Lythos en Hydros met Rhinoceros in brons week MHo^koort" Classic Fever keert terug Door te lezen contact houden met de wereld r - 12 t/m 22 maart SI Voorstellingen Nijntje in Goes gaan niet door PZC Woensdag 19 maart 2008 35 Els van der Waals-Brouwer (82) foto Ruben Oreel Adry Suiker verpakt in elk beeld een olijke knipoog, zoals in zijn Rhinocerossen in brons. Aan de wand kustland schappen in de serie Gegrond in het water van Dick van Biemen. foto Dirk-Jan Cjeltema De 73e Boekenweek staat in het te ken van de 'de derde leeftijd', of wel ouder worden en ouderdom. De PZC laat dagelijks een 'lezer op leeftijd' aan het woord over le zen en over boeken die hem of haar na aan het hart liggen. Van daag in de zevende afevering: Els van der Waals-Brouwer (82) uit Middelburg. door Ali Pankow Terugdenkend aan haar prille leeservaringen bor relen namen als Paddel tje, Pinokkio en Fulco de Minstreel op. In haar puberteit kwam ze niet aan boeken toe. „Toen had ik het veel te druk met leven." Later bleef het vaak alleen bij boeken die te maken hadden met haar vele bestuurlij ke taken voor onder meer de Thuiszorg en de Stichting Wel zijn Ouderen. Verder was Els 27 jaar betrokken bij de Telefoni sche Hulpdienst. „Romans be schouwde ik als ontspanning en dat stond ik mezelf nauwelijks toe. Ik las tussendoor wel veel cabaretteksten van Louis Da vids, Annie M.G. Schmidt, Ivo de Wijs, Fons Jansen en gedich ten lees ik ook heel mijn leven al." Zij roemt de poëzie van Li- selore Gerritsen, ludith Herz- berg en Elisatbeth Eybers. En bovenaan haar lijstje staat Lex Barbarorum van Hendrik Mars man, een gedicht over levens drang en het overwinnen van verdriet. „Dat gedicht heb ik tot mijn leitmotiv gemaakt", vertelt Els. Zij gunt zich inmiddels wél tijd voor romans en voor het be spreken ervan. „Ik doe nu voor het derde jaar mee met de lees- club van het Humanistisch Ver bond. Daar leer je een boek op verschillende manieren te be schouwen." Primo Levi verschafte haar met Is dit een mens? intense leesuur- tjes. Tot haar favorieten beho ren ook Publieke Werken (Tho mas Rosenboom), Siegfried (Har ry Mulisch), Twee koffers vol (Carl Friedman) en Sunny Boy (Annejet van der Zijl). „Door lezen houd je contact met de buitenwereld. Dat is heel belangrijk als je ouder wordt." Boekenweekagenda vandaag *Goes, bibliotheek, 20.15 uur: Lezing Anton Valens over zijn boeken Meester in de hygiëne (2005) en Dweiloorlog (2008). Dick van Biemen en Adry Suiker exposeren bij Galerie Kats. door Ali Pankow KATS - De combinatie van de schil derijen van Dick van Biemen uit Middelburg en beelden van Ary Suiker uit Breda levert een harmo nieuze expositie op als start van het tentoonstellingsseizoen bij Ga lerie Kats. Hoe verschillend het werk ook is, voor beide kunste naars geldt een specieke wijze van kijken en weergeven. Een prominente plek in de ruimte nemen de twee rhinocerossen in brons van Suiker in. In al zijn beel den schuilt een olijke knipoog of een zweempje ironie. Zo wekt zijn kuiken in brons een glimlach op omdat het potsierlijk en luidkeels kond lijkt te doen van zijn aanwe zigheid. „Driedimensionaal wer ken betekent ook dat er een achter kant is", zegt de kunstenaar. Hij maakt vaak werk van die achter kant. Dus wie de moeite neemt om bijvoorbeeld rond het beeldje Adam en Eva heen te lopen, ziet dat achter die twee uit albast ge hakte gehurkte man en vrouw nog SEROOSKERKE (W) - Acht bands strijden in de finale van podium project Hooikoorts, morgenavond in De Zandput in Serooskerke (aanvang: 20.00 uur). De jury en het publiek hebben gekozen voor: Lyn, The Artemis, Scarabee, The Nuclear Brothers, Smout, Capital Sentimental, Side Walk Stone en Kids Never Lie. Er is al een aparte ronde geweest voor hiphop (win naar: Rap-A-Noia) en deejays (winnaar: DJ Jahrah). Als special acts zijn er morgen kor te optredens door BDM Entertain ment (de winnende act van vorig jaar), Rap-A-Noia (winnaar hip- hopcontest) en de Zeeuwse hard rock- en metalband Yes You Did, die in 2003 in de finale van Hooi koorts stond. een ander duo schuilt. Aan de ach terkant immers hakte Suiker deze twee bewoners van het Paradijs in een soort embryonale uitvoering. Ook Nimrod, een silhouet uit Ser- pentijn dat aan een nar doet den ken, blijkt twee kanten te