Vijfjaar in Irak Irak-oorlog is een bodei 1 O Donderdag 20 maart 2008 PZC Vijfjaar 'Iraqi Freedom' 20 maart 2003 Begin operatie 'Iraqi Freedom', de Amerikaanse invasie van Irak. 5 april 2003 VS-troepen veroveren Bagdad. Stand beeld Saddam Hussein omver getrokken. 1 mei 2003 President Bush kondigt het einde van de strijd aan: 'mission accomplished'. 15 november 2003 Voorlopige regering Irak accepteert plan van de Amerikaan Paul Bremer (bestuurder Irak namens de coalitie) om de macht op 30 juni 2004 over te dragen en eind 2005 verkiezingen te houden. 13 december 2003 Saddam Hussein, die zich in een kuil verschool, wordt door Amerikanen gevangen genomen. Bremer spreekt de historische woorden; 'Ladies and gentlemen, we got him!' 8 maart 2004 Tijdelijke regering Irak tekent nieuwe grondwet. 11 mei 2004 Bremer sluit 50.000 leden van Saddams Baath Partij uit van publieke functies. 12 mei 2004 Bremer ontslaat 300.000 Iraakse militairen. In twee dagen tijd maken de VS zo 350.000 nieuwe vijanden. 2003/2004 Geweld, ongeregeldheden en plunderin gen van Saddams wapen-opslagplaatsen terwijl de Amerikaanse troepen (140.000 man) toekijken. April 2004 Abu Ghraib-schandaal. Foto's gepubli ceerd van VS-militairen die Iraakse gevangenen martelen en vernederen. Mei 2004 Militante groep geeft video vrij waarop de onthoofding van de Amerikaanse zaken man Nicolas Berg te zien is. September 2004 De Amerikaanse minister van Buiten- landse Zaken Colin Powell geeft toe geen bewijs te hebben dat Saddam met Al Qaida samenwerkte. Een maand later doet Donald Rumsfeld hetzelfde. Oktober 2004 De Iraq Survey Group concludeert in een rapport dat er geen bewijs is voor de aanwezigheid van massavernietigingswa pens ten tijde van de inval in Irak. November 2004 Colin Powell treedt af. Hij wordt vervangen door Condoleezza Rice. November 2005 Eenheid Amerikaanse infanteristen richt een bloedbad aan in het dorp Haditha. December 2005 Verkiezing Irak Februari 2006 Soennieten vallen de sjiitische Gouden Moskee in Samarra aan. Sektarisch geweld laait op. 6 december 2006 Iraq Study Group komt met rapport. Conclusies: terugtrekken van gevechts troepen en gesprekken beginnen met Iran en Syrië. Bush geeft voor het eerst toe dat de stuatie 'slecht' is. 30 december 2006 «g Saddam Hussein opgehangen. Januari 2008 2007 blijkt voor het Amerikaanse leger i-4 met 896 gesneuvelde soldaten het meest dodelijke jaar van de oorlog tot dusver te zijn. Wel daalt het aantal doden sinds mei flink. Maart 2008 De Iraakse regering houdt aan de vooravond van de herdenking van de inval in 2003 een tweede nationale verzoeningsconferentie. Amnesty International constateert dat het slecht is gesteld met de mensenrech ten in Irak; burgers lopen grote kans slechtoffer te worden van sektarisch geweld of opgepakt en gemarteld te worden door de overheid. Jeffreys ziel stierf in Irak Vijfjaar na het begin van de oorlog in Irak neemt het aantal Amerikaanse soldaten met psychische aandoeningen verontrustende vormen aan. Joyce en Kevin Lucey zagen hun zoon na terugkeer uit Irak langzaam ten onder gaan. „Ik haalde de strop van zijn hals." door Frank Hendrickx foto Nancy Palmieri/AP J oyce Lucey leest een zin voor uit de afscheidsbrief van haar zoon Jeffrey. „Ik schaam me voor de man die ik ben geworden..." De moe der schudt haar hoofd. Ze snakt naar adem. Verder le zen gaat niet meer. Joyce en haar man Kevin Lucey be horen tot de duizenden Ameri kaanse ouders die hun kind verlo ren in Irak, maar in de officiële sta tistieken is hun verlies niet opge nomen. Jeffrey Lucey overleefde de oorlog in Irak, maar niet het slagveld in zijn hoofd. Nog geen jaar na terugkeer hing hij zich op in de kelder van zijn ouderlijk huis. „Zijn naam zal nooit op een herdenkingsmuur komen te staan", zegt zijn moeder. „Hij keer de heelhuids terug, maar zijn ziel sneuvelde in Irak." Jeffrey Lucey was vijfjaar geleden één van de 120.000 Amerikaanse soldaten die vanaf 20 maart 2003 de grens met Koeweit overtrokken om Irak te bevrijden. Een paar da gen eerder had hij zijn 22ste ver jaardag gevierd. In Irak hield de marinier een dagboek bij totdat er een scudraket in zijn kamp explo deerde. „De spanning is enorm. We zullen vannacht niet meer sla pen." Verder zou hij niets meer schrijven. De familie pijnigt zich nog steeds het hoofd over wat er precies ge beurd is met hun zoon. Na terug keer wilde hij amper praten over zijn ervaringen. Alleen tegen zijn zus vertelde de marinier dat hij ge dwongen was twee Iraakse solda ten neer te schieten. „Je broer is een moordenaar", schreeuwde hij. De ouders van Jeffrey Lucey vertel len hun verhaal tijdens