Kabinet-Leterme S De Belgische politiek moet vl*aho C 12 I Woensdag 19 maart 2008 PZC door Pascale Thewissen illustratie Ronald Visser/Hollandse Hoogte België heeft weer een regering. Maar de deelnemende partijen moeten de grootste problemen nog oplossen. Het is dan ook de vraag hoe lang het kabinet-Leterme het vol gaat houden. Het was een tangver lossing, de geboorte van een nieuwe Bel gische regering. Maanden crisis, ein deloos gesoebat en een noodkabi- net dat de allernoodzakelijkste za ken regelde, gingen er aan vooraf. Uiteindelijk was er een keiharde deadline nodig van interim-pre mier Verhofstadt: hij wilde per se voor Pasen weg, dus de onderhan delaars hadden geen keus meer. In een marathonvergadering van 21 uur werd een akkoord bereikt. Daarmee lijkt de politieke crisis voorbij, maar de vraag is voor hoe lang? De eerste marries op her rpgearak koord zijn weinig positief en laten zien dat er nauwelijks vertrouwen is. Vaag en inhoudsloos zijn veel gehoorde termen. Dit is 'de rege ring die de problemen van van daag morgen zal oplossen', conclu deert de krant De Morgen cynisch. Zo is volstrekt onduidelijk waar het geld (13 miljard euro) voor be lastingverlaging, het scheppen van 200.000 nieuwe banen en een ver hoging van de koopkracht van daan moet worden gehaald. Hete hangijzers als de staatshervor ming, het sluiten van kerncentra les en de nachtvluchten boven de luchthaven Zaventem zijn op de lange baan geschoven. Ook over het asielbeleid en een eenmalig pardon voor illegalen worden geen knopen doorgehakt. Er is ook geen oplossing voor moeilijke problemen als de split sing van de kieskring Brussel-Hal- le-Vilvoorde. En dat terwijl de CD&V van chris tendemocraat Leterme altijd heeft geroepen niet in een regering te -wftlen-stappen ats~diê~l^vestié niet was geregeld. Leterme, met 800.000 voorkeur stemmen de grote winnaar van de parlementsverkiezingen van 10 juni vorig jaar, heeft de voorbije maanden veel aan geloofwaardig heid ingeboet. Mateloos populair als oppositielei der, maar een drama als informa teur; hij slaagde er maar niet in Koninkrijk België infographic:JD,MCT een regering te vormen. De libera le oud-premier Guy Verhofstadt, eerst nog afgeserveerd door de kie zer, moest er met zijn routine aan te pas komen om een uitweg uit de impasse te vinden. Met zijn interim-regering zette hij de eerste stap naar een akkoord over het overhevelen van meer be voegdheden naar de deelstaten; de Vlaams-Waalse kwestie die het land steeds weer op scherp zet. En met het stellen van een ultimatum - hij wil na Pasen aan een boek werken - forceerde hij uiteindelijk een uitweg. N„u kaoXeterme-dan ein delijk aan de slag. Maar iedereen vraagt zich af of hij wel opgewassen is tegen zijn nieuwe rol. De man wekt niet de indruk erg stressbe stendig te zijn. Enkele weken geleden moest hij met spoed onder het mes na een maagbloeding. In een filmpje op YouTube, waarin hij iedereen be dankte voor de bloemen en kaart jes tijdens zijn verblijf in het zie kenhuis, zei hij te hopen voortaan op een andere manier aan politiek te gaan doen. Hij doelde op het diepe wantrou wen dat de Belgische politieke klas se inmiddels in zijn greep heeft. De Franstalige christendemocraat Josly Piette deed deze week een boekje open over de drie maan den dat hij minister was in de inte rim-regering. „Om eerlijk te zijn, ben ik blij dat het voorbij is", zei hij. „De wederzijdse aanvallen, de beschuldigingen over en weer, daar ben ik enorm van geschrok ken. De partijen en ministers ston den voortdurend met getrokken messen tegenover elkaar." Er wordt dan ook volop gespecu leerd of de regering-Leterme het een jaar zal volhouden. De Fransta lige liberalen onder leiding van vi- cepremier Didier Reynders kun nen nauwelijks door één deur met aartsrivaal PS, de Franstalige socia listen van Elio di Rupo. Die zit ondanks een smadelijke verkiezingsnederlaag opnieuw in de regering. En ook de verhouding tussen de Waalse christendemocraten van Joëlle Millquet - die in Vlaanderen 'Madame Non' is gedoopt vanwe ge haar halsstarrige weigering mee te werken aan een nieuwe staats hervorming - en de Vlaamse libe ralen en de CD&V is allesbehalve goed. Een nieuwe crisis lijkt een kwestie van tijd. Toch moeten de vijf partijen het voor 15 juli eens zijn over een nieu we, ingrijpende staatshervorming, anders dreigt de CD&V op te stap pen en is België terug bij af Of dat lukt, is twijfelachtig. Volgend jaar zijn er alweer verkie zingen, dit keer voor de deelstaten. Veel compromisbereidheid wordt er, zeker van de Franstalige par tijen, niet verwacht. België zit Provinciale kieskringen bij Kamer-verkiezingen *BHV Kieskring Brussel- Halle-Vilvoorde NEDERLAND West Vlaanderen Henegouwen Antwerpen Oost Vlaanderen Brussel Vlaams 1 Brabant Limburg BHV*^ Waals Brabant Taalgebieden Nederlands I Frans Nederl./Frans I Duits Henegouwen Limburg .:V - Taalgrens Luik Namen Luxemburg FRANKRIJK Vlaanderen Wallonië 6 miljoen Bevolking 4,5 miljoen Nederlands Taal Frans Rooms Katholiek Religie Rooms Katholiek Chemische industrie, technologie, dienstverlening Belangrijkste industrie Kolen, staal Rechts georiënteerd Politiek Links georiënteerd De Belgische Tweede Kamer telt 88 Nederlandstalige en 62 Franstalige leden. Belgische vlag De Belgische vlag is gebaseerd op de Franse vlag. De kleuren zwart, geel en rood komen uit het wapen van het hertogdom Brabant. België heeft een nieuwe rege ring. Opluchting alom. Al is het maar voor even. Want een nieuwe crisis is onvermijdelijk als de Vlamingen hun eisen voor een nieuwe staatshervorming er door willen drukken. Om het land goed te kunnen be sturen, is volgens hen het overhe velen van bevoegdheden naar de deelstaten onontkoombaar. De werkloosheid in Vlaanderen ver eist een andere aanpak dan die in Wallonië, en ook op het gebied van gezondheidszorg hebben de deelstaten hun eigen specifieke problemen die verschillende oplos singen behoeven. De Walen zien het anders. Zij wil len per se niet dat de deelstaten nog meer macht krijgen. Als het zo doorgaat, vrezen ze, resteert van België straks enkel een lege huls. De Walen zijn ook bang - en niet ten onrechte - dat de finan ciële solidariteit van de Vlamin gen, goed voor miljarden euro's per jaar, op het spel staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12