'Als het druk is, haal ik het gebed later in' 'A fl 'We bidden voor de ministerde staatssecretarishoge leidinggevenden en het Koninklijk Muis Rijksgebedcoördinator Maarten Verhoef PZC Zaterdag 22 maart 2008 I 1 5 nderen gaan een sigaret roken, ik ga vijf minuut jes bidden." Hendrik Jan Bakker ondervindt op zijn werk geen problemen om zijn geloof te praktiseren. „Toen ik hier sollici teerde, heb ik gezegd dat ik mos lim ben en dat ik vijf keer per dag bid. Ze reageerden positief Mijn baas was juist bang dat het een probleem zou zijn dat er geen apar te gebedsruimte is in het kantoor. Maar dat geeft niet, ik bid gewoon in de archiefruimte. Dan hang ik een bordje 'niet storen' aan de deur. Ik zou ook achter mijn bu reau kunnen bidden, maar ik wil mijn collega's daar niet mee con fronteren." Via zijn echtgenote koos Bakker tien jaar geleden voor het islamiti sche geloof. Hij is werkzaam op het secretariaat van een advocaten kantoor in Den Haag. Hij bidt vijf keer per dag, twee gebeden vallen binnen kantoortijd. „Dat komt niet op een half uurtje aan. Het is hoe soepel je jezelf opstelt. Als je eist dat je precies om één uur moet bidden, dan zal dat minder begrip opleveren, denk ik. Ik ben niet zo streng in de leer. Gelukkig laat mijn werk het bidden toe. Mocht het een keer heel druk zijn dan haal ik het gebed later in. Als je achter de lopende band staat is het natuurlijk een ander verhaal." Bakker vast vier weken tijdens de ramadan. „Ik ben dan wat trager, kan me minder goed concentre ren. Ook daar hebben mijn colle ga's gelukkig geen moeite mee." Dat geldt niet voor iedereen. Bak ker kent verhalen waarbij collega's minder begrip opbrengen voor een vastende moslim. „Dan wor den er grappen gemaakt tijdens de lunch in de trant van: 'kijk eens wat een lekker broodje ik heb'." Vasten kan volgens Bakker ook een positief effect hebben. „Ik ken mensen die zeggen dat ze door het vasten juist extra helder worden." Voor gelovige moslims lijkt op de werkvloer veel begrip te zijn. Bij de vakcentrale FNV is het onder werp geen issue. „We krijgen hier over geen klachten of opmerkin gen van leden", zegt Mustapha La- boui, projectleider etnische min derheden bij de FNV. Of dat bete kent dat zich nergens problemen voordoen durft hij niet te zeggen. „Dan gaat het om individuele ge vallen. Ik weet dat sommige mos lims niet bidden op het werk, om dat ze dat lastig vinden. Ze halen het later thuis in. In sommige cao's is vastgelegd dat moslims vrij mogen nemen op hun feestdagen, net als christenen en joden. Posi tiefis ook dat steeds meer bedrij ven een meditatieruimte inrich ten, waar iedereen die daar behoef te aan heeft zich kan terugtrek ken." foto ANP Dilemmasessies De opmars van bezinning en reflectie op de werkvloer dringt door tot in de mission statements van bedrijven. Inmiddels heeft een kwart van de tweehonderd grootste bedrijven in de wereld een 'werkdoelstelling' die verder gaat dan zaken van financiële en operationele aard, zo blijkt uit on derzoek van adviesbureau KPMG. Niet alleen bedrijfsmatige zaken als winstmaximalisatie, maar ook 'morele doelen' worden gedefinieerd. „Steeds meer directies stellen zich de vraag: wat is onze missie, waartoe zijn wij op aarde en wat brengt ons in dit bedrijf samen?", zegt Muel Kap- tein van KPMG. „Daardoor wordt bezinning en reflectie op alle niveaus in de organisatie gestimuleerd." Verder signaleert KPMG de opkomst van 'dilemmasessies' op het werk, waarin wordt gediscussieerd over zaken als bidden, wel of niet werken op religieuze feestdagen, vloeken of de weigering van een islamitische col lega om een vrouwelijke medewerker een hand te geven. dat ik doe, is door de meditatie echt een stuk beter." Volgens Ineke is meditatie uit de hoek van zweverigheid aan het kruipen. „Ik merk dat het besef bij steeds meer mensen doordringt dat meditatie een positieve bijdra ge kan leveren aan het welzijn van de werknemer." De positieve effecten van medita tie is een van de redenen waarom Lizelotte Smits van CNV Publieke Zaak zich al jarenlang sterk maakt om die vorm van bezinning als se cundaire arbeidsvoorwaarde te ver ankeren in de cao. Haar doel is dat werknemers recht krijgen op een meditatieruimte waar ze dagelijks terecht kunnen voor bezinning en reflectie. Tot nu toe heeft haar kruistocht nog geen concreet resul taat opgeleverd. „Een professione le meditatietraining voor het perso neel of het inrichten van een stilte ruimte is veelal geen probleem. Maar vastleggen dat de werkne mer dagelijks het recht heeft om te verige imago is er zo langzamer hand wel van af Dat blijkt wel uit alle initiatieven die buiten de cao om worden genomen. Zo heeft Nuon pas geleden op het hoofd kantoor een 'spirituele villa' geo pend." Of de drukke werknemer zich bij reflectie en bezinning nu richt op zijn eigen lichaam of op God of Al lah, het dient volgens meditatie- trainer Grijns grofweg hetzelfde doel. De overheid telt inmiddels zo'n driehonderd christelijke ambtena ren die groepsgewijs samenkomen om te bidden en gelijkgestemden te ontmoeten, aldus rijksgebed coördinator Verhoef „Het mooie van het samen bidden is dat het óveral kan", zegt hij. „Iedere lege kantoorruimte is geschikt om in de lunchpauze even een half uur tje bij elkaar te gaan zitten. Sommi ge collega's gaan tussen de middag even naar de sportschool, wij doen aan geestelijke fitness." Gebedscoördinator Frank Dodemont draagt bijbels naar de gebedsruimte van het ministerie van Buitenlandse Zaken. foto Harmen de Jong/GPD mediteren onder werktijd, gaat veel werkgevers een stap te ver." Als het recht op bezinning en re flectie wordt vastgelegd in de cao, kunnen mensen die zich vanuit hun geloofsovertuiging willen te rugtrekken daar mooi op meelif ten, aldus Smits. Dus ook bidden de christenen en moslims die een matje uitvouwen en met hun ge zicht naar Mekka knielen. „Werk gevers verbinden zich liever niet aan religie. Maar bij de deur van zo'n speciale stiltekamer staat nie mand die vraagt of iemand komt bidden, mediteren of gewoon even rust nodig heeft." Hoewel ze haar doel nog lang niet heeft bereikt, gaat het volgens Smits de goede kant op: „Het zwe- 'Zo heeft Nuon pas geleden op het hoofdkantoor een 'spirituele villa' geopend' itoor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15