Zeeland Mosselsector is bereid te innoveren Gasten Onze Hoeve moeten weg SCHOUWEN-DUiVELAND 33 25 31 Ringrijders bij Paardenmarkt zeeuwse mrrn'.«8aa Nieuw Pleidooi tegen ongeloof in animatiefilm Horton hears a Who Woensdag 19 maart 2008 Loodsen willen niet meer schepen leiden na verdieping Tip? redzzee@pzc.nl Eerste Emergo Folding Longline vandaag in Oosterschelde gelegd. door Esme Soesman BRUINISSE - Met de Emergo Fol ding Longline zetten de Bruse ne ven Marinus en Rinus Padmos een volgende stap in de ontwikke ling van de 'optimale' zaadinvang- installatie. De mosselsector is meer dan bereid om te innoveren, verwijst Marinus Padmos naar het zware weer waarin de sector ver keert. „Maar we moeten wel de kans krijgen." Na een paar jaar met zogenaamde Padmosnetten te hebben geëxperi menteerd, hebben de neven een nieuw systeem uitgedokterd om mosselzaad in te vangen. De Emer go Folding Longline bestaat uit aan elkaar te koppelen buizen van 44 meter, waaraan netten worden gehangen. Op zich is die werkwij ze niet nieuw, licht Padmos toe. Wel nieuw is dat dit systeem in klapbaar is, in tegenstelling tot de gangbare buizen die zeker hon derd meter meten. Dat betekent dat er effectiever ge werkt kan worden, qua vervoer en bijvoorbeeld opslag. De Bruse ne ven, die met hun schepen BRU 8 en BRU 36 verenigd zijn in het Emergo Consortium, hebben vo rig jaar een oud kokkelschip op de kop getikt. Die willen zij (als de BRU 40) geschikt maken voor het vervoer van buizen en het binnen halen van de oogst. Het tweetal De Bruse neven Padmos hebben de Emergo Folding Longline ont wikkeld, waarmee zij toewerken naar een optimale invang van mosselzaad. heeft een vergunning gekregen om de Emergo Folding Longline dit jaar te beproeven bij zandplaat de Vuilbaard in de Oosterschelde en in de Waddenzee. Ondanks dat het voortbestaan van de mosselsector op dit moment aan een zijden draadje hangt, wordt er op de Bruse loswal hard gewerkt aan het in orde maken van de materialen. Vandaag varen de Bruenaren met een eerste Long line uit. Voor eind april is de be doeling alle 72 buizen (goed voor 24 'longlines' van steeds drie bui zen) te hebben geplaatst. De Pad mossen hebben veel vertrouwen in het door hen ontwikkelde en ge patenteerde concept. „Dat moet ook wel. De situatie die nu speelt, slaat het hele fundament onder het innovatietraject van de mossel sector weg. Dat valt alleen te finan cieren als je ook gewone vangsten hebt", wijst de kweker op één van de gevolgen die de Raad van Sta- te-uitspraak van februari (geen ver gunning om mosselzaad te vissen in de Waddenzee) kan hebben. De proeven met invanginstallaties zijn juist bedoeld om een deel van de mosselzaadvisserij te kunnen vervangen. En ja, daarin wil de mosselsector wel degelijk investe ren. Nagenoeg iedere kweker, bena drukt Padmos. Ook voor de sector zelf is het prettig om minder af hankelijk van het 'wilde' mossel zaad te zijn. Al zal bodemzaadvis- serij nodig blijven om de sector te laten overleven, verwacht Padmos. Anders wordt de kostprijs per mos sel simpelweg te hoog. Bovendien: „Het is absurd hoeveel mosselzaad er verloren gaat. Waarom zouden we instabiele mosselzaadbestan den, waarvan je weet dat die verlo ren gaan, niet mogen bevissen?" Arjaon Capelle, Rinus Padmos, Marco Klink (in heftruck), Leo Braber, Dingeman de Koning en Marinus Padmos maken de Emergo Folding Longlines