Zeeland Werkgroep bekijkt idee studiefonds Oog voor al het kleine Actie voor Tanzania Twee schoonmaakacties op strand Nieuw o' ém «c® 26 I Woensdag 19 maart 2008 PZC Plan om afgestudeerden voor Zws-Vlaanderen te behouden. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het idee van het Ter- neuzense raadslid Gijs van den Berg (PvdA) om een studiefonds voor studenten op te richten wordt voorgelegd aan de werk groep Promotie Zeeuws-Vlaande- ren. Dat is volgens Burgemeester en wethouders de aangewezen plaats, gezien alle initiatieven die momen teel door de werkgroep onderno men worden. „Ten eerste wordt het daarmee gekoppeld aan andere initiatieven en ten tweede kan zo het voor de realisatie van uw idee benodigde regionale draagvlak ge creëerd worden", aldus het college. Van den Berg komt tot zijn idee naar aanleiding van de constate ring dat Zeeuws-Vlaanderen ver grijst en ontgroent. Ouderen stro men uit en de jongeren verlaten de streek om te studeren en ko men na hun studie niet meer te rug naar Zeeuws-Vlaanderen. De komende jaren ontstaat er door de vergrijzing een enorme behoefte aan hbo- en universitair opgelei den. Studeren is voor Zeeuws-Vlaamse jongeren vaak duur, omdat ze voor veel studies buiten de provincie op kamers moeten. De studie beurs is niet toereikend om de ge middelde kamerhuur te betalen. „Hoge bedragen lenen schrikt stu denten af, terwijl ook de overheid lenen door jongeren ontmoedigt", stelt Van den Berg. „Een deel van de jongeren haakt daardoor af om te gaan studeren." Het raadslid oppert daarom een studiefonds te vormen, waaruit studenten voor de financiering van hun studiegeld renteloos kun nen lenen of tegen zeer gunstige voorwaarden. De lening wordt kwijtgescholden als ze na hun stu die bijvoorbeeld vier jaar bij een Zeeuws-Vlaams bedrijf gaan wer ken. Om het fonds op peil te hou den zou de lening moeten worden terugbetaald door het bedrijf waar de student komt te werken. Volgens B en W is het idee van een studiefonds niet nieuw. Acht jaar geleden heeft de provincie be sloten de Stichting Zeeuws Studiefonds op te heffen, omdat de taken door de rijksoverheid werden gedragen. De kwestie leid de ook tot discussie binnen de pro vincie. Gedeputeerde George van Heukel- om heeft vijf jaar geleden ai een onderzoek toegezegd, maar de re sultaten zijn volgens het Terneu- zense college niet bekend. Het idee om een studiefonds te vormen voor Zeeuws-Vlaamse studenten wordt voorgelegd aan de werkgroep promotie Zeeuws-Vlaanderen. Scholieren blijven 24 uur wakker voor gehandicapte kinderen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Een beetje leerling gaat normaal gesproken op tijd naar bed, zodat hij de volgende dag zo fit als een hoentje bij de eer ste les op school verschijnt. En wie zit te slapen, kan vaak op een repri mande van de docent wachten. Maar op het Zeldenrust-Steelant- college in Terneuzen is morgen en vrijdag alles anders. De school houdt een sponsoractie, waarbij leerlingen 24 uur lang hun ogen open houden. Slapen is taboe, ook in de nachtelijke uren. In de kleine ZEEUWSE ALMANAK Iedereen zou eens in zijn leven kranten m,oeten bezorgen. Het is een hele belevenis, 's Ochtends vroeg voor dag en dauw opstaan en half slapend op de fiets naar het verdeelpunt. Snel de kranten in de fietstas stoppen en de bezorglijst zorgvuldig doornemen, zeker de eerste keer. Een zaklampje is ook niet weg, want het kan aardedon- Tip? redactie@pzc.nl ker zijn in de gewoonste straten. Zeker de eerste keer