Gezondheid begint tussen je oren Hl PZC Woensdag 19 maart 2008 19 Afslanken Afvallen door middel van chirurgie is het laatste redmiddel bij extreem overgewicht. Maar de ingreep houdt veel meer in dan alleen de operatie. door Lindy Jense illustratie Mark Reijntjens infographic Anke Arts Een operatie om van over gewicht af te komen? Dat gaat niet zomaar. Er is een kans van één op vijf dat je na een intakege sprek wordt afgewezen. Met alleen overgewicht kom je er niet: ie mand die 'slechts' 90 kilo weegt, mag op dieet en niet onder het mes. Wie wel lijdt aan extreem overgewicht, maar nog nooit bij een diëtiste was, hoort ook 'nee'. Degene die bij de Vitalys Klinie ken in Velp wel door de selectie komt voor een maagband of een gastric bypass, krijgt nog vijfjaar na de operatie nazorg aangeboden. Met behulp van een mental coach, een psycholoog en lotgenoten op speciale internetcommunities, kan de voormalige obesitaspatiënt wen nen aan een nieuw leven in een slanker lichaam. Valt tegen, hè? „Maar het is de enige manier om de kilo's er af te houden", zegt di recteur Henk van der Pol van Vita lys Klinieken. „Met alleen een ope ratie val je niet af" Sinds drie jaar biedt de kliniek, dochteronderne ming van de Alysis Zorggroep (on der meer Rijnstate Ziekenhuis in Arnhem) maagbandoperaties aan. Daarvan worden er jaarlijks zo'n 350 geplaatst. Vanaf dit jaar be hoort ook de ingewikkelder gastric bypass tot de mogelijkheden. Voor steeds meer zwaarlijvigen die alles probeerden op het gebied van afvallen, is een maagverklei- nende operatie het laatste redmid del. Duizenden van zulke bariatri- sche operaties worden er jaarlijks in Nederland uitgevoerd. Tot voor kort gingen Nederlandse patiënten vooral naar België. Daar opereren kundige chirurgen, er zijn amper wachtlijsten en: de klant is koning. Geen lastige vragen, geen gezeur. „Ik wilde destijds weg bij de Ne derlandse betutteling", zegt Hilde Kreuze (38), hoofdredacteur van het blad D. „In 2003 onderging ik een gastric bypass in Dendermon- de. De Nederlandse wachtlijsten schrokken me af en vooral: ik had geen zin in dat verhaal van 'gaat u eerst maar eens sporten'. Pas ach teraf begreep ik dat de voorberei ding van de patiënt en de begelei- Weight Loss Surgery Van de klanten die zich in Velp melden voor bariatrische chirurgie is 85 procent vrouw. k Om in aanmerking te komen voor maagverkleining moet je een Body Mass Index (BMI) hebben van minstens 40, of 35 met overgewichtskwa- len zoals slaapapneu en diabetes type 2. De BMI is een lengte/ gewichts verhouding: iemand van 1.70 meter en 115 kilo heeft een BMI van 40. Bariatrische operaties zijn niet zonder risico. De kans op overlijden door de operatie is klein, maar bestaat wel. www.wlsinfo.nl;www.vitalys.nl;www.obesitaskliniek.nl;www.diklijfblad.nl ding achteraf echt cruciaal zijn." Kreuze woog 105 kilo bij 1.63 me ter. Na de operatie viel ze af tot 64 kilo, maar dat is opgelopen tot een stabiele 78 kilo. Ze is niet ontevre den, maar: „Als ik beter begeleid was en daar ook meer voor had opengestaan, had ik meer uit de operatie kunnen halen" Ze wil lotgenoten behoeden voor fouten die ze zelf maakte. „Het eer ste jaar na de operatie raak je ge wicht kwijt. Maar als je tussen de oren niets verandert en je relatie met voedsel niet oplost, gaat het mis. Je kunt door elke operatie heen eten, als je dat wil. Maar ja, veel patiënten met overgewicht zijn wanhopig en kiezen voor een snelle oplossing, denken ze." Om de voor- en nadelen van baria trische chirurgie op een rij te zet ten, organiseren D en Vitalys ko mende zaterdag (22 maart) voor het eerst een Weight Loss-sympo sium in Arnhem, met voordrach ten van vooraanstaande bariatri sche chirurgen. Een medewerker van de Nederlandse Obesitaskli- niek geeft uitleg over de selectiecri teria voor operaties. Geopereerde patiënten vertellen hun verhaal. Kreuze: „Het moment is aangebro ken te vertellen hoe bariatrische operaties in Nederland gaan. Je hebt tegenwoordig zo veel keuze: in Arnhem, Emmen, Terneuzen en Leeuwarden werken allemaal drukbezette chirurgen. Maar je moet het niet zomaar laten doen. Je moet je goed laten informeren." De houding van 'doet u mij maar een maagband', bespeurt Van der Pol nog al eens bij de 'klanten' van Vitalys. „Iemand heeft voor zich zelf bepaald dat een bepaalde ope ratie geschikt is. Dan heb je soms een probleem als wij iets anders voorstellen." Voor hem staat voor op dat maagverkleining het levens geluk van de patiënt moet verho gen. „Op lange termijn voorkom je er veel gezondheidsschade mee. Overgewicht is een sluipmoorde naar. Van onze