga deringen vast. Als Flikweert korter en effectiever wil vergaderen moet ze dat in de beslotenheid van het presidium aankaarten en niet voor de publieke tribune in een openba re commissievergadering. Natuur lijk valt niet altijd te ontkomen aan lange agenda's met zware on derwerpen. Sluis heeft een hoop belangrijke projecten op stapel staan en de raad wil daar tussen tijds alles van weten. Maar dan nog is vergaderen tot diep in de nacht niet de juiste manier. Het presidium doet er verstandig aan van tevoren een betere planning te maken. Zo stonden afgelopen dins dag belangrijke onderwerpen over Cadzand-Bad op de agenda. Enke le ontwikkelaars konden hun pre sentatie pas tegen middernacht ge ven. Nou hoefje natuurlijk geen medelijden te hebben met project ontwikkelaars, die zitten daar voor hun eigen belang, maar echt klant vriendelijk is het niet. Een aantal moest immers nog terug rijden naar Breda en Den Bosch. Wel licht moet Sluis hen dan maar een hotelovernachting aanbieden om de pijn van het lange wachten enigszins te verzachten. Dit valt na tuurlijk makkelijk te voorkomen. Schrijf over Cadzand-Bad een apar te commissievergadering uit, bij voorkeur in deze badplaats. Daar mee kweekt de gemeente ook nog eens goodwill bij de ondernemers van Cadzand-Bad. Emdat is dub bel winst. HEIKANT - Het asbestvrij maken van de omgeving van de afgebran de wagenbouwloods in Heikant valt fors duurder uit dan gedacht. De gemeente Hulst schakelde be gin februari een gespecialiseerd be drijf in om de omgeving van de Magdalenastraat (acht bewoonde percelen en aangrenzende plant soenen) asbestvrij te maken. De schoonmaakkosten bedroegen 1500 euro per dag en geschat was dat de opruimactie drie dagen in beslag zou nemen. De schoon maakploeg had echter langer werk en de totale kosten van de opruim actie zijn opgelopen tot 12.000 eu ro. De verzekering van de gemeen te zal deze kosten dekken. axel - De leden van de Axelse stadsraad zijn niet van plan om als een soort burgerwacht door Axel te paraderen als straks de Wilders- film in première is gegaan. De poli tie deed onlangs een beroep op de raad om extra alert te zijn op extre mistische uitingen. Axel heeft een vrij grote Turkse ge meenschap (tweehonderd zielen), die overigens zelden voor proble men heeft gezorgd. Voorzitter Pier re Eysackers van de raad: „We ver wachten ook met die film geen problemen. Verder zullen we als raad gewoon gewoon doen." De stadsraad vergadert overigens donderdag gewoon in het cultu reel centrum De Halle in Axel. Axelaren kunnen zelf vergaderpun- ten aandragen Voorts wordt stilge staan bij de verkiezing voor de raad op 24 april. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. scnapskleding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 155