Gezondheid 'Ik durf weer wat te zeggen' Thuisdokteren Leven op beschuit en koffie Maagklachten 1 8 Woensdag 19 maart 2008 PZC HUISARTS door Marieke van Schie Een vrouw vertelt me dat ze bezorgd is over een patiënt van mij, de heer Broekens. Ze was bevriend met zijn vrouw, die een paar jaar geleden overleed. Broekens ver huisde toen met zijn zoon naar een appartement. De vrouw onderhield contact met hen en zegt: „Sinds een maand of vier zit hij in het slop. Ik ben eens gaan kijken en ben geschrok ken! Hij is 6 kilo afgevallen. Zijn zoon ligt steeds op bed. Hij ziet het zelf niet meer zitten. Kunt u eens gaan kijken?" Ik ken meneer Broekens al twintig jaar. Een zoon kwam bij een avondje uit onder een vrachtwagen en was op slag dood. Zijn moeder kwam er nooit goed overheen. Ze hadden nog een zoon, die had een zwakke gezondheid. Hij maakte zijn school niet af en kwam via de WSW aan het werk. Hij is niet weerbaar. Als hij zich ziek voelt, gaat hij naar bed en slaapt een gat in de dag. Zijn vader heeft Parkinson. Met medicijnen gaat het, maar kennelijk is er de laatste drie maanden iets mis gegaan. „Ik ben blij dat u aan de bel trekt, ik ga deze week even bij ze langs", beloof ik. D„IVoor de zekerheid bel ik even Meneer Broekens is op Mag ik even komen? We fors afgevallen en trilt hebben elkaar een tijd niet ge zien!" „Dat is goed, fijn dat u erger dan normaal tijd heeft!" Als ik aankom, doet de zoon open. „We zitten in de kamer, ik voel me ook niet goed", zegt hij. „Kan u ook naar mij kijken?" Meneer Broekens is behoorlijk afgevallen en trilt erger dan normaal. Hij is zijn dag- en nachtritme kwijt en neemt zijn pillen al weken niet meer in. Er is geen eten in huis, vader en zoon leven op beschuitjes en koffie. „Wat vindt u lekker?", probeer ik. Meneer Broekens houdt van pap. „Dat maakte mijn vrouw vroeger altijd. Maar ik heb geen melk in huis." „Dan haal ik dat toch pa", zegt de zoon. In de keuken een lege koelkast. Wat frisdrank, beetje yoghurt. „Eten jullie wel eens warm?", vraag ik. „Halen we bij de slager of de Chi nees. Ik kan niet koken en mijn vader ziet het ook niet zitten." Het plaatje wordt duidelijk. Vader en zoon hebben een mini maal eetpatroon. Ze zitten beiden onder hun gewicht, voelen zich slap en gaan dan naar bed. Maken van de dag een nacht. Tegen de avond eten ze wat en overleven zo. „Mag ik hulp in zetten?", vraag ik. „Is dat nodig? We zijn toch niet zo ziek?" Ik zet door en vraag de vriendin de twee de eerste dagen te ver zorgen, tot de thuiszorg komt. „Het is wel goed zo!", reageert zij. „Ik heb al genoeg gedaan en heb zelf ook een gezin. Straks gaan we er zelf aan onderdoor. Hij moet gewoon opgenomen worden en Gert moet op zichzelf." Hier is geen krediet meer. Vader en zoon overleven nog wel even op koffie en beschuit. Daarna komt de thuiszorg drie keer per dag pillen uitdelen, eten maken, boodschappen doen. En er komt eens per week hulp voor de was en het huishou den. Bij de labcontrole blijkt hij niets te mankeren, behalve ontregelde Parkinson. Ze ontsnapten aan mijn aandacht, maar nu is de zorg eindelijk ingezet. Dankzij oplettende vrienden. In deze rubriek geven twintig huisartsen tips voor de behandeling van veel voorkomende klachten. Wat kan de patiënt zelf doen en wanneer is de expertise van de huisarts nodig? Vandaag: maagklachten. DE KLACHTEN: Pijn in de maagstreek. Een zwaar, vol of opgeblazen gevoel. Misse lijkheid, braken. Zuurbranden. Hartwater (te veel speeksel in de mond). Ophoe ren. Geen zin om te eten. NAAR DE DOKTER: Ja, als maagpijn gepaard gaat met zwarte ontlasting of als u bloed spuugt. Ja, als u gewicht verliest. Ja, als uw maagklachten met onderstaande adviezen na 4 weken niet over zijn. WAT KUNT U ZELF DOEN: - Een maagdieet bestaat niet meer. Zoek uit welke voedingsproducten bij u last geven. Laat die weg. - Regelmatig eten en goed kau wen. - Weinig alcohol en koffie gebruiken, niet roken. - Geen knellende kleding en strakke riemen dragen. - Afvallen als u te zwaar bent. - Geen pijnstillers gebrui ken (alleen paracetamol geeft geen maagklachten). Ook andere medicijnen kun nen klachten geven. - Bij maagpijn