tikt de tijd snel door. Een half uurtje is niks. Als het autoverkeer op gang komt, ben je echt laat. En dan staat daar, achterin je wijk, opeens een man te wachten in het deurgat. Vervaarlijk. „O", bromt hij, „je bent een nieuwe." Ge lukkig maar. Sincfalbode viert koperen jubileum met 'dialectfeest'. door René Hoonhorst AARDENBURC - Aan de vooravond van het koperen jubileum ver scheen editie 310 van de Sincfalbo de. Begin dit jaar, bij het uitkomen van het 300ste exemplaar, kondig de Walter Dierick weer eens aan dat hij zijn redactiewerkzaamhe den op een laag pitje draait. Laat hij zich dat 2,5 jaar geleden bij de decenniumviering nou ook al hebben voorgenomen. Destijds hing hij zijn eindredacteurschap aan de wilgen. Maar schrijven voor de Sincfalbode, waarvan hij samen met voormalig voorzitter Mare Moens de grote initiator was, bleef hij doen. Dat het hem dit maal ernst was, liet hij merken door ook uit het be stuur van Stichting De Sincfalbo de te stappen. 'Oerkikker' Dierick, die als gemeentevoorlichter van de voormalige gemeente Aardenburg sinds mensenheugenis voorlich tingsblad 't Kwakertje redigeerde, schrijft alleen nog als hij zin heeft bijdragen over toneel of streekhis- torie. Het terugtreden van Dierick schaadt de Sincfalbode niet. In- en verkoper Frans Meijaard van Druk kerij Durenkamp, die ten tijde van Dierick al hielp, doet al jaren de eindredactie. Een handvol vaste scribenten, onder wie huidig voor zitter Leo Ducheine, een aantal co lumnisten en gastschrijvers zorgen voor voldoende kopij en adverteer ders kennen de wervende werking van het blad voor de kernen van de voormalige gemeente Sluis-Aar- denburg. Het ontstaan van die vrijwillige fu siegemeente in 1995 lag ten grond slag aan het ontstaan van Stichting de Sincfalbode. Hoewel het grote re conglomeraat met het toenmali ge Oostburg er nog sneller dan ge vreesd kwam, is de Sincfalbode nooit in gevaar geweest. Het blad voor de Nederlandse Zwinstreek - Sincfal is een vroege re naam voor het Zwin - verwierf zich snel een plek in de harten van de inwoners van D'Ee tot Truze- ment. Hoewel streekbewoners al leen een vrijwillige bijdrage beta len, zien ze zichzelf als 'lid' van de Sincfalbode. Mocht het blad een keer niet op de mat vallen, dan hangen ze binnen de kortste keren aan de telefoon. Het inwisselen van de vertrouwde Tante Pos voor een andere bestel ler toonde dat begin dit jaar nog maar eens aan. In enkele dorpen en wijken waren er wat aanloop moeilijkheden met de bezorging. „De problemen zijn gelukkig gro tendeels opgelost. Maar ik had uurtjes waken de leerlingen er op school voor dat hun leeftijdsgeno ten in slaap vallen. Zo symboliseren zij dat zij wakker liggen van de problemen waarmee gehandicapte kinderen in Tanza nia worden geconfronteerd. Het goede doel van de actie is de Stich ting Sibusiso van Henk en Atty Hammer uit Terneuzen. Sibusiso is een centrum voor gehandicapte kinderen in Tanzania. De stichting wil het taboe rond handicaps door breken en de acceptatie van ver standelijk gehandicapte kinderen in Tanzania vergroten. Eind juni gaan vier scholieren van het Zeldenrust-Steelantcollege naar Tanzania om te zien hoe het er bij Sibusiso aan toe gaat. Streekbladen van West-Zeeuws-Vlaanderen, waaronder de sinds 1995 ver schijnende Sincfalbode. foto Peter Nicolai heel wat lezers aan de lijn die boos waren dat hun dorpsblad niet in de bus lag. Het is voor ons een be wijs dat mensen de Sincfalbode echt missen als hij er een keer niet is", zegt