Zeeland Hoop op steun van provincie bij Voetbal wint intensiever gebruik dorpshuizen Ambachtskwartier raakt uit beeld Litho Theo Voorzaat geveild voor Hospice Rechter stelt De Meeten in het ongelijk 26 Woensdag 19 maart 2008 PZCS Overkoepelend bestuur voor dorpshuizen moet er dit jaar nog komen. door Ali Pankow zierikzee - De provincie heeft be langstelling voor de plannen van de gemeente Schouwen-Duive- land om de activiteiten in de dorpshuizen uit te breiden. Moge lijk levert dit een proefproject voor deze regio op, in navolging van een eerdere impuls waardoor het servicepunt Zuudende in Kerk- werve gerealiseerd kon worden. „Veel meer dan goede hoop dat met een nieuw proefproject van provinciewege ook geld beschik baar komt, hebben we overigens nog niet", zegt wethouder Roel van der Wekken. Volgens hem is het allemaal nog wat prematuur. Samen met het Welzijnshuis en met woningbouwcorporatie Zeeuwland, tevens eigenaar van de dorpshuizen, onderzoekt de ge meente nu de mogelijkheden om in het kader van het provinciaal subsidieprogramma Nieuwe Ver bindingen gelden te verwerven. De wethouder vertelde dit gister middag bij de presentatie van de ontwerpnota Dorpshuizenbeleid. Geld voor onderzoek naar wat wel en niet kan in gat Maarstraat. door Ali Pankow zierikzee - Ateliers voor beelden de kunstenaars en ambachtslie den, een theeschenkerij met ter ras, een binnentuin, kortom een sfeervol ambachtskwartier zoals drie jaar geleden werd geopperd voor de hoek Maarstraat/Verre Nieuwstraat in Zierikzee raakt uit beeld. De kans dat dit stukje stads vernieuwing in deze vorm er ooit komt, bestaat nog wel, maar geldt niet als voorwaarde voor het ge meentebestuur. Baukje Singer Band houdt benefietconcert in Café Bommenede. door Ali Pankow zonnemaire - De bekende beel dend kunstenaar Theo Voorzaat uit Dreischor stelt een van zijn lit ho's beschikbaar voor een veiling waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Hospice Schou- wen-Duiveland. Het betreft een achtkleuren steendruk met als titel Lost Proportions. Voorzaat creëerde dit kunstwerk in 1992 in een op lage van 275 exemplaren. Voorzaat zegt zijn litho graag be schikbaar te stellen om zijn vrouw Ineke Voorzaat te steunen bij een benefietconcert van de Baukje Sin- gerband zaterdagavond 29 maart in Café Bommenede in Zonnemai re. Ineke is leadzangeres bij deze muziekformatie. De volledige op De begrippen 'leefbaar' en 'haal baar' staan daarin voorop. Met an dere woorden: het gemeentebe stuur zegt het belang van een dorpshuis voor de leefbaarheid in een kern te erkennen, maar het moet wel betaalbaar blijven en de bevolking zal er zelf ook iets voor moeten doen. Als mogelijkheden voor intensie ver gebruik worden genoemd: het opzetten van servicepunten, bui tenschoolse opvang, bewegingspro jecten voor ouderen, alles in maat werk afgestemd op de behoeften onder de plaatselijke bevolking. Uitgangspunt blijft, zoals de ge meenteraad als voorwaarde heeft gesteld, dat de gemiddelde huur prijs op termijn rond de 25 euro per vierkante meter komt te lig gen. Al ziet de wethouder ook mo gelijkheden een huurverhoging deels te voorkomen door bijvoor beeld intensiever gebruik van een dorpshuis en door voordelen uit scherpere inkoop bij een nieuwe beheer- en exploitatieorganisatie. 