Zeeland In de huiskamer zie je i Zeeuwse scholen openen medisch centrum in Sjanghai Aantal strandpaviljoens gestegen VIER VRAGEN OVER 3 6 Woensdag 19 maart 2008 PZC In de Morgensterkerk in Middelburg speelt donderdag 10 april een bijzonder toneel stuk: Tafel van twee. Jenny Mott, actief in Alzheimer Nederland, is mede-organisator. Naam: Jenny Mott Leeftijd: 50 jaar Woonplaats: Grijpskerke Beroep: teamleider dagbehandeling psychopge- riatrïe Stichting Voor Regionale Zorgverlening. door Claudia Sondervan Wat is Tafel van twee? Een toneelstuk dat we twee maanden geleden in IJsselstein in première hebben zien gaan. Het initiatief kwam van dominee Jan Nauta. Hij bena derde mij vanwege mijn kennis van Alzheimer. Ik heb er Kees Simons, onze geestelijk verzorger van 't Gasthuis in Middelburg bij gevraagd. Het stuk gaat over een vrouw die dementeert en de worsteling die haar man doormaakt met haar ziekte. Wat maakt dit stuk zo opmerkelijk? „De schrijver speelt het stuk zelf Het is Thomas Borggrefe, de geestelijk verzorger van een verpleeghuis in Nieuwegein. En ja, hij kan het echt allemaal: schrijven en acteren. Hij speelt zowel de rol van de vrouw als die van haar partner. Je ziet dat hij goed weet waar het om gaat bij de mentie. Het is af en toe erg confronterend. Op welke manier is het stuk confronterend? Soms vertederend, maar ook onomwonden. Het maakt duidelijk hoe verschrikkelijk de ziekte is. Wat het met een man doet als zijn vrouw niet meer zelfstandig naar het toilet kan. Als blijkt dat zijn vrouw ineens niet meer kan koken en het huishouden niet meer kan doen. Als zij hem, na dertig jaar getrouwd te zijn, niet meer toestaat dat hij haar een kus geeft. Welke sfeer heeft het toneelstuk? In het begin denk je: is dit het nu? Het ziet er heel sober uit. Een man en een tafel, maar de zaal is ademloos. Er gaat een beklemming van uit die je de koude rillingen over de rug jaagt. Er is sterke herkenning. Ook bij mensen die nog niet te maken hebben met dementie. Zij zien een voorland. Vandaar dat we een nabespreking houden. Borggrefe zelf is voor nabespreking absoluut niet geschikt. Op het toneel en in persoon lijk gesprek is hij geweldig. Maar om te spreken in een groep is hij te ver legen. Tafel van twee, donderdag 10 apri, 19.30 uur, kerkcentrum Adriaan Lauwerijns- zstraat in Middelburg. Toegang: €3. Informatie: 0118 - 554361/j.mott@svrz.nl Het Zeeuwse onderwijs verstevigt de banden met China. door René Schrier TERNEUZEN - In aanwezigheid van een flinke Zeeuwse delegatie wordt donderdag 17 april in het Chinese Sjanghai een Zeeuws me disch centrum geopend. „Je mag niet zeggen dat het onze Chinese dependance is, maar we beschou wen het wel een beetje als zoda nig", vertelt Toine Huijsmans, di recteur van het ROC Westerschel- de in Terneuzen. Het centrum hoort bij een van de twee projecten die het ROC in Sjanghai zal uitvoeren. Het me disch project komt er op neer de Chinezen bewuster te maken van de mogelijkheden van eerstelijns gezondheidszorg. Dat wil zeggen niet meteen naar het ziekenhuis, maar eerst naar de huisarts of het medisch wijkcentrum. Het andere project is gericht op veiligheid in de procestechniek, blijkt uit de uitleg van Patrick de pW ROC Westerschelde opent een centrum in Sjanghai voor een project over eerstelijnsgezond heidszorg. Een flinke Zeeuwse de legatie is daar bij aanwezig. Harde realiteit valt moeilijk na te bootsen. De Hogeschool Zeeland doet met het huiskamerlab een pögTng. Öm toekomstige hulpverleners te laten oefenen, gezeten op een bankstel naast een staande schemerlamp. door Jan van Damme Docent Luuc Smit zegt het vaak zo: wij hebben geen hamers