Binnenland 'Controle op vlees is verslechterd' Politiek is op Kamer wil hardere aanpak bijstandsfraude CDA 118.449 jk&JtJitouss Jeremiasse qbh 4 I Woensdag 19 maart 2008 pzc Privatisering zou volgens omstreden rapport oorzaak zijn. den haag - De privatisering van de vleeskeuringen heeft ervoor ge zorgd dat de controle op vlees sinds 2006 aanzienlijk is verslech terd. Deskundige keurmeesters ver lieten de branche massaal en wer den vervangen door arbeidskrach ten die nauwelijks ervaring had den. Door kostenbesparingen bij de keuringen kan de dienst die ver antwoordelijk is voor de controles zijn werk niet naar behoren uitvoe ren. Dat blijkt uit een onderzoek van de Voedsel- en Warenautoriteit (VWA) uit 2006, uitgevoerd door adviesbureau Ernst Young. De stichting Varkens in Nood maakte de rapportages gisteren openbaar op haar site. Volgens het ministe rie van Landbouw gaat het echter om een rapport dat 'onder de maat' was. „Ernst Young heeft het destijds teruggetrokken omdat het kwalitatief niet goed genoeg was", zegt een woordvoerder. „Van uit ons perspectief bestaat het rap port niet." Sinds januari 2006 worden de keu ringen van vlees niet langer uitge voerd door de Rijksdienst voor vee een vlees, maar door de Kwali teitskeuring Dierlijke Sector (KDS). Na de privatisering vertrokken 140 van de 180 ervaren keurmeesters. Daarnaast werd het bedrijfsleven zelf verantwoordelijk voor de con troles en dat lobbyde met succes voor lagere kosten van de keurin gen. Hoewel het rapport omstreden is, bevestigen anonieme bronnen uit m Door de privatisering van keurin- gen is de controle op vlees sinds 2006 sterk verslechterd, blijkt uit een omstreden rapport van een adviesbureau. de sector dat het niveau van de keuringen is gekelderd. 'De onkun de die ik nu meemaak, gaat heel mijn verstand te boven', schrijft een slachter in een brief aan Var kens in Nood. Het opleidingsni veau zou zijn gedaald omdat bij voorbeeld ook voormalige schil ders en stratenmakers nu de keu ringen uitvoeren. Begin dit jaar lekte ook al een rap port van de VWA uit over het ge brek aan controle op veetranspor ten. Dat werd veroorzaakt door een tekort aan inspecteurs en inter ne problemen bij de VWA. Hoewel de rapportage bekend was bij ambtenaren op haar ministerie bleek verantwoordelijk minister Gerda Verburg niet op te hoogte. Zij stelde een onafhankelijk onder zoek in, onder leiding van oud-top ambtenaar en ex-kabinetsinforma- teur Rein-Jan Hoekstra. De resultaten daarvan worden hoogst waarschijnlijk morgen gepresen teerd. den haag - De Tweede Kamer wil dat gemeenten ook bijstandsfrau de waarmee bedragen onder de 6000 euro gemoeid zijn terugvor deren. Een motie van de WD hier over krijgt ruime steun, bleek giste ren. Uit een recent rapport blijkt dat gemeenten lang niet altijd ten onrechte verleende bijstand terug vorderen. Kleinere bedragen laten ze vaak zitten, omdat de incasso kosten niet opwegen tegen de ba ten. De Kamer vindt dat niet kun nen. Fraude hoort nooit te lonen, aldus WD-Kamerlid Nicolaï. Staatssecretaris Aboutaleb zal dat in zijn contacten met gemeenten nog eens onder hun aandacht brengen, zegde hij toe. Steeds minder Nederlanders zijn lid van een politieke partij. „Partijen lijken op olifanten die op weg naar hun graf door hun poten zakken", zegt deskundige Gerrit Voerman. door Wierd Duk Hij was er zelf ver baasd over. De Nij meegse socioloog Stijn Ruiter ontdek te dat mensen die ac tief zijn in een politieke partij de betere banen hebben. „Voorwaarde is wel dat je binnen die partij ook echt actief bent. An ders bouw je geen netwerk op. Via zo'n netwerk heb je aantoonbaar kans op een betere carrière." Partijen zouden gebruik kunnen maken van zijn bevindingen, vindt Ruiter. „Zo van: het lidmaat schap is niet alleen goed voor ons, maar ook voor u." Politieke partijen hebben nieuwe leden hard nodig, en niet alleen voor de contributie. Een partij drijft immers op vrijwilligers. Bo vendien is het ledenbestand een kweekvijver voor bestuurlijk ta lent Volgens Gerrit Voerman, directeur van het Documentatiecentrum Ne derlandse Politieke