Zeeland Brandweerman laat een Plan kerncentrale kan in ijskast Bram De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 I Donderdag 20 maart 2008 PZC WILLEM VAN OAM Héérlijk, dat gedoe rond die Bram. Bram is de bruinvis die een maandje geleden aanspoel de bij de Philipsdam en vervolgens met spoed werd vervoerd naar een opvangcentrum te Harderwijk. De brand weer is te laat als er een brandje moet worden geblust, ambu lances arriveren niet op tijd, de politie controleert alleen op achterlichtjes en de huisarts is in het weekeinde moeilijk te be reiken. Maar wanneer een Brammetje in nood verkeert, zijn de hulpdiensten er als de kippen bij. Met enige regelmaat wor den we via de krantenkolommen geïnformeerd over de ge zondheidstoestand waarin Bram verkeert. Het gaat - las ik van de week weer - goed met hem, daar in dat opvangcentrum. Da's fijn om te vernemen, maar is Bram echt zó bijzonder dat hij al die aandacht verdient? Wel nee! In de Noordzee zwemmen honderddduizenden Bramme- tjes rond en ze vreten de kabeljauwen en garnalen op, die ei genlijk op mijn bord dienen te belanden. Ratten, muizen, kakkerlakken worden met de gruwelijkste soorten gif bestreden, koeien en varkens worden massaal de slachthuizen ingejaagd - ach, kan ons het schelen. Maar zodra een zieke zeehond of bruinvis op het strand ligt te spartelen, worden er traantjes weggepinkt en worden helikopters in staat van paraatheid gebracht om hem ijlings naar een herstel lingsoord te transporteren. Zal wel iets met schattigheidsgehaltes te maken hebben. Straks wordt Brammetje weer in zee geplonsd. En als ik hem dan op een van de Zeeuwse stranden aantref bel ik niet de EHBO (Eerste Hulp Bruinvis Ongevallen), maar gooi ik hem gewoon in de pan - beetje boter, peper, saffraan en kaneel d'r bij; Héérlijk, een broodje Bram. Beetje boter, peper, saffraan en kaneel d'r bij COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Statïonspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres - Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal G ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) De PZC gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In hei colofon treft u nadere ini Bussen uit het hele land. Belgische en Franse kentekens. Wanneer het er op aan komt, is de brandweerwereld één. Voor Wim Matthijssen. door Marcel Modde Bevlogen, moedig; een hart voor water en vuur. Maar ook een 'feestend dansbeest', die helemaal los ging bij muziek uit het alterna tieve circuit. Dat is Wim Matthijs sen zoals zijn dierbaren hem giste- ren ten overstaan van zo'n 1200 be langstellenden herinnerden tij dens de afscheidsbijeenkomst. Een goed uur voor officiële aan vang zit de sporthal van Terneu zen al een eind gevuld. Buiten staan elf directe collega's van Mat thijssen in het gelid, in afwachting van de kist met zijn lichaam. Aan acht van hen de taak de kist met kleine, strakke pasjes de Vliegende Vaart in en uit te dragen. Samen vormen ze tot aan de crematie een erewacht en wijken geen moment meer van zijn zijde. Een officier van het Begrafenis Bij stands Team inspecteert nog één keer of de erehaag van collega's van omliggende korpsen kaars recht staat. Mathijssens vrouw, kin deren, familie en vrienden rijden Protocol korpseer De brandweer beschikt over een Begrafenis Bijstands Team. Wanneer een brand weerman of -vrouw bij het uit oefenen van het vak komt te overlijden, begeleidt het BBT het protocol van de uitvaart. Het voorgeschreven tenue van uniformdragers is zwart met een wit overhemd. De kist- dragers hebben ook nog witte handschoenen. De pet gaat pas af (onder linkerarm) bij het in lopen van het uitvaartcentrum. - Bij regen is geen paraplu toe gestaan. De kist wordt bedekt met de brandweervlag. Vlag en pet worden aan het slot van de plechtigheid aan de partner overhandigd. in een stoet van elf Mercedessen voor de twee lijkwagens (één vol bloemen) uit. Bij het uitstappen nemen ze de tijd het eerbetoon in zich op te nemen en kijken even in het rond. De stilte buiten is indrukwekkend, geruisloos schuifelt een lange rij belangstellenden de zaal in. Bin nen schalt onvervalste rock 'n' toll uit de boxen. Matthijssen had niet alleen een zwak voor alles wat met de brandweer te maken had, hij was ook een uitgesproken lief hebber van het minder gangbare genre, met Nick Cave, The Smiths en Sinead O'Connor als iconen. Geheel in zijn stijl zetten zware bassen en diepzinnige teksten de Vliegende Vaart tot overpeinzen. Voor de meeste aanwezigen die ochtend ongetwijfeld een donkere berg herrie, voor Wim zijn andere grote passie, memoreren Anne Vergouwen en Maarten Draijer in hun toespraak de andere kant van hun vriend. „Maar als die pieper ging, was je weg. Binnen twee se conden." Temeuzens burgemeester Jan Lo- nink en commandant Jeroen Meijering breken een lans voor meet respect voor het werk van hulpverleners. Het onbaatzuchtige risico dat moedigen als Matthijs sen nemen om anderen te helpen, verklaart volgens Lonink de massa le betrokkenheid bij diens uit vaart. „Laat het overlijden van Wim een les zijn voor ons allen." Voor veel collega's was het een emotioneel afscheid. foto Peter Nicolai Een bezoeker tekent het rouwregister. foto Peter Nicolai Komende drie jaar neemt het kabinet geen besluit. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Energiebedrijf Delta kan zijn plannen voor de bouw van een tweede kerncentrale in Borssele voorlopig in de ijskast leg gen. In het regeerakkoord was al af gesproken dat in de huidige kabi netsperiode (tot 2011) geen kern centrales worden gebouwd. Het huidige kabinet zal echter ook geen besluit nemen over de bouw van een toekomstige kerncentrale. Dat hebben de ministers Cramer (PvdA, Milieu) en Van der Hoeven (CDA, Economische Zaken) giste ren in de Tweede Kamer gezegd. De Kamer eiste uitleg van de mi nisters, die zich de afgelopen we ken verschillend over kernenergie hebben uitgelaten. Van der Hoe ven vond het 'een tikkeltje voorba rig' dat Cramer had aangegeven al leen een vierde generatie kerncen trales te willen overwegen. Voor 2030 kunnen die niet worden ge bouwd. „Wat is nu het standpunt van het kabinet over kernenergie?", vatte WD-Kamerlid Zijlstra de inzet van het debat samen. Al snel werd duidelijk dat WD, CDA, PW en - met wat meer aarzeling - SP en D66 de optie kernenergie open willen houden. GroenLinks, PvdA en CU zien dat voorlopig niet zit ten. Zij waren dan ook het meest tevre den met de nu wel eensgezinde antwoorden van Cramer en Van der Hoeven. Tot 2020 zien zij geen rol weggelegd voor extra kernener gie. Daarna eventueel wel, zal blij ken uit het energierapport waar mee het kabinet in mei komt. Dat een eventueel besluit voor een nieuwe kerncentrale wordt overge laten aan een volgend kabinet ver baast Delta niet, zegt woordvoer ster Mirjam van Zuilen. Het be drijf 'staat niet te juichen' maar vestigt zijn hoop op het energie rapport en het daaropvolgende Ka merdebat. Volgens Van Zuilen is de bouw van een nieuwe kerncen trale noodzakelijk. De regering laat een besluit over nieuwe kerncentrales over aan een volgend kabinet. Daarmee wordt het plan van Delta voor een tweede centrale vertraagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2