Buitenland Navo grijpt in na geweld Mitrovica Obama houdt 'historische toespraak' Merkel spreekt Israël toe Hogazon Groep Twistpunt over raketschild blijft Meesterlijk in geveltechniek vrijdag 21 maart 10.00 -16.30 uur zaterdag 22 maart 10.00 -16.30 uur 2e Paasdag 11.00 -16.30 uur Filmregisseur Minghella overleden 1 O Woensdag 19 maart 2008 PZC Stad in Kosovo onder militair bestuur geplaatst na rellen. MITROVICA - Navo-troepen hebben de stad Kosovska Mitrovica in Kos ovo gisteren onder militair be stuur geplaatst. De maatregel volgt op ernstige rellen maandag waar bij Servische inwoners slaags raak ten met Navo-militairen en VN-politie. Een Oekraïense agent overleed aan zijn verwondingen. De Navo-missie KFOR heeft Servi- Duitse bondskanselier benadrukt bijzondere verbondenheid. Jeruzalem - De Duitse bondskan selier Angela Merkel heeft gisteren als eerste buitenlandse regeringslei der het Israëlische parlement toe gesproken. Merkel benadrukte in haar rede voor de Knesset de bijzondere ver bondenheid tussen Israël en Duits land vanwege de Holocaust, de massale moord op joden tijdens de Tweede Wereldoorlog. „De Shoah (Hebreeuws voor Holo caust) vult ons Duitsers met schaamte", aldus Merkel, die een driedaags bezoek bracht aan Israël vanwege het zestigjarig bestaan van de Joodse staat. „Ik buig voor de slachtoffers, ik buig voor de overlevenden en voor die mensen die hen hielpen overleven." Merkel zei dat de historische ver antwoordelijkheid van Duitsland voor Israël van staatsbelang is. „Dat betekent dat de veiligheid van Israël voor mij als bondskanse lier nooit onderhandelbaar is." Ze zei Israël steun toe in het conflict met Iran en de radicale Palestijnse beweging Harnas. Merkel begon haar toespraak in het Hebreeuws. Ze bedankte de aanwezigen dat ze in de Knesset mocht spreken. Daarna ging ze ver der in het Duits. moskou - De Verenigde Staten en Rusland zijn weer niet nader tot el kaar gekomen over Amerikaanse plannen om een raketafweersys teem te bouwen in Oost-Europa. Ook over de zogenoemde Start-verdragen over het verminde ren van nucleaire wapens is geen akkoord bereikt, zei de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov. Lavrov sprak in Moskou met zijn Amerikaanse ambtgenoot Condo- leezza Rice en de Amerikaanse mi nister van Defensie Robert Gates. Maandag kwamen er nog positie ve geluiden uit Moskou. Rusland is fel tegen Amerikaanse militaire installaties in Polen en Tsjechië. sche agenten in Mitrovica gelast hun werkzaamheden te staken en hun politiewagens te laten staan. Franse, Belgische en Spaanse troe pen patrouilleren nu in de stad. Onbekend is hoe lang Mitrovica onder militair bestuur blijft. De rellen in Mitrovica waren de hevigste sinds de Albanese meer derheid in Kosovo op 17 februari eenzijdig haar onafhankelijkheid verklaarde. De rellen ontstonden toen Navo-troepen een eind had den gemaakt aan de bezetting van een gerechtsgebouw. Indrukwekkende speech over rassen in de Verenigde Staten. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - In een lange, emo tionele toespraak heeft Barack Obama de relatie met zijn zeer om streden pastoor Jeremiah Wright gisteren toegelicht. De zwarte kan didaat distantieerde zich van de an ti-Amerikaanse retoriek van zijn spirituele leider, maar weigerde hem te verstoten. „Hoe imperfect de eerbiedwaardige Wright ook is, deze man is als familie voor mij." In zijn speech ontvouwde Obama, de zoon van een Afrikaanse vader en een blanke moeder, een brede visie op de rol van het ras in de Amerikaanse samenleving. Hij haalde de slavernij aan, de segrega tie en de voortdurende discrimina- Er vielen zeker 175 gewonden, on der wie 63 agenten van de VN-mis- sie Unmik. Twaalf Franse KFOR-militairen raakten zwaarge wond door handgranaten die door Serviërs waren gegooid. Aan Servi sche zijde vielen zeker honderd ge wonden. Een aantal verkeert in kritieke toe- De spanningen in Mitrovica lo pen hoog op. Een Oekraïense agent kwam om het leven bij nieuw geweld. De Navo grijpt nu verder in. tie van zwarten, maar ook de ang sten van blanke arbeiders die zich het slachtoffer voelen van positie ve discriminatie en het geweld in de binnensteden. De reacties na af loop waren lovend. „Dit is de be langrijkste toespraak over dit the ma sinds Martin Luther King sprak over zijn droom bijna 45 jaar geleden", meende Sally Qiunn, analist van de Washington Post. De toespraak in Philadelphia was een reactie op de toenemende con troverse rondom filmopnames van Wrights preken. De pastoor zegt daarin dat Amerika het aidsvirus heeft uitgevonden om gekleurde mensen arm te houden. Ook zou het Amerikaanse buitenlands be leid hebben bijgedragen aan de aanslagen van n september 2001. „Nee, nee, nee, niet God zegen Amerika, maar God vervloek Ame rika", zo beweert Wright. stand. Etnische Serviërs