Partijen, verlie zen vooral de traditionele grote partijen (PvdA, CDA en WD) veel leden. „Je ziet dat die midden partijen, met tal van genuanceerde opvattingen, niet meer tot de ver beelding spreken", zegt hij. De PvdA constateert met zorg dat veel oude leden opzeggen en dat nieuwe leden in het eerste jaar van hun lidmaatschap de partij al weer verlaten. De sociaaldemocraten schakelen inmiddels Kamerleden en wethou ders in om opzeggers na te bellen. Een kwart keert vervolgens op hun schreden terug. Het CDA wil via een 'ingrijpende professionali sering van de partijorganisatie' nieuwe leden voor langere tijd vastleggen, vertelt partijvoorlichter Michael Sybom. „Bij ons melden zich veel ambiti euze, actieve jongeren die graag mee willen doen. Daarom organi seren we bijvoorbeeld peilingen met de vraag over welke thema's de leden willen discussiëren. Daar aan verbinden we dan weer debat avonden. Ook mag ieder lid tegen woordig op congressen stemmen." Waar de PvdA streeft naar de te rugkeer van het 'clubgevoel', wil het CDA een 'familiegevoel' creë ren, zegt Sybom. Nieuw lid Laura Koene (33), werk zaam bij de gemeente Rotterdam, voelde zich snel thuis bij de chris tendemocraten. „Je bent bij het CDA gelijk binnen. Op m'n eerste partijbijeenkomst kwam een hoog bejaarde man op me af die me be groette met: Hallo, jong CDA-lid." Aantal leden van de vier grootste politieke partijen 1992-2008 2005 2008 MM 15 jaar cel en tbs voor dader gezinsdrama rotterdam - De rechtbank heeft een man uit Melissant veroordeeld tot 15 jaar gevangenis en tbs voor het doden van zijn 31-jarige vrouw en 3-jarige dochter. Hij bracht hen eind september om met een ha mer en een mes. Tevens wurgde hij de twee. Er was twaalf jaar en tbs geëist. Het gezin had een schuld van 50.000 euro. De man zag de moorden als oplossing voor de geldproblemen. Burgerinitiatief eerder stappen afgeschoten den haag - Een burgerinitiatief voor het vervroegen van horeca- sluitingstijden in het hele land wordt niet in behandeling geno men. Voorzitter Remkes (WD) van de commissie die gaat over de burgerinitiatieven, gaf meteen aan dat dit voorstel de Kamer niet haalt. Het gaat om 120.000 digitale handtekeningen, terwijl papieren handtekeningen vereist zijn. 'AIVD miskende gevaar van Mohammed B.' den haag - De AIVD heeft de rol die Mohammed B. binnen de Hof stadgroep speelde onderschat. De dienst onderkende niet zijn ge welddadige uitstraling en onder schatte zijn leidende positie bin nen de groep. Dat stelt de Commis sie van Toezicht op de Inlichtin gen- en Veiligheidsdiensten in een onderzoek dat gisteren openbaar is gemaakt door minister Ter Horst (Binnenlandse Zaken). Man mijdt deeltijdwerk vanwege geld en status utrecht - Geld, status en de angst om niet door te groeien weerhou den mannen ervan in deeltijd te gaan werken. Dat blijkt uit onder zoek dat TNS Nipo onder 1000 deelnemers heeft gehouden. Nu werkt een op de zeven mannen parttime. Van de fulltimers wil 16 procent wel minder werken. Van de werkende mannen met kinde ren is dat zelfs 65 procent. Loverboys na melding bijna nooit veroordeeld eindhoven - Meldingen over lover boys leiden in Eindhoven zelden tot een veroordeling door de rech ter. Dat blijkt uit cijfers van het Veiligheidshuis, waarin politie, jus titie en de gemeente samenwer ken met hulpinstanties zoals Bu reau Jeugdzorg. Wethouder Mar- riët Mittendorf (Veiligheid) kon digde gisteren aan dat de politie mogelijke loverboys dichter op de huid gaat zitten. Noord-Nederland voor 2,8 miljard op de schop den haag - De wegen en het spoor in het noorden van Neder land gaan op de schop. Ook komt er geld voor economische program ma's ter compensatie voor het af blazen van de Zuiderzeelijn. In totaal gaat het om 2,8 miljard euro. Het rijk betaalt 2,1 miljard eu ro, de regionale en lokale overhe den de rest. Dat maakte minister Eurlings gisteren bekend. WWW.FIETSPIEZIER.NL GOES Van der Spiegelstraat 54, tel. 0113 - 216 063, goes@fietsplezier.nl VLISSINGEN Troeistraweg 364, tel. 0118 - 477 230, vlissingen@fietsplezier.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4