Zeeland Plan Verpest' Politiek gaat akkoord met verkoop van kavels bij hoogspanningslijn Anbo is tevreden over pendelbus Nely de Visser is haar eerste 100 euro kwijt Kleine Spuikom moet Vlissings park worden 26 Woensdag 19 maart 2008 pzc SP, GroenLinks en PPM zien wel risico's voor toekomstige bewoners. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg kan doorgaan met het uit geven van de kavels in de Mortiere die vlakbij hoogspanningslijnen liggen. De meerderheid van de ge meenteraad vindt dat niet is aange toond dat er risico's zitten aan het wonen in de buurt van een hoog spanningslijn. De SP, GroenLinks en PPM zijn tegen. De beslissing voor het college om de dertien kavels toch uit te geven was niet makkelijk, zei wethouder Albert de Vries (PvdA). „Het is een lastige kwestie waar het colle ge ook moeite mee heeft. Maar er is eigenlijk geen echte aanleiding om het plan aan te passen." Als de gemeente de kavels niet verkoopt, levert dat een verlies op van 1,2 miljoen euro. Het ministerie van Vrom stelde on langs strengere richtlijnen op voor bebouwing in de buurt van hoog spanningslijnen. Volgens die nieu we richtlijnen zou er op die plaats in de Mortiere niet gebouwd kun nen worden. Omdat de plannen voor de Mortiere al ouder zijn, hoeft de gemeente zich niet aan die richtlijnen te houden. Sterker nog, volgens De Vries stelt het mi nisterie dat oude plannen gewoon moeten worden uitgevoerd. Pogin gen om de lijn te verplaatsen strandden omdat het met 1,9 mil joen euro voor de gemeente te duur werd. Delta was volgens De Vries aanvankelijk bereid om mee te betalen. Het energiebedrijf heeft de lijn echter inmiddels overgedra gen aan Tennet. En dat bedrijf denkt daar heel anders over. Volgens woordvoerder Carla Ver- haaf van Tennet moet de gemeen te de kosten voor het verplaatsen van de leiding zelf ophoesten. „An ders moet heel Nederland meebe talen omdat de gemeente Middel burg bouwplannen heeft. Als de gemeente de leiding wil verplaat sen, willen we wel graag meeden ken. We hebben niet geweigerd om de leiding te verplaatsen." SP, GroenLinks en PPM vinden dat de gemeente geen risico's mag W* Een meerderheid in de Middel- burgse raad vindt dat de uitgifte van kavels bij een hoogspannings lijn kan doorgaan. Alleen SP, GroenLinks en PPM zijn tegen. nemen. „Wij vinden dat de ge meente de verantwoordelijkheid voor een veilige woonomgeving doorschuift naar de bewoners", zei Peter van Hekken (SP). „Het colle ge wekt de indruk de gezondheid van de bewoners niet zo belang rijk te vinden", voegde Luc Vande- zande (GroenLinks) daaraan toe. De Vries nam Vandezande zijn op merking kwalijk. „Als ik dat zou doen, zou u dat demagogie noe men. Als u het zo formuleert, dan maakt u meer mensen bang dan noodzakelijk is." Ook Hayati Akdag (PPM) waar schuwde het college. „De overheid dient in alle omstandigheden ver antwoord om te gaan met de ge zondheid van burgers." De wet houder benadrukte dat er geen oorzakelijk verband is aangetoond tussen wonen bij hoogspannings kabels en gezondheidsrisico's. „Het Rijk zegt dat er geen verband is, het is alleen verstandig om risi co's te mijden." De WD en de Pv dA maakten zich nog zorgen over mogelijke toekomstige schade claims. De gemeente dekt zich in, zei De Vries. „Wij zullen aanbeve len om de feiten vast te leggen in de koopakte. Daarmee dekken we ook de private claims af" Rijksdienst stapt naar de rechter; gemeente stapelde fout op fout. door Henk Postma koudekerks - Het zou de leefbaar heid van het dorp ten goede ko men. Dat althans wilden gemeen te- en kerkbestuur al die jaren doen geloven. Maar het heeft er nu alle schijn van dat de bestuur ders zich gedwongen zien op die belofte terug te komen. De bouw van een