Waterlopen kronkelen Woonmarkt in stad Sluis onder druk Vergadercultuur in Scholieren lopen stage bij de Zonnebloem GSSSEil HETELUCHTVERWARMING Vogelbeurs in Terneuzen 30 Zaterdag 22 maart 2008 PZCZ Veel behoefte aan appartementen binnen de wallen. door Frank van Cooten SLUIS - In de stad Sluis bestaat veel behoefte aan appartementen bin nen de wallen. Daar zijn er mo menteel nog te weinig van, vindt wethouder Carien Bolijn. De wo ningmarkt in Sluis staat onder druk. „Vooral ouderen, vinden het prettig op loopafstand van allerlei voorzieningen te zitten. Daarnaast is Sluis gewoon een leuke-avoon- kern." Een van de projecten om in die be hoefte te voorzien is De Smeed- toren. Het gaat om een complex met 44 appartementen tussen de Brugstraat, Vleeshouwerijstraat en Burgemeester van Hootegem- straat. Een aantal omwonenden protes teert tegen de bouwhoogte en de blinde muur. Bouwbedrijf De Del ta werkt daarom een paar alterna tieven uit. Deze opties worden nog voor de zomer gepresenteerd aan de gemeenteraad. Omwonenden hebben vooral moeite met de 'plint' van 3,5 me ter hoog. Achter deze plint ligt de Veel mensen willen graag in een appartement binnen de wallen van Sluis wonen. Daar zijn er ech ter te weinig van. De Smeed- toren voorziet in een behoefte. terneuzen - Leerlingen van het Zeldenrust-Steelantcollege in Ter- neuzen gaan stage lopen bij de plaatselijke afdeling van de Zonne bloem. Dat is besloten na een ge slaagd experiment, eind vorig jaar. De scholieren hielpen toen bij de kerstviering van de instelling, die zich inzet voor mensen met licha melijke beperkingen door ziekte, handicap of leeftijd. Voorzitter van de Zonnebloem Vir- gi Van der Laan: „De stages wor den opgenomen in het onderwijs plan voor komend schooljaar, dus kunnen leerlingen vanaf septem ber meelopen bij alle mogelijke ac- Nieuwe naam Ze zijn hun voornaam voor een poosje kwijt, die twee spelers van dat Zeeuws-Vlaamse voetbalteam. Verbale ruzies met scheidsrechters zijn er de oorzaak van. 'Idioot', beet de ene speler de leids man vorige week toe. Goed voor een rode kaart en een nieuwe bijnaam onder zijn me despelers. parkeergarage. Daarbovenop staan de appartementen. Omwonenden willen de plint weg hebben. Volgens Bolijn is dat lastig omdat er dan geen parkeerkelder gebouwd kan worden. Parkeren op straat vindt de wethouder geen optie. „En we kunnen de parkeer garage niet onder de grond bou wen omdat we dan met archeolo gie te maken krijgen." Eerder gaven de bezwaarmakers al aan liever twee-onder-een-kap- pers te hebben. Dergelijke huizen passen volgens hen beter in de wijk. Zulke woningen passen ech ter niet in de stedenbouwkundige visie voor de stad Sluis, legt Bolijn uit. „Om het stadse karakter van Sluis te benadrukken moet op die plek iets krachtigs worden neerge zet. Daarnaast is bouwgrond in de binnenstad te duur voor wonin gen. Je moet dus stapelen om een project rendabel te krijgen." Bolijn begrijpt de bezwaarmakers maar vindt de bezwaren tegen het 'massale karakter' wat overtrok ken. De architectuur is immers speels met verspringende gevel tjes. „De Smeedtoren past prima in de wijk." De gemeente heeft overigens een oplossing gevonden voor een nieuw speeltuintje voor de wijkbe woners. Er zijn twee opties. Een deel van het weilandje aan de Gro te Maagdenstraat of een groen strook tussen de kerk en het par keerterrein aan de Klokstraat. tiviteiten, zoals bijeenkomsten voor onze gasten, maar ook bij voorbeeld bij het huisbezoek." De Zonnebloem heeft overigens een schreeuwend gebrek aan vrij willigers. De huidige zeventig vrij willigers hebben momenteel 170 gasten onder hun hoede, maar er staan er inmiddels ook dertig op de wachtlijst. Het afgelopen jaar legden de vrijwilligers bijna vier duizend huisbezoeken af Het afde lingsbestuur is ook op zoek naar kandidaat-opvolgers. Dat is een di rect gevolg van het landelijk be sluit dat bestuursleden maximaal twaalf jaar aan mogen blijven. Tip? redactie@pzc.nl 'Stommerik', was de weinig vleien de titel waarmee de andere speler afgelopen zaterdag de scheidsrech ter aansprak. Hij kreeg dezelfde kleur kaart én ook een nieuwe naam. Vandaag zitten ze op de tribune. Geschorst, maar wel broederlijk naast elkaar: het duo Idioot en Stommerik. Waterschap ontpopt zich steeds meer als landschapsbeheerder. door René Hoonhorst NIEUWVLIET - Als waterschapsman pur sang kijkt Bram de Keuninck eerst naar kwaliteiten als wateraf voer, waterberging en peilbeheer. Maar nu waterschap Zeeuws-Vlaanderen al jaren na tuurvriendelijke oevers aanlegt, is hij ook trots dat het schap zich ont popt als consciëntieus landschaps beheerder. „Zeker als er een zonnetje over schijnt, zijn de waterlopen met na