Het is een worsteling Zeeland Oosterse taxi doet intrede in Renesse Kraker Mondragon: Tk mag blijven' Kitesurfen en strandzeilen op Brouwersdam HETELUCHTVERWARMING Rijke collecte 30 Zaterdag 22 maart 2008 PZCS Raymond Verduit showt een tuktuk in Het Markiezenhof in Bergen op Zoom. De oosterse taxi is vanaf vandaag aan te roepen in Renesse en Ber gen op Zoom. foto Robert van den Berge Brabander introduceert tuktuk op Schouwen en in Bergen op Zoom. door Ad Goddrie BERGEN OP ZOOM - De tuktuk. Niet weg te denken uit het straatbeeld in steden in Zuid-Oost Azië. Wat Raymond Verduit betreft wordt het ook in Bergen op Zoom en Renesse een vertrouwd gezicht. De Bergenaar begint vandaag met een bedrijf in oosterse taxi's. Hij beschikt over vijf taxi's, ge maakt in India: twee voor Bergen, twee voor Renesse en een in wit met rozen uitgevoerde versie, spe ciaal voor bruiloften. „Toch bijzon der om in zo'n auto te trouwen." Verduit loopt al vijf jaar met het idee rond. „Het leek me al wel wat toen ik vijf jaar geleden in Azië aan het reizen was. Maar ik had toen niet het zelfvertrouwen om er echt mee te beginnen", aldus de 31-jarige Verduit. „Maar toen ik hoorde dat ze nu ook rijden in Den Haag en Amsterdam, besloot ik het toch door te zetten. Dat was een jaar geleden. De tussenliggen de tijd heb ik nodig gehad om het van de grond te krijgen. Het is echt een jaar van bloed, zweet en PW Raymond Verduit begint vandaag in Bergen op Zoom en Renesse een taxibedrijf dat gespeciali seerd is in tuktuks, oosterse taxi's. Ze zijn gemaakt in India. brouwersdam - Natural High Kite- surf 8c Events viert de opening van het nieuwe kitesurfseizoen dit weekeinde met tal van activiteiten. Vandaag en morgen geeft het be drijf gedurende de hele dag specia le kitesurfcursussen. Gevorderden kunnen aan de slag met testmateri aal. Er zijn ook kitebuggy- en blok- artclinics en verschillende strand- spellen. Natural High is gevestigd bij strandpaviljoen De Kous aan de Brouwersdam. tranen geweest." Aanvankelijk had hij het idee om enkel in Renesse te beginnen. Daar mikt hij in de zomer op het vervoer van toeris ten naar campings, stranden en uitgaansleven. „Maar ik ben Berge naar en ik zie hier ook wel kansen. Een tuktuk is ideaal voor de korte ritten. Zeker in de zomer lijkt mij hier wel een markt voor te zijn, vooral als je evenementen hebt. Ook wil ik gaan samenwerken met de VW, voor het toerisme. Het is leuk om erin door de stad te rijden." Groot voordeel van de tuktuk is in zijn ogen dat de taxi op straat aan te houden valt. Voor het vervoer rekent hij vier euro. „De tweede persoon betaalt dan twee euro. Ik heb een tuktuk waar drie mensen mee kunnen, maar ook een met plaats voor zes passagiers. Moeten klanten verder weg, dan komt er twee euro bij." Met aanpassingen is de tuktuk ook geschikt voor taxivervoer buiten de zomer. „Maar ik vind het toch vooral seizoensgebonden." Een in komstenbron vormt reclame. „Be drijven kunnen reclame laten aan brengen op de tuktuks, evenals verenigingen." Hij beseft dat hij met iets volkomen nieuws begint in Bergen op Zoom en Renesse. Toch wint de tuktuk aan populari teit. „Een kennis van me is er nu ook in Roosendaal mee begonnen. Of het hier aan zal slaan, moet blij ken. Maar ik heb een goed gevoel." [brink Onderhoud 24h service Vervanging Watertorenweg 18 - 4651 AB Steenbergen Tel. 0167-563294 - www.warmtegarantsteenbergen.nl ZIERIKZEE - De collecteweek voor het reumafonds heeft in Zierikzee 3249,46 euro opgeleverd. De collectanten in Bruinisse haal den 1606 euro op. Met het geld doet het reumafonds onderzoek naar behandelmetho den en medicijnen. De kleine supers zijn er nog. Ook al is het hard werken. Af en toe trekt iemand aan de bel. Opdat beleidsmakers de waarde ervan niet uit het oog verliezen. door Esme Soesman Een zak aardappelen. Een pak melk. Een half brood. Vooral héél véél vers brood. De klink van de winkeldeur van Nummer 11, het dorpswinkeltje van Vera de Jong in Noordgouwe, blijft geen vijf mi nuten onberoerd. En toch is het pezen. Een worsteling om te kun nen voortbestaan. 