eland Thoolse christenen vrezen het ergste Oostdijkse jeugd geniet van skatebaan Vijvers vol kokkels op perceel Sint Philipsland Waterwandelaars "Met drie aandachtsgebieden ben je erg veelzijdig" Actie Roemenië is groot succes 22 I Donderdag 20 maart 2008 pzc YERSEKE - Zes kilometer lopen met zes liter water op je rug. Hoe dat voelt, weten de ruim vijfhonderd leerlingen uit groep 7 en 8 van de Alpha Scho- lengroep (zestien christelijke basisscholen op De Bevelanden) sinds giste ren. Ze deden mee aan de actie Wandelen voor water, een door de Junior Kamer de Bevelanden georganiseerde sponsorloop. In Yerseke was een par cours uitgezet. De afstand van zes kilometer komt overeen met de afstand die gemiddeld moet worden afgelegd om water te halen in landen waar wa ter schaars is. De opbrengst van de sponsorloop is bestemd voor een water project van ontwikkelingsorganisatie Simavi in Bangladesh. foto Willem Mieras Roem van Yerseke wil kokkels en wellicht ook zagers oogsten. door Mieke van der Jagt sint philipsland - Tien lange vij vers van twee bij vijftig meter en nog veertien wat vierkantere. Op een perceel landbouwgrond ten westen van het dorp Sint Philips land gaat Roem van Yerseke kleine kokkeltjes van eigen kweek zaaien, die wellicht al volgend jaar op de markt kunnen komen. Nu de machinale kokkelvisserij haast overal verboden is, moet een grote producent als Roem van Yer seke andere bronnen aanboren om de klanten van de lekkernij te voorzien. Het bedrijf kweekt zelf al kleine kokkeltjes uit zelfge kweekt kokkelzaad, maar die heb ben ruimte en heel gezond water nodig om op te groeien. Die ruimte maakt het bedrijf nu zelf door een stuk grond te huren dat van nature al wat zilter is en Angst dat ambtsgebed en bid- en dankdag worden afgeschaft. door Rob Paardekam tholen - De secularisatie heeft nu ook Tholen bereikt. En dat boe zemt veel christenen in de ge meente angst in. Ze vragen zich af waar het ophoudt. „Wat is het vol gende?", vroeg een man zich dins dag af tijdens een debatavond van de Christenunie (CU). „Gaan ze nu het ambtsgebed afschaffen?" De christelijke partijen in de raad van Tholen hadden tot twee jaar geleden een veilige meerderheid, maar dat is verleden tijd. Nu bezet ten PvdA, WD en Algemeen Be lang Tholen tien van de negentien stoelen in de raadszaal. Dat ze met die meerderheid iets gingen doen, kon je op je klompen aanvoelen. Zo zijn daar bid- en dankdag. Ner gens anders in Zeeland doen ze op die dagen het gemeentehuis nog dicht, maar wel in Tholen. Daar willen de niet-christelijke partijen nu van af Ook openbare scholen zouden niet meer verplicht moe ten sluiten. Aan het eind van de maand wordt dit allemaal defini tief Maar dan. Komt er nog meer? Die vraag houdt veel christenen in de gemeente bezig. Fractievoorzitter Bram van de San- de van de CU snapt die angst wel. Op een vraag of het ambtsgebed het volgende doelwit is, antwoord de hij dinsdag dat hij dat best voor mogelijk houdt. „We zijn één van de weinige gemeenten die het nog doen." Volgens Van de Sande zijn er in het verleden wel meer zaken verdwenen die christenen belang rijk vinden. „Ik kan me nog herin neren dat in de begroting onze af- Nu de niet-christelijke partijen in Tholen het gemeentelijke beleid over bid- en dankdag willen ver soepelen, vragen veel christenen zich af waar het ophoudt. hankelijkheid van God werd ge noemd. Dat is ook al lang niet meer het geval." Dominee Cock Blenk wakkerde de angst nog een beetje verder aan. „Bereid je maar vast voor op het ergste", hield hij zijn gehoor voor. „De secularisatie is al veel verder dan jullie op Tho len denken." De vraag is dus: gaan de niet-chris telijke partijen als een olifant door de porseleinkast of gaan ze be hoedzaam om met de christelijke verworvenheden in de gemeente? Wat WD'er Frank Hommel be treft is het dat laatste. „Zo zijn wij echt niet van plan om het ambtsge bed af te schaffen", zegt hij. „Waar is dat goed voor? In dat geval zou den we christenen gaan pesten en daar is het ons helemaal niet om te doen." Hommel wil nog eens benadrukken dat bid- en dankdag gewoon blijven bestaan. „Want ik hoor verhalen als zouden we dat willen afschaffen. Dat is natuurlijk niet zo. Alsof we dat kunnen." dus minder geschikt voor de land bouw. Zeker veertienhonderd ku bieke meter grond moet worden ontgraven om in de lange vijvers plaats te maken voor zachte zand- bedden met een laag water van een halve meter erop. Daar komen de kokkeltjes te liggen. Ze krijgen gezelschap van zagers, die gek zijn op wat de kokkels aan afval produ ceren. Die kunnen wellicht ook Op grotere schaal kan proef mooie kansen bieden voor grondgebruik in Zeeland worden geoogst. Er wordt vanuit de Krabbekreek Oosterscheldewa- ter in gelaten en in de vierkante vijvers