1^ Schouwen-Duiveland maakt kans op een provinciaal proefproject voor een breder gebruik van dorpshuizen. Daarmee zou dan ook extra geld vrijkomen. Zodra de voorwaarden voor her ontwikkeling van de Maarstraat be kend zijn, staat het projectontwik kelaars vrij binnen dat kader hun plannen in te dienen. Die eisen moeten eind april bekend zijn. Het gemeentebestuur stelt twintig duizend euro beschikbaar voor het betreffende onderzoek. Drie jaar geleden overwoog de ge meente in zee te gaan met Delta Projektpartners die een schets voor een zogeheten Ambachts kwartier hadden ontworpen. Het idee voorzag onder meer ook in het toegankelijk maken van de twee binnenplaatsen van het stad huiscomplex. Renden toonde zich enthousiast over de voorstellen. brengst van deze avond is bestemd voor het Hospice. De veiling van Lost Proportions wordt als apart onderdeel ingelast in het programma. Dat geldt ook voor een uitgebreide verloting met tegoedbonnen van diverse regiona le ondernemers. Verder zijn er spe cifieke prijzen te winnen zoals een origineel T-shirt en een demo-cd van de Baukje Singer Band, beide voorzien van de handtekeningen van de bandleden. Ook een kunst boek met een overzicht van het werk van Theo Voorzaat behoort tot de prijzenpot. Daarnaast is er volop ruimte voor een gevarieerd optreden van de band. De groep bestaat naast Ineke Voorzaat (zang, slag gitaar, cajo, percussie) uit Paul de Bakker (lead- gitaar), Leen Boere (basgitaar), Ri- ny van Almkerk (drums, percus sie) en Peter van Veen (toetsen, ac cordeon). De Baukje Singer Band „Ik neem de vrijheid het besluit van de raad zo uit te leggen dat er 25 euro per vierkante meter op brengst behaald moet worden", al dus Van der Wekken. Wat hem betreft moet er nu snel werk worden gemaakt met de vor ming van één overkoepelende stichting voor alle dorpshuizen die nu nog een zelfstandig bestuur hebben of rechtstreeks door de ge meente worden aangestuurd. Vol gens de wethouder verdient het dringend aanbeveling snel een ef fectieve organisatie voor het be heer en exploitatie van de dorps huizen op te richten. Als voorbeel den hoe zo'n overkoepelende orga nisatie eruit moet komen te zien, noemt hij de Stichting Renesse en de Stichting Obase. Die hebben vergelijkbare structuren. Het is de bedoeling dat de Dorps huisstichting nog dit jaar wordt geïnstalleerd. De afgelopen tijd is er intensief overleg geweest met de huidige plaatselijke dorpshuis besturen en met de beheerders over het toekomstig beleid. Vol gens Van der Wekken heeft dat ge leid tot overeenstemming. Het be leid is gebaseerd op het streven per kern een eigen ontmoetings plek te behouden. Tot verdere ontwikkeling is het echter niet gekomen. „Op dat mo ment was er van onze kant ook nog niet onderzocht wat er wel en niet kan op deze plek", zegt de wethouder. Tussentijds zijn de pandjes in de Maarstraat gedeeltelijk ingestort en later gesloopt. Al ruim ander half jaar staat er een schutting rond het perceel. Het onderzoek naar herontwikkeling van deze hoek moet resulteren in een pak ket van eisen. „Het is de bedoeling daar wel de mogelijkheden voor een terras op het naastgelegen par keerterrein en voor een doorgang achter langs het Stadshuismuseum in op te nemen", zegt Renden. bestaat ongeveer vijfjaar. Aanvan kelijk had de groep te kampen met behoorlijk wat wisseling van gita risten. Sinds de zomer van 2006 staan met de huidige bezetting ech ter alle neuzen dezelfde kant op. „Eindelijk een hechte club die ik al zo lang wenste", zegt Ineke Voor zaat. Het repertoire van de Baukje Singer Band bestaat uit blues, (blues)rock, en ballads. Covers Samenwerking KNVB, scholen en DFS brengt meiden aan de bal. door Esme Soesman burch-haamstede - Nahijgend ver laten ze het veld: Cleo, Luna, Boni- ta, Sara, Bo en de rest van de leer lingen van groep 3 van De Kirre- weie in Burgh-Haamstede. Voetbal training zit er op. Erg leuk, ja, ge ven de meiden toe. Maar niet zo leuk dat ze het paardrijden en dan sen ervoor willen opgeven. „Dat hoeft ook helemaal niet", geeft jeugdvoorzitter Ed Adelaar van sportvereniging DFS (Door Fu sie Sterk) uit Burgh-Haamstede aan. In samenwerking met voetbal bond KNVB verzorgt hij een ken nismakingsproject voor kinderen van de groepen 3 en 4 van de plaat selijke basisscholen De Kirreweie en Onder de Wieken. Het doel is kinderen, en met name meiden, kennis te laten maken met voetbal. Zo vanzelfsprekend als het vaak voor jongens