helpt het soms om lauwe melk of karnemelk te drinken. - Probeer spanningen/stress bespreekbaar te maken. - Overweeg ontspan ningsoefeningen of yoga. - Als de klachten vooral in bed optreden, zet dan het hoofdeinde van het bed op klossen. Thuisdokteren, spoorboekje voor alledaagse klachten. Paul van Dijk e.a.. Uitg. Adr. Hey- nen. 9,95 euro. Sharon Holman stierf bijna na een maagverkleinende operatie. Toch is ze blij dat ze het heeft laten doen. „Anders was ik in een rolstoel beland." door Lindy Jense Sharon Holman (36) uit Assen woog vier jaar ge leden bijna twee keer zo veel als nu. Haar specta culaire gewichtsafname dankt ze niet aan een dieet, maar aan een radicale chirurgische in greep. „Van jongs af aan ben ik al dik. Bij ons in de familie zijn ze al lemaal stevig, ik kan me maar van één tante herinneren dat ze vroe ger mager was. De huisarts stuur de me naar het ziekenhuis toen ik 6 was. Hij dacht dat ik diabetes had vanwege mijn overgewicht. Maar er is niets gevonden. „Van mijn gewicht had ik niet zo veel last, ik was erg actief Ja, met gymnastiek werd ik niet gekozen. Mijn moeder probeerde van alles om me af te laten vallen. Toen ik 10 was, ben ik zelfs aan de efedri ne geweest, een soort pepmiddel. Ik viel in een paar weken 10 kilo af, maar echt gezond was het niet. Mijn lichaam en eten, dat verhield zich niet goed tot elkaar. Ik wist niet hoe het voelde vol te zitten. Maar ik had ook nooit echt hon ger. Het ene dieet na het andere mislukte. In 2004 woog ik 140 kilo bij een lengte van 1.63 meter. Toch deed ik van alles. Ik liep met onze honden, deed de paarden, werkte in de zorg. Op een middag keek ik naar Oprah Winfrey, dat was ge wijd aan afslanken met behulp van operaties. Dat is iets voor mij, dacht ik. Ik had alles geprobeerd, alles gehad. De eerste 10 kilo kreeg ik er steeds vlot af, daarna kwam ik niet verder. Mijn man vond zo'n operatie eng, maar begreep wel waarom ik het zo graag wilde. „Ik belandde bij de Belgische chi rurg dr. Jacques Himpens. Die deed in mei 2004 bij mij een gas tric bypass, waarbij je twee maag jes overhoudt: een waar het eten in komt en een voor de spijsverte ringssappen. Een paar dagen na de operatie kreeg ik enorme buikpijn. De littekens barstten open, ik lag een week op sterven na dood op de intensive care. Het bleek dat dr. Himpens de uitgangen van de gal- wegen te klein had gemaakt, zo iets moet je nu eenmaal op gevoel doen. Ik neem hem niets kwalijk, het is een geweldige chirurg. „Ik ben direct weer geopereerd. Daarna viel ik 60 kilo af, tot ik 80 woog. Het ging super met mij, ei genlijk te goed. Ik lette goed op wat ik at, maar kwam toch weer aan. Bij controle, begin vorig jaar, bleek dat de twee maagjes weer verbinding hadden gemaakt. Ik moest weer onder het mes en zag er enorm tegenop. Maar het ging goed. Ik ben nu stabiel op 76,77 ki lo. Van maat 58-60 ging ik naar 42-44. Eigenlijk zou ik nog los vel moeten laten weghalen aan mijn benen en armen. Maar ik deed al een buikwandcorrectie en een borstreductie, ik ben voorlopig klaar met de operaties. Ondanks de zware complicaties ben ik blij dat ik dit heb gedaan. Ik heb veel levenskwaliteit terug. Ik was an ders geheid in een rolstoel beland. Ik had hoge bloeddruk en slikte er twee verschillende medicijnen voor, dat is er nu nog maar één. „Ook psychisch ben ik vooruitge gaan. Ik durf meer te zeggen. Op verjaardagen was ik altijd stilletjes, vond het moeilijk de aandacht op mezelf te vestigen. Kijk, ik was be paald geen snackbarjunk, maar als ik dan een keer wat nam, zag je de mensen kijken. Nu eet ik als een normaal persoon. In mijn gedach ten blijf ik altijd dik. Eten is nog steeds een groot deel van mijn Te ven. Als je zo lang dik bent ge weest, kun je de knop niet meer omzetten. Mensen die zo'n opera tie overwegen, moeten daarom geestelijk echt heel goed in hun schoenen staan. Het is zeker een oplossing. Maar er komt een hoop bij kijken, je bent er niet zomaar mee klaar. Na de operatie ben je nog erger met eten bezig dan daar voor. Dat moet je op een gegeven moment echt naast je neerleggen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 18