gereed op de Bruse Loswal. foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - De Paardenmarkt in Zierikzee op woensdag 4 juni krijgt dit jaar een extra folkloristis- tische tintje. Dat gebeurt met ring steekwedstrijden door leden van de Ringrijdersvereniging Walche ren. Ondernemersvereniging ZZ Neptunus weet zich gesteund door de Stichting Renesse, die een bijdrage van 3000 euro voor dit on derdeel heeft toegezegd. „We wilden dit jaar graag wat meer van de oorspronkelijke folk lore van de Paardenmarkt toevoe gen. Tot nu toe hadden we alleen wat dieren bij de brug voor het poortencomplex. Het budget was echter niet toereikend en we zijn dus blij met deze bijdrage", zegt Guusje Poot van het organisatiebu reau voor ZZ Neptunus. Omstreden beheerder camping geeft strijd tegen gemeente op. door Ton van den Nouweland BRUINISSE - De vaste gasten van camping Onze Hoeve in Bruinisse zijn overdonderd door het besluit van de familie Van den Bergh het terrein te verkopen. Ze krijgen een maand de tijd om hun boeltje te pakken. De kampeerders laten het er niet bij zitten en verenigen zich om naar de rechter te kunnen stap pen. „We staan al dertig jaar op deze camping en hebben het huurcon tract voor 2008 al in huis. Maan dag kregen we telefonisch te horen dat we binnen een maand weg moeten zijn. Dat kan toch zomaar niet. Al konden we alleen dit sei zoen nog maar blijven. Nu is onze hele zomer weg", zegt Cherry Soe- ters uit Oosterhout. Zij gaat con tact opnemen met de andere ruim dertig gedupeerde kampeerders om in vereniging naar de rechter te stappen. Beheerder/eigenaar Rob van den Bergh zegt dat de verkoop van zijn camping aan buurman Aquadelta Vakantieparks 'zo goed als rond' is. Afgesproken is dat de camping leeg wordt opgeleverd. Van den Bergh stopt ermee omdat zijn zoon geen horecavergunning Camping Onze Hoeve in Bruinis- se wordt verkocht. Vaste gasten stappen naar rechter omdat ze binnen een maand hun staan plaatsen moeten ontruimen. krijgt. De gemeente weigert die te verstrekken omdat senior een straf blad heeft. Het conflict liep vorig jaar zomer hoog op. Van den Bergh werd opgepakt omdat hij burgemeester Jack Asselbergs zou hebben bedreigd. Hij werd hier voor veroordeeld tot zes weken cel. Het ministerie van Binnen landse Zaken nam de zaak hoog op en voorzag Asselbergs van be veiliging en een onderduikadres. Van den Bergh gaat terug naar Rot terdam waar hij begeleider is van een groep criminele, allochtone jongeren: „Op sommige plaatsen in Schouwen-Duiveland zal nu wel gejuich opklinken." Directeur Tiny Verharen van Aqua delta erkent dat er gesprekken gaande zijn over de verwerving van camping Onze Hoeve. Tip? redactie@pzc.nl Iedereen zou eens in zijn leven kranten moeten bezorgen. Het is een hele belevenis, 's Ochtends vroeg voor dag en dauw opstaan en half slapend op de fiets naar het verdeelpunt. Snel de kranten in defetstas stoppen en de be- zorglijst zorgvuldig doornemen, zeker de eerste keer. Een zak- lampje is ook niet weg, want het kan aardedonker zijn in de ge woonste straten. Zeker de eerste keer tikt de tijd snel door. Een halfuurtje is niks. Als het auto verkeer op gang komt, ben je echt laat. En dan staat daar, ach terin je wijk, opeens een man te wachten in het deurgat. Vervaar lijk. „O", bromt hij, „je bent een nieuwe." Gelukkig maar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 65