Cultuur Een gekuiste versie van Wolkers op mooi Texel week Medeplichtig aan verknipt voyeurisme Een goede recensie helpt bij het kopen Festival opent bij Covra 12 t/m 22 maart 1 6 Donderdag 20 maart 2008 PZC Met haar regiedebuut Zomerhitte die vanaf vandaag in de Nederland se bioscopen is te zien, is voor Mo nique van de Ven de cirkel rond. Ze werd als filmactrice beroemd door haar rol in Turks fruit v an Paul Verhoeven, naar een roman van Jan Wolkers en met Rutger Hauer als tegenspeler. In Zomerhit te regisseert ze Waldemar Toren stra, die geprezen wordt als de nieuwe Hauer, en het script is een bewerking van het Boekenweekge schenk dat Wolkers in 2005 schreef In Zomerhitte ontmoet een foto graaf (Waldemar Torenstra) op het naaktstrand van Texel een mooie vrouw die oprijst uit de zee (Sophie 'Oh-wat-ben-ik-naturel' Hilbrand). Hij raakt zo gefasci neerd door haar, dat hij haar ach tervolgt in wat een nogal schimmi ge wereld blijkt te zijn. Daarbij zet hij zijn leven op het spel. Waaróm hij eigenlijk zo gefascineerd raakt, blijft een raadsel. De grillige stu dente geschiedenis Kathleen blijkt de hoer te spelen voor een rijke he- roïnedealer. Fotograaf Bob komt net uit Afgha- ZOMERHITTE Film. Monique van de Ven. Met: Sophie Hilbrand, Waldemar Torenstra. Te zien in Goes, Vlissingen en Terneuzen. door Hetty van Rooij nistan waar zijn vriendin bij een schietpartij om het leven is geko men. Voor zijn broodnodige rust fotografeert hij vogels op Texel, dus je zou denken dat hij wel iets anders aan zijn hoofd wil dan de ingewikkelde escapades van een gangstermeisje, maar neen. De twee vertrouwen elkaar voor geen cent maar zoeken elkaar steeds weer op. Er raken twee rugzakken vol heroïne kwijt en dat vindt de bendeleider niet leuk. De fotograaf wordt bedreigd en brengt per onge luk de lijfwacht van de drugsbaas om het leven, enzovoorts. En geen moment komt Bob op het idee om gewoon naar de politie te stap pen. Zomerhitte van Jan Wolkers was een cadeautje, een snel geschreven misdaadverhaal van negentig pagi na's voor een luie middag op het strand. Het plastische en gespierde proza van Wolkers verleende het boekje zijn glans. De filmversie van Monique van de Ven is een nogal gekuiste versie van Wolkers' vertelling, de mastur batiescène van Sophie Hilbrand ten spijt. Want Zomerhitte The Movie is prachtig en met liefde gefilmd, maar niet broeierig en niet sen sueel genoeg, en dat is jammer. Torenstra en Hilbrand vormen in het dagelijks leven een paar, maar op het witte doek is de chemie tus sen beiden niet tastbaar - en daar moet het verhaal het nou net van hebben. Bovendien zijn de dialo gen af en toe nogal gekunsteld, en ook het script is soms zó ongeloof waardig, dat het bijna koddig wordt. De echte ster van de film is echter Texel. Het eiland van Wolkers ligt er schitterend bij. Geen wonder. Wie naar Zomerhitte kijkt, krijgt de indruk dat er op Texel hartje zo mer nauwelijks een mens te beken nen is. FBI-agent Jennifer (Diana Lane) jaagt in de donkerste en diepste uithoeken van cyberspace op een seriemoordenaar, die zijn slachtof fers martelt en dat live op internet laat zien. Zijn identiteit en de gru- welkelder zijn natuurlijk niet te tra ceren. Hoe meer sensatiezoekende surfers zijn website killwithme.com bezoeken, des te sneller sterven de slachtoffers. „Hij maakt ons dus al lemaal medeplichtig", constateert een politieman. Het is een interessant gegeven voor een intelligente politiefilm - de individuele verantwoordelijk- UNTRACEABLE Film. Regie: Gregory Hoblit. Met: Diane Lane, Colin Hanks, Billy Burke. Te zien in Vlissingen. door Hetty van Rooij heid van de internetgebruiker die al surfend zoekt naar dood en ver derf Maar een interessant idee maakt nog geen intelligente film. Untraceable is gewoon een voor spelbare en routineus gemaakte thriller, waar vanwege de commer cie een flinke