Water slaat in Flipland over de dijk Halfvergeten ziekte tuberculose is nog steeds actueel in Zeeland ïeel mensenwerk" Zeeuwse politie speurt beter PZC Dinsdag 18 maart 2008 27 Grasmat op Zeeuwse dijken is sterker dan gedacht. door René Schrier SINT PHILIPSLAND - Grote hoeveel heden water golven over de Oos- terscheldedijk net buiten Sint Phi- lipsland. Het water wordt bene den aan de dijk opgepompt naar een grote container die boven op de dijk staat. En vervolgens wordt het weer naar beneden gestort. Het is de eerste golfoverslagproef van het Projectbureau Zeewerin gen. Met deze proeven willen Rijkswaterstaat en het waterschap Zeeuwse Eilanden, die het Project bureau hebben opgericht, kennis vergaren over de sterkte van de grasmat van de zeedijk. Het gras houdt zich verrassend goed, constateert Yvo Provoost van het Projectbureau. „Er komen nu al hoeveelheden tot 30 liter wa ter per meter per seconde over heen en er treedt nauwelijks zicht bare schade op. Dat valt niet tegen. En we gaan er nog veel meer wa- Je mag het niet zeggen, maar stiekem hoop je dat er een beetje schade ontstaat ter overheen storten." Met de golf- overslagproeven wordt de situatie tijdens een storm nagebootst. Elke proefdag worden in drie perioden van twee uur golven water over het binnentalud van de dijk uitge stort. De hoeveelheden water va riëren, zoals dat ook in het echt het geval is. Een echte storm duurt meestal ook zo rond de zes uur. Provoost: „Je mag het natuurlijk niet zeggen, maar als onderzoeker hoop je stiekem dat er een beetje schade ontstaat. Dat er wat ge beurt. Maar daar zal het water schap als dijkbeheerder niet blij mee zijn." Toch gaan de onderzoe kers de hoeveelheden water nog opvoeren tot 75 liter per meter dijklengte. Kijken wat er dan ge beurt. Op het eerste gezicht zijn het vooral tractorsporen waar wat lichte schade lijkt te ontstaan. Dat zou tot de conclusie kunnen lei den dat bij het onderhoud van de dijken voorzichtig met tractoren moet worden omgegaan. Deze week nog verhuist de proef opstelling van Sint Philipsland naar Kattendijke. Daar worden ex perimenten gedaan met twee alter natieve steenbekledingen op de dijk; open steenasfalt en zoge naamd elastocoast; een elastische samenstelling van breuksteen en polyurethaan. Het Projectbureaau heeft voor de opstelling gezocht naar dijken die representatief zijn voor Zeeuwse dijken. Dus geen echt zwakke dijken, maar ook weer geen sterke, legt Provoost uit. De resultaten van de proeven in Sint Philipsland zien er dus hoop gevend uit. De grasmat op de Zeeuwse dijken is sterker dan ver wacht. Dat betekent dat de dijk meer golfoverslag kan hebben. Als ook de resultaten van de proeven bij Kattendijke bekend zijn wordt het geheel bestudeerd en vergele ken met de proeven in andere pro vincies. Tegen de zomer moeten de conclusies kunnen worden ge trokken, verwacht Provoost. ie Hulpverlening aan Hogeichooijj^Zedand Infn-avond ID april door Claudia Sondervan GOES - Tuberculose geldt als een bijna vergeten ziekte. Maar het is razend actueel, zegt Dian Dijkema van de GGD Zeeland. Vandaag is het Wereld Stop Tuberculosedag. De GGD controleerde vorig jaar nog 77 patiënten, van wie bekend is dat ze de bacterie bij zich dra gen, op activiteit van de ziekte. „Dat zijn mensen die vroeger, toen er nog geen medicijnen wa ren, besmet zijn maar bij wie de Zeeuwse succesen bij (junior)vakkanjers UTRECHT - Zeeuwen waren succes vol bij de (junior) vakkanjerstrijd in Utrecht. Jeffrey van Sluijs uit Nieuw- en St Joosland werd twee de bij de elektrotechniek bij de ju nior vakkanjers. Bob Kramer uit Heinkenszand en Martij n Pouwei- se uit Vlissingen werden bij Cadd- tekenen respectievelijk eerste en derde. Harm van Zantvoort uit Goes werd tweede bij het lassen. ziekte nog niet tot ontwikkeling is gekomen," legt Dijkema uit. Jaarlijks blijken gemiddeld zestien nieuwe mensen in Zeeland tuber culose te hebben opgelopen. Een derde van hen draagt de open vorm bij zich, waarbij de besmet ting over kan gaan op anderen. Dat gebeurde recent bij een werk nemer van Dow Chemical in Ter- neuzen. Hij bleek vijftien mensen besmet te hebben. De GGD advi seert bij besmetting een kuur van Zeeland krijgt een studium generale MIDDELBURG - De Hogeschool Zee land in Vlissingen en de Roosevelt Academy in Middelburg hebben het Studium Generale Zeeland (SGZ) opgericht. Dit is bedoeld om de (academische) vorming van studenten, docenten en medewer kers buiten het reguliere studiepro gramma te bevorderen. SGZ-activi- teiten, veelal in de culturele sfeer, zijn voor iedereen toegankelijk. zes maanden met zware medicij nen. „Mensen krijgen daar onder steuning bij van de verpleegkundi ge van de GGD en de tuberculose- arts," zegt Dijkema. De kuur afma ken is belangrijk omdat ook bij tbc ongevoeligheid voor medicijnen optreedt. Dijkema: „Gelukkig zien we de multiresistente variant wei nig in Zeeland." De GGD advi seert rondtrekkende reizigers een controle op tbc. www.tuberculose.nl In Zeeuwse scholen staan schoonste wc's GOES - De Zeeuwse scholen heb ben de schoonste wc's. Dat komt uit een enquête van het blad Gro ter Groeien, over kinderen van 2 tot 8 jaar. Zeeland kreeg een 7,3 in de beoordeling van de school wc's. Het viest - volgens de lezers van het blad - zijn de wc's in Drenthe. Die provincie kreeg een 3,7. Overi gens zit bij de top 5 van schoonste scholen geen Zeeuwse school. door Marcel Modde MIDDELBURG - Het aantal opgeloste misdrijven is in Zeeland hoger dan het landelijk gemiddelde. Dat blijkt uit de registratie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het CBS gaat terug tot 1994. Toen wist de politie landelijk 18 procent van de geregistreerde misdrijven op te lossen. In Zeeland ging dat om bijna 24 procent. In 2006 is het landelijk gemiddeld opgekrab beld naar 22,9 procent, waar Zee land 32,8 procent (6944 van de 21.184 aangiftes) laat noteren. Met uitzondering van 1999 en 2000 to nen de prestaties van het regio korps wat dat betreft een opgaan de lijn. Van geweldsmisdrijven werd in 2006 in Zeeland 74,5 pro cent opgelost. Het oplossingsper centage van inbraken schommelt hier de afgelopen tien jaar rond de 14 procent. De Tweede Kamerfractie van GroenLinks is geschrokken van het geringe aantal zaken dat (lan delijk) wordt opgelost en heeft mi nister Guusje ter Horst om uitleg gevraagd. Aanleiding was een ver gelijkend onderzoek van de Uni versiteit Twente. De gegevens van Zeeland over 2007 zijn pas over en kele weken bekend. de Oosterscheldedijk bij Sint Philipsland uitgestort. Op die manier wordt de golfoverslag foto Dirk-Jan Gjeltema In één keer wordt bijna 2000 liter water op het proefvak van tijdens een storm nagebootst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 85