tuurvriendelijke oevers prachtig om te zien. De brede oevers leve ren ook minder gevaar voor oever- val op. Het kost de boer een strook je van zijn landbouwareaal, maar het is wel goede droge grond die direct aan de oever ligt." Natuurbescherming heeft nog steeds geheimen voor De Keunin ck. Zo zijn De Blikken de afgelo pen jaren ook in zijn ogen getrans- [brink Onderhoud 24h service •Vervanging Watertorenweg 18 - 4651 AB Steenbergen Tel. 0167-563294 - www.warmtegarantsteenbergen.nl terneuzen - In het wijkgebouw aan de Edvard Grieghof in de Ter- neuzense wijk Oudelandse Hoeve is zaterdag 29 maart een vogel- beurs. Liefhebbers en handelaren bieden van 9.30 tot 12.00 uur vogels te koop aan. Ook zijn er kraampjes met vogelbenodigdheden. De toe gang tot de beurs is gratis. formeerd in een heel mooi natuur gebied. Maar De Keuninck snapt niet waarom de laaggelegen schor ren moesten verzoeten. „De Blikken waren uniek, omdat er zoutminnende planten groei den. Zoveel kwelwater borrelde zo ver van de kust nergens anders in de polder op. Door allerlei maatre gelen voor de ontwikkeling van nieuwe natuur is bijzondere, al aanwezige natuur verdwenen. Het nut daarvan kan ik af en toe niet helemaal volgen." Maar als het nuttige en het aange- 'Waterlopen met natuurvriendelijke oevers zijn prachtig om te zien' name zijn te verenigen, is De Keu ninck de eerste om toe te happen. Zo juicht hij het zichtbaarder ma ken van de Staats-Spaanse linie in het Zeeuws-Vlaamse landschap toe. Want niet alleen de natuur vaart wel bij bijvoorbeeld aanpas- De vergadercultuur is be rucht in Sluis. Te weinig ver gaderdiscipline en te veel on derwerpen op agenda's. Ver gaderen tot diep in de nacht verslapt de aandacht. De vergadering van de raads commissie Ruimte afgelo pen dinsdagavond en -nacht is exemplarisch voor de ma nier waarop in Sluis wordt verga derd. Te veel 'zware' onderwerpen en een aantal presentaties leiden ertoe dat commissievoorzitter Sjaak Quaak pas tegen een uur 's nachts afhamerde. En dat terwijl singen aan een historische waterli nie als de Passageule, het water schap creëert en passant veel extra waterberging in de streek. De Keuninck: „Het is natuurlijk fantastisch dat de aanleg van ecolo gische verbindingszones niet al leen nieuwe biotopen voor plan ten en dieren schept, maar tegelij kertijd bijdraagt aan een gezond watersysteem en bescherming biedt tegen wateroverlast in perio den dat er extreem veel neerslag valt." De Passageule of Linie is een dra ger van de ecologische hoofdstruc tuur. De waterloop vormde vroe ger de verbinding tussen het Zwin en de Braakman. Voor het water schap is de Passageule al sinds jaar en dag een van de hoofdafwate- ringssystemen in West-Zeeuws-Vlaanderen. „Maar door de aanleg van natuur vriendelijke oevers en natuuront wikkeling als het uitgraven van kre ken rondom de waterloop is de Passageule ook de natte verbin ding geworden tussen allerlei vroe ger afzonderlijke natuurgebiedjes." Samenwerking met provincie, ge meente Sluis, Dienst Landelijk Ge bied én natuurbeschermingsorga nisaties zorgde er voor dat de Pas sageule niet alleen meer water kan bergen en zijn taak als waterafvoer der beter kan uitvoeren, maar ook de spil is tussen diverse - vroeger losliggende - natuurgebiedjes. Daarbovenop is ook de cultuur historie goed zichtbaar. Bram de Keuninck heeft er echt lol in gekregen. Enthousiast laat hij zien hoe tal van waterlopen tus sen de Braakman en de Zwarte Pol der het laatste decennium zijn ver anderd door de aanleg van natuur vriendelijke oevers. Momenteel krijgen de laatste waterlopen van het gebied in en om de Zwarte Pol der, van natuurgebied de Knok- kert tot net voorbij boeddhistisch centrum Naropa, een natuurvrien delijke metamorfose. Liepen er vroeger vooral rechte sloten door de akkers, tegenwoordig kronkelen kreken en waterlopen weer door het landschap vanaf de kust tot aan de Braakman. Moerasgebied jes langs de waterlopen en hoogte verschillen in de taluds geven tal van planten en dieren levenskan sen. De boeren gaven dan welis waar wat grond op, maar kregen grond met een betere structuur te rug. ANALYSE door Frank van Cooten diverse onderzoeken aantonen dat hooguit drie uur achter elkaar ver gaderen echt het maximum is om van enige effectiviteit te spreken. Fractievoorzitter Lia Flikweert van het CDA klaagde vooraf nog wel bij commissievoorzitter en partij genoot Quaak over de gang van za ken. Quaak gaf het enige en juiste antwoord. Daarvoor moet je niet bij mij zijn maar bij het presidium. Het presidium, het vergaderclubje ALMANAK Gerealiseerde natuurvriendelijke oever langs de Bolderweg bij Biervliet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 154