f5) 'Garages maken fouten bij beurt' De hele wereld een wc, liefst nog voor 2015 Veevervoer wordt verbeterd Dure neus AANKONDIGING Wie helpt Schouwen-Duiveland aan rollend materieel? 6 Woensdag 19 maart 2008 PZC Transporteurs kunnen per april aan nieuwe eisen voldoen. ZOETERMEER - Veetransporteurs zeggen dat ze per april kunnen voldoen aan de nieuwe eisen voor veevervoer. De sector liet gisteren weten dat met het nieuwe kwaliteitssysteem voor dierwaardig vervoer een goed fundament is gelegd om het die renwelzijn tijdens transport te waarborgen. Veevervoerders zijn niet verplicht mee te doen aan het kwaliteitssys teem dierwaardig vervoer. Maar Piet Thijsse, voorzitter van de Ne derlandse Bond van Handelaren in Vee, hoopt dat steeds meer transporteurs de voordelen ervan zullen zien en zich aansluiten. „Wie niet meedoet verliest veel kostbare tijd omdat dan alle veetransporten de zogeheten klep- controle krijgen. De efficiëntere stalcontroles gelden alleen voor be drijven die aan dit kwaliteitssys teem meedoen." De veetransportsector gaat de nor men van aangesloten bedrijven toetsen. Die normen zijn deels overgeno men uit Europese en Nederlandse wetgeving. HAARLEM - De Nederlandse wijnmaker llja Gort laat zijn neus onderzoeken door medisch specia list Veldhuizen in Haarlem. Gort heeft zijn neus onlangs bij Lloyd's voor vijf miljoen euro laten verzekeren. De producent van het Bordeaux-wijn- merk La Tulipe zegt dat hij met zijn hoogontwik kelde reukorgaan miljoenen geuren kan onder scheiden. Dat talent is volgens hem van essen tieel belang voor zijn vak. foto ANP ►of Gemeente Schouwen-Duiveland De gemeente Schouwen-Duiveland meldt op www.aanbestedinaskalender.nl de Europese aanbesteding voor: "Aanschaf wagenpark gemeente Schouwen-Duiveland" met Besteknummer SD/FJC/GvZ/2008/001 De volledige tekst van deze aankondiging is tevens te vinden op: www.schouwen-duiveland.nl den haag - Garages maken fouten bij grote onderhoudsbeurten. Dat meldde de ANWB gisteren op ba sis van een steekproef bij 91 gara ges. Monteurs van tientallen bedrijven zetten onderdelen of vloeistoffen op de rekening die niet waren ver vangen. Ook verzuimden ze soms remvloeistof te vervangen of koel vloeistof aan te vullen. Een veel gemaakte fout was het niet goed afstellen van verkeerd ge richte koplampen. Oliefilters ble ven soms zitten terwijl ze verwis seld moesten worden. Voor de steekproef werden auto's aangebo den die bewust waren voorzien van een aantal gebreken. De ANWB geeft een gemiddeld cij fer van 6,4 aan de garages. Dat was in 2005 nog een 5,6. In de jongste test kreeg een garage in Ftaneker de hoogste waardering met een 9,5, de laagste was voor een bedrijf in Naarden dat een 2,3 kreeg. De branche-organisatie Bovag wil de gisteren nog niet reageren. Een woordvoerder wees op rectificaties die de ANWB na de vorige test moest plaatsen. Die rectificaties, op last van de rechter, moesten on der meer worden gedaan omdat garagehouders geen goed weer woord hadden kunnen geven. De ANWB heeft dit keer wel om reac ties gevraagd. Prins Willem-Alexander in de bres voor beter sanitair wereldwijd. door Hans Jacobs rotterdam - Ruim 2,6 miljard mensen poepen en plassen bui tenshuis. Een wc hebben ze niet. Schoon water meestal ook niet. „Onnodig!", zei prins Wilem- Alexander gisteren bij de nationale viering van Wereldwaterdag. „Het probleem is makkelijk op te los sen. De kennis is er en geld hoeft geen struikelblok te zijn. We moe ten het gewoon doen." „Het is onaanvaardbaar dat een groot deel van de wereldbevolking nog steeds onder omstandigheden leeft die we in Nederland 150 jaar geleden al niet accepteerden." Hij praat over stinkende steden, open riolen en vervuild water. „Bij ons is dat nu ondenkbaar, maar in gro te delen van de wereld is het pro bleem met de bijbehorende stank en ziektes nog steeds aan de orde van de dag." Prins Willem-Alexander neemt geen blad voor de mond wanneer hij Wereldwaterdag aangrijpt om aan te sporen tot meer actie. De hele wereld een wc, liefst nog voor 2015, dat is zijn inzet. Niemand die nog lacherig doet over het werk van de 'waterprins'. Van New York tot Tokio en van Kaapstad tot Stockholm oogst hij lof en res pect. „Ik ben geen techneut en geen ingenieur. Ik graaf niet in de klei, al zou ik dat best eens willen, maar ik kan de problemen wel aan kaarten en onder de aandacht 'Ik ben geen techneut, maar ik kan de problemen wel aankaarten' brengen", zegt hij over zijn interna tionale rol. Het is niet langer alleen waterma nagement waar Willem-Alexander zich mee bezighoudt. De Verenig de Naties hebben hem aangezocht om het wereldwijde gebrek aan goede sanitaire voorzieningen op de agenda te zetten. „Daar hangt zoveel mee samen", vertelt de prins in de collegekamer in het Rotterdamse stadhuis. „Je kunt bij voorbeeld wel willen dat alle meis jes naar school gaan, maar als er daar voor hen geen wc's zijn, krijg je dat niet voor elkaar. Als ze elke dag kilometers moeten lopen om voor de familie water te halen, is er ook geen tijd om naar school te gaan." Hij ziet Wereldwaterdag als een 'hoogtepunt', omdat deze belang rijke onderwerpen daardoor weer even in het spotlicht staan. „We hebben vooruitgang geboekt, met name in Afrika. Daar gaan de staatshoofden zich tijdens hun top conferentie in juni nu ook met dit gevoelige probleem bezighouden", vertelt hij. „We kunnen ons niet voorstellen hoe het is om geen wc te hebben", zegt de prins. Thuis heeft hij een spaarknop op de wc, maar zijn ei gen watergebruik is niet altijd even zuinig. „We hebben in dit land ook zoveel water", stelt hij verontschuldi gend. „Ik sta niet altijd kort onder de douche, maar tandenpoetsen doe ik zonder lopende kraan. Dat heeft mijn vader me ingepeperd." En flessenwater is taboe. „Het kraanwater is uitstekend."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6