Zeeland om als kleintje te overleven Brandweer oefent Buurtsuper is al lang niet meer vanzelfsprekend WOON PL AZA MIDDELBURG Zee landelijk wonen.n oft Scouts op pad in de Zak Boxspring de De leukste reisverhalen vind je op iVRËiSRRDRR SPZC Zaterdag 22 maart 2008 31 GOES - Scouts uit heel Nederland komen dit paasweekeinde drie da gen bij elkaar in de Zak van Zuid-Beveland om hun scouting- technieken bij te schaven. In totaal zullen zo'n tweehonderd deelnemers aanwezig zijn. Er zijn zes verschillende kampen. Zo is een groep gelegerd bij Fort Elle- woutsdijk, andere bij lokale scou- tinggebouwen zoals in 's-Graven- polder of Kapelle. door Piet Kleemans De Buurtsuper, das vriende lijk dichtbij. Nog niet zo lang geleden was het één van de reclameslogans voor de le vensmiddelenwinkels in de kleine kernen. Anno 2008 is de buurtsu per al lang geen vanzelfsprekend heid meer. De echte dorpswinkel is een uitstervend fenomeen. Op Schouwen-Duiveland moeten zes van de zeventien kernen het zonder lokale supermarkt stellen. In drie kernen is nog wel de echte buurtsuper nog te vinden en in de wat grotere dorpen zijn het filia len van grote supermarktketens waar de dagelijkse inkopen gedaan worden. De buurtsuper. Vroeger heette het de kruidenier en in elk dorp wa ren tot aan de jaren zestig vaak meerdere kruideniertjes. In Dreischor waren er in 1967 nog vier. Terwijl het winkelbestand al stevig teruggelopen was in het ringdorp. In de jaren tachtig van de vorige eeuw was in zo'n beetje elk dorp nog wel zo'n winkeltje waar de dorpelingen terecht konden voor hun dagelijkse boodschappen én vaak nog veel meer. In Sirjansland, Serooskerke, Noordwelle, Ellemeet en Zonnemaire is al jaren geen sprake meer van een buurtsuper. In Sirjansland wordt - rijdende winkels ten spijt - het gemis van de dorpswinkel nog dagelijks ge voeld volgens dorpsbewoner Dirk Fluijt. „Zo'n dorpswinkel is meer dan een winkel. Het is voor ons al naast Hotel Arneville Trendhopper collection GoedSlapen' Elke ie zondag van de maand geopend! Cratis parkeren! www.woonplazamiddelburg.nl tijd een ontmoetingspunt geweest. Maar dat is weg en komt nooit meer terug." In Kerkwerve werd begin jaren ne gentig een streep gezet onder buurtsuper Jonker. Dat werd vol gens dorpsraadsvoorzitter Peter van Langeraad absoluut als een ge mis ervaren. „Nu draait er in het dorpshuis een winkeltje voor de vergeten boodschappen. Het is ze ker niet hetzelfde als de buurtsu per van Jonker, maar het voorziet zeker in een behoefte." tot in de kleinste details ontworpen en afgewerkt door onze eigen vakmensen Grenadierweg 17b Middelburg www.baderie.nl ZIERIKZEE - De Schouwen-Duive- landse brandweer houdt dinsdag een groots opgezette oefening in Zierikzee. Meerdere blusploegen worden ingezet. De oefening begint rond 19.30 uur met het formeren van een brand weerpeloton op het parkeerterrein bij het gemeentehuis aan de Laan van Saint Hilaire. Het is de bedoe ling dat de brandweermannen met zeven voertuigen koers zetten naar de oefenlocatie, zijnde de ge bouwen van landbouwcoöperatie CZAV aan de Vissersdijk aan de rand van Zierikzee. Daar wordt een grote brand in de CZAV-geo- buwen gesimuleerd. Tijdens de oefening gaat het voor al om het trainen van de procedu res die gelden voor grootschalige inzetten. Een soortgelijke oefening staat ook voor maandag 21 april op het programma. Vera de Jong drijft dorpswinkel Nummer 11 in Noordgouwe. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 145