De Die mist eerste kans op Peking Na vier keer brons nu goud voor Chantal Groot Twijfels over VdH nemen toe 36 Donderdag 20 maart 2008 PZC Kans op prolongatie olympisch goud op too meter vrij lijkt gering. door Robert-Jan Friele EINDHOVEN - Een griepje deed het EK van Pieter van den Hoogen- band compleet mislukken. Wat in zijn 'eigen' zwembad in Eindho ven een grote stap had moeten cijn richting de Olympische Spe len, heeft het vraagteken over wat hij nog kan alleen maar groter ge maakt. Zeker nu hij na vijftien jaar topsport en een hernia nog maar sporadisch wedstrijden zwemt. Als slotzwemmer van de 4x100 meter vrij was hij met 48.81 secon den niet eens de snelste Nederlan der. Daarna volgde de uitschake ling in de series van de 200 meter vrij (twintigste in 1.49.99). Vreemd genoeg repte zwemmer noch coach Jacco Verhaeren op de openingsavond van het EK over het griepje dat VdH onder de le den bleek te hebben. Het past bij het rookgordijn aan positieve be richten dat ze voortdurend optrek ken. De komende dagen bekijkt Van den Hoogenband of hij nog in ac tie komt op de 100 vrij (vanaf mor gen) en de 4x200 vrij (zondag). Mocht hij zich ziek afmelden, dan zal hij ongetwijfeld verkondigen dat niemand zich zorgen hoeft te maken over zijn vorm, die volgens Van den Hoogenband vooraf gaand aan het EK uitstekend was. Maar wie daarna naar de feiten kijkt, kan niet anders dan vraagte kens zetten bij al dat positivisme, ^.e sprinters gaan ervan uit dat in Peking een tijd van onder de 48 se conden nodig is voor de olympi sche titel. Bij het EK van 2006 ein digde VdH op de 100 vrij in 48,94 seconden als derde. Hij had zojuist de revalidatie van zijn hernia afge rond. Bij de WK van 2007 eindig de hij als zesde in 48,63. Het ver schil met de winnaar was slechts 0,2 seconden. Bij zijn laatste grote wedstrijd voor de Spelen is Van den Hoogenband ziek. In de sport zijn wel vreemde re dingen gebeurd, maar de voor uitzichten op een historische der de olympische titel op de 100 vrij worden bleker en bleker. Terneuzense zwemmer geeft alles, maar komt tekort op 200 meter vrij. door Roeland van Vliet EINDHOVEN - Hij was ongewoon diep gegaan op de 200 meter. Kort nadat vrije-slagzwemmer Stefan de Die uit het water kwam, gooide hij zijn hele maaginhoud naar bui ten. Daarna ging de Terneuzenaar even een halfuurtje liggen, omdat hij te duizelig was om ook maar één stap te zetten. „Dat is Stefan", zei trainer Martin Truijens. „Hij wringt zich uit tot op het bot." Maar de ultieme krachtsinspan ning tijdens de olympische time trials leidde niet tot het gewenste resultaat. De 21-jarige Zeeuws-Vla ming miste de limiet en eindigde achter zijn drie Nederlandse con currenten. En dat terwijl hij na 150 meter nog voorop lag en Peking door zijn snelle doorkomsttijd se rieus in beeld was. Truijens: „Ik keek op het scorebord en dacht echt dat hij het zou halen." Maar net na het derde keerpunt Time trial 200 meter vrije slag Terneuzenaar Stefan de Die begint sterk aan zijn olympische kwalificatie, maar komt na het derde keerpunt de man met de hamer tegen. positie Joost Reijns Bas van Velthoven Mitja Zastrow Stefan de Die 50 meter 25,88 25,78 25,24 25,49 100 meter 53,86 53,81 54,29 53,36 150 meter 200 rnjèter 1.22,20 1.50,82 1.22,73 0 1.50,93 1.22,89 1.51,21 1.21,88 1.51,63© kwam De Die de man met de ha mer tegen. Hij kwam inhoud te kort, stortte volledig in en zag al zijn tegenstanders voorbij komen. „Meestal zwem ik mijn eigen race en let ik niet al te veel op de ande ren", vertelde De Die, die een uur na de race weer helemaal bij zijn positieven was. „Maar nu zag ik Bas van Velthoven duidelijk langs mij gaan. Daar kreeg ik mentaal wel even een klap van, want ik kon toen niet meer