Verbrugge op stoom met VCT-plannen Zeeland Techniek en natuur gaan hand in hand bij binnendijkse mosselkweek Lijden onontkoombaar Peijs: „Ik ga hier nooit meer weg" Ziekenhuispersoneel denkt aan actiecomité PZC Donderdag 20 maart 2008 27 Een proef met het kweken van mosselen in een binnenwater van Toon en Hanno Bolier in de Scherpenissepolder geeft bemoedigende resultaten: in dertien maanden werden eetbare mosselen verkregen. foto Willem Mieras Energiebedrijf Delta stoot belang in Verbrugge Terminals af. door Ben Jansen GOES - Nog vóór de zomer kan een besluit kan worden genomen over de aanleg van de Verbrugge Container Terminal (VCT) aan de Sloehaven-Quarleshaven in Vlissin- gen-Oost. Dat meent Martin Ver brugge, die daarbij wel aantekent dat hij nogal optimistisch van aard is. „Maar dat moet je als onderne mer ook zijn." Mede aanleiding voor Verbrugges opgewektheid is de overeenkomst die hij met Delta heeft gesloten over de terugkoop van het belang dat het energiebedrijf in Verbrug ge Terminals had. De deelneming van Delta in het havenbedrijf was de provinciale politiek een doom in het oog. Verbrugge: „Er is nu een belemmering voor de uitvoe ring van onze plannen weggeno men." Delta verwierf dertien jaar gele den een belang van 37,5 procent in Verbrugge Terminals toen het energiebedrijf zich in het toenmali ge afvalbedrijf Verstraeten en Ver brugge wilde inkopen. In het ka rt^ Terugtrekking van Delta uit ha- venbedrijf Verbrugge kan de plan nen voor de VCT in een stroom versnelling brengen. Verbrugge rekent op een spoedig besluit. ZIERIKZEE - Langdurig lijden van dieren in het wild is niet altijd te voorkomen. Dat schrijft minister Verburg in antwoord op vragen van de Partij voor de Dieren. De partij heeft vragen gesteld naar aanleiding van een doodgehon gerd damhert in de duinen bij Ren- esse. Zieke of gewonde dieren heb ben de neiging zich te verstoppen der van het streven Delta een bre de verankering in de Zeeuwse sa menleving te bezorgen, werd toen als voorwaarde gesteld dat Delta ook in het havenbedrijf zou partici peren. De laatste jaren zag de pro vinciale politiek (voor de helft eige naar van Delta) het belang in Ver brugge als een oneigenlijke taak. Voorzitter Toine Poppelaars van havenschap Zeeland Seaports er kent dat de terugtreding van Delta uit Verbrugge Terminals de VCT-plannen kan bespoedigen. Dat Verbrugge rekent op een be sluit vóór de zomer acht hij 'ambi tieus'. Poppelaars bevestigt wel dat met het havenbedrijf buitenge woon constructieve gesprekken worden gevoerd. Zodanig dat het resultaat wel eens zou kunnen zijn dat met de aanleg van de VCT wordt begonnen op het moment dat de procedure voor de Wester- schelde Container Terminal nog in volle gang is. Poppelaars: „Dat kan de consequentie zijn. We vin den als havenschap dat we elke vorm van containerontwikkeling moeten steunen. Dat is inderdaad een bijstelling van de eerst gevolg de koers toen we voor grootschali ge containeroverslag in de eerste plaats aan de WCT dachten." Verbrugge is inmiddels is gesprek met het Duitse overslagbedrijf Eu- rogate als participant in de VCT. „We zijn er nog niet uit, maar dat zou een perfecte partner voor ons zijn." en worden dan niet gevonden. Op de vraag of verdoven de voorkeur heeft boven afschot antwoordt de minister dat verdoven niet altijd een optie is vanwege praktische be zwaren. Er zijn niet altijd deskun digen beschikbaar die met een ver dovingsgeweer kunnen schieten en deze methode geeft ook veel stress en onrust bij het dier zelf. Proef in binnenwater van Scherpenissepolder biedt perspectief. door Harmen van der Werf SCHERPENISSE - Het binnendijks kweken van mosselen uit kunstma tig mosselzaad is mogelijk. Marco Dubbeldam, Toon Bolier en zijn zoon Hanno Bolier hebben het be wijs geleverd in een binnenwater in de Scherpenissepolder, pal ach ter de Oosterscheldedijk. De oogst aan mosselen is nog beperkt, enke le honderden kilo's, maar 'we le ren stapje voor stapje het produc tieproces beter onder de knie te krijgen', stelt bioloog Dubbeldam vol optimisme. Alleen de plek waar de proef met binnendijkse mosselkweek plaats vindt, is al uniek. De vierde genera tie Bolier, zoon Hanno, woont er. De Oosterschelde is zijn voortuin, een groot nat natuurgebied in de Scherpenissepolder is zijn achter tuin. Vader Toon - oud-medewer ker van het waterschap - heeft in het binnenwater vlakbij zijn huis vis proberen te kweken. „Eén keer heb ik er vijftien kilo glasaal in los gelaten. Ik heb er nooit één paling van gevangen. Ze zijn, denk ik, ver der getrokken." luist zo iemand zocht Dubbeldam enkele jaren geleden: een man met gevoel voor techniek en