patiënten heeft 30 procent diabetes type 2, die aan doening verdwijnt als je afvalt. Ze hebben hartkwalen, hoge bloed druk, ademhalingsproblemen. De ze mensen hebben een nieuw le venspatroon nodig." Hij betreurt het dat niet alle geope reerden de moeite nemen het hele nazorgtraject te volgen. „Zonder begeleiding lukt het niet. Een ver pleegkundige hoorde eens twee pa tiënten na de operatie bespreken welke pizza het meest geschikt is om te pureren, zodat je er meer van kunt eten. Zo kom je er niet." Inschrijving voor symposium is gesloten. Opereren in de strijd tegen obesitas Er bestaan verschillende operaties om extreem overgewicht tegen te gaan. Het spijsverteringsproces kan worden aangepast of de voedselinname kan worden gematigd. De twee meest voorkomende operaties zijn de gastric bypass en de maagband. Normale spijsvertering Voedsel wordt in de maag vermengd met spijsver teringssappen en gaat vervolgens naar de dunne darm. Daar worden de meeste voedings stoffen en calorieën door het lichaam opgenomen. voedsel Gastric bypass De chirurg creëert een nieuwe maag met het formaat van een pingpongbal. Vanuit deze maag wordt een directe verbinding gemaakt met de dunne darm. Doordat er in de kleine maag minder voedsel kan en de spijsverteringssappen pas in een later stadium bij het voedsel komen, verliezen patiënten gewicht. Maagband Er wordt een zacht plastic bandje rond de maag geplaatst. Hierdoor wordt de maag verkleind en de hoeveelheid voedsel die er in kan beperkt. Onder de huid wordt een poort aangebracht die in verbinding staat met het bandje. Hierdoor kun je de band van buitenaf wijder of nauwer maken en zo de grootte van de maag veranderen. slokdarm graphic: AA/ANP bron: Dr Vivek N. Prachand, assistant professor of surgery for the University of Chicago Medical Center; FOA Miskraam valt straks mogelijk te voorspellen Naast een zwangerschapstest is er over enige tijd mogelijk ook een miskraamtest. Zwangere vrouwen met een relatief grote hoeveelheid van het natuurlijke hormoon anan- damide lopen een verhoogd risico op een miskraam, schrijft O. Ha- bayeb in het medisch tijdschrift JA MA. Hij baseert zijn stelling op een studie die hij verrichtte bij 45 vrouwen. Dit opent de mogelijk heid om een test te ontwikkelen, die op grond van de hoeveelheid anandamide in het bloed van een zwangere vrouw een miskraam kan voorspellen. Hoop voor mannen met een permanente erectie Er is hoop voor mannen met pria- pisme, een aandoening die leidt tot een continue, pijnlijke erectie. Toedienen van het middel polye thyleen glycol-adenosine deamina se (PEG-ADA) doet de erectie ver dwijnen, meldt T. Mi (University of Texas, Houston) in het vakblad Journal of Clinical Investigation op grond van proeven bij muizen. Het effect van PEG-ADA kan snel bij mensen worden getest, aange zien dit middel al wordt gebruikt voor de behandeling van een zeld zame enzymdefect bij kinderen. Antibiotica niet zinvol bij ontstoken holtes Het voorschrijven van antibiotica aan mensen met ontstoken bij- of kaakholtes bij een zware verkoud heid, is niet zinvol. Er moeten ge middeld 15 patiënten met antibioti ca behandeld worden om één pa tiënt (sneller) te genezen. Toch krijgt in Europa 70 tot 90 procent van alle mensen die zich met een bij- of kaakholte ontsteking bij de huisarts melden, antibiotica. Dit constateert I. Young (Universitat Basel) in het medisch tijdschrift The Lancet op grond van gegevens van 2.547 patiënten. Wie wil afvallen, moet het koud zien te krijgen Kou helpt bij afslanken. Bij een la gere omgevingstemperatuur ver brandt spierweefsel extra vet om op temperatuur te blijven. Hierbij komt alleen warmte vrij en wor den er niet, zoals bij normale ver branding van vet, ook energierijke moleculen (ATP) gemaakt, schrijft S. Wijers (Universiteit Maastricht) in het wetenschaptijdschrift PloS One op grond van proeven bij elf personen. Als het mogelijk is dit proces met een medicijn te stimu leren, kan dit een bijdrage leveren aan de strijd tegen overgewicht. Allergische reactie door reiniger van kunstgebit Het is oppassen geblazen met kunstgebitreinigers, zo waar schuwt de FDA, de Amerikaanse voedsel- en medicijnenautoriteit. Restjes van kunstgebitreiniger die in de mond komen, of het gebruik van de reinigers in de mond, kun nen namelijke allergische reacties opwekken. De FDA heeft inmid dels 73 meldingen hierover binnen gekregen, waarvan zelfs één met dodelijke afloop. Het bestanddeel persulfaat is volgens de FDA hoogstwaarschijnlijk de veroorza ker van de allergische reactie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19