China wil kwestie Tibet zelf afhandelen Hulporganisaties zien missie Darfiir zitten Europese boeren mogen meer melken 8 Dinsdag 18 maart 2008 PZC Business voordeel tot €3.240,-! Regering wil zestig mariniers sturen naar EU-vredesmissie. DEN HAAG - Hulporganisaties steu nen het plan van de regering om zestig mariniers beschikbaar te stel len voor de EU-vredesmissie (Eu- for) in Tsjaad en de Centraal Afri kaanse Republiek. Ze bepleiten vandaag, tijdens een hoorzitting van de vaste kamercommissies voor Buitenlandse Zaken en Defen sie over de missie, een helder man daat en duidelijke afspraken. „We roepen al jaren dat Nederland niet alleen in Afghanistan, maar ook in Afrika, het continent met de meeste interne conflicten, de nek uit moet durven steken", zegt Paul van den Berg, beleidsmede werker van Cordaid. Frankrijk wordt de grootste leve rancier van troepen voor de missie die uiteindelijk ruim drieduizend man sterk moet worden. Frankrijk heeft zowel met Tsjaad als met de Centraal Afrikaanse Republiek mi- Stichting Vluchteling en Cordaid steunen het plan om zestig mari niers beschikbaar te stellen voor de vredesmissie in Tsjaad en de Centraal Afrikaanse Republiek. litaire bijstandsverdragen. Tineke Ceelen, directeur van de Stichting Vluchteling benadrukt dat het van groot belang is dat de Euför-missie laat zien dat ze neutraal is. „Alleen op die manier kan de veiligheid in en om de vluchtelingenkampen in de regio verbeterd worden." In het grensgebied met de West-Soedanese regio Darfiir zit ten ongeveer 250.000 vluchtelin gen uit Darfiir en nog eens zo'n 100.000 vluchtelingen uit Tsjaad in kampen. De humanitaire situa tie is er dramatisch, omdat hulp verleners nauwelijks nog de straat op durven uit vrees voor geweldda dige roofovervallen die er op grote schaal plaatsvinden. Ceelen wil dat er goede afspraken worden gemaakt over de vraag wat er gebeurt met mensen die door Eufor-soldaten worden aange houden. „Krijgen die een eerlijk proces als ze aan de Tsjadische au toriteiten worden overgedragen? De verbetering van de rechtsgang in Tsjaad is hard nodig en moet echt prioriteit krijgen." Ed Lugthart, bestuurder van de mi litaire vakbond AFMP/FNV, heeft nog de nodige vragen, zoals over de gezondheidszorg waar de Ne derlandse mariniers tijdens de mis sie op moeten kunnen rekenen. BRUSSEL - Boeren mogen vanaf 1 april tijdelijk 2 procent meer melk leveren, wegens de hoge prijzen en grote vraag. Ministers van Land bouw van de 27 EU-landen heb ben dat gisteren besloten. De Europese Commissie had de verhoging in november voorge steld, op sterk aandringen van de Nederlandse minister Gerda Ver burg (Landbouw). Melk is momen teel wereldwijd duur, onder meer door de grote vraag uit China. Duitsland en Oostenrijk waren te gen het voorstel en Frankrijk ont- Regering Italië akkoord met overname Alitalia ROME - De Italiaanse regering is ak koord gegaan met het overname bod dat luchtvaartmaatschappij Air France-KLM op tafel heeft ge legd voor het noodlijdende Alita lia. Hiermee wordt een faillissement van de Italiaanse vliegmaatschap pij voorkomen, zo liet het Italiaan se kabinet gisteren weten. De Itali aanse regering heeft een belang van 49,9 procent in Alitalia. Vrouw pleegt aanslag bij moskee in Kerbala BAGDAD - Een vrouw heeft giste ren een zelfmoordaanslag ge pleegd op een menigte sjiitische ge lovigen bij een moskee in het Iraakse Kerbala. Bij de aanslag zijn zeker 39 doden en 54 gewonden gevallen. Onder de doden zijn zeven Iraanse gelovi gen. Dit hebben de Iraakse autoriteiten bekendgemaakt. hield zich van stemming. Deze minderheid meent dat de hoge prijs slechts tijdelijk is. Voor melk heeft de EU nog steeds een produc tielimiet. De quota zijn ooit inge steld tegen overproductie, de zoge heten melkplas. Van overproduc tie is al jaren geen sprake meer. „De komende jaren zal de vraag naar goede melk blijven stijgen in Europa