Zeeland Nieuwe vorm bermbeheer is een succes I i Meer grip op behuizing Leger des Heils begint een winkel op Tholen 1 Bingo's in Hulst Politie getuige onder de loep van aanrijding Mishandeling na ergernis in het verkeer Eerste mosselen uit broedhuis pzc Woensdag 19 maart 2008 j 29 Natuur bloeit op door ecologische proef van het waterschap. door Maurits Sep MIDDELBURG - De wollige distel en de ruige anjer floreren weer. Ook bedreigde bijen, vlinders en insec ten hebben weer kans van leven door de natuurvriendelijke manier waarop Waterschap Zeeuwse Ei landen de laatste vier jaar de ber men onderhoudt. Ecologisch bermbeheer is veel be ter voor de natuur dan het oude klepelbeheer. Daarbij wordt het ge maaide gras achtergelaten in de berm, waardoor planten niet goed kunnen groeien. Dat bemoeilijkt ook het leven van insecten. De natuurvriendelijke werkwijze heeft geleid tot twintig procent meer soorten kruiden. Bovendien komen van de verschillende soor ten ook meer planten voor. Daar zitten kwetsbare en bedreigde soorten bij zoals de wollige distel, die zeer zeldzaam is in Zeeland, en de ruige anjer, die ook op de rode lijst van zeldzame planten staat en in aantal sterk was afgenomen. Door de opbloeiende flora gaat het ook veel beter met de fauna. 1^ Waterschap Zeeuwse Eilanden is erg tevreden over de proef met natuurvriendelijk bermbeheer. Het is beter voor plant en dier en kost minder dan gedacht. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft bij de evaluatie van het ecolo gisch bermbeheer bijvoorbeeld ontdekt dat er nu zes bijensoorten leven die op de rode lijst van be dreigde soorten staan. Het waterschap is in 2003 begon nen met natuurvriendelijk beheer van wegbermen. Daarvoor zijn toen acht gebieden uitgekozen: zes op Schouwen-Duiveland, twee op Noord-Beveland, een op Walche ren en een op de grens van Wal cheren en Zuid-Beveland. Na vier jaar zijn de resultaten be moedigend, vindt het waterschap. Het gaat beter met de natuur en het kost ook nog eens minder geld dan was gedacht. Het ecologisch bermbeheer zou veertienduizend euro per jaar gaan kosten, maar het blijkt vierduizend euro goedko per. Dat is wel nog drieduizend euro duurder dan het oude klepelbe heer, maar het waterschap denkt nog te kunnen bezuinigen. In de proefperiode is ervoor gekozen om twee keer per jaar te maaien en maaisel af te voeren. Het water schap kan dat terugbrengen naar een keer per jaar. Zeeuwse Eilan den gaat de komende jaren door met het natuurvriendelijk beheer van de acht bermen. Elke twee jaar wordt onderzocht hoe het dan met de planten en dieren gaat. Mogelijk wordt het bermbeheer ook uitgebreid naar andere gebie den in Zeeland. Reimerswaal: strengere controles woonruimtes buitenlandse arbeiders. door Harmen van der Werf yerseke - De gemeente Reimers waal wil meer grip krijgen op de huisvesting van buitenlandse werk nemers, met name Polen en Portu gezen. De controle op veiligheids voorzieningen wordt aange scherpt. Bovendien gaat de ge meente met uitzendbureaus pra ten over mogelijkheden van centra- hulst - Het college van B en W van Hulst stelt een onderzoek in naar de vele bingo's in de gemeen te. Het Hulster bestuur neemt de spelen onder de loep om te bezien of de organisatoren van de evene menten al dan niet in strijd hande len met de Wet op de Kansspelen. Een snelle inventarisatie van de ge meente wees uit dat er vorig jaar alleen al in Kloosterzande en Nieuw-Namen 138 bingo's werden georganiseerd. Hoeveel bingopartijtjes er buiten het zicht van de gemeente zijn ge houden is niet bekend. goes - Een verkeersergernis leidde maandagavond tot een mishande ling van twee mannen op het Mo lenplein in Goes. Een 23-jarige Ka- pellenaar had getankt aan de Pa- tijnweg in Goes en reed de weg weer op. Hij zag daarbij een 27-jari- ge Goesenaar over het hoofd. Dat had geen gevolgen. Toch was de Goesenaar zo boos dat hij de ach tervolging inzette. Via Kapelle kwam het tweetal uit eindelijk op het Molenplein te recht. Daar was inmiddels ook een 24-jarige vriend van de Kapelle- naar aangekomen De 27-jarige Goe senaar mishandelde beide man nen daarop door ze te schoppen en te stompen. Hij meldde zich la ter die avond op het bureau. scherpenisse - Aan de Zeedijk bij Scherpenisse is het voor het eerst gelukt om binnendijks mosselen te kweken uit 'kunstmatig' mossel zaad uit een broedhuis. Stichting Zeeschelp uit Kamperland leverde het zaad. De familie Bolier zorgde in dertien maanden voor het op kweken in algenrijk binnenwater. Uit zeeschelp-zaad is eerder bij kwekerij Schot op Neeltje Jans de commissarismossel geproduceerd. ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND Goes Middelburg Oostburg Sas van Gent Zierikzee onze vestigingen zijn op 21 maart a.s. gesloten i.v.m. Goede Vrijdag Bestaande kringloper is niet bevreesd voor concurrentie. door Rob Paardekam tholen - De Kringloopwinkel Tho len heeft geen problemen met de komst van zo'n zelfde winkel van het Leger des Heils. Dat zegt initia tiefneemster Marga van der Dus- sen. Ze is wel blij dat de nieuwe kringloopwinkel in Sint-Maartens dijk komt. „Want twee in één kern lijkt me niet zo slim." Het Leger des Heils deed zijn plan nen voor Tholen uit de doeken in Meulvliet. De organisatie wil in Sint-Maartensdijk een dienstencen trum opzetten met daarin onder meer een kringloopwinkel. In de zaal merkte iemand op dat er al zo'n winkel is. Ton Geene van het Leger des Heils zei dat te beseffen. „Maar wij hebben die winkel no dig om de andere dingen te bekos tigen", zei hij. Volgens Geene zijn et wel gesprek ken geweest over mogelijke samen werking tussen de winkels, maar die hebben niets opgeleverd. Vol gens Van der Dussen van de kring loopwinkel in de Timpa-hal in Tholen-stad is het misschien maar beter zo. „Laten we het gewoon apart doen." Volgens haar becon curreren de winkels elkaar niet, maar vullen ze elkaar aan. „We hebben niet dezelfde spullen. Dus wat mensen bij ons niet kunnen krijgen, vinden ze misschien wel in de andere kringloopwinkel." Top 10 Aigemeer le huisvesting. Wethouder Jaap Sinke (SGP, ruimtelijke ordening) laat weten soms verrast te zijn over waar buitenlandse werkne mers in Reimerswaal wonen. Hij geeft geen concrete voorbeelden, maar het is voor hem duidelijk dat meer toezicht nodig is. „We heb ben er al een gesprek over gehad met woningstichting R en B Wo nen. En we gaan vanaf nu strenger controleren. Brandveiligheid staat voorop. Ontdekken we iets, dan moeten er direct maatregelen wor den genomen." Marie de Jonge Vosje Heerenhoek 1031 Piet Pladdet Fc Wonderstok Terneuzen 1013 Paul Scheldemondl Vlissingen 1007 4 Marcel Rooze Stelletje prutsers Lewedorp 994 5 Thomas FC Talm Meliskerke 992 6 Jouke van Dam Fc de bikkelaars Oostkapelle 990 7 Michel Micky boys Vlissingen 985 8 Elmar de Kok Ektor Kerkwerve 985 9 Jeffrey FC Bal op het dak Vlissingen 983 10 Kees Huizen TobCoach Goes 979 Top 10 Rondeklassement vlissingen - Terwijl Vlissingse agenten op de Hellingbaan een duo wilde aanspreken, werd dat tweetal geschept door een auto. De bestuurder reed vervolgens ge woon verder, achtervolgd door en kele agenten. Op het Stadhuisplein lukte het die bestuurder aan te houden. Daar vertelde de 45-jarige bestuurder uit Veere dat hij die twee had aangereden omdat ze hem bestolen hadden. Na de aan houding van de automobilist is de politie op zoek gegaan naar die twee mannen. Die waren echter verdwenen. R. Coone Feyenoord forever Sluiskil 2 P. Kluts BreskensA2 Breskens Ramon Barca 's-Heerenhoek 4 Jan Elfrink De Groe Breskens Marijn Traas Fc trez Heinkenszand 6 Kevin 123 Goes 7 Rick Fc Deaz Gravenpolder 8 Niek Rentmeester Rentmeester Goes 9 Bouterse DBA Yerseke 10 Elmar de Kok Ektor Kerkwerve Top 5 Superleague Klassement Positie; S\ibtëaguens8m: 1 Appeltje eitje Lewedorp 8759 2 Volharding Ovezande 8672 3 Meeuwen Zoutelande 8414 4 Vlissingen Vlissingen 8211 5 Scheldemond Vlissingen 8163 82 79 77 73 73 72 70 69 69 69 Ga voor de volledige klassementen van Voetbalcoach van het Jaar naar www.pzc.nl/voetbalcoach

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69