'Leenmarkt op slot' SRB is rustige broertje VEB Economie ■30% GroenRijk www.groenrijk.nl Zwendelende beurshandelaar Jéröme Kerviel op vrij voeten Minder uren uitzendwerk I r- SfeerRijk Buitenkeukens Patton SfeerRijk Tuinmeubelset F'g° 9S0Ï- Zaterdag Paas- en tuin meubelweekend Moederbedrijf Achmea en Interpolis rekent op marginale groei. zeist - De leenmarkt zit 'behoor lijk op slot'. Dat heeft financieel di recteur Roel Wijmenga van de ver zekeringsgroep Eureko gezegd. Eu- reko is het moederbedrijf van Ach mea en Interpolis en presenteerde gisteren de jaarcijfers. „Risico krijgt weer een prijs", verklaarde de topman in reactie op de proble men op de internationale krediet markten. Volgens financieel directeur Wij menga is het 'zeker mogelijk' dat de rente op kredieten voor grote bedrijven dit jaar met 'een paar procent' stijgt. Hoewel Eureko naar eigen zeggen niet een grote le ner is, wordt het verkrijgen van krediet dit jaar 'lastig', zei de finan ciële topman. „We zullen dat geld dit jaar uit eigen middelen moeten financieren." Volgens de bestuursvoorzitter van Eureko, Maarten Dijkshoorn, zijn vooral concerns die geld hard no dig hebben de klos. „Voor bedrij ven die vooraan staan, kan dat heel kostbaar zijn. Dat hebben re cente voorbeelden aangewezen", zei hij, met een verwijzing naar de recente ondergang van de Ameri kaanse zakenbank Bear Stearns. Bestuursvoorzitter Dijkshoorn ver wacht dat de huidige kredietcrisis de reële economie zal raken. „Kijk alleen maar eens naar de aandelen koersen op dit moment. Als deze zich de rest van het jaar handha ven op de huidige niveaus, drukt dit de mate waarop wij winst ma ken op beleggingen." Eureko behaalde vorig jaar een net towinst van 979 miljoen euro. Dat is een daling van 1 procent ten op zichte van 2006. „Dat betekent dat we in roerige tijden een behoorlijk resultaat hebben behaald", zei Wij menga. Het schadeverzekeringsbedrijf voel de de gevolgen van de storm Ky- rill, die in januari vorig jaar over Verzekeringsgroep Eureko ver- wacht dat het verkrijgen van krediet voor bedrijven lastiger wordt. Eureko voorziet dit jaar een marginale groei. den haag - Beurshandelaar Jérö me Kerviel is door de Franse justi tie in afwachting van zijn proces vrijgelaten. Gisteren verliet hij de gevangenis in Parijs, waar hij sinds begin vorige maand werd vastge houden. Kerviel verloor bijna vijf miljard euro van zijn werkgever, de bank Société Générale, met ris kante beleggingen op de Europese beurzen. Volgens zijn advocaten maakt de 31-jarige Kerviel het goed. „Hij heeft zich dapper verzet. Kerviel is niet depressief; hij heeft geen zelf moordneigingen en hij slikt geen medicijnen", aldus een van hen. Eerder wilde de aanklager van geen vrijlating weten, omdat hij vreesde dat Kerviel zichzelf zou verwonden. Ook was er angst dat de handelaar contact zou opne men met eventuele medeplichti gen. Kerviel heeft steeds gezegd dat hij op eigen houtje handelde, maar dat zijn superieuren bij Socié té Général wisten waar hij mee be zig was. Nederland raasde. De divisie die le vensverzekeringen verkoopt, had last van 'negatieve publiciteit'. Daarmee doelde het bedrijf op de ophef over de zogenoemde woe- kerpolissen, ofwel producten waar in mogelijk veel verborgen kosten zitten. Dit jaar rekent Eureko op een 'mar ginale groei en aanhoudende prijs- druk wegens concurrentie' voor wat producten exclusief levensver zekeringen betreft. Over de levens verzekeringen zegt het concern dat deze markt 'krimpt wegens sterke concurrentie en nieuwe wetge ving'. De verzekeraar heeft het afgelopen jaar fors geïnvesteerd in Turkije en Nederland. Langzaam bouwt Eure ko een meerderheidsbelang op in de Turkse Garanti Bank. Zorgver zekeraar Agis is vanaf 1 januari sa mengevoegd met Eureko. Met 4,7 miljoen verzekerden heeft het con cern een marktaandeel van 29 pro cent van de Nederlandse markt van zorgverzekeringen. Afgelopen jaar haalde Eureko 15,6 miljard eu ro aan verzekeringspremie binnen, 5 procent meer dan in 2006. lijnden - De omzet in de