en de hele wereld", stelde Europees Commissaris Mariann Fi scher Boel (Landbouw). De extra 2 procent kan leiden tot zo'n 2,8 miljoen ton extra melk. Noors ziekenhuis wil diefstalalarm op baby's OSLO - Een ziekenhuis in Noorwe gen wil pasgeboren baby's voor zien van een antidiefstalbeveili ging. Daarmee moeten ontvoerin gen of verwisselingen worden voorkomen, meldde directeur Erik Normann van Akershus zieken huis even buiten de hoofdstad Os lo. „Er is een periode geweest waar in Noorwegen te maken had met diverse babyontvoeringen en dat is iets dat we willen voorkomen." Fran^aise mag geen euthanasie plegen PARIJS - Chantal Sébire (52), wiens gezicht door tumoren is verminkt, mag niet zelf over haar dood beslis sen. Het Hoge Gerechtshof in Dijon stelde gisteren dat de Franse wetgeving artsen niet toestaat do delijke medicatie toe te dienen. Sé bire zei dat ze niet langer pijn wil lijden en haar lichaam niet verder wil laten aftakelen. Sébire heeft een tumor in haar neusholte. DE JONGE DE JONGE Goes, Pearyweg 10, 0113-214810 Vlissingen, Industrieweg 23, 0118-410800 CAPPENDIJK ALEX V.D. VELDE Terneuzen, Mr. F.J. Haarmanweg 58, 0115-617751 Zuidzande, Mariastraat 3, 0117-452232 Brandstichtingen en ontploffingen gemeld in hoofdstad Lhasa. PEKING - Volgens hulporganisaties is het nog uitermate onrustig in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa. Er worden branden gesticht en ont ploffingen gehoord. China heeft een internationaal onderzoek naar de onlusten in Tibet verworpen. De ontwikkelingen vormen een binnenlandse aangelegenheid, al dus woordvoerder Liu Jianchao in Peking. De Tibetaanse regering in ballingschap had dit weekeinde vanuit India de Verenigde Naties verzocht een onderzoek in te stel len naar het optreden van de Chi nese politie in Tibet. „China is vol ledig bij machte de kwestie alleen af te handelen", aldus Liu. Peking veroordeelt aanvallen op Chinese ambassades in het buitenland scherp, waaronder die van zondag in Den Haag. Staatssecretaris Frans Timmer mans (Europese Zaken) heeft Chi na opgeroepen snel duidelijkheid te geven over de situatie in Tibet. Hij roept China op buitenlandse journalisten toe te laten in Tibet, de mensenrechten te respecteren en te zoeken naar vreedzame op lossingen voor de problemen. Het ultimatum dat de Chinese au toriteiten hadden gesteld aan Tibe- China heeft een internationaal onderzoek naar de onlusten in Ti bet verworpen. De ontwikkelin gen vormen een binnenlandse aangelegenheid, aldus Peking. tanen die demonstreerden voor Ti betaanse onafhankelijkheid is afge lopen nacht om 24.00 uur verlo pen (17.00 uur Nederlandse tijd). De anti-Chinese betogers hadden tot die tijd de kans de acties te beëindigen en zich vrijwillig te melden bij de politie. Peking be loofde mensen die zichzelf aange ven 'welwillend' te behandelen. De organisatie International Cam paign for Tibet (ICT) verwachtte echter niet dat betogers zich in gro ten getale zouden aangeven. „Tibet- anen hebben geen vertrouwen in de beloftes van China", aldus Jan Willem den Besten van ICT. Bo vendien heeft Peking in het verle den dezelfde beloftes gedaan. Men sen die zichzelf vrijwillig aanmeld den bij de politie kregen vaak toch lange gevangenisstraffen. Een nieuwe generatie wil zijn eigen auto. Een ruime auto, met de allerlaatste techniek. Dynamisch. Zuinig, ook op het milieu. Compleet en luxueus, maar niet te duur. Met 5 sterren veiligheid. Rijdt fantastisch. Véél power. Nu is er de Auris Dynamic: 16" lichtmetalen velgen, achterbumper spoiler, climate control en prettige zaken als parkeersensoren, een CD-vvisselaar* en een iPod connector. Wil je geïntegreerde full map navi en Bluetooth' handsfree telefonie? Kies dan de Auris Dynamic Business en scoor meteen tot €3.240,- voordeel! Auris vanaf €17.743,-Lease vanaf €349,-p.m. TODAY TOMORROW TOYOTA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8