n een oogopslag wat er mis is Met nepparkiet, alsof je thuis bent Miljoenen euro's voor grensregio Acties blokkeren kanaal PZC Woensdag 19 maart 2008 37 Vlaamse vakbonden willen meer loon voor overheidsdiensten. door Wout Bareman ZELZATE - Acties van de vakbon den van de Vlaamse overheids diensten hebben het scheepvaart verkeer op het kanaal Gent-Terneu- zen en via de belangrijkste Vlaam se sluizen (Evergem en Merelbeke) gisteren voor een belangrijk deel stilgelegd. De bonden voeren actie voor vijf procent loonsverhoging. Tot nu toe heeft Vlaams minister Geert Bourgeois (bestuurszaken) hun eis van de hand gewezen. De Unie van Zelfstandige Onderne mers (Unizo) heeft furieus op de acties gereageerd. De bonden kozen aanvankelijk voor een estafettestaking, die maandag al in Oostende en Zee- brugge begon en 's avonds over sloeg naar de binnenvaartsluizen bij Evergem. Daar verzamelden zich in de loop van gisteren tiental len Belgische, Nederlandse en Franse binnenvaartschepen. De stakers blokkeerden ook de brug over het kanaal Gent-Terneuzen bij Zelzate, maar volgens de scheepvaartdiensten leverde dat gisteren nog niet al te veel proble men op omdat de rederijen hun maatregelen hadden getroffen. Volgens een vakbondswoordvoer der ontstaan die problemen wel als, zoals gisteren werd besloten, de acties niet beperkt blijven tot de aanvankelijk afgesproken 24 uur per provincie maar de hele week voortduren. In de haven van Gent wordt de komende dagen veel zeevaart verwacht. De voor spelling is dat zich bij Evergem aan het eind van de week zeker twee honderd binnenschepen hebben verzameld. Vandaag wordt ook in de haven van Antwerpen actie ge voerd. De bonden richten zich vooral op sluizen en bruggen, maar ook de veerpontjes over het kanaal voerden stipheidsacties. Arjo Klamer geeft lezing in Middelburg MIDDELBURG - Professor in de Eco nomie van Kunst en Cultuur, Arjo Klamer, houdt vandaag een lezing in het auditorium van het abdij complex te Middelburg. Het Roose velt Study Center organiseert de le zing. Hij gaat over de veramerikani sering van het Nederlands hoger onderwijs. De lezing begint om 16.00 uur. Klamer doceert aan de Erasmus Universiteit te Rotter dam. Informatiemarkt over Met één druk op de knop kan op de cliënt worden ingezoomd. Er hangt nog een schoolbord aan de wand. Achterin het lokaal zijn er attributen die aan wiskundige activiteiten herin neren. Details die nog bijgepoetst moeten worden. Maar voor de rest: een doorsnee huiskamer. Met een tweezitsbank en een fauteuil, uitgevoerd in ruitjesstof Salonta fel, bijzettafel, dressoir met televi sie, eetkamertafel met vier stoelen, vloerkleed, tijdschriftenbak, staan de schemerlamp, vaasjes met plas tic bloemen. Een vogelkooi met nepparkiet en een geschilderd zee gezicht completeren het geheel. Met de hartelijke groeten van de kringloopwinkel. Binnenkort wor den de ramen nog van gordijnen voorzien. De huiskamer is gesitueerd op de tweede verdieping van één van de theorievleugels van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Het is de gloednieuwe praktijkruimte van de opleiding Social Work. Betrok kenen hebben het over 'het huiska merlab'. Microfoon en beweegbare camera zijn de belangrijkste onder delen van de inrichting. Ze han gen boven de eetkamertafel en re gistreren hoe vaardig studenten met al dan niet getraumatiseerde cliënten omgaan. In het aanpalende lokaal kunnen medestudenten op een groot scherm volgen hoe de sessie in de huiskamer verloopt. De docent be dient met een joystick de camera. Op een apart toetsenbord staan vaste camerainstellingen gepro grammeerd - zogenaamde presets - zodat er met één druk op de knop kan worden ingezoomd op bijvoorbeeld het gezicht of de han den van de 'cliënt'. De beelden worden uit oogpunt van privacy op cd of videoband en niet op de harde schijf opgeslagen. De huiskamer is sinds drie weken in gebruik. Studenten zeggen dat de huiselijke sfeer 'werkt', en dat er door het gescheiden observatie lokaal geen afleiding meer is door docent en medestudenten. Het huiskamerlab van de Hogeschool Zeeland, waar studenten in een huiselijke omgeving kunnen oefenen in het omgaan met cliënten die hulpverlening nodig hebben. foto Lex de Meester Europees commissaris geeft startsein voor nieuwe Interregperiode. ANTWERPEN - Europees Commissa ris voor Regionaal Beleid Danuta Hübner, Vlaams minister Patricia Ceysens en acht gedeputeerden hebben in het provinciehuis in Antwerpen het startsein gegeven voor het grensoverschrijdend sa menwerkingsprogramma Interreg IV Grensregio Vlaanderen-Neder- land (2007-2013). Om Vlaams-Ne derlandse samenwerkingsverban den in de grensregio te stimuleren, investeert Europa de komende zes jaar ruim 94 miljoen euro. „De nadruk ligt vooral op projec ten met als focus mens, economie of milieu die bijdragen tot een duurzame sociaal-economische ontwikkeling van de hele grensre gio", lichtte voorzitter Ludo Hel- sen van de stuurgroep toe. Com missaris Danuta Hübner prees de al lang bestaande Vlaams-Neder landse samenwerking: „Als grond leggers van de Benelux in 1943 wa ren België en Nederland de pio niers en inspiratie voor de Europe se Unie." De Grensregio Vlaanderen-Neder- land (met de Vlaamse provincies Oost- en West-Vlaanderen, Ant werpen, Brabant en Limburg en de Nederlandse provincies Zee land, Noord-Brabant en Limburg) is het grootste ééntalige grensge bied in Europa. Er wonen tien mil joen mensen. Helsen, gedeputeer de van Antwerpen, hield een warm pleidooi om te blijven sa menwerken: „Laat ons de nieuwe kansen die Europa biedt om pro jecten met grensoverschrijdende meerwaarde in onze regio uit te voeren met beide handen grijpen. Het is aan ons allen om te laten zien dat we met Europese steun daadwerkelijk grenzen kunnen ver leggen en bergen kunnen verzet ten." Met de cofinanciering is er in to taal 180 miljoen euro beschikbaar. alternatieve therapie KLOETINGE - Emergis in Kloetinge houdt vrijdag 4 april een informa tiemarkt over aanvullende en alter natieve behandelingen. Emergis sluit met de informatiemarkt aan op de Week van de Psychiatrie (31 maart tot en met 4 april). Belang stellenden kunnen tussen 10.30 tot 16.00 uur terecht in de theaterzaal. Om 13.00 uur is er een debat tus sen voor- én tegenstanders van al- ternatieve geneeswijzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39