Zeeland I Grip op huisvesting nodig PZCI25 Imê Dik zestig ideeën voor Afrikajaar in Goes mm 9 BEVELANDEN-THOLEN 33 31 Slanke Italiaanse populieren verfoeid en gekoesterd Eerste mosselen uit broedhuis Nieuw Pleidooi tegen ongeloof in animatiefilm Horton hears a Who Loodsen willen niet meer schepen leiden na verdieping Woensdag 19 maart 2008 mm. Tip? redgoes@pzc.nl DRIEWEGEN - Schitterende bomen zijn het, Italiaanse populie ren, maar fruittelers kunnen ze over het algemeen niet meer luchten of zien. Zeker de volgroeide exemplaren nemen zon licht weg en onttrekken veel water. Op tal van plekken zijn de ooit geliefde windsingeis van de slanke Italiaanse populieren dan ook verdwenen. Tot groot genoegen van Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) zijn ze op één locatie prima be waard gebleven, rond de huiskavel van de Bus-Hoeve aan de Schoondijksedijk bij Driewegen. Stichtingsmedewerker Rudie Geus: „Hier is niets fout gegaan." Zestig tot tachtig jaar oude Italiaanse populieren omzomen er hoogstamboomgaarden. SLZ wil dat graag zo houden en de huidige eigenaren, de fami lie Ossenblok, ook. Ze gaan zelfs voor uitbreiding. Waar oude Italiaanse populieren zijn weggevallen, zijn gisteren vijfenderig nieuwe exemplaren geplant. foto Dirk-Jan Gjeltema Strengere controles op woonruimtes buitenlandse arbeiders. door Harmen van der Werf YERSEKE - De gemeente Reimers waal wil meer grip krijgen op de huisvesting van buitenlandse werk nemers, met name Polen en Portu gezen. De controle op veiligheids voorzieningen wordt aangescherpt en de gemeente Reimerswaal gaat met uitzendbureaus praten over mogelijkheden van centrale huis vesting. Wethouder Jaap Sinke (SGP, ruim telijke ordening) laat weten dat hij soms verrast is als hij ziet waar bui tenlandse werknemers in Reimers waal wonen. Hij geeft geen concre te voorbeelden, maar het is voor hem duidelijk dat meer toezicht nodig is. „We hebben er al een ge sprek over gehad met woningstich ting R en B Wonen", vertelt Sinke, „en als gemeente gaan we vanaf nu strenger controleren. Brandvei ligheid staat voorop. Ontdekken we iets, dan moeten er direct maat regelen worden genomen." Reimerswaal zit ook in de maag met huisvesting van buitenlandse werknemers in het bungalowpark Kijkuit in Yerseke. Twaalf recreatie woningen zijn in handen van loka le uitzendbureaus en worden be woond door Polen en Portugezen. Een aantal eigenaren van andere huisjes heeft daar moeite mee. Ze vinden dat Kijkuit geen recreatie park meer is. Reimerswaal zit er bovendien mee dat diverse wonin gen permanent bewoond zijn, ter wijl ze binnen de milieucirkel van vlakbij gevestigde (schelpdier)be- drijven vallen. „We gaan buitenshuis juridisch ad vies inwinnen over Kijkuit", meldt wethouder Sinke. Hij onderkent dat het lastig is: de permanente be woning is jaren gedoogd en buiten landse arbeiders zitten er tijdelijk, net zoals recreanten. Reimerswaal wil meer vat krijgen op huisvesting van buitenlandse werknemers en praat met uit zendbureaus over mogelijkheden voor centrale huisvesting. Een oplossing zou volgens Sinke centrale huisvesting van buiten landse werknemers in Reimers waal of 'de regio' kunnen zijn. Rien de Jager van Jager Detache ring in Yerseke juicht het idee toe. „Dat maakt het halen en brengen veel eenvoudiger." René Sinke van Apex Uitzendorganisatie is ook 'voor'. „Ik ben alleen nog niet be naderd." Volgens wethouder Sinke zal dat nog gebeuren. Verzorgingscentrum Vredelust dat over pakweg twee jaar leegkomt, is genoemd als centrale huisvesting. Wethouder Sinke voelt daar niets voor. „Veel buitenlandse werkne mers op een hoopje middenin de kern, ik denk niet dat ik daar de buurt een plezier mee doe." door Frank Balkenende GOES - Voor het Goese Afrikajaar in 2009 hebben inwoners, instellin gen en verenigingen in totaal 64 mogelijke projecten aangemeld. De stuurgroep Afrikajaar moet ze nog beoordelen en selecteren, te meer omdat een aantal ideeën el kaar overlapt. Wethouder Sophie van 't Westein de (WD, cultuur) is blij met de grote respons. „Het aantal aanmel- iingen is behoorlijk, waarbij het me opvalt dat veel mensen en groe pen al contacten hebben met Afri ka." De ideeën lopen ver uiteen, van een onderzoek naar de historische banden van Goes met Afrika, via Afrikaanse jeugd die verblijft in gastgezinnen, veel dans en zang tot een Afrikaans adoptieproject van een aantal zorginstellingen. Ook wordt een literair festival met Afrikaanse schrijvers voorgesteld, waaraan de Nederlandse auteur Adriaan van Dis al zijn medewer king zou hebben toegezegd. Wet houder Van 't Westeinde bena drukt dat de aanmelders hun pro ject in principe zelf op poten moe ten zetten. Ook het scholenproject krijgt vorm. Voor de basisscholen is een project in zicht waarbij elke school een Afrikaans land kan kiezen. Ver volgens kan elke groep per land een thema kiezen, bijvoorbeeld cultuur of gezondheidszorg. De gemeente is in gesprek met de Goese ondernemer Virgin ie Gme- lich Meijling-van Dooren van Crea tive Kids Concepts, die het project zou moeten vormgeven. Voor het voortgezet onderwijs speelt de gemeente met het idee aan te haken bij het Jaar van de Sa- nitatie van de Unie van Water schappen en de rijksoverheid. Een optie is dan ervoor te zorgen dat scholen in Burkina Faso waterlei dingen en sanitair krijgen. SCHERPENISSE - Aan de Zeedijk bij Scherpenisse is het voor het eerst gelukt om binnendijks mosselen te kweken uit 'kunstmatig' mossel zaad uit een broedhuis. Stichting Zeeschelp uit Kamperland leverde het zaad. De familie Bolier zorgde in dertien maanden voor het op kweken in algenrijk binnenwater. Uit Zeeschelp-zaad is eerder bij kwekerij Schot op Neeltje Jans de commissarismossel geproduceerd. Tip? redactie@pzc.nl Iedereen zou eens in zijn leven kranten moeten bezorgen. Het is een hele belevenis, 's Ochtends vroeg voor dag en dauw opstaan en half slapend op de fiets naar het verdeelpunt. Snel de kranten in defetstas stoppen en de be- zorglijst zorgvuldig doornemen, zeker de eerste keer. Een zak- lampje is ook niet weg, want het kan aardedonker zijn in de ge woonste straten. Zeker de eerste keer tikt de tijd snel door. Een halfuurtje is niks. Als het auto verkeer op gang komt, ben je echt laat. En dan staat daar, ach terin je wijk, opeens een man te wachten in het deurgat. Vervaar lijk. „O", bromt hij, „je bent een nieuwe." Gelukkig maar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 77