hypermodern ontmoe tingscentrum tegen het monumen tale Michaëlskerkje, in de histo risch waardevolle ring van Koude- kerke, dreigt schipbreuk te lijden. De Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumen ten heeft de bestuurders voor de rechter gesleept. Het bouwplan, en de daarmee samenhangende sloop van de karakteristieke consis torie, zou het dorp beroven van het belangrijkste historisch erf goed en de belevingswaarde van de dorpskern wreed verstoren. Dat de rijksdienst, in naam van mi nister Plasterk, de rechtbank erbij heeft gehaald, vloeit voort uit de slordige manier waarop de ge meente Veere het plan er door pro beert te drukken. Het heeft er alle schijn van dat de procedures rond de bouw- en sloopvergunning er Bus brengt voetgangers tijdens werkzaamheden het spoor over. door Dominica Groenleer OOST-SOUBURG - De Anbo, de bond voor vijftigplussers, is tevre den met de pendelbus die de ge meente Vlissingen inzet tijdens de werkzaamheden aan het spoor bij Oost-Souburg. „Het college heeft zich aan zijn woord gehouden om de bussen aan te laten sluiten op de tijden van de NS-bussen", zegt ook CDA-raadslid Rijnco-Jan Suur- mond over de tijden waarop de pendelbus zal rijden. De bus brengt voetgangers en min- dervaliden van de ene kant van de spoorwegovergang naar de andere kant. De bus gaat dus niet het ka naal over. Op dinsdag 25 maart rijdt de eerste bus vanaf 15.00 uur, de volgende werkdagen rijdt de eerste bus om 05.00 uur. In de weekeinden vertrekt de eerste om 06.30 uur. De laatste rit vertrekt el ke dag om 19.00 uur aan de voorzij de van het station. Marie Prins van de Anbo: „Het lost onze grootste problemen op. Nu kunnen we tenminste van de ene naar de andere kant komen. Zeven uur 's avonds voor de laat ste bus vind ik wel erg vroeg, maar dan vooral voor de zakenmensen. Voor ouderen is er 's avonds na ze ven uur toch niet zoveel meer te doen." Suurmond vindt zeven uur niet te vroeg voor een laatste bus. „Je moet ergens de lijn trekken. Er zal altijd wel iemand iets te mop peren hebben. Na de eerste week wordt geëvalueerd, dan kunnen tij den altijd nog gewijzigd worden." De pendelbus gaat heen en weer rijden tussen het station en de Los- kade. De eerste rit van de pendel bus start altijd op de Loskade. De bus rijdt niet op vaste tijden, maar pendelt tussen twee haltes. Wan neer bij een halte niemand staat, rijdt de bus direct terug. De bus rijdt in de periode van 25 maart tot en met 31 maart en 11 april tot en met 18 april. Middelburgse rechtbank onderzoekt zaak inwoonster Aagtekerke. door Emile Calon aagtekerke - De eerste honderd euro heeft de gemeente Veere bin nen. Iets voor elven gisterochtend stapte Nely de Visser het gemeen tehuis in Domburg binnen met in haar portemonnee een groen brief je van honderd euro. De camping houdster uit Aagtekerke wilde het persoonlijk aan burgemeester Rob van der Zwaag geven. Helaas, hij zat in vergadering, zodat ze het overhandigde aan een ambtenaar van de afdeling burgerzaken. De Visser is van plan elke dag naar Domburg te komen omdat de ge meente haar een dwangsom heeft opgelegd. Ze weigert namelijk haar noodwoninkje te slopen. Vol gens de gemeente staat het er ille gaal. Zelf zegt ze dat het huisje al tijd al bewoond is. Het college van burgemeester en wethouders heeft haar een dwang som opgelegd van honderd euro per dag. Omdat De Visser niet van schulden houdt, kwam ze gisteren naar Domburg om haar eerste hon derd euro af te dragen. Feitelijk had ze gisteren nog niet hoeven te betalen omdat ze ook de hulp van de rechtbank heeft ingeroepen. Gistermiddag vroeg ze aan rechter G. van Unnik om de gemeente te rug te fluiten. Ambtenaren van de gemeente ver dedigden bij de rechtbank het be sluit