is om eens bij een voetbalvereniging te buurten, zo hoogdrempelig kan de sport voor meiden zijn. Dus ont wikkelde de KNVB het kennisma kingsproject voetbal voor basis schoolleerlingen. KNVB-trainer Bert Pentury komt er een aantal keer speciaal voor naar Burgh-Haamstede. De groepen 3 en 4 van beide scholen worden door hem (met hulp van Ed Ade laar die ook E-trainer is en Patrick Verboom, trainer van de D's) vier keer aan het werk gezet. Zonder te schreeuwen, de boeman uit te hangen of de kinderen volle dig af te matten, glimlacht Pentu ry. „Aan het einde is het vooral be langrijk dat ze plezier hebben ge had. je reikt natuurlijk wel wat ba- Meiden jonger aan de bal vooral, maar de bandleden maken daar een aparte keuze in. Dat wil zeggen: niet de populaire hits, maar meestal de iets minder be kende nummers. De toegang is gra tis. Er staat wel een grote pot in de zaal om giften in te deponeren. Baukje Singer Band, zat. 29 mrt, Zonnemaire, Café Bommenede, aan vang 20.30 uur. sisvaardigheden aan, zoals het schieten met de binnenkant van de voet. Maar de uitvoering doet er minder toe. Het gaat er vooral om dat ze plezier hebben." En dat hebben ze, glunderen de meiden (en jongens, waarvan de meesten wel op voetbal zitten) na in de kleedkamer. „Ik had een vet te tien plus", jubelt er één. „Ikke een vette vijftig plus", roept een ander. Het door de KNVB gehan teerde circuitmodel haakt in op de korte concentratie die gebruikelijk is voor kinderen van deze leeftijd, licht Pentury toe. Steeds wordt een minuut of vijftien een bepaald spel gespeeld, waarna de kinderen verder gaan naar een volgend sta tion. „We moesten in het goal schieten en naar elkaar", beschrijven de voetballertjes na afloop. „Het was 'Sport is beter dan achter de Playstation zitten met een glas cola in de hand' even wennen voor ze, maar nu ge nieten ze er erg van", is de erva ring van juf Esther. Bo zou best op voetbal willen, vertelt ze enthou siast. De rest van de meiden houdt het vooralsnog op turnen, dansen en paardrijles. Cleo: „Anders heb ik voor niks een pony." Dat de leerlingen niet meteen mas saal voor voetbal kiezen, is voor de organisatoren geen enkel pro bleem. „je probeert kinderen ook gewoon te motiveren voor sport. Als vereniging biedt je facilitei ten", aldus DFS-voorzitter Kees de Feiter. Want sport biedt veel, vult Verboom aan: „Het is beter dan al leen achter de Playstation zitten met een glas cola in je hand." renesse - De pachters van grond van de Stichting Renesse, verenigd in De Meeten, zijn door de Middel burgse rechtbank in het ongelijk gesteld. De pachters zijn het on eens met de prijzen die zij voor hun grond in erfpacht moeten be talen. De pachters vinden dat de gemeen teraad moet ingrijpen. Om de raad daartoe te dwingen, wilden zij aan tonen dat de Stichting Renesse een semi-overheidsorgaan is. De rechter heeft nu bepaald dat de Stichting Renesse autonoom is en zelf mag bepalen welke prijzen zij vraagt. Volgens de rechter voert de stichting een eigen beleid en zijn er geen gemeentebestuurders ver tegenwoordigd in bestuur of raad van toezicht. Dat B en W goedkeu ring moeten verlenen aan benoe ming of ontslag van bestuurders van de stichting doet daar niets aan af, oordeelt de rechtbank. Het kennismakingsproject voetbal van de KNVB is een landelijk project. Behalve Burgh-Haamstede heeft Scharendijke het project omarmd. In Nederland is het aantal vrouwen en meiden dat voetbalt de laatste ja ren explosief gestegen tot 87.962. Uit de cijfers blijkt dat meiden vooral rond de elf, twaalf jaar gaan voetbal len. Dit project biedt de kans meiden op jongere leeftijd (zes tot en met negen jaar) met de sport te laten kennismaken. Beeldend kunstenaar Theo Voorzaat met zijn litho Lost Proportions. Dit werk wordt geveild ten bate van het hospice. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66