Nieuwkomers in de zorg gaan zware tijden tegemoet Probleemloze start voor Stien en Gree Familieloop Middelburg Vlissingen PZC Woensdag 19 maart 2008 1 1 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) 'De tarieven in de orthodontie behoren tot de laagste van Europa.' foto Lex de Meester TE GAST Robert Peerlings is orthodontist in Vlissingen. Hij maakt zich zorgen over de toenemende invloed van de verzekeraars voor de zorg. De overheid stoeit al decen nia met de kosten van de zorg. Hervormingsplan nen voor de gezondheidszorg zijn ook weer onderuit gehaald in de politieke arena. Inmiddels hebben verzekeraars extra macht en middelen gekregen om concurrentie in de zorg te be werkstelligen. Verzekeraars zijn hier niet in geslaagd. Het is ook on doenlijk te concurreren in deze met wet- en regelgeving dichtge timmerde sector. Een andere poging om de zorgkos- ten te drukken was de burger er mee confronteren. Het doel was een bewustere zorgconsumptie. Volgens diverse verzekeraars heeft dit averechts uitgepakt. De burger is calculerend gewor den. Hij betaalt premie en wil daar iets voor terug hebben. Hij zoekt binnen zijn pakket naar zorg waar van hij gebruik van kan maken om de investering te compense ren. Een voorbeeld: vergoedt de verzekeraar jaarlijks een bril? Dan koopt hij jaarlijks een nieuwe bril. De zorgverzekering is een con sumptieverzekering geworden met elk jaar tekorten en stijgende pre mies, waarop de burger weer meer gaat consumeren. Op dit moment brengt de over heid tarieven van zorgverleners, zoals orthodontisten, naar bene den om te besparen. Dit, terwijl de tarieven in de orthodontie tot de laagste van Europa behoren, de kwaliteit tot de top van Europa en de orthodontisten - vergeleken met de rest van Europa - erg veel patiënten behandelen. De verdien sten lijken dus gerelateerd te zijn aan hard en efficiënt werken met inzet van hulppersoneel, en niet samen te hangen met exorbitante tarieven. De Nederlandse Zorgautoriteit, toezichthouder op de zorgmarkt, heeft van de politiek de absolute macht gekregen om de tariefsverla ging te regelen. Door die beoogde ingrepen is het voor nieuwe ortho dontisten financieel vrijwel onmo gelijk een praktijk te beginnen zo als die nu gangbaar is. Een mogelijke oplossing is fuseren tot grotere organisaties, zoals een praktijk voor orthodontie voor heel Walcheren. De kosten zijn dan mogelijk lager dan die van een praktijk in Vlissingen en een in Middelburg. Een groot nadeel is ar beidsverzuim van ouders die hun 'Niet de zorgverleners maar kapitaalkrachtige derden zetten zorgcentra op' kinderen naar school moeten brengen. Andere oplossingen om de praktijk rendabel te houden, zijn goedkopere hulpkrachten, be sparen op materialen, of kiezen voor een lager kwaliteitsniveau. Een bijkomend gevolg van dit be leid is dat externe financiers struc turen neerzetten, waarvoor zorg verleners aangetrokken worden. Zij moeten dan zorg verlenen die aangestuurd wordt door het be lang van de financier, want niet meer de zorgverlener maar kapi taalkrachtige derden zetten bij voorbeeld gezondheidscentra op. Dit heeft consequenties voor het type zorgverlener, zijn arbeidsmo tivatie en het niveau van werken. Ook is de vraag of de burger hier uiteindelijk mee gebaat is. Krijgt-ie wel goede zorg voor een lage prijs, of mondt het uit in slechte zorg voor een eigenlijk te hoge prijs? Voor de overheid wordt bijstellen veel lastiger. Waar ze nu nog met de beroepsorganisatie praat, heeft ze straks te maken met een grote diversiteit