zoek naar jong talent Zwartgallig beeld over ouderdom Mariniers half mei actief bij missie Tsjaad Uitwijken voor dierenactivist f3 6 v 24 uur per dag actueel nieuws pzc Woensdag 19 maart 2008 5 Pleidooi voor actievere samenwerking tussen oud en jong. amsterdam - Scholen, bibliothe ken, verenigingen en bedrijven zouden veel actiever jongeren en ouderen met elkaar moeten laten samenwerken. Alleen op die ma nier kan de 'zwartgallige' visie van Nederlanders over ouderdom wor den doorbroken. Dat stelt Kees Penninx van Movi- sie in een reactie op een onder zoek naar de beeldvorming over ouderen van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Gisteren werden de uitkomsten van dat onderzoek besproken tij dens een symposium over dit the ma in Amsterdam. Penninx noemt de resultaten schokkend. Het me rendeel van de 750 Nederlanders die aan het onderzoek meededen, denkt dat wie 65-plus is tevens ziek, zwak en eenzaam is. Oude ren hebben niemand én niemand wil hen hebben, zo lijkt het. Zo denken bijna alle deelnemers dat de senioren in de samenleving veel minder sociale contacten heb ben dan toen ze nog werkten. Een beeld dat niet klopt met de werke lijkheid, zegt onderzoekster Fleur Thomese. In de leeftijdsgroep van 55 tot 89 jaar geldt dit slechts voor eenderde van de ouderen. Bij de anderen blijven de contacten gelijk of ne men ze zelfs toe. Gé Speelman (52), docente aan de theologische universiteit in Kam pen, is sinds januari lid van de Par tij van de Arbeid. „Ik ben niet uit carrière-overwegingen lid gewor den. Ik had altijd al meningen en ergerde me vaak wild aan bewerin gen van politici. Ik wilde niet lan ger aan de kant staan." Koene en Speelman zijn twee van die Nederlanders waar Gerrit Voer man van het Documentatiecen trum over politieke partijen nieuwsgierig naar is. „We zijn be nieuwd naar de motieven van mensen om nog lid te worden van partijen als CDA en PvdA." Laura Koene was altijd al geïnteres seerd in politiek. „Maar ik wilde zien hoe het er in het echt aan toe gaat. Dan blijkt zo'n partij toch heel erg een dub van enthousiaste mensen te zijn. Degenen met cha risma, met veel hart voor de zaak en het betere verhaal weten de an deren te overtuigen." Evenmin als Gé Speelman is zij de politiek in gegaan in de hoop haar kansen op de arbeidsmarkt te ver beteren. „Ik heb het prima naar mijn zin als gemeenteambtenaar. Ik vind het mooi om te zien hoe jonge mensen partijlid worden en geloven dat we de stad echt beter kunnen maken. Via de politiek kun je toch leuke dingen bereiken voor je omgeving." Bij het CDA spelen ze in op die be langstelling voor kleinschaligheid. Michael Sybom: „Als blijkt dat le den uit Twente willen debatteren over de leefbaarheid van het platte land, dan kunnen ze zich via onze internetsite in een discussiegroep organiseren." Gerrit Voetman denkt dat de poli tieke partijen ondanks die nieuwe initiatieven nog heel wat proble men te wachten staat. „In dunbevolkte plattelandsge meenten zie je al dat het steeds moeilijker wordt om kandidaten te vinden voor de gemeenteraden. Nederland heeft in West-Europa relatief gezien het laagste aantal partijleden. De partijendemocratie raakt in het geding. Dan ontstaat het beeld van olifanten die op weg naar hun graf door hun poten zak ken." PvdA-leider Wouter Bos roept burgers op te gaan stemmen tijdens de campagne voor de gemeenteraadsverkiezin gen. De PvdA verliest, net als andere traditionele partijen, veel leden. foto Robert Vos/ANP den haag - Wetenschappers die onderzoek doen naar nieuwe ge neesmiddelen wijken steeds vaker uit naar het buitenland. Dat komt door het optreden van dierenacti visten. Verscheidene ministers ant woordden dat gisteren op vragen van de WD. Dierproeven voor Ne derlands onderzoek vinden ook steeds meer plaats in landen waar de regels minder streng zijn dan in Nederland. den haag - De zestig Nederlandse mariniers die het kabinet wil inzet ten voor de Eufor-missie in Tsjaad, moeten in de tweede helft van mei aan het werk zijn. Dat is iets later dan was verwacht maar nog wel voordat het regensei zoen in het gebied begint, dat loopt van begin juni tot begin sep tember. Dat zei kapitein-ter-zee Rob Bau er, hoofd van de afdeling Plannen, gisteren tijdens een hoorzitting van de Tweede Kamer over Tsjaad. De Kamer geeft op 25 maart haar oordeel over het voornemen van het kabinet. De mariniers gaan in het gebied van zuidelijk Tsjaad dat grenst aan Sudan, verkennende activiteiten uitvoeren voor een Iers bataljon waar zij onder vallen. „Ze moeten te weten komen wat er speelt in dat gebied. Zij zien, zonder gezien te worden, en kop pelen de informatie terug naar de Ieren", aldus Bauer. Volgens hem gaat het om een specifieke taak en een bescheiden bijdrage aan de he le Eufor. De Eufor is erop gericht burgers en vluchtelingen te beschermen te gen bandieten en opstandelingen. De Europese troepen mogen ge weld gebruiken om zichzelf of de burgers te beschermen. Alleen als het dringend noodzakelijk is om eerder de aanvallers uit te schake len, dan mogen de troepen 'actief verdedigen' na toestemming van de Eufor-commandant. De Kamer is bezorgd dat de Eufor zijn onpartijdigheid kan verliezen als tegen opstandelingen is opgetre den. Bauer is het daar niet mee eens. Het interne conflict speelt tussen de regering in N'Djamena en de rebellen. Bauer heeft geen in dicaties dat de rebellen het op de Eufor gemunt hebben. op het vernieuwde n ozc.nl Ga direct naar www.pzc.nl/regioklok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5