Duikteams onder de loep na drama Redder zijn is niet vrijblijvend Hoefsmid uit Yerseke troeft in Denemarken alle Scandinaviërs af Zeeuwse jeugd viert Nationale Boomfeestdag 22 I Dinsdag 18 maart 2008 pzc Hoefsmid Gert-Jan Salm aan het werk tijdens de open Scandinavische kam pioenschappen in het Deense Herning. foto Monique de Smit Gert-Jan Salm hoopt in april Europese titel te bemachtigen. door Rob Paardekam YERSEKE - Gert-Jan Salm is de bes te hoefsmid van Nederland. Al ja ren. Maar sinds zondag mag de Yer- sekenaar zich ook de beste van Scandinavië noemen. Noren, De nen, Finnen en Zweden, hij hakte ze het afgelopen weekend allemaal in de pan tijdens de open Scan dinavische kampioenschappen in het Deense Herning. Salm (28) doet sinds het begin van de eeuw regelmatig mee aan wed strijden in binnen- en buitenland. Gewoon, omdat hij het leuk vindt. ,Je leert er ook veel van", zegt hij. „In die zin is het heel leuk om col lega's die overal vandaan komen aan het werk te zien." Soms blijft het voor de Yerseke- naar bij één wedstrijd op een jaar, maar het kunnen er ook zomaar vier zijn. Momenteel zit hij in een drukke periode. Net terug uit De nemarken kan hij zich alweer gaan voorbereiden voor het Europees kampioenschap in april. De 'gene rale repetitie' beloofde in elk geval GOES - In elf Zeeuwse gemeenten wordt morgen Nationale Boom feestdag gevierd. Meer dan dui zend kinderen planten dan bo men en doen activiteiten die ho ren bij het landelijke thema 'boom zoekt kind'. Elk jaar wordt er een gemeente uit gekozen om de provinciale viering van de Boomfeestdag te houden. Dit jaar heeft de gemeente Rei- merswaal deze eer. Commissaris van de Koningin Karla Peijs zet daar een grauwe abeel in de grond. Verder planten kinderen van ver schillende basisscholen 1575 in heemse heesters op de voormalige vuilstort van Krabbendijke. veel goeds. Bij de open Scandinavi sche kampioenschappen - waar Salm voor het eerst aanwezig was - won hij alle vijf de wedstrijden waaraan hij mee deed. Er was dus geen twijfel mogelijk: hij werd all round kampioen. „Het is zeker één van mijn mooiste overwinnin gen", stelt hij. Desondanks blijft de hoefsmid am bitieus, want na vier keer op rij Ne derlands kampioen te zijn gewor den, wil hij ook heel graag een Eu- 'Ik hoop ooit een keer mee te doen aan het wereldkampioenschap' ropese titel aan zijn erelijst toevoe gen. Tijdens de vorige editie be haalde hij de tweede plaats, maar eind april hoopt hij in Hamburg op het hoogste ereschavot te staan. En ja, als je dan de beste van Euro pa bent, ligt deelname aan het we reldkampioenschap ook voor de hand. Maar dat wordt altijd in het Canadese Calgary gehouden en dat ligt niet naast de deur. „Toch hoop ik er ooit nog een keer aan mee te doen", besluit Salm. Leuke fauteuil In lime of petrol kleur, met metalen frame. Ook in andere leerkleuren leverbaar. Van 475,- voor 375,- Wilgenstraat 1 Oosterland Tel.: 0111 - 64 12 13 Duikteam Giethoorn op non-actief na dodelijk ongeluk bij Westdorpe. - door Marcel Modde TERNEUZEN - De nationale Onder zoeksraad voor Veiligheid bekijkt of er aanleiding is voor een for meel onderzoek naar het dodelijk ongeval met een duiker van het brandweerkorps Terneuzen. Woordvoerder Gerrit van der Kooy benadrukt dat de raad geens zins belang stelt in eventueel men selijk falen. Het gaat de instantie ook niet om een schuldvraag. Dat is de taak van justitie en de ar beidsinspectie. Het is de raad vol gens Van der Kooy te doen om het opleidingsniveau, de geoefendheid van de brandweerduikers en het materiaal waarmee zij te water gaan. Een vraag die tevens aan de orde kan komen, is of vrijwilligers wel moeten worden ingezet voor het bergen van voertuigen. Noord-Beveland maakt van paasvuur traditie colijnsplaat - Op Noord-Beve- land is het eerste paasdag weer raak. Voor het vierde jaar wordt er een groot paasvuur ontstoken. Ho veniersbedrijf Sandee uit Kamper land zorgt voor hout. Locoburge meester Cees van der Weele mag er om 19.30 uur een fakkel bij hou den. Het paasvuur, van oorsprong een heidens lenteritueel, is op de hoek Zuiddijk-Zandhoekweg tus sen Colijnsplaat en Wissenkerke. Kinderkledingbeurs en speelgoed in Kapelle kapelle - In verenigingsgebouw De Vroone in Kapelle wordt van ochtend een beurs gehouden voor kinderzomerkleding en speelgoed. De activiteit is een initiatief van de speel-o-theek De Schatkist uit Ka pelle. De openingstijden zijn van 9.00 tot 11.30 uur. De entree is gratis. Verenigingsge bouw De Vroone