Meijaard. Een bonte mengeling van vereni gingen, clubs, sporters, wande laars, carnavalsvierders, kerkgan gers en dierenartsbezoekers vindt een podium of noodzakelijke infor matie in de bode. Vrijwilligers vin den voldoening in uitoefening van 'Ze missen hun huis-aan-huisblad echt als 't eens niet op de mat valt' hun taak. Ducheine: „Ik word als bestuurder en schrijver ook aange sproken op de bezorging of op fou ten of zaken die zouden ontbre ken. Het geeft aan dat veel mensen het blad goed lezen." Die goede lezers hebben gelukkig niet alleen kritiek, maar laten ook regelmatig weten dat ze stukjes leuk of interessant vonden. De waardering komt niet van één kant: Stichting de Sincfalbode is ook gek met haar lezers. Zo nodigt ze allen uit donderdag 3 april naar het dorpshuis van Sint Kruis te komen, dat vanaf 19.30 uur in het teken staat van het kope ren feest. Voordrachten en optredens in dia lect moeten de band tussen bode en Zwinstreekbewoners nog hech ter maken. In oktober 1995 verscheen de eerste Sincfalbode als opvolger van het gemeenteblad 't Kwa kertje. Het succes van Stichting De Sincfalbode leidde eind vorige eeuw tot oprichting van Stich ting Op Bresjes. Drukkerij Du renkamp drukt beide uitgaven en vond het bijna twee jaar ge leden tijd dat ook de rest van West-Zeeuws-Vlaanderen een blad kreeg: Rondje West. De Aardenburgse drukkerij drukte ook de eerste exempla ren van De Vliegende Hollan der. Opmaak en lay-out van dat Terneuzense periodiek lij ken daarom sterk op de wester se bladen. Aanpak vuil op initiatief van zowel gemeente als surfersorganisatie. door Frank van Cooten SLUIS - Op het moment dat het strand bij strandpaviljoen Saint Pierre in Nieuwvliet-Bad zaterdag op initiatief van de gemeente Sluis door vrijwilligers wordt schoonge maakt is een paar stranden verder op een soortgelijke actie aan de gang. Organisator Surfrider Foundation Holland heeft de gemeente niet op de hoogte gebracht van deze schoonmaak op het strand van Cadzand-Bad tussen het kanaal en de Belgische grens. „De organisatie van deze wereld wijde actie ligt in Frankrijk", zegt woordvoerder Robert Sanner. Zo als de naam al zegt zijn surfers de doelgroep van de Surfrider Foun dation Holland. Zij zijn al via diverse websites op geroepen deel te nemen aan de schoonmaak. Sanner gelooft daar om niet dat de Surfrider Founda tion in het vaarwater zit van de ge meente Sluis. „Onze doelgroep zijn immers vooral surfers." Sluis houdt de schoonmaak naar Belgisch voorbeeld onder de noe mer 'Lenteprikkel'. De actie van de Surfrider Founda tion wordt al dertien jaar wereld wijd gehouden. Nederland doet dit jaar voor de eerste keer mee. Van Cadzand tot Vlieland verzamelen vrijwilligers op het strand zwerfvuil. In Zee land wordt naast Cadzand ook het strand van Domburg schoonge maakt. Domburg heeft immers een van de bekendste surfstran- den. De Surfrider Foundation zet zich werelwijd in voor schonere stran den en kustwateren. Ze ziet het als haar taak het pu bliek voor te lichten over de gevol gen van vervuiling en het belang van schoon water en schone stran den. Een van de activiteiten hier toe is de jaarlijkse organisatie van een grote strandschoonmaak. De vrijwilligers verzamelen zater dag om 12.00 uur bij strandpavil- joen De Zeemeeuw. Sanner vindt het prima dat meer organisaties en gemeenten zich druk maken over vervuilde stran den. „Maar helaas is het nog steeds nodig dit soort acties te houden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54