en beitels als gereed schap, we hebben al leen onszelf als instrument. Om dat instrument - de toekomsti ge hulpverleners zelf dus - zo goed mogelijk op te leiden, is het van het grootste belang dat de studen ten zichzelf aan het werk kunnen zien. Meestal voorzien opleidingen wel in oefensessies voor de klas, die worden opgenomen en bespro ken. Nogal onnatuurlijk, vinden Luuc Smit en Lize de Hoog, hoofd van de sociale opleidingen van de Hogeschool Zeeland (HZ) in Vlis- singen. Ze kennen de situaties waarin de studenten en de cliënt een beetje stijf aan een tafel zitten en last hebben van voorbarige reac ties van medestudenten. Dat moet en kan anders, was het idee. Aan de ene kant een huiselij ke omgeving, waar je je vlug thuis voelt. En aan de andere kant een afgescheiden observatielokaal, zo dat begeleiders en medestudenten mee kunnen kijken zonder stoor zenders te zijn. Zo werd het idee van het huiska merlab geboren. Een lokaal inge richt als een doorsnee huiskamer, waar studenten kunnen oefenen in het voeren van gesprekken met cliënten die psychische hulp nodig hebben. Ook wat die cliënten be treft wordt er naar een zo realis tisch mogelijke situatie gestreefd, door-hechte' mensenüitdé prak- tijk binnen te halen die ook daad werkelijk een inbraak of een mis handeling hebben meegemaakt. Lize de Hoog is er vrij zeker van, dat de HZ nu in Nederland de eer ste en enige afdeling sociale oplei dingen heeft, waar een huiskamer lab wordt gebruikt. Het beschik baar stellen van een lesruimte was in feite de belangrijkste beslissing. Het meubilair werd bij een kring loopwinkel aangeschaft, dus die kosten waren overzichtelijk. Luuc Smit is ervan overtuigd, dat de huiskamersetting van belang is voor een reële oefensessie. Het Hogeschool Zeeland traint toekomstige hulpverleners op een bankstel gaat om details, weet hij uit eigen ervaring: „Alleen de manier waar op je zit, als je met een cliënt praat, maakt al uit. Een bankstel is ongedwongener. Je hebt het over gesprekken waarin emoties naar boven kunnen komen. Wat doe je als iemand volschiet? In een huise lijke omgeving kun je daar beter mee omgaan. Als er echte emoties spelen, hebben mensen warmte nodig. Een hulpverlener moet die warmte, die geborgenheid kunnen bieden. Afstandelijkheid is nooit goed, want dat voelen mensen als een afwijzing." Met een microfoon en een camera worden de gesprekken van de stu denten opgenomen. Gebleken is dat de aanwezigheid van opname apparatuur snel wordt vergeten, zo dat er 'natuurlijke' hulpverlenings- Bruijn, kwartiermaker van het ROC Westerschelde in China. De Zeeuwse delegatie die van 14 tot en met 20 april naar China gaat, bestaat uit vertegenwoordi gers van de beide Zeeuwse ROC's en de Hogeschool Zeeland. Huijs mans had er graag ook vertegen woordigers van het Zeeuwse be drijfsleven bij gezien, maar die ko zen er voor zich aan te sluiten bij een missie vanuit het Noord-Bra bantse onderwijs. Volgens direc teur Huijsmans een gemiste kans omdat Zeeland Seaports best pro fijt kan hebben van de contacten die de Zeeuwse scholen inmiddels in de Chinese havenstad hebben opgebouwd. ROC Westerschelde gaat naar Chi na in verband met de twee projec ten. De HZ gaat er met drie men sen heen voor de contacten met de partners die zij daar heeft. Op het moment van het bezoek wer ken dertig docenten en assistenten van de HZ in China. Het ROC Zee land gaat met zes mensen om zich ter plaatse te oriënteren. De HZ doet zaken in China en ver zorgt daar opleidingen. Voor het ROC Westerschelde gaat het er vooral om dat de leerlingen dank zij uitwisselingen verder kijken dan Zeeuws-Vlaanderen en kennis maken met een