Neder landse uitzendsector is in de vier weken tot 24 februari nauwelijks gegroeid. Dat meldde brancheorga nisatie ABU gisteren. De omzet nam met 1 procent toe, terwijl het aantal gewerkte uren met 3 pro cent daalde. De periode telde een gelijk aantal werkdagen ten opzich te van dezelfde periode vorig jaar, er is niet gecorrigeerd. De medi sche sector presteerde het sterkst met een omzetgroei van 4 procent bij een onveranderd aantal uren. Stichting van beleggers richt zich vooral op defensieven aandelen. door Kees Bechtold kerkdriel - Het zijn drukke tijden voor Constant Stevense. Overdag spit de vicevoorzitter van de Stich ting Rechtsbescherming Beleggers (SRB) de jaarverslagen van beurs genoteerde bedrijven door. In de avonden werkt de man uit Kerk driel op het postsorteercentrum van TNT in Nieuwegein. De 61-jarige Stevense wil goed be slagen ten ijs komen op de 25 aan deelhoudersvergaderingen die hij de komende maanden namens de SRB bezoekt. „Het verslag van een klein beursfonds kost me een dag, over dat van de ING die een verze keringspoot en een bankpoot heeft, doe ik twee dagen." Ste vense vormt samen met de opval lende verschijning van de gepen sioneerde Ursula Beatrice Stadlan- der het gezicht van de SRB, het rustige broertje van de veel beken dere Vereniging van Effectenbeleg- gers (VEB). Waar de VEB zich opwerpt als een luis in de pels van veel bedrijven, die topbestuurders regelmatig het bloed onder de nagels vandaan haalt, doet de SRB zijn werk in de luwte. „Wij mogen inderdaad wel wat scherper optreden", vindt Ste vense. Hoe anders was dat halverwege de jaren tachtig, toen de SRB werd opgericht. „De SRB is ontstaan uit onvrede over de weinig actieve Vereniging van Effectenbeleggers en is een eigen belangenvereniging begonnen. Het was in de tijd van de schandalen rond de geruchtma kende ondergang van scheepscon- cern RSV en bouwbedrijf Ogem." Het belegd vermogen van de hon derden aangesloten leden bedraagt bijna 400 miljoen euro, aldus Ste vense. Dat de SRB minder luidruchtig opereert dan de VEB heeft zeker ook te maken met de defensieve aandelen waarin de SRB-leden be leggen. „Onze leden zitten niet in een LCI, Landis of KPNQuest." Het zijn juist deze technologie ge relateerde fondsen die ten tijde van de internethype ten onder zijn gegaan door wanbeleid en door de VEB voor de Onderne mingskamer zijn gesleept. De SRB-leden zitten in fondsen die al jarenlang aan de beurs in Amsterdam staan genoteerd, zoals Heineken, Unilever, ING en Cor porate Express (het vroegere Bühr- mann). „Onze mensen zijn meer uit op zekerheid in de portefeuille. Ze zijn meer geïnteresseerd in het jaarlijkse dividend als aanvulling op hun pensioen." Toevallig of niet, maar het zijn ook deze bedrijven die de SRB sponso ren. Zo'n zestien andere beursge noteerde bedrijven staan met ad vertenties in het jaarverslag van de 'Ze zijn meer geïnteresseerd in het jaarlijkse dividend als aanvulling op hun pensioen' SRB. „Ze zien ons als tegenwicht voor de VEB." Zelf belegt Stevense al veertig jaar. Het nam een grote vlucht toen hij in 1996 zijn eigen fruitbedrijf ver kocht. Welk vermogen Stevense in aandelen heeft, wil hij niet zeggen. Zijn beleggingen zijn in ieder ge val gespreid over 24 fondsen, pre cies de fondsen die hij namens de SRB volgt. Voor elk bezoek aan een aandeel houdersvergadering krijgt hij 25 euro, op voorwaarde dat hij wel zijn mond roert. Voor een verslag in de nieuwsbrief die de leden zes keer per jaar krijgen, beurt hij nog eens 20 euro. pzc Woensdag 19 maart 2008 I 17 2:paashazèn, pikeren zoeken en schilderen! Barbecue-demo. Bij GroenRijk vindt u een ruime keuze aan vrolijke gele voorjaarsbloeiers. Perfect om uw huis of tuin dat feestelijke paasgevoei te geven. acties van 19 tot 26 maart aanbieding! diverse modellen aanbieding! 4 stoelen 1 tafel O Zr Voor de kids: paaseieren schilderen en zoeken! Tweede paasdag geopend: 10.00 - 17.00 uur 10.00 - 21.00 uur. Neem ook een kijkje op onze website

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17