h. e echte knopen deze zomer doorhakken De ingeslikte beloften van Yves Leterme ngen J 'Om eerlijk te zijn, ben ik blij dat het voorbij is. De wederzijdse aanvallen, de beschuldigingen over en weer, daar ben ik enorm van geschrokken'. Josly Piette, Franstalig christendemocraat PZC Woensdag 19 maart 2008 13 Het is één van de grapjes die de ronde deed, nadat Yves Leterme vorige maand met een maagbloeding in het ziekenhuis belandde. 'Hij heeft last van indigestie. Te veel be loften ingeslikt'. Eén van die beloften was de split sing van de kieskring Brussel-Hal- le-Vilvoorde. De nieuwe Belgische premier liet zich ooit ontvallen dat er 'slechts vijf minuten politie ke moed' nodig waren om de kwestie op te lossen. Het is een uitspraak die Leterme nog lang zal achtervolgen. Net als zijn voorgan ger Verhofstadt kwam hij .en.niet uit. ïn het kort komt het hierop neer: de kieskring BHV beslaat behalve negentien Brusselse gemeenten ook 35 gemeenten in Vlaams-Bra bant. Dankzij die omstreden construc tie kunnen Franstalige partijen bij de federale en Europese verkiezin gen stemmen ronselen in Vlaams gebied. Bij de verkiezingen in 2003 ging het om 70.000 stem men, goed voor twee Kamerze tels. Dat is onwettig, oordeelde het Grondwettelijk Hof in 2003. De oplossing is splitsing in een Vlaam se kieskring en een tweetalige Brusselse kieskring. De Franstaligen zijn daar fel tegen en eisen wisselgeld. Ze willen bij voorbeeld dat Vlaanderen grond afstaat aan Brussel. En dat is weer onacceptabel voor de Vlamingen. In november vorig jaar, te midden van de politieke crisis, besloten de Vlamingen de zaak op de spits te drijven. In de commissie Binnen landse Zaken keurden ze het split- singsvoorstel goed. Vooral een symbolische daad. Voor het eerst in de geschiedenis gebruikten ze hun numerieke meerderheid om hun zin door te drijven. De Fran staligen liepen voor de stemming boos weg. Het leverde uiteindelijk niets op. Besloten is nu de onderhandelin gen over BHV uit te stellen. Pas als de nieuwe regering aan het werk gaat, kan er gepraat worden over een oplossing. Daarmee maakt de CD&V van Leterme een flinke bocht. In het verkiezingsprogram ma eiste de partij nog de 'onver wijlde splitsing' van de kieskring. zichzelf in 10 juni Yves Leterme wint de parlementsverkiezingen. Hij krijgt met zijn roep om grotere autono mie voor Vlaanderen 800.000 voorkeurs stemmen. De 'paarse' premier Guy Verhofstadt wordt na twee kabinetten afgestraft. juni De Waalse liberaal Didier Reynders mag van Koning Albert II als informateur proberen een coalitie van christendemocraten en liberalen te smeden. juii Oud-premier Jean-Luc Dehaene gaat bemid delen tussen Vlamingen en Walen over de staatshervor ming. Na twee weken gooit hij het bijltje er bij neer. juli Yves Leterme wordt tot formateur benoemd. Hij begaat meteen een blunder door op tv het Franse volkslied met het Belgische te verwarren. 23 augustus Ook Leterme faalt en dient na 74 dagen formeren zijn ontslag in. De verschillen tussen de Vlaamse partijen en de Waalse christende mocraten over een 'losser' federaal staatsbestel zijn te groot. Albert II benoemt een ^koninklijke "vëfkën rïirTKa m e r voo r z i tte r Herman van Rompuy. n oktober Met moeite bereiken de onderhandelaars na 120 dagen akkoorden op deelgebieden, onder andere over het immigratie beleid. Economische migratie via een 'green card' mag voortaan. Een raad van wijzen - met politie ke kopstukken uit Vlaanderen en Wallonië - bereikte enkele weken geleden een akkoord over een be perkte staatshervorming. In de toe komst kan Vlaanderen bijvoor beeld op eigen houtje de maxi mumsnelheid op gewestwegen ver lagen van 90 naar 70 kilometer per uur en ook op het gebied van land bouw en huisvesting krijgen de deelstaten meer autonomie. Vlaamse politici hebben het over 'communautaire borrelnootjes'. De echte, grote staatshervorming - de zogenaamde 'vette vis' - volgt in juli. Dan moeten er knopen worden doorgehakt over de regio nalisering van de gezondheidszorg en werkgelegenheid, zo is afgespro ken. De Vlaamse christendemocraten willen het hard spelen. De partij dreigt op te stappen als er tegen die tijd geen duidelijkheid is over een tweede ingrijpende staatsher vorming. Pas deze zomer zal dus blijken of de politieke crisis in Bel- november In het parlement forceren de Vlamingen de splitsing van het kiesdistrict Brussel-Halle-Vilvoorde, de grootste splijtzwam. Wallonië is des duivels en de formatie zit na 150 dagen muurvast. november De speculaties en de onrust over het uiteenvallen van het land nemen toe. Een petitie voor het behoud van een eenheidsstaat wordt door 140.000 mensen ondertekend. In Brussel gaan 35.000 mensen vóór België de straat op. december Leterme komt met een eindvoorstel over de staatshervorming. Dat gaat 'Madame Non', Joëlle Millquet van de Waalse christendemo craten, te ver. Leterme dient voor de tweede keer, en dit keer woedend, na 174 dagen formeren zijn ontslag in. gië is opgelost en de regering aan blijft tot 2011 of dat er alsnog ver vroegde verkiezingen nodig zijn. Echt tevreden is niemand. De com mentator van de krant De Stan daard vatte het gisteren als volgt sa men: „Dit is wat we nog samen kunnen. Wie dit aftoetst aan 'de normale manier van werken in een democratie', wordt misselijk. Doe dat dus niet. Leg u er bij neer dat dit, hier en nu, het maximum is dat bereikbaar is in België in zijn huidige vorm." december Albert II geeft ex-premier Verhof stadt ten einde raad opdracht een interim-regering te gaan vormen. Verhofstadt stelt binnen een week een ploeg samen. Hij stelt een ultimatum: met Pasen is hij weer weg. februari Leterme belandt in het ziekenhuis met een bloeding in het maag-darmstelsel. Als hij ontslagen wordt, belooft hij even wichtiger, wijzer en rustiger politiek te gaan bedrijven. 17 maart Het ultimatum van Verhofstadt werkt: vijf partijen bereiken een akkoord. 20 maart Verhofstadt treedt af en de regering-Leterme wordt die dag door Albert II beëdigd. september De staatshervormingen blijven de gemoederen bezighouden. Het Vlaams Belang hijst de vlag voor een onafhankelijke republiek Vlaanderen; in Brussel gaan mensen de straat op om België te behouden. september Albert II benoemt Leterme opnieuw tot formateur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13