een anti- oorlogsbijeenkomst in Silver Spring, een voorstadje van Was hington. Bij veel van de aanwezi gen rollen tranen over de wangen. Hier en daar is gesnik te horen. „Ie dereen in dit land zegt de troepen te steunen", zegt Joyce Lucey bit ter. „Maar wij voelden ons geïso leerd, in de steek gelaten en al leen." Het ging na terugkeer snel bergaf waarts met hun zoon. Hij begon zwaar te drinken, sliep slecht, at te weinig, moest bijna dagelijks bra ken. Hij ging met een zaklantaarn naar bed, omdat hij dacht dat 's nachts spinnen over hem heen lie pen. Hij was moe en depressief „Waar doet het pijn?", vroeg zijn moeder. Jeffrey sloeg op zijn hart en zei: „Hier, mama." Lucey was geen uitzondering. Uit een recent onderzoek blijkt dat 12 tot 20 procent van de teruggekeer de soldaten last heeft van posttrau matische stressstoornissen. Bij mi litairen die al drie of vier missies achter de rug hebben, loopt dat percentage zelfs op tot 30 procent. Veel militairen blijken hun proble men te verzwijgen, omdat ze bang zijn voor een gedwongen opname. Ze willen maar één ding: naar huis. Het departement voor vetera- nenaangelegenheden (VA) gaat er vanuit dat minstens 300.000 mili tairen de komende jaren psychi sche hulp nodig hebben, zelfs als ze al jaren uit dienst zijn. Gegevens over het aantal zelfmoor den zijn minder duidelijk. Zeker is dat het aantal zelfmoorden binnen het leger hoger is dan ooit in de af gelopen 25 jaar. In Irak en Afgha nistan zouden zo'n 147 militairen de hand aan zichzelf hebben gesla gen. Uit cijfermateriaal tot 2005 blijkt dat minstens 144 soldaten na terugkeer in de VS zelfmoord pleegden. De oorlog in Irak was slecht voor bereid, dat gold ook voor de op vang van veteranen met psychi sche problemen. Het echtpaar Lu cey is zelfs een rechtszaak begon nen tegen de overheid wegens na latigheid. „Onze zoon is in de steek gelaten." Amper een jaar na zijn terugkeer was Jeffrey Lucey onhandelbaar geworden. Zijn ouders klopten aan bij een legerzie- Ontslagen adviseur Bush krijgt achteraf meer dan gelijk. door Carel Goseling Lawrence B. Lindsey was tot 13 december 2002 finan- cieel-economisch adviseur van de Amerikaanse president George W. Bush. Op die dag werd hij ontslagen. Aanleiding vormde een interview met The Wall Street Journal, eind september. Daarin voorspelde Lindsey dat een oorlog in Irak honderd tot tweehonderd miljard dollar zou kosten. De raadsman werd door vicepresi- dent Dick Cheney, toenmalig mi nister van Defensie Donald Rumsfeld en diens rechterhand Paul Wolfowitz als 'paniekzaaier' neergezet. Het verdrijven van Saddam Hus sein zou hoogstens vijftig tot zes tig miljard vergen. Bovendien was Irak rijk aan olie, dus kon het de eigen wederop bouw 'snel' zelf financieren. Op 20 maart 2003 viel het Amerikaanse leger met 248.000 man Irak bin nen. Nu zijn er nog 158.000 Amerikaan se soldaten actief Ondanks deze daling lopen de kosten steeds snel ler op. In 2003 was er 53 miljard dollar voor de strijd uitgetrokken. Dit jaar claimt minister Robert Gates Redenen voor de oorlog van Defensie 158,7 miljard dollar nodig te hebben. De teller staat daarmee sinds het begin van de Irak-oorlog op 608,7 miljard dollar. Ten minste, want volgens de controle-afdeling van het Amerikaanse Congres laat de informatieverschaffing van Gates te wensen over. Hij geeft geen de tails en waar het geld aan besteed wordt, is onduidelijk. De Amerikaanse regering voerde twee redenen aan voor een oorlog tegen Irak: Het regime van Saddam Hussein bezat massavernietigingswapens. Op 12 januari 2005 concludeerde de Iraq Survey Group dat Irak die wapens niet had. Daarmee staakte de VS zijn zoektocht. Op 29 juni 2007 beëindigde de VN-Veiligheidsraad een eigen onderzoek. Saddam Hussein had banden met Al Qaida. Op 13 maart 2008 conclu deerde het Amerikaanse ministerie van Defensie na een studie van meer dan 600.000 documenten dat de Iraakse leider geen enkele relatie met Al Qaida had. Een geplande persconferentie werd echter geschrapt, de op lage en verzending van het rapport werden beperkt. Het stuk lag politiek 'te gevoelig'. 10 januari 2007 Bush presenteert nieuw Irak-plan. Uiteindelijk gaan er 30.000 extra soldaten naar Irak om de veiligheid te verbeteren. September 2007 De Iraakse premier Al Maliki zegt dat Irak een stuk veiliger is geworden en dat de weg vrij is voor een door de VN geleide verzoening en wederopbouw. Bush wil weer 30.000 soldaten terughalen als de veiligheid dat toelaat. November 2007 Bush haalt 5.000 soldaten terug naar de VS; tot juli 2008 moeten er 20.000 man worden teruggetrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10