Zeeland PZC Herstel bedreigde planten en dieren 'Laat Michiel 180 graden draaien' 'En dit dunne, dat is een wolk en die groene stippen, blaadjes' WALCHEREN 33 25 31 mm Nieuw Pleidooi tegen ongeloof in animatiefilm Horton hears a Who Loodsen willen niet meer schepen leiden na verdieping Woensdag 19 maart 2008 Tip? redwalch@pzc.nl Natuur bloeit op door proef met ecologisch bermbeheer waterschap door Maurits Sep MIDDELBURG - De wollige distel en de ruige anjer floreren weer. Ook bedreigde bijen, vlinders en insec ten hebben weer kans van leven door de natuurvriendelijke manier waarop waterschap Zeeuwse Eilan den de laatste vier jaar de bermen onderhoudt. Ecologisch bermbeheer is veel be ter voor de natuur dan het oude klepelbeheer. Daarbij wordt het ge maaide gras achtergelaten in de berm, waardoor planten niet goed kunnen groeien. Dat bemoeilijkt ook het leven van insecten. De natuurvriendelijke werkwijze heeft geleid tot twintig procent meer soorten kruiden. Bovendien komen van de verschillende soor ten ook meer planten voor. Daar zitten kwetsbare en bedreigde soorten bij zoals de wollige distel, die zeer zeldzaam is in Zeeland, en de ruige anjer, die ook op de rode lijst van zeldzame planten staat en in aantal sterk was.afgenomen. Door de opbloeiende flora gaat het ook veel beter met de fauna. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft bij de evaluatie van het ecolo gisch bermbeheer bijvoorbeeld ontdekt dat er nu zes bijensoorten leven die op de rode lijst van be dreigde soorten staan. Het waterschap is in 2003 begon nen met natuurvriendelijk beheer van wegbermen. Daarvoor zijn toen acht gebieden uitgekozen: zes op Schouwen-Duiveland, twee op Noord-Beveland, een op Walche ren en een op de grens van Wal cheren en Zuid-Beveland. Na vier jaar zijn de resultaten be moedigend, vindt het waterschap. Het gaat beter met de natuur en het kost ook nog eens minder geld dan was gedacht. Het ecologisch bermbeheer zou 14.000 euro per jaar gaan kosten, maar het blijkt 4000 euro goedkoper. Dat is wel nog 3000 euro duurder dan het oude klepelbeheer. Maar het water- ÏW1 Waterschap Zeeuwse Eilanden is erg tevreden over de proef met natuurvriendelijk bermbeheer. Het is beter voor plant en dier en kost minder dan gedacht. schap denkt nog te kunnen bezui nigen. In de proefperiode is ervoor gekozen om twee keer per jaar te maaien en maaisel af te voeren. Dat kan terug naar een keer per jaar. Het gaat immers al beter met het planten- en dierenleven in die bermen, dus het volstaat nu om dat in stand te houden. Zeeuwse Eilanden gaat de komen de jaren door met het natuurvrien delijk beheer van de acht bermen. Elke twee jaar wordt onderzocht hoe het dan met de planten en die ren gaat. Mogelijk wordt het berm beheer ook uitgebreid. door Maurits Sep VLISSINGEN - „Dit rode is een dam hert. En dit gele is het gewei. Daar schijnt de zon op. Die staat hier. En dit zijn bomen. Dit grote is ook een boom, die staat heel dichtbij. En dit dunne, dat is een wolk. Maar die zie je niet goed, want die is ver weg. En die groene stippen, dat zijn blaadjes." Roden van As geeft graag uitleg bij zijn schilderij. De vijfjarige schilder is een van de kinderen die exposeert in het Kin derkunstatelier in de Vlissingse bi bliotheek 't Spui. Er hangen schilderwerken van kin deren tussen de vier en twaalf jaar. De expositie is gisteren geo pend. De schilderijen zijn te bekij ken tot 1 juli. Roden wijkt niet van de zijde van zijn schilderij. Hij leunt ernaast, te gen de muur. Hij heeft nog nooit een damhert in het echt gezien, vertelt hij. Maar wel de voetspo ren. Het dier heeft hij niet nage schilderd van een plaatje, maar ge woon, uit zijn hoofd