kweekt het bedrijf precies de algen die kokkels lekker vinden. Volgens projectleider Peter Geij- sen kan zijn bedrijf erg veel leren van het project, wat op grotere schaal kansen biedt voor Zeeland. De aanleg begint al in mei. Rommelmarkt in Nieuwdorp voor KiKa nieuwdorp - In verenigingsge bouw Ammekore in Nieuwdorp is zaterdag een snuffelmarkt. Behalve kraampjes met rommel marktspullen is er dit jaar een sjoelwedstrijd en kunnen kinde ren geschminkt worden. De snuf felmarkt begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. De toegang is gratis. De opbrengst van de ver koop gaat naar kinderkankerfonds KiKa. Keyboard spelen voor Villa Pardoes in Goes goes - De Goese keyboardleerlin gen van de Zeeuwse Muziekschool geven dinsdag 8 april om 19.30 uur een presentatieconcert in het Mi- nitheater in Goes. De leerlingen la ten zich per nummer sponsoren om geld bijeen te brengen voor Vil la Pardoes. Dat is een centrum in Kaatsheuvel waar kinderen met een levensbedreigende ziekte met het hele gezin vakantie vieren. Krabbendijks park gaat 'Bie de trapjes' heten krabbendijke - Het nieuwe land schapsparkje op de oude vuilstort aan de Verlengde Noordweg in Krabbendijke gaat 'Bie de trapjes' heten. Zestien mensen deden mee aan de naamwedstrijd van de ge meente Reimerswaal. De Kruining- se (anet Lavooij-Kok bedacht 'Bie de trapjes', evenals twee anderen. Lavooij-Kok was de enige met een begeleidend gedicht. Dat komt op een plaquette bij het parkje. Nieuwe doopbelofte bij paaswake in Ovezande ovezande - In de parochiekerk van Onze Lieve Vrouwe Hemel vaart in Ovezande, hernieuwen ge lovigen morgen, goede vrijdag, hun doopbelofte tijdens een paas wake die om 19.00 uur begint. In de kerk is een paastuin gemaakt, waarin pastoor Verbeek het doop water zal zegenen. Na de eucharis tieviering wordt de kaars ontsto ken, die komend jaar zal branden. Paaseieren zoeken in Wilhelminadorp wilhelminadorp - Kinderen tot twaalf jaar kunnen zondag hun ei kwijt in Wilhelminadorp. Op het terrein van café Het Loze Vissertje zijn paaseieren verstopt, die de kin deren met hulp van de paashaas mogen zoeken. Goudkleurige eie ren leveren een surprise op voor de vinder. Vanaf 11.00 uur kunnen kinderen gaan zoeken. Het Loze Vissertje is te vinden aan Het Sas 11 in Wilhelminadorp. Paasmarkt bij Twee Ambachten in Goes goes - Het ambachtencentrum De Twee Ambachten aan de Albert Plesmanweg in Goes houdt mor gen van 10.00 tot 16.00 uur een paasmarkt. Cliënten van het Gors maken in De Twee Ambachten al lerlei producten van hout, zoals voedertafels en vogelhuisjes. Alle houten dingen worden te koop aangeboden, evenals kaarsen uit ei gen kaarsenmakerij. GereehtsOeuwortrdersKantoor Zeeland Uit een exploot van t.k. deurwaar der M. Weertman d.d. 14-03-2008 blijkt, dat t.v.v. de besloten ven nootschap De Pagter Vastgoed B.V. aan H.A. VAN DOORN zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend het door de Kanton rechter te Middelburg gewezen vonnis van 25-02-2008. Bij dit exploot, waarvan H.A. van Doorn een afschrift kan krijgen op één van onderstaande adressen, is tevens bevel gedaan tot betaling van een som geld binnen twee dagen daarna en tot ontruiming van de daarin genoemde onroeren de zaak. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 Middelburg Goes Dorp loopt uit voor officiële opening van nieuwe voorziening. door Luc Oggel oostdijk - Een snijdende, koude wind stond er, maar het kon de Oostdijkse jeugd gisteren niet de ren. Die leefde zich uit op de nieu we skatebaan die officieel is geo pend. Het heeft weliswaar even geduurd voor hij kwam, maar een skate baan in Oostdijk is zeker geen weg gegooid geld. Tientallen kinderen waren op hun skeelers of skate board naar de Ommegank geko men, de straat waar de baan staat. Professionele skaters van Skate- land waren aanwezig om trucs voor te doen, maar de Oostdijkse jeugd toonde zich al zeer bedreven en haalde halsbrekende capriolen uit. Zelfs van buiten Oostdijk wa ren er kinderen gekomen, zoals Kees Berman uit Waarde, waar ook een skatebaan is. „Maar deze is leuker." Wethouder Hans de Kunder zag het geamuseerd aan. „Zo krijgen ze ook hun lichaamsbeweging." Hij overhandigde, na een korte toe spraak ('want daar zitten jullie niet op te wachten') symbolisch een bezem aan de jeugd, waarmee ze hun skatebaan kunnen schoon houden. goes - De werkgroep Roemenië van de PKN-kerk in Goes, Kloetin- ge en Kattendijke heeft met de ac tie die de afgelopen tien maanden is gehouden 22.500 euro bij elkaar gekregen. Het bedrag is door subsi dies verhoogd tot 43.800 euro. Met het geld wordt een rolstoelbus en de verbouwing en inrichting van een tehuis voor jongeren met een beperking in het Roemeense Fantanele betaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46