van het college. Volgens hen is de noodwoning van De Visser tien jaar niet bewoond geweest. Dat blijkt volgens hen uit de offi ciële gegevens. De Visser stelde echter dat ze in de periode offici eel ergens anders ingeschreven stond, maar dat ze in de praktijk Nely de Visser (rechts) is vast van plan om elke dag de dwangsom van hon derd euro persoonlijk op het gemeentehuis af te geven, foto Lex de Meester daar woonde om voor haar moe der te kunnen zorgen. De ambtenaren voerden ook aan dat De Visser de noodwoning mo menteel wel heel rigoureus aan het ver- en uitbouwen is. De Aag- tekerkse stelde echter dat haar huisje vorig jaar beschadigd raakte tijdens een storm. Ze heeft de repa ratie van het dak aangegrepen om grondig onderhoud uit te voeren. Ze was ook van plan om haar huis je wat uit te breiden. Nu de ge meente, na een tip, daar achter is gekomen heeft ze dat plan laten va ren. Ze vroeg de rechter clementie met haar te hebben. „Want waar moet ik anders wonen?" De Middelburgse rechtbank doet dinsdag 25 maart uitspraak. Tot die tijd hoeft De Visser niet te be talen. op gericht waren het plan zonder veel weerstand te verwezenlijken. Zo 'vergat' de gemeente afgelopen jaar om binnen de wettelijke zes maanden een besluit te nemen over de sloopvergunning. Dat had tot gevolg dat B en W zich 'ge dwongen' zagen die vergunning 'van rechtswege' te verlenen, zon der dat acht hoefde te worden ge slagen op ingediende bezwaren. Maar dat pakte anders uit. De eni ge dorpsbewoner die bezwaar had gemaakt, C. van Noppen, alarmeer de omwonenden. En die ontdek ten al snel dat de nieuwbouw lang niet zo 'bescheiden' is als door kerk- en gemeentebestuur was voorgesteld. De impact is 'nog ver nietigender, grotesker en overheer- sender', vonden ze. In dezelfde zin laat de rijksdienst zich uit. Zowat het hele oostelijk 'Impact nog vernietigender, overheersender en grotes ker dan we al vreesden' deel van de 'hoog archeologisch waardevolle' kerkring zou eraan moeten geloven, inclusief een groot deel van het aanwezige groen. De dorpsraad concludeert nu ook dat nooit duidelijk over het plan is gecommuniceerd. Tot overmaat van ramp stapelde de gemeente de afgelopen maan den fout op fout bij het ter inzage leggen van stukken. Op 13 februari zag de gemeente zich gedwongen excuses te maken. Toen lag er al een brief waarin de rijksdienst de zaak aanhangig maakt bij de recht bank in Middelburg. Die wil zich nu ook buigen over de bezwaren van omwonenden. Het is inmiddels de vraag of een rechtszaak nog nodig is. Want het kerkbestuur overweegt het plan af te blazen. Volgens voorzitter G. Lo- kerse van de bouwcommissie zijn de kosten, 'mede door het knullig verloop van de procedures', zo op gelopen dat het plan onbetaalbaar dreigt te worden. Op 10 april verga dert de kerkeraad daarover, waar na de zaak op 24 april aan de kerk vergadering wordt voorgelegd. vlissingen - Een 'onbeschrijflijke verwaarloosde woestenij' is de Kleine Spuikom nu, vindt de Loka le Partij Vlissingen. Maar Vlissin gen kan er ook een mooi, groen stadspark van maken, oppert LPV. Of een plantsoen, een speelweide of een groen openluchttheater. De Kleine Spuikom ligt tussen de boulevard en de Badhuisstraat en grenst aan de Grote Spuikom, het gebied waar de bioscoop staat. De gemeente had plannen voor de bouw van woningen en winkels in de Grote Spuikom. Maar de Kleine Spuikom mag niet opgeofferd wor den aan steen, heeft de raad jaren geleden besloten. Sindsdien gebeurt er echter hele maal niks mee. De LPV vraagt het college om snel met inwoners en gemeenteraad te praten en wen sen te honoreren. Het college kon gisteren nog niet vertellen of het dat ook zal doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28