aan partijen die verschil lende belangen hebben. Er is een kostenprobleem in de zorg. Dit kan alleen opgelost wor den door partijen samen: over heid, verzekeraars, zorgverleners, en consumenten/patiënten. Nu wordt de oplossing te zeer bij de zorgverlener gezocht, waardoor met name nieuw toetredende zorg verleners getroffen worden. F ietsweg Graag een reactie op het stukje fietsweg Krabbendijke in de PZC van 14 maart. Dagelijks maak ik ge bruik van deze fietsweg met de au to. Dat deze fietsweg bestempeld is als onveilig is enigszins te verkla ren. De weg is te smal voor voer tuigen die scholieren moeten inha len die gewoon lekker met z'n drie ën of vieren naast elkaar fietsen. Probeer niet in te halen, want u zult worden verrast met spreekko ren. Uiteraard gebeurt dit te gelijkertijd aan twee zijden van de weg. In dien dit probleem eerst eens zou worden opgelost, hoeft er aan de weg niets te worden veranderd. Roy Smid Wilhelminastraat 53, Krabbendijke Integratiedebat 'Europa steunt Nederland bij rel len na uitzenden Wilders-film' (PZC, 14 maart) Premier Balkenen de gooit olie op ons vuur in de Eu ropese Unie. De premier is verant woordelijk voor de ontstane situa tie met betrekking tot Wilders. Kom potjandorie uit die kerk! Van politiek-correct links tot populis tisch rechts, wordt een degelijk in tegratiedebat al vier kabinetten ver meden. Hierdoor is populist Wilders be staansrecht verschaft. Na Fortuyn, van Gogh, Hirshi Ali en velen, nog steeds geen debat. Dan krijg je car toons en fimpjes hè. De moslimgemeenschap duikt, zo als gewoonlijk wars van enige zelf kritiek, nog dieper in haar slachtof ferrol. Da's cultuur. Gecultiveerd wordt 't zo wel ja. Vroeger moest je respect hier ver dienen. Trouwens onze eigen chris- tenfiindamentalisten verzuilen Ne derland nog even naar hartelust tij dens dit zelf gecreërde 'godsdienst oorlogje'. Alleen dit integratiede bat blust dit vuur. R. Snoep M. van Coehoorngr. 51, Vlissingen Schaapsherder Ook de nu opgestapte of beter ge zegd aan de kant gezette schaap herder heeft aangifte gedaan tegen de huidige eerste herder en de Zeeuwse Schaapskudde. Als ik het gesprek van mij met voorzitter Gelok in herinnering roep, zal ook deze aantijging wel weer onder de noemer rancune vallen. Voorzitter Gelok blijft on danks alles nog steeds stoïcijns ont kennen en vindt het allemaal maar flauwekul. Gelok beseft blijk baar nog steeds niet dat de Zeeuw se Schaapskudde een voorbeeld functie heeft en zou toch alles moeten doen om deze negatieve berichten te voorkomen. Hij weet ook wel dat deze situatie op den duur onhoudbaar is en zal toch als voorzitter in moeten grijpen. Zou hij wachten tot er een veroorde ling plaats vindt om dan de herder ineens als een baksteen te laten val len? Is dit in het belang van de Zeeuwse Schaapskudde? Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25, Oud Sabbinge Tibet Het zou een kans van slagen heb ben om juist nu China te boycot ten in alle opzichten. Als wij Euro peanen hiermee beginnen, volgt de rest van de wereld misschien vanzelf Want hoe kunnen we dit nu laten gebeuren? Mensen die vermoord worden, omdat ze vol gens China lastig zijn. Het is ab surd dat een land als China zijn frustraties en woede uit op een land als Tibet. Ze zijn bang dat dit land zijn tradi ties en cultuur wil behouden, om dat dat onder meer de 'vooruit gang' van China in de war zou schoppen. Het moet gaan zoals de Chinezen willen, macht. Ze zitten diep in het terreur dat al eeuwen huishoudt en ze geven de Dalai La ma de