natuur. Dubbeldam was net onder de vlag van stichting Zeeschelp een broed- huis voor mossellarfjes begonnen, in een voormalig lab van Rijkswa terstaat bij Kamperland, vlakbij de stormvloedkering. Een controleur van de Algemene Inspectiedienst Tegenslagen zijn er ook geweest, 's Zomers ontstonden giftige algen (AID) tipte Dubbbeldam. „Hij kwam al bij Bolier en wist dat ik op zoek was naar een binnendijk se proeflocatie voor het opkweken van mossellarfjes." Vader en zoon Bolier zeiden snel 'ja'. „Het is een mooie hobby." De eerste proef is van december 2005. Dubbeldam was toen al met viskwekerij Neeltje lans bezig mos selen te kweken uit mossellarfjes. Zaad van dat project is in de Scher penissepolder uitgezet. Het resul taat was verrassend. De mosseltjes bleken zelfs in de wintermaanden te groeien, dankzij het voedselrijke kwelwater dat vanaf veertig meter diepte met een pomp in het bin nenwater van de Boliers wordt ge bracht. Dit water gaat verder de Scherpenissepolder in. Zo blijft er doorstroming. Tegenslagen zijn er ook geweest, 's Zomers ontston den giftige algen, waardoor mosse len 'uitvielen'. Mosselen zijn vorig jaar naar Enge land gebracht om te 'overzome- ren'. De Boliers hebben een apart kweekbassin gemaakt dat afgeslo ten kan worden van het binnenwa ter. De groei bij Scherpenisse kan prima zijn, in dertien maanden van mossellarfjes tot eetbare mos selen. 'Gewoon' mosselzaad doet daar op percelen in de Waddenzee gemiddeld twee jaar over. De bin nendijkse proef biedt dus perspec tief Opschaling ligt voor de hand. „Maar", vreest Dubbeldam, „door alle regelgeving zijn we dan wel twee jaar verder." Terugblik op één jaar commissarisschap in Peijs-over-Peijs lezing. door Ben Jansen KORTCENE - Ze dacht het als com missaris van de koningin een stuk rustiger te krijgen dan als minister van Verkeer en Waterstaat. Die ver wachting is niet uitgekomen. Karla Peijs maalt daar niet om. De harte lijkheid van de Zeeuwen vergoedt veel. „Dit is een geweldige provincie. Ik ga hier nooit meer weg", verzeker de Peijs gisteravond tijdens een le zing voor het Nutsdepartement Noord-Beveland. In haar terugblik op één jaar com missarisschap in Zeeland prees ze de creativiteit van de Zeeuwen op het gebied van zilte landbouw en viskweek op het land. Die inventi viteit achtte Peijs evenzeer nodig met het oog op de zeespiegelrij zing en de klimaatverandering en bij het zoeken naar oplossingen om de ziekenhuiszorg bereikbaar te houden en een hoog kwaliteits- 'Het verkeer in Zeeland moet veiliger. We willen geen Zeeuw meer kwijt' niveau te waarborgen. Ook noem de ze de vergrijzing in Zeeland. „We kunnen het niet alleen heb ben van groen en blauw. Een geva rieerd aanbod van werk is nodig." Peijs had geen moeite de ruim honderd aanwezigen te boeien, maar je kon pas echt een speld ho ren vallen toen ze het over de ver keersveiligheid in Zeeland had. Ontmoetingen met nabestaanden van verkeersslachtoffers hebben het afgelopen jaar de diepste in druk op haar gemaakt. „Het ver keer in Zeeland moet veiliger. We willen geen Zeeuw meer kwijt. Maar dat betekent dat onze inwo ners zelf ook hun verantwoorde lijkheid moeten nemen. Je kunt op het gebied van de verkeersvei ligheid niet alles van de overheid verwachten." Aan het eind van de Peijs-over- Peijs lezing recruteerde de commis saris haar volledige gehoor als am bassadeur van Zeeland. „U kent al lemaal mensen buiten de provin cie. Zeg dat ze hier moeten komen en werken." Gerucht naar aanleiding van vergadering van de medische staven. door René Schrier VLISSINGEN - In het Vlissingse zie kenhuis zong gisteren het gerucht rond dat Goes de vestigingsplaats wordt van het nieuwe Zeeuwse hoofdziekenhuis. Dat alles naar aanleiding van een vergadering van de Goese en Vlissingse medi sche staf, de avond tevoren. De voorzitter van de Vlissingse staf, R. van den Haak, zegt dat twee modellen de revue zijn gepas seerd en is gepolst wat de medisch specialisten daar van vinden. Vol gens Van den Haak probeert een enkele specialist stemming te ma ken door vooral zijn persoonlijke mening te ventileren. Gisteren sij pelde informatie uit de vergade ring door naar andere ziekenhuis medewerkers. Daar gingen stem men op om te komen tot een actie comité. OR-voorzitter T. van Om- bergen bevestigde dat er sprake is van onrust bij zijn collega's. Hij had zelf echter niets uit officiële bron vernomen over de bewuste vergadering: „Ik probeer het uit te vissen." Voorzitter Hans Simons van de Raad van Bestuur ontkent dat al een besluit is genomen over de vestigingsplaats. Dat is volgens hem aan de Raad van Toezicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29