hebben. Met het fraaie beeldje Zeeuwin brengt Suiker een hommage aan zijn Zeeuwse grootmoeder. Zij was een vooruitstrevende vrouw die er binnen een streng gelovige gemeenschap in slaagde een pronk- tuin en later een camping te run nen. Suiker meent zijn creativiteit 'Ik probeer die slapende kolossen in hun drie functies weer te geven' aan die oma te danken te hebben. Hij verbeeldt de vrouw in steen en geeft haar op gepaste wijze kleur door met krijt haar beuk te accen tueren. Door inventief gebruik van materialen weet hij ook de kracht van deze vrouw te verbeelden. De lucht, de vogels, de zee, het strand en de polder met dingen die daar wel of niet van nature in horen, inspireren Dick van Bie- Podiumproject voor diverse muziekgenres begint aan nieuwe serie. OOST-SOUBURG - Het podiumpro- ject Classic Fever keert na drie jaar stilte terug. Maandag 24 maart (tweede paasdag, vanaf 15.00 uur) is in Razzmatazz aan de Middel burgsestraat in Oost-Souburg de eerste aflevering van een nieuwe serie. De wedstrijd is bestemd voor jonge Zeeuwen die muziek maken die is geworteld in klassiek, wereldmuziek, folk, blues, jazz of singer-songwritermuziek. Classic Fever is een aanvulling op competities zoals Hooikoorts (Wal cheren), 2nd Influenz (Zuid-Beve land) en sinds kort ook Regioruis men tot schilderijen die hij zelf het liefst aanduidt als 'poëtisch rea lisme'. Zijn schilderijen onder de titel Lythos Hydros vallen op door de strakkere lijnen en fellere contrasten dan in ander werk dat hier van hem te zien is. Zachtere lijnen en kleuren ge bruikt hij bijvoorbeeld in zijn serie met bunkers in het landschap. „Ik probeer die slapende kolossen in hun drie functies weer te geven", zegt Van Biemen er zelf over. Hij doelt op de oorspronkelijke func tie als oorlogsmateriaal. Later als speelplek toen hij zelf nog kind was en tegenwoordig dienen bun kers ook als pleisterplaats langs toe ristische routes. Van Biemen houdt van het creë ren van een schijnrealisme, zo blijkt onder meer uit zijn serie Ge grond in het water. In deze schilde rijen weet hij door specifieke uit vergroting van details het realisme heel subtiel wat te verleggen. Een paal begroeid met plankton krijgt daardoor bijvoorbeeld verrassend andere proporties en aanzien. Expositie, t/m zon. 13 april, Kats, Galerie Kats, do. tot en met zon., 13.00- 17.30 uur. (Schouwen-Duiveland), waar voor al stijlen zoals rock, punk, metal en hiphop aan bod komen. Classic Fever wil een podium zijn voor ta lent dat zich in andere genres be weegt of jonge popbands die ook een keer een bijvoorbeeld akoesti sche stijl willen proberen. Na de eerste editie in 2005 wordt de draad nu weer opgepikt. Dit jaar zijn er enkele voorronden en een finale. Maandag, tijdens de eer ste voorronde, zijn er vijf deelne mers: het klarinetduo Annemiek de Bruin Marjolein van Dix- Na drie jaar stilte pikt het po- diumproject Classic Fever de draad weer op. Maandag, tweede paasdag, is de eerste ronde in Razzmatazz in Oost-Souburg. hoorn (vorige week winnaars van de Eastman Muziekprijs Zeeuwse Jeugd), Sander Morauw (basgitaar) René Everts (saxofoon), Anne- Sofie (harp), Another Road (meer stemmige zang, gitaar, viool en percussie) en de britpopband The Straits, die deze keer klassiek gear rangeerde songs uitvoert, samen met violisten. Bij wijze van special act verzorgt de jonge singer-songwriter Elly Kellner eveneens een optreden. Ze trok tijdens een optreden op het Classic Fever-podium van Muziek festival Pastorale in Nisse de aan dacht van onder anderen Iain Mat thews, die haar vervolgens verschil lende keren als voorprogramma in huurde. Binnenkort verschijnt van haar een nieuwe cd. GOES - De voorstellingen Nijntje op vakantie, die vandaag om 14.00 en 16.00 uur zouden plaatsvinden in Theater De Mythe in Goes, gaan niet door. Een van de acteurs heeft haar been gebroken. De producenten zijn op zoek naar vervanging. Een woordvoerder van Stichting Thea ter Exploitatie Zeeland verwacht niet dat de hele tour door Neder land wordt afgelast. „Normaal ge sproken is er bij deze producties wel een stand-in. Maar dit kwam onverwacht. Er moet nu iemand vrijgemaakt worden. We zoeken nog naar een andere datum om de voorstelling alsnog door te laten gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 37