Religie op het werk 1 4 Zaterdag 22 maart 2008 PZC Samen bidden op kan Bidden en mediteren op het werk wordt steeds gewoner. In deze jachtige maatschappij heeft de werknemer in toenemende mate behoefte aan reflectie en bezinning. „De kunst is om even iets volstrekt onnuttigs te doen." door Berrit de Lange illustratie Ronald Visser Elke donderdag komt op het ministerie van Justi tie in de lunchpauze een groepje ambtenaren bij een. Ze zeulen niet met stapels paperassen en bekers koffie voor de zoveelste vergadering, maar gaan rustig in een kring zit ten, sluiten de ogen en vouwen de handen. „We bidden voor de minister, de staatssecretaris, hoge leidinggeven den en het Koninklijk Huis", zegt Maarten Verhoef, deelnemer aan en coördinator van de bidgroepen bij de overheid. „Als christelijke ambtenaren werken we voor hoog geplaatste figuren die vaak beslis singen moeten nemen met grote maatschappelijke gevolgen. Maar we bidden ook voor een zieke col lega of voor de goede afloop van een reorganisatie." Het aantal christenen dat samen bidt op de werkvloer groeit als kool, zegt Maarten Pijnacker Hor dijk, die op de website Bedrijfsge- bed.nl sinds 1996 een lijst van be drijven en instellingen met een ge registreerde bidstondgroep bij houdt. Hij kon vorig jaar twintig nieuwe groepen bijschrijven, een record. Inmiddels komen op ruim 250 werkplekken in Nederland col lega's geregeld samen om te bid den. „Steeds meer christenen ontdek ken dat hun geloof ook in hun werksituatie goed van pas komt. En je kunt er steeds gemakkelijker voor uitkomen", zegt Pijnacker Hordijk, werkzaam bij ProRail en initiatiefnemer van de bidgroep van spoorwegmedewerkers. „In de ze jachtige maatschappij staan mensen voortdurend onder druk om te presteren. Het gaat dan ook 'Het is voor mij een uitlaatklep waardoor ik beter functioneer' niet alleen om het bidden, maar ook om het ritueel en het samen zijn met gelijkgestemden." Spiritualiteit is, ook onder niet-ker- kelijken, bezig aan een sterke op mars in het bedrijfsleven. Kantoor kolossen worden steeds vaker uit gerust met stilteruimten of relax- tuinen waar het personeel terecht kan om de mentale accu op te la den. Andere bedrijven pakken het rigoureuzer aan met spirituele lunchsessies en zelfs complete 'in-company' meditatietrainingen. Medisch socioloog Chris Grijns, auteur van het boek Adempauze en meditatietrainer voor particulie ren en bedrijven, pleit voor korte meditatiemomenten onder werk tijd, waarin de concentratie ver legd wordt van de geest naar het lichaam. „De mens wordt in de moderne samenleving continu op gezweept tot actie. De kunst is dan ook om even iets volstrekt onnut tigs te doen. Het lichaam herstelt in ruststand, zodat de werknemer er even later weer fris tegenaan kan." Uit medisch onderzoek blijkt volgens Grijns dat meditatie een positief effect heeft op onder meer de weerstand, het energieni veau, het uithoudingsvermogen en de vitaliteit. Secretaresse Ineke, werkzaam aan de Radboud Universiteit in Nijme gen, heeft ook alleen maar positie ve ervaringen. Ze begint 'bijna el ke werkdag' met een halfuur medi tatie. Dat ze daardoor wat later op haar werk arriveert, is voor haar baas geen bezwaar. „Het is heerlijk dat ik deze moge lijkheid krijg van mijn werkgever, en ik zou het niet meer kunnen missen. Het is voor mij een uitlaat klep waardoor ik beter functio neer. Ook op mijn werk." De secretaresse is in het verleden ernstig ziek geweest en het heeft haar sindsdien veel moeite gekost enigszins haar energie terug te krij gen. „De balans tussen mijn fysieke gesteldheid en het werk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14