portie horror aan is toegevoegd. FBI-agent Jennifer is weliswaar ra zend over het verknipte voyeuris me dat mensen de dood in jaagt, maar haar morele verontwaardi ging is moeilijk te rijmen met de liefdevolle close-ups van de huid van een man die levend wordt ge roosterd. Met andere woorden: met Untraceable probeert regisseur Gregory Hoblit van twee walletjes te eten. En dat duurt allemaal ook nog een ondraaglijk lange 145 mi nuten. Maria Haartsen-Glijnis (86) foto Wim Kooyman De 73e Boekenweek staat in het te ken van de 'de derde leeftijd': ouder worden en ouderdom. De PZC laat dagelijks een 'lezer op leeftijd' aan het woord over lezen en over boeken die hem of haar na aan het hart liggen. Vandaag in de achtste afleveringMaria Haartsen-Glijnis (86) uit Sluis. door Gijs Kamphuis Een echte boekenwurm, zo mag je Maria Haart sen-Glijnis wel bestempe len. Kasten vol heeft ze al uitge lezen. Het begon allemaal toen ze het boek Sonja kreeg rond haar tiende verjaardag. Sinds die dag zijn boeken niet meer weg te denken uit het leven van de 86-jarige. Twee kasten vol boeken staan in haar appartement. Het zijn veel al boeken die nog mee konden na de laatste verhuizing. Leon de Winter, Hella Haasse, Maar ten 't Hart en Margiet de Moor zijn het best vertegenwoordigd. Het zijn schrijvers van Neder landse literatuur, haar favoriete genre. Sinds de verhuizing naar Sluis is er ook al weer een stapel nieuwe boeken bijgekomen. Want niet alleen lezen is een hobby. Boeken kopen is ook iets waar de Sluisse zich graag mee bezighoudt. Boekbesprekingen in de media volgt ze dan ook met volle aandacht. „Een goede recensie helpt bij het kopen." Ook tijdens de Boekenweek is de kans groot dat er weer een boek bij komt. Een van haar laat ste aanwinsten is De vliegeraar van Khaled Hosseini. Geen mis koop, maar ook geen hoogvlie ger vindt ze. „Ik heb het wel uit gelezen, maar dat boek is denk ik te modern voor mij", veront schuldigt ze zich. M'n eign taole van Anne Sturm krijgt wel haar goedkeuring, ondanks dat ze van geboorte geen Zeeuwse is. „Ik ben dan ook blij dat de tekst er in gewoon Nederlands is naast gedrukt." Boekenweekagenda vandaag 's-Gravenpolder, bibliotheek, 10.30 uur/Heinkenszand, biblio theek, 14.00 uur: Lezing Rosa Sal via over het geheugen bij de ouder wordende mens. Goes, De Koperen Tuin, 16.00 uur: Bernlef, schrijver van het Boekenweekgeschenk, signeert. Terneuzen, Porgy en Bess, 20.15 uur: Avond met Bernlef. Voorstelling Kwartet van Heiner Müller luidt achtste editie in. door Rolf Bosboom BORSSELE - Het Zeeland Nazomer festival wordt dit jaar geopend bij de Covra in Borssele, het gebouw waar radioactief materiaal wordt opgeslagen. De gekozen voorstel ling is Kwartet (1981) van de Duit se toneelschrijver Heiner Müller. Het Nazomerfestival wordt dit jaar voor de achtste keer gehouden en duurt van 26 augustus tot en met 6 september. Zoals gebruikelijk ko men er meerdere locatievoorstellin gen en daarnaast een dagelijks pro gramma op het Abdijplein in Mid delburg, met als hoofdmoot mu ziek. Het is niet de eerste keer dat bij het festival een stuk van Heiner Müller is te zien. In 2003 werd op bijzondere wijze Philoktetes - Mül- lers bewerking van de tragedie van Sofokles - opgevoerd op het eiland De Haringvreter in het Veerse Meer. Een jaar later bracht de Vlaamse actrice Chris Thys op het Abdijplein Müllers theatermono loog Beeldbeschrijving in een grote installatie die was ontworpen door de Middelburgse kunstenaar Piet Dieleman. Directeur Ruud van Meijel van het Nazomerfestival bevestigt dat de editie van 2008 wordt geopend met Kwartet. Over de rest van het programma wil hij zich in dit sta dium niet uitlaten, omdat hij nog bezig is de financiering van de di verse producties rond te krijgen. Sophie Hilbrand en Waldemar Torenstra in Zomerhitte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16