geschilderd. „Zelfbedacht." Schilderen vindt hij erg leuk. Thuis doet hij het ook vaak. „Ik heb wel honderd regenbogen ge maakt", zegt Roden, in de lucht de schilderbewegingen nabootsend. Regenbogen vindt hij mooi. „Dat zijn heel veel kleuren." Vlissingse historicus Roos wil beeld zeeheld op plateau laten zetten. door Wendy van den Hurk vlissingen - Huize Roos barst van de boeken. Die van de hoofdbewo ner zelf-uiteraard- maar Cees Noo- teboom mag er ook in. Hilde leest ze graag. Onlangs, toen ze was ver diept in De omweg naar Santiago, moest ze wel een passage met haar echtgenoot delen. Dat ging over het beeld van de Zwarte Madonna in Guadeloupe. „Doeke, dat beeld draait. Die Spanjaarden vallen er biddend voor op de grond." Nu verwacht de Vlissingse histori cus dergelijke taferelen niet direct op de boulevard van zijn stad; het idee heeft hem wel aan het den ken gezet. Want wat nou als het standbeeld van Michiel de Ruyter op een draaiplateau zou staan en hij behalve naar dat eeuwige water ook eens de stad in kon kijken? Dat zou hij prachtig hebben gevon den, meent de maritiem man. „Ik denk dat als ik met hem aan tafel zou zitten, dat hij zou zeggen: had den ze me maar andersom gezet. Michiel de Ruyter heeft in zijn le ven heel sterk aangegeven dat hij een zeer hechte binding met het land heeft. Dat blijkt ook wel uit zijn rol als vlootvoogd: het land was wat de andere Zeeuwse admi ralen met hem verbond." Toen Doeke Roos verkleed als Mi chiel de Ruyter met zijn admiralen („Jos Broeke ging als Keesje de Dui vel") Brasserie Evertsen opende, heeft hij plan al eens geopperd. „Daar werd wat lacherig op gerea geerd. Dat snap ik best. Maar ik heb ook geen kermistoestanden voor ogen. Nee, het is zeker niet de bedoeling dat toeristen het beeld straks met een joystick mo gen bedienen. Laten we hem niet zichtbaar draaiend in een etmaal -tegen de klok in - keren van de zee naar de stad. Dat wordt een toeristische trekpleister van de eer ste orde. Het afgelopen jaar zijn al le positieve kanten van Michiel be- Maritiem historicus Doeke Roos senior pleit ervoor om het stand beeld van Michiel de Ruyter op de boulevard van Vlissingen op een draaiplateau te zetten. licht. Het leek wel verheerlijking. Maar Michiel kennende, dat mag ik als historicus zeggen, was het een bescheiden man. Dit zou een postuum eerbetoon zijn." Technisch is het goed te doen, zegt Roos. Dat is hem verzekerd door diverse technici, waaronder boule vardbewoner en LPV-commissie- lid Rudi Gomperts. „Er komt toch een nieuwe sokkel; dan neem je dit karwei makkelijk mee. Michiel weegt twee tot drie ton. Dat is niks voor een draaiplateau, dat je voor weinig geld op de kop tikt." En wie betaalt dat? „Daar moet je niet mee aankomen bij een min of meer failliete gemeente", realiseert Roos zich. „Daar heb je sponsors voor nodig. En ik ben graag bereid die te helpen opsporen." Tip? redactie@pzc.nl ledereen zou eens in zijn leven kranten moeten bezorgen. Het is een hele belevenis, 's Ochtends vroeg voor dag en dauw opstaan en half slapend op de fiets naar het verdeelpunt. Snel de kranten in de fietstas stoppen en de be- zorglijst zorgvuldig doornemen, zeker de eerste keer. Een zak- lampje is ook niet weg, want het kan aardedonker zijn in de ge woonste straten. Zeker de eerste keer tikt de tijd snel door. Een halfuurtje is niks. Als het auto verkeer op gang komt, ben je echt laat. En dan staat daar, ach terin je wijk, opeens een man te wachten in het deurgat. Vervaar lijk. „O", bromt hij, „je bent een nieuwe." Gelukkig maar. In de Vlissingse bibliotheek 't Spui is tot 1 juli een tentoonstelling van kinderkunstwerken te zien. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27