versnellen." Joost Reijns won het bijnummer van het EK. Hij klokte 1.50,82 - vijf- PZC I Donja Odijk/ANP honderdsten onder de limiet - en gaat dus naar de Spelen. Stefan de Die moest zich tevreden stellen met de tijd van 1.51,63. „Daar ben ik ook wel blij mee, hoor. Het is toch een persoonlijk record." Volgens Truijens had zijn pupil zich goed aan de vooraf besproken tactiek gehouden. „Hij moest gaan als de brandweer en deed dat ook. Hij zette na 100 meter een ijzerster- ke splittijd neer van 53,3. Maar ge loof mij: als hij in 54,6 was doorge komen, had hij in het tweede stuk echt niet meer over gehad dan nu. Stefan moet het gewoon van zijn startsnelheid hebben." De trainer voegde eraan toe, dat De Die met vertrouwen mag uitkij ken naar de 100 meter. Die is mor gen, wederom na het ochtendpro gramma van het EK. De opdracht is dan om onder de 50,21 te ko men en weer af te rekenen met drie tegenstrevers. Truijens: „Ik ge loof dat Stefan in staat is uit zijn slof te schieten." De Die heeft zin in zijn tweede ra ce. Hij geniet van de ambiance in De Tongelreep en van de Neder landse successen op het EK. „Als de anderen met medailles terugke ren in het hotel, krijg ik ook het goede gevoel te pakken. Dan wil ik ook weer racen. Dan kan ik bijna niet wachten." Dat hij morgen nóg dieper moet gaan dan gisteren, neemt hij graag op de koop toe. □2 Zwemmer Stefan de Die komt te kort tijdens de olympische time trials van de 200 meter vrije slag. De Terneuzenaar ligt lang voor, maar wordt vierde. Ook Inge Dekker is wereldrecordhoudster te snel af op 50 vlinder. EINDHOVEN - Tijdens de tweede fi naleavond van het EK zwemmen •verraste Chantal Groot met een gouden medaille op de 50 meter vlinderslag. Ze tikte aan in een per soonlijk record van 26,03 secon den. Inge Dekker (26,30) pakte het zilver. Groot (25) en Dekker (22) waren wereldrecordhoudster Therese Als- hammar te snel af De Zweedse ging als tijdsnelste de finale in, maar eindigde uiteindelijk als vier de. Groot verklaarde geïnspireerd te zijn door het goud van de esta fetteploeg, dinsdagavond. „Onze ploeg deed het zo goed dat ik weer voor goud wilde gaan. Ik had graag onder de 26 seconden ge zwommen, maar dit is ook fantas tisch." Het was de vijfde medaille van Groot op de niet-olympische disci pline. Sinds 1999 won de Amster damse, die als seriezwemster van de estafetteploeg al goud in ont vangst had mogen nemen, vier keer brons. Groot: „Dit belooft wat voor de 100 vlinder." Voor Dekker, regerend Europees kampioen op de 100 vlinder, was het zilver op de halve afstand bij zaak. Zo'n tien minuten voor haar vlinderfinale had ze zich als twee de tijdsnelste (54,13 seconden) ge plaatst voor de finale van de 100 vrij. Zoals verwacht ging Marleen Veldhuis als snelste naar de eind strijd van morgenavond: 53,67. Vanwege haar snelle tussentijd tij dens de estafette - haar 52,62 was de snelste 100 meter met vliegen de start ooit - is Veldhuis de toren hoge favoriet voor die finale. Ook al omdat wereldrecordhoudster Britta Steffen zich voor de EK af meldde met een schouderblessure. Daarom zijn de ogen in de Tongel reep vanavond vooral gefixeerd op de klok. De 28-jarige Twentse is zo goed in vorm dat een wereldre cord op het koningsnummer tot de mogelijkheden behoort, ook al wilde ze dat woord zelf niet in de mond wilde nemen. „Ik hoop dat ik in de finale een nog snellere tijd neer kan zetten en mijn persoon lijk record kan verbeteren." Chantal Groot heeft eindelijk haar gouden plak binnen op de 50 meter vlin derslag. foto Robin Utrecht/ANP foto Bas Czerwinski Stefan de Die gaat ongewoon diep op de 200 meter vrije slag, maar loopt olympische kwalificatie mis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 78