Vaarwel Tefal, welkom Thermolon PZC Woensdag 19 maart 2008 21 KOOPWAAR illustratie Judith Hofmann Op internationale handelsbeur zen in huishoudelijke artike len zingt het rond: Teflon heeft afgedaan. Pannenfabri- kanten radeloos. Niet alle maal, maar Tefal en zijn volgelingen. Er is nieuw materiaal tegen aanbakken en er is een handige Belg die er de wereld mee vero vert: Wim de Veirman met Greenpan. De naam doet aan Greenpeace denken en dat is de bedoeling. Dit jaar zal De Veirman alleen al in de Verenigde Staten meer dan tien miljoen Greenpannen verkopen, zegt hij. De bestellingen zijn binnen. Hij laat ze in Azië maken en gaat ook zaken doen met een Italiaanse pannenfabrikant. Want straks wil iedereen een nieuwe antiklever. De oude heeft afgedaan. Over de meer dan een halve eeuw oude anti- kleefpan met PFTE - vaak Teflon genoemd, merknaam van Dupont, vooral bekend van Tefalpannen - verschijnen hardnekkig nare berichten. De Belgische Greenpanman mocht er zopas op een bijeenkomst voor Belgische journalis ten en één Nederlandse graag eens over uit weiden. Hij sprak gretig kwaad over het oude antikleefgoedje PTFE waar milieuorga nisaties, maar ook kooivogeltjeshouders niks van moeten hebben. Als je dan verkon digt dat de nieuwe pannen milieuvriende lijk geproduceerd worden en meehelpen de ondergang van de aarde te voorkomen, dan taal je toch niet meer naar Tefal? Thermolon heet de vervanger van Teflon. Ook Thermolon is een merknaam. Teflon zou je plastic kunnen noemen, Thermolon is keramiek. De grondstof is silicium, zand waar ook glas van wordt gemaakt. Silicium is bewerkt tot een papje van ongelofelijk kleine (nano)deeltjes dat op een metalen ondergrond wordt vastgebakken. Het was al op de markt als brandwerend materiaal. Nu wordt het op pannen aangebracht. Eerste verschil met Teflon: de pan mag veel heter (400 graden) worden, zonder dat de anti-aanbaklaag er onder lijdt. Teflon doet dienst tot 260 graden en daar zit je zo op met je vlam eronder. Wordt het heter, dan raakt het materiaal ontregeld en het kan zelfs verdampen. Bericht op internet: het gas uit PFTE is giftig en de eerste die er aan gaat, is je kanariepietje. TXveede verschil. Voor de productie van Thermolon is niet alleen minder energie no dig dan voor die van Teflon, maar om Teflon te kunnen maken, is een goedje no dig (PFOA, perfluor octaanzuur) waar on derzoekers nog niet zo lang geleden van ge schrokken zijn. Het is een stof die net als di oxines niet in 'de natuur' voorkomt. De stof fen zijn door mensen gemaakt. Nu blijkt dat PFOA, net als dioxines, overal in het mi lieu is doorgedrongen. Iedereen heeft het in zijn of haar bloed, ook baby's. De stof valt niet uiteen, breekt niet af, maar blijft over eind in mens en natuur. Hoe kwalijk dat is, kan nog niemand zeggen. Maar er zijn al wel ratten dodelijk ziek van geworden in la boratoria. Krijgen de onnozele anti-aanbakpan nen in inmiddels honderden va rianten nu de schuld van kanker die mensen kunnen oplopen als PFOA zich in hun lijf ophoopt? Het is voor deze eenvoudige verslaggever moeilijk vast te stellen. Het internet sterft van onbetrouw bare, maar ook heel degelijke verhalen over PFTE en PFOA. De serieuze baren zorgen. Het gaat over enorme aantallen pannetjes. Volgens vakmanschattingen worden er jaar lijks 600 tot 700 miljoen anti-aanbakpan nen verkocht, wereldwijd. In de VS zijn van elke honderd pannen die worden gekocht er meer dan tachtig voorzien van een PFTE-laag. De introductie van de 'milieu vriendelijke' Greenpan twee jaar geleden was er meteen een succes. In Nederland wordt Greenpan geïmpor teerd door het Culinair Bolwerk in Bergen op Zoom. Maar ook het pannenmerk BK heeft er een paar met Thermolon. En ook deze BK-Balanspannén heten nadrukkelijk 'milieuvriendelijk'. Dus zijn de andere an ti-aanbakkers van BK vanzelf milieuvuil. Maar nog wel volop te koop. Dat kan niet lang meer duren. Het gonst ervan in de pan- nenwereld. De omwenteling is aanstaande. Hoe moet het nu verder met Tefal? ALLEMENSEN Madonna en Guy blijven toch getrouwd Madonna en haar man, regisseur Guy Ritchie, gaan niet uit elkaar. „Het is mij een genoegen dat ik kan meedelen dat meneer en mevrouw Ritchie gelukkig ge trouwd blijven", zegt een woord voerder van de zangeres in een officiële verklaring. De geruch ten dat het paar zou gaan schei den, waren hardnekkig, maar blijken niet te kloppen. „Hoewel ze recentelijk in verschillende landen verbleven, is de familie nu weer bijeen in de woning in Londen", zei de woordvoerder te gen het Amerikaanse blad Peop le. Madonna was in Amerika om haar nieuwe album Hard Candy te promoten en Ritchie werkte aan een film, reclame en scripts in Engeland. Britney betaalt voor advocaat van ex-man Popster Britney Spears moet van de rechter de juridische kosten van haar ex-man Kevin Federli- ne betalen. In totaal gaat het om 375.000 dollar (ongeveer 250.000 euro), melden Amerikaanse me dia. De advocaat van Federline had een half miljoen dollar geëist. Spears en haar ex-echtge- noot claimen beiden de voogdij over hun twee zoontjes. De kin deren wonen nu bij hun vader. Omdat haar ex geen vaste inkom stenbron heeft, moet de zange res nu voor een deel van zijn juri dische kosten opdraaien. Weer problemen in huwelijk Eva Longoria Eva Longoria (33) deed geruch ten over huwelijksproblemen op laaien door een tatoeage van haar trouwdatum te verwijderen van haar pols. De Desperate Hou- sewives-acmce en haar man To ny Parker trouwden vorig jaar op 7 juli. Kort daarna liet Longo ria de datum op haar pols tatoeë ren, maar onlangs werd de actri ce gezien met een kale pols. Ge ruchten over problemen tussen de twee zijn er al sinds ze zijn ge trouwd. Zo zou de basketballer zijn vrouw hebben bedrogen. 'P. Diddy betrokken bij aanslag op Tupac' Rapper Sean 'P. Diddy' Combs was betrokken bij een aanslag op zanger Tu pac Shakur in 1994. Dat blijkt uit onder zoek van de Ameri kaanse krant Los Angeles Times. 1\vee medewer kers van Combs hielpen volgens de krant met het plannen van de aanslag, waarvan nooit duidelijk werd wie er achter zat. P. Diddy en rapicoon Notorious BIG (Christopher Wallace) zouden op de hoogte zijn geweest van de moordpoging op Tupac. 'Did dy' noemt het verhaal van de LA Times 'een leugen'. Sha kur werd in 1994 in el kaar gesla gen en neergescho ten. Hij overleefde de aanslag, maar werd twee jaar later alsnog doodgescho-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21