'Hallo, ik besta nog', luidt de aanhef van de har tenkreet die De Jong eind vorig jaar schreef aan de gemeente. De regeltjes maken het draaiende houden van de - deze maand zes tien jaar oude - winkel niet gemak kelijker. Een opvallend geverfd ver wijzingsbordje bij de Noordgouw- se rotonde moest worden wegge haald. Uniformering is het credo van de ANWB, die de bewegwijze ring op Schouwen-Duiveland re gelt. Daarnaast, vertelt de winke lier, werken voor Noordgouwe af gegeven ventvergunningen verlies aan klandizie in de hand. De winkelbel mag dan het beeld van weelde oproepen, de werkelijk heid is anders. „Ik ben een enor me doorzetter en zie dit ook een beetje als een uitdaging. Om iets wat eigenlijk onmogelijk is toch voor elkaar te krijgen", verklaart De Jong haar drijfveer. En dus kroop ze in de pen, in de hoop het ELLEN VAN HOUDT Ellen van Houdt uit Noordgouwe stapt iedere dag wel even binnen. Ze combineert dat loopje niet in kopen elders. „Maar hier komen is een bewuste keuze. Waarom? Omdat Vera, Vera is. Het is prettig om naar haar toe te gaan. En het is niet in woorden uit te drukken wat de waarde van haar winkel is. Welk dorp van dit kaliber heeft nog zo'n winkel? Met zo'n sociale functie. De school op Noordgouwe is al weg..Dat is een verarming. Hier zie elkaar nog wel." Nieuwe bewoner van oud-theater voelt zich inmiddels prima thuis. door Martijn de Koning zierikzee - De gemeente Schou wen-Duiveland laat de kraker in Mondragon voorlopig met rust. Dat zegt Jeroen Rutten, die begin vorige maand zijn intrek nam in het leegstaande, voormalige thea ter. In het gemeentehuis kon nie mand dat gisteren bevestigen. Rutten kraakte begin februari het achterste gedeelte van gebouw in Zierikzee. Wethouder Ad Verse- put had toen geen goed woord over voor de nieuwe bewoner, die hij 'geen kraker, maar een inbre ker' noemde. De gemeente laat in de voorzijde gemeentebestuur er in ieder geval bewust van te maken dat alle beet jes voor een winkeltje als Num mer rr het verschil kunnen maken. Nee, niet om subsidie te kunnen vangen. „Dat zou ik niet willen. Ik werk keihard en dan zou je nog dank je wel moeten zeggen ook. Ik wil alleen zeggen: maak het me niet onnodig moeilijk", licht ze haar brief toe. Haar ex-man begon de winkel zes tien jaar geleden. Kort nadat de laatste verswinkel in Noordgouwe, de zaak van het bakkersechtpaar Wagemaker, werd gesloten. Die sluiting viel de bevolking zwaar. 'Een dorp zonder brood, da's socia le nood' kopte de Zierikzeesche Nieuwsbode op de dag dat er - compleet met een optreden van de fanfare - afscheid werd geno- RIET DELST Riet Deïst uit Zonnemaire is geen trouwe, dagelijkse klant. Maar voor een vergeten boodschap komt ze maar wat graag naar Noordgouwe. „Of voor buskaarten en om geld te pinnen. Ook dat is handig. Zou Vera er mee stoppen dan zou ik haar zeker missen. Het is een win kel met een bijzondere uitstraling. Dat komt door Vera zelf. Vergeet je je portemonnee, dan is dat geen probleem. Ben je te iaat, dan hangt ze je brood gewoon aan de voordeur." men van de Wagemakers. Niet al leen raakte Noordgouwe haar win kel kwijt, ook kwam er een einde aan een eeuwenoude traditie. Van af 1417, zo haalde een dorpsgenoot de archieven aan, was er een Wage maker in de bakkerij aan het werk geweest. Aan dat verlies viel niets te doen. Maar Noordgouwe kreeg wel weer een winkel. Binnen de kortste keren draaide De Jong, van oorsprong choreografe, op volle toeren mee. Idealisme? „Ja zeker. Elf (naam en