Alleen op zondag is de kerk gesloten 37 wonen wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 22 maart 2008 2008 is Jaar van het religieus erfgoed. Folly van Dijk vraagt zich af wat er gebeurt met de talrijke kerken die leeg staan. Vele zijn rijksmonument en mogen niet gesloopt worden. Maar met een heel andere bestemming wordt een kerk weer echt deel van haar omgeving. Dat oud en nieuw goed samen kunnen gaan, bewijst de praktijk. Drie voorbeelden. perkingen", vervolgt Janssen. „Alle materialen moesten door de deur naar binnen kunnen. Het probleem van het schip in de fles, zeg maar. We hebben gekozen voor een staalconstruc tie met gipskartonplaten en veel wit vanwege de hoge re flectie. We wilden ook de ker kelijke atmosfeer weergeven zo als glas-in-lood dat zo mooi doet. Vandaar de basiskleuren geel, oranje en paars op de staanders van de constructie. De kleuren zijn in zachtere tin ten doorgetrokken in het interi eur." Voor het 'idee van daglicht' zijn op de derde verdieping dakramen geplaatst en deels een beloopbare glazen vloer, die naar beneden spectaculair zicht biedt op de oude kerkmu ren. Negen disciplines binnen de gezondheidszorg hebben praktijkruimte in de kerk ge huurd. Helemaal bovenin be vinden zich de koffiekamer, conferentiekamer en in de nok de technische ruimte. „Het is prachtig, maar in de praktijk ontdek je ook nadelen", zegt centrummanager Yvonne Koenders. „Het gebouw is moeilijk te verwarmen en er is weinig bergruimte. Bovendien is er nauwelijks belangstelling om het priesterkoor als audito rium te huren, terwijl er zo hard is geknokt om dat te be houden. Dat is jammer." Maar wat overheerst, is trots. De verbouwde kerk oogst veel lof van bezoekers. „De term 'heiligschennis' heb ik nog nooit gehoord", zegt Koenders. „Het gebouw wordt niet meer als kerk beschouwd. Maar wél mooi en bijzonder gevonden." De Mariënburgkapel (1431) in Nijmegen, gebouwd als onderdeel van een klooster complex, heeft een lange geschiedenis. Als kerk heeft de kapel slechts kort gefunctio neerd: sinds 1591 werd de kapel inten sief gebruikt als turfbewaarplaats, to neelzaal, gevangenis en katoenspinne rij. In 1899 wilde de gemeente Nijme gen de kapel slopen, maar protesten van de inwoners van de stad voorkwa men dat. De kapel werd in 1910 gerestaureerd. Tot 1974 was het gemeentemuseum, daarna gemeentearchief Sinds de jaren negentig heeft de Mariënburgkapel geen permanente functie. In het Master- plan Mariënburg kreeg de kapel een centrale plaats op het nieuwe driehoeki ge plein in het Nijmeegse centrum. Het aangrenzende poortgebouw wordt ge bruikt door film- en debathuis Lux. Voor toekomstige bestemming van de kapel zijn diverse voorstellen gedaan, maar het gemeentebestuur van Nijme gen koos voor een dialoog met geïnte resseerde ondernemers teneinde een ge schikte huurder te kunnen selecteren. De uiteindelijke bestemming van de ka pel moet bij voorkeur cultureel zijn met een commerciële aanvulling. Foto links: Gezondheidscentrum Leonardus in Helmond, ge vestigd in voormalige kerk. foto Vincent van den Hoogen. Foto midden: De Heilige Maagdkerk in Bergen op Zoom, sinds 1990 stadsschouwburg, foto Thom van Amsterdam Foto rechts: De Mariënburgkapel in Nijmegen krijgt een andere functie. foto Do Visser n Helmond heeft de Leo- narduskerk, gebouwd in de jaren dertig van de vo rige eeuw en rijksmonu ment, de functie van ge zondheidscentrum gekregen. Vorige week is het centrum on der grote belangstelling feeste lijk geopend. Architectenbu reau Satijn in Born tekende voor het ontwerp. De buitenkant van de kerk moest intact blijven, de bin nenkant 'beleefbaar' worden. Het priesterkoor kreeg de be stemming van auditorium en is transparant afgesloten. „Hier ervaar je de kerkelijke ruimte", zegt verantwoordelijk architect Harold Janssen van Satijn. De banken, het altaar en het doop vont zijn verwijderd. De kerk is een knappe combinatie van oud en nieuw geworden: de doopkapel werd reizigersad- viesruimte, de biechtstoelen pc-plekken, in de echoscopie ruimte is de biechtstoel geble ven. Binnen zijn de contouren van de kerk intact gelaten door een 'doos' in het middenschip van de kerk te plaatsen. Janssen: „Er was een uitgebreid pro gramma van eisen, die soms met elkaar botsten. Praktijk ruimten moeten natuurlijk aan alle normen voldoen. Maar er moest ook plaats zijn voor beleving van het gebouw, zoals in de wachtruimte in het dwarsschip onder het kruisrib- benbogenstelsel. Aanpassingen in een rijksmonument moeten reversibel zijn, teruggedraaid kunnen worden. Vandaar de doos, die bijna los in de kerk staat." „Er waren ook praktische be Bergen op Zoom liep voorop in her bestemming van kerken: daar werd de Heilige Maagdkerk uit 1829 in 1990 heropend als stads schouwburg De Maagd. Het bestaande interieur is zoveel mogelijk intact gelaten met een open structuur van galerijen, vloeren, bruggen en bal kons. Daardoor is het oorspronkelijke karakter van deze neoclassicisti sche kerk, met nadruk op de voorgevel, overal zichtbaar. De Maagd is nu de parel in het oude centrum van de Markie- zenstad; het ontwerp kreeg diverse architec tuurprijzen. redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Haar in putje en strepen op raam grote ergernis Nederlanders storen zich vooral aan strepen op het raam en haar in het doucheputje. Dat blijkt uit onderzoek naar het schoonmaak- gedrag van Nederlanders, in op dracht van Witte Reus. Uit de en quête komt ook naar voren dat we geen liefhebbers zijn van de badkamer schoonmaken en ra men lappen. Nederlanders hou den wél van een opgeruimd huis en de frisse geur die na reiniging in de woning hangt. Vooral maan dag en vrijdag zijn schoonmaak- dagen, zo blijkt uit de enquête. Onderzoek Eigen Huis: ozb betalen naar rato inkomen Onlangs viel de gemeentelijke aanslag van de onroerendzaakbe- lasting (ozb) op de deurmat. Uit recent onderzoek van de Vereni ging Eigen Huis (www.eigen- huis.nl) blijkt dat de helft van de Nederlanders vindt dat de ozb moet worden betaald naar rato van het inkomen en niet moet zijn gebaseerd op iets toevalligs als de waarde van het huis. Ook wil de helft van de huizenbezit ters helemaal af van de ozb. Zij vindt dat het Rijk de gemeentelij ke begroting moet financieren. De Tuinen van Appeltern zijn in paassfeer. foto Annina Romita Paasdecoraties en -lampjes in Tuinen van Appeltern De Tuinen van Appeltern staan dit weekeinde in het teken van Pasen. Bezoekers treffen door het hele park bloeiende bloem bollen en paasdecoraties aan. Tij dens doorlopende demonstraties kan het publiek zelf zien hoe paasdecoraties worden gemaakt, 's Avonds zijn de tuinen versierd met paaslichtjes. Vandaag (zater dag) en morgen (zondag) zijn de tuinen geopend van 10.00 uur tot 22.00 uur, maandag van 10.00 uur tot 17.00 uur. Voor meer info: www.appeltern.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 101