andere cultuur. Luuc Smit, docent Social Work van de Hogeschool Zeeland. Lize de Hoog, hoofd van de opleidin gen Social Work. bijeenkomsten ontstaan. Goede opnames zijn geschikt les materiaal voor studenten die in een ander lokaal de beelden bekij ken. Maar ook voor de studenten die de gesprekken voeren, is het beeldmateriaal essentieel. Luuc Smit: „We kunnen met de camera inzoomen op de cliënt; gezicht, handen, wat je maar wilt. Je kunt op die manier zien hoe iemand reageert op een vraag. Een oogop slag kan al alleszeggend zijn." Lize de Hoog: „We leren onze stu denten medemenselijkheid. Dat zou je de kern van onze opleiding kunnen noemen. Ik noem het menskunde, die over jezelf gaat en over de mensen die op jouw hulp rekenen. We zijn een zachte sec tor, die voor een zakelijke, profes sionele aanpak kiest. We leiden hier geen studenten op die straks mensen in psychische nood moe ten gaan redden. Cliënten weten vaak zelf de oplossing voor hun probleem wel. Hulpverleners bie den de ruimte om ideeën daarover te uiten. Daar is in onze harde maatschappij vaak al geen tijd voor." Psychische problemen ontstaan meestal niet in drie minuten, en je kunt ze evenmin in drie minuten oplossen. Tijd is een belangrijke factor. En begrip, aandacht. Heb je overwogen om er met je ouders en andere familieleden over te pra ten? Een simpele suggestie, erkent Luuc Smit, maar wel vaak effectief. Noem het maar een duwtje in de rug. Smit: „Zorg en hulpverlening, dat wil niet zeggen dat je proble men kunt overnemen. Wel onder steunen en richting geven. Tijd, aandacht. Ik zeg het tegen mijn studenten vaak zo: denk maar dat je over het jaagpad langs het ka naal van Vlissingen naar Middel burg loopt. Het regent. Dan maakt het alles uit of je alleen of met zijn tweeën aan het stappen bent." Social Work aan de HZ Social Work is een HBO-studie, die opleidt voor functies in de sociaal-pedagogische hulpver lening en maatschappelijk werk; in Zeeland betreft dat or ganisaties als Emergis, Agogi sche Zorgcentra Zeeland en Bu reau Jeugdzorg. Human Resource Management (HRM), Management in de Zorg (MIZ) en de MBO-oplei- ding Social Work vallen onder de sociale studies. Momenteel volgen in Vlissin gen circa 700 studenten een sociale opleiding. In tien jaar tijd nam het aantal strandzaken toe met ruim 15 procent. goes - Zeeland telt steeds meer strandpaviljoens. Ten opzichte van tien jaar geleden heeft de provin cie landelijk gezien de sterkste stij ging beleefd, ruim vijftien procent. Dat blijkt uit recent onderzoek van het horeca-adviesbureau Van Spronsen&Partners. Nederland telde het afgelopen jaar 363 strandpaviljoens volgens cij fers van het Bedrijfschap Horeca en Catering, De meeste paviljoens zijn te vinden in Zuid-Holland (141), gevolgd door Noord-Hol land (126). Zeeland staat op een derde plek met 59 strandpavil joens. Den Haag (Scheveningen) is met 66 zaken de gemeente met veruit de meeste strandpaviljoens. Op een derde plek staat de ge meente Veere (27). Schouwen-Dui- veland (15) staat op een vijfde plek. Sluis moet het met 13 strand paviljoens doen met een negende plek. De strandpaviljoens moeten vijftig procent van hun omzet halen in de zomermaanden juli en augus tus. De gemiddelde omzet be draagt jaarlijks 330.000 euro. Een gast besteedt gemiddeld tien euro. Het adviesbureau constateert een duidelijke tweedeling in het type strandpaviljoen: de traditionele za ken en de moderne en trendy pa viljoens. De eerste richt zich op ge zinnen met kinderen, strandwan- delaars en senioren. De trendy pa viljoen willen vooral jongeren tot 35 jaar bedienen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38