schuld voor hun eigen te kortkomingen. China zou het land moeten geven waar het recht op heeft. Onafhankelijkheid. Dan kun nen ze de wereld laten zien dat het Chinese volk ook in staat is om empathie te tonen, en dat ze naastenliefde kunnen geven. Aan alle sporters die naar de Spe len willen gaan: Ga niet naar Chi na. Je laat de wereld zien wat naas tenliefde is en dat is pas een ge win. A.Franzen Koudekerkseweg, Vlissingen Wie bang is dat hij of zij de boot gemist heeft; Beginners die nog niet aan het trainen zijn, kunnen nog gerust instappen in het trainingsschema. Wie in een groep onder deskundige leiding wil oefenen, kan op zaterdag morgen bij Floris-Jan Koole terecht. De komende vijf zaterdagen geeft hij vanaf 9.30 uur clincs. Ze duren tot 11.00 uur. Startpunt is zijn winkel in de Brakstraat in Middelburg. Als u bang bent voor blessures, moet u eens kijken naar de tips van fysio therapeut Anton Engels. Op de website zijn zijn tips na te lezen. Ook is er een filmpje met oefeningen. Zaterdag geeft Vera Wisse tips over voeding voor (beginnende) sporters. Volgende week vertelt Rein Jan Elenbaas wat u kunt doen bij kleine bles- Zussen van Belzen zien PZC Familieloop als stok achter de deur door Koen de Vries MIDDELBURG - Stien van Belzen moet het erkennen: het was in een overmoedige bui dat ze samen met haar zus Gree inschreef voor de PZC Familieloop. Of ze op 31 mei samen met haar zus, haar man en haar zwager daadwerkelijk aan de start staat, moet ze nog zien. Tien kilometer hardlopen is niet niks. Voor Stien (51) en Gree (41) van Belzen is de PZC Familieloop des ondanks een uitkomst. De zussen wandelen veel, maar vinden dat ze toch wat meer moeten bewegen. Aangemoedigd door hun mannen, die beiden Lieven heten, schreven ze daarom in. „Als een soort stok achter de deur", zegt Stien. „Als je ingeschreven hebt, haak je minder snel af." Vorige week hielden ze zich netjes aan het schema van Niek Knol, dat op de website van de PZC (www.pzc.nl/familieloop) te vin den is. Drie keer gingen ze op pad en voerden probleemloos de op drachten uit. De afwisseling van wandelen en hardlopen beviel hen goed. Geen spierpijn, geen blessures. Gisteren maakten ze een begin met het schema van de tweede week. „Het gaat heel erg makkelijk", zegt Stien. „Maar ik kan me niet voor stellen dat dat zo blijft." Ter gerust stelling: de deelnemers hoeven op 31 mei de tien kilometers van Mid delburg naar Vlissingen niet per se (helemaal) rennend af te leggen. Wandelen mag ook. En ook de op merkingen van Niek Knol geven hoop. Wie zijn schema blijft volgen en geen domme dingen doet, heeft grote kans op 31 mei aan de start te staan. Lieven van Belzen (53) en Lieven van Belzen (40), de mannen van Stien en Gree, bereiden zich op hun eigen manier voor op de Fami lieloop. Ze bewegen veel meer dan de vrouwen. Het trainingsschema Trainen onder deskundige leiding gaat voorlopig aan hen voorbij. De familie wil voorlopig niet op de fo to. Ze hebben immers nog niets ge presteerd! Misschien later, als ze de tocht vol bracht hebben, beloven ze. Vragen over de loop hebben ze ook nog niet. Als ze er wel zijn, kunnen ze die kwijt op familieloop@pzc.nl. De PZC Familieloop: 31 meistart: 11.00 uur op nog te bepalen locatie in Middelburg. Finish: Hotel Arion aan de Boulevard van Vlissingen. Af standen: 3 en 10 kmilometer. In schrijfgeld: 5 euro. Een deel gaat naar vogel- en zoogdierenopvang De Mikke. Organisatie: Atletiekvereni ging Dynamica i.s.m. de PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11