huisnummer van de winkel, red) is een gekkengetal. Je moet eigenlijk een beetje gek zijn om dit te doen. En het was ook naïviteit. Ie denkt de hele wereld aan te kunnen op die leeftijd." Maar het was buffelen. „Ie moet een hele hoop omzet hebben om er een klein salarisje uit te halen", verduidelijkt De Jong. Als kleintje moet je het zonder buikkortingen doen, terwijl je net zulke hoge kos- van het pand iemand wonen, juist om te voorkomen dat het gebouw gekraakt wordt. Het gedeelte waar in Rutten huist, heeft echter een eigen huisnummer (Paardenstraat 2) én staat langer dan een jaar leeg. Samen met het gegeven dat Rut ten zowel de politie als de gemeen te op de hoogte heeft gesteld van zijn actie, voldoet hij daarmee aan de eisen die aan kraken worden ge steld. De gemeente lijkt nu eieren voor haar geld te kiezen. Waar ze de eer ste dagen van Ruttens verblijf in Mondragon dagelijks de openge broken deur weer dichttimmerde (zelfs een keer toen de bewoner en zijn hond nog binnen waren), zijn de partijen nu met elkaar in gesprek over de zaak. Daarmee heeft Rutten wat hij wil D. KETTING Wat mevrouw Ketting uit Noord gouwe betreft kreeg Nummer 11 meteen subsidie, zodat Vera ook een keer op vakantie kan. „We kunnen Vera niet missen hoor, echt niet. We hebben al eens meegemaakt dat we zonder winket kwamen te zitten. Ver schrikkelijk. We komen hier voor van alies. Brood, melk en groen ten. En ik ga altijd met meer weg dan ik van plan was. Want Vera heeft altijd bijzondere dingen. Ook als mijn kleinkinderen er zijn, willen ze hier altijd even naar toe." ten hebt (voor abonnementen en dergelijke) als grote supermarkten. Het grote klantenbestand van wel eer dunde geleidelijk uit, met de invoering van de euro en de super marktenoorlog als duidelijke diep tepunten van de afgelopen jaren. Maar ook plaatselijke veranderin gen zoals de sluiting van de school werkt door. Moeders die nu dage lijks de auto moeten pakken, ver dwijnen met hun boodschappen lijstje van het dorp. Het heeft De long's idealisme niet aangetast. „Het is zonde om nu af te haken. Ik hoop dit te blijven doen tot ik niet meer kan." Op haar speciale wijze. Want toen ze vorig jaar in nieuwe diepvriezers investeerde, koos ze voor die duur dere - maar dan wel milieuvriende lijke exemplaren. Zoals ze ook ge bruikte plastic zakjes en eierdozen in haar bedrijfsvoering heeft geïn tegreerd. Dat maakt De Jong De long en dat weten heel wat inwo ners van Noordgouwe en omstre ken te waarderen. „Het dorp moet je dit wel gunnen en dat doen ze ook. Dat merk ik elke dag." JOOP VAN AST Joop van Ast uit Noordgouwe is vaste klant bij Vera. Je kunt er bij wijze van spreken om een 'krantje' als je even wat te doen wilt heb ben. En je kunt er terecht voor een praatje. „Want het is natuurlijk ook een be langrijk sociaal punt voor het dorp. Of ik ga er even een ijsje ha len, want ik heb niet zo'n groot huis. Laat Vera het maar opslaan, denk ik dan. Wat Vera heeft, daar ga ik niet voor naar Zierikzee. Waarom zou ik? Maar ja, ik eet niet zo heel veel." de: aandacht voor het feit dat hij verder nergens een onderkomen kan krijgen. „De gemeente heeft beloofd zich daar hard voor te wil len maken." Rutten voelt zich inmiddels prima thuis onder zijn nieuwe dak. „Ik heb nu zelfs warm water." Dat kostte wel wat moeite. „Er zitten hier zoveel meterkasten en leidin gen. Ik heb flink moeten puzze len." Hij heeft het grote gebouw ook wat knusser gemaakt. „Daar help ik de gemeente zelfs mee. Als er een potentiële koper komt, ziet het er een stuk beter uit dan voor heen met al die rotzooi." Rutten benadrukt dat hij uit Mon dragon vertrekt als er zich betere woonmogelijkheden voordoen. „Maar dat kan nog wel een aantal maanden duren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 144