in Kosovo zijn tegen de onafhankelijkheid. In het noorden van Mitrovica wonen voornamelijk Serviërs, in het zui den voornamelijk Albanezen, ge scheiden door de rivier de Ibar. De belangrijkste brug over de Ibar is afgesloten met prikkeldraad en vuilniscontainers. Na de rellen heeft de VN-missie die Kosovo sinds 1999 bestuurt, haar agenten en burgerpersoneel uit het noorden van Mitrovica te ruggetrokken. Die terugtrekking is 'tijdelijk', maar Unmik kon giste- Dergelijke uitspraken zijn in de Amerikaanse politiek ongehoord. Obama, die al twintig jaar lid is van Wrights kerk, zich liet huwen door Wright en zijn kinderen door hem liet dopen, werd de afge lopen dagen steeds meer in verle genheid gebracht door de einde loos op televisie herhaalde opna mes. Obama noemde de uitspraken gis teren beledigend voor alle Ameri kanen, blank en zwart. Hij pro beerde vervolgens de uitspraken in de context te plaatsen van het ongenoegen en de woede waar mee Afro-Amerikanen van Wrights generatie leven als gevolg van discriminatie en onderdruk- ren nog niet zeggen wanneer de VN-medewerkers naar het Servi sche gedeelte terugkeren. Japan heeft gisteren als 28e land de onafhankelijkheid van Kosovo erkend. Servië en Rusland zijn fel tegen de erkenning van Kosovo, die in strijd is met een bindende VN-resolutie. De Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Lavrov heeft moslimlanden gisteren op het hart gedrukt de onafhankelijk heid van Kosovo niet te erkennen. De Russische staatskrant Rossijis- kaja Gazeta meldde dit. LONDEN - Regisseur Anthony Ming- hella, bekend van de verfilming van verscheidene literaire werken, is overleden. Dit heeft zijn impre sario gisteren bekendgemaakt. De 54-jarige Minghella kreeg voor The English patient negen Oscars, waar onder de Oscar voor beste film. Minghella overleed gistermorgen in een ziekenhuis in Londen aan een bloeding. Vorige week werd de regisseur geopereerd wegens een gezwel in de nek. Minghella dankte zijn bekendheid vooral aan The English patient uit 1996, maar verfilmde ook romans als The Talented Mr. Ripley van Pa tricia Highsmith en Cold mountain van Charles Frazier. The English patient was gebaseerd op een ro king. „Ik kan dominee Wright niet verstoten, net zo min als ik mijn blanke grootmoeder kan versto ten, een vrouw die mij deels heeft opgevoed, een vrouw die zich steeds weer voor mij heeft opgeof ferd, maar ook een vrouw die ooit bekende bang te zijn voor de zwar te mannen die haar op straat pas seerden." De vraag is of Obama al le twijfel heeft weggenomen met zijn toespraak. Enkele critici wijzen erop dat Oba ma zijn familie niet kon kiezen, maar wel zijn dominee. De sena tor verdedigde zijn band met Wright door erop te wijzen dat de dominee ook veel goed heeft ge daan. „De man die ik twintig jaar geleden ontmoette, heeft me meer vertrouwd gemaakt met het chris telijke geloof. Hij was een man die sprak over naastenliefde en de plicht om voor zieken te zorgen en de armen te verheffen." Obama distantieert zich van uit spraken van pastoor Jeremiah Wright. De politicus weigert echter de geestelijke te versto ten. De lente is in aantocht. Een perfect moment om eens serieus te bekijken of die serre waaru al zolang van droomt er nu moet komen. Of is de tijd rijp voor nieuwe kozijnen- En als straks de Zon echt gaat schijnen dan is zonwering die perfect past bij uw woning ideaal. Dat wordt dubbel gemeten. In samenwerking met een wijn specialist serveren wij u een aantal schitterende 'wijnen. Natuurlijk gaat de wijn (of een non- alcoholisch drankje) vergezeld van passende lekkernijen. Om u extra te inspireren heeft Hogazon maar liefst 2 akties. Aktie 1. Als u tijdens de lente inspiratiedagen VEKA kozijnen besteld ontvangt u maar liefst 10% korting! Aktie 2. Bij aanschaf van een knik-arm zonwering krijgt u van ons de motor en de afstandsbediening er GRATIS bij geleverd. vraag naar de voorwaarden. Voorde kinderen die meekomen hebben we een enorm springkussen. Die zullen zich geen moment vervelen. Hogazon levert nu ook inbraakwerende kozijnen. Hoe effectief dat is mag u zelf komen testen. Wij hebben een koevoet klaarliggen. Ga de uitdaging aan. Middelburg Klarinetweg 2a Heinkenszand Schouwersweg 5 man van Michael Ondaatje en le verde hem ook de Oscar op voor beste regisseur. Minghella bevond zich onlangs in Botswana voor de verfilming van Alexander McCall Smith's roman The no. l ladies' detective agency, die zondag op de Britse televisie te zien zal zijn. Het boek gaat over de avonturen van een Botswaanse de tective, Precious Ramotswe. De Britse filmproducent David Puttnam zei voor de BBC dat Minghella binnen de filmgemeen- schap 'zeer geliefd' was en als een bijzonder mens' werd gezien. Hij zei ook dat Minghella 'veel te jong' is overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10