is aan de C.D. Vereekestraat 74 gevestigd. Informatieavond over KNRM-station in Hansweert drukbezocht door Luc Oggel HANSWEERT - Het lijkt geen pro bleem te worden om het KNRM- station in oprichting in Hansweert te bemannen. Die conclusie zou je kunnen trekken aan de hand van de grote belangstelling voor de in formatieavond, gisteren in dorps huis Kaj Munk. Of er ook genoeg geschikte mensen bij zitten, moet echter nog blijken. Een station van de Koninklijke Ne derlandse Redding Maatschappij (KNRM) in Hansweert is nodig om de veiligheid in met name het oostelijk deel van de Westerschel- Vertegenwoordigers van de Onder zoeksraad zijn een vooronderzoek begonnen. Op basis van deze 'oriënterende rapportage' wordt besloten er al dan niet een offi ciële zaak van te maken, aldus Van der Kooy. De raad vergadert eens in de twee weken en komt van daag weer bij elkaar. Of het onge luk in het kanaal bij Westdorpe al op de agenda staat, was gisteren nog onbekend. Directeur Frans Captijn van de Vei ligheidsregio Zeeland juicht een breed onderzoek toe. „We zijn een publieke organisatie. Maar ook naar de familie van het slachtoffer toe vind ik het niet meer dan nor maal dat goed wordt uitgezocht wat er precies is gebeurd. Elk on derzoek dient ook weer om er van De raad voor Veiligheid bekijkt of er een diepgaand onderzoek moet komen naar tekortkomin gen bij opleiding en inzet van vrij willige brandweerduikers. Themabijeenkomst over borstkanker GOES - Borstkankervereniging Ne derland en KWF Kankerbestrij ding houden morgenavond in Goes een bijeenkomst over het le ven na borstkanker. Verschillende personen, waaronder ervaringsdes kundigen, verlenen hun medewer king. De bijeenkomst is van 19.30 tot 21.30 uur in de vergaderzaal van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Aanmelden kan via 0113-561907. Psychologe te gast bij vereniging schizofrenie 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN - Psy chologe Liesbeth Lozie praat vana vond in het dorpshuis van 's-Heer Hendrikskinderen over cognitieve gedragstherapie. De therapie kan, met de juiste medicatie, psychoses helpen verminderen. Lozie is te gast bij Ypsilon, vereniging voor fa milieleden, partners en vrienden van mensen met schizofrenie. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. de te vergroten. Het is de bedoe ling dat de post eind dit jaar opera tioneel is. Daarvoor moet er nog heel veel gebeuren, bleek gister avond. Een boot, ligplaats en on derkomen zijn al geregeld, maar nu moet de bemanning worden ge- 'Ik heb dit altijd al willen doen, maar ik woonde nooit in de buurt van een post' selecteerd én opgeleid. De trainin- gen liegen er niet om en eenmaal bemanningslid, dan moet er afge zien van de gemiddeld twintig a veertig daadwerkelijke uitrukken ook continu geoefend worden. Vie rentwintig uur per dag inzetbaar te leren." Volgens Captijn is de duikuitrusting van de brandweer Terneuzen niet ouder dan vier jaar en beschikken de vrijwilligers van het duikteam over alle verplichte diploma's. De dood van de brandweerduiker is voor de gemeente Steenwijker- land aanleiding het negenkoppige duikteam van Giethoorn op non-actief te stellen. Gebleken is namelijk dat is verzuimd de diplo ma's tijdig te verlengen. De certifi caten verliezen na twee jaar hun geldigheid. Alleen met een door de burgemeester ondertekende ver klaring dat de duikers nog steeds aan de eisen voldoen (waaronder de eis van minimaal twintig dui ken in twee jaar tijd), wordt een nieuw diploma verstrekt. Volgens John Damen van het Ne derlands Bureau Brandweerexa men zijn de papieren van Terneu zen in orde. Dat geldt ook voor de drie andere Zeeuwse brandweer- duikteams. 'Verboden' spullen in 't Waskot Wemeldinge WEMELDINGE - Vroeger was het ge woon op vergaderingen en feestjes sigaren en sigaretten uit te delen, nu is het praktisch verboden. Was- attributen-museum 't Waskot aan de Julianastraat 1 in Wemeldinge duikt in dat rokerige verleden met een tentoonstelling van vergeten si garetten- en sigarenmerken; van Aida, Sterling tot Elisabeth. Vrij dag opent 't Waskot met de specia le expositie het nieuwe seizoen. Humor en droevenis in lezingen over thuiszorg GOES - Schrijver Anton Valens houdt vanavond in de Thoolse bi bliotheek en morgenavond in de Goese bieb een lezing. Thema is zijn boek Meester in de hygiëne met tragikomische verhalen over de thuiszorg. Toegangskaartjes kosten 3,50 euro, verkrijgbaar in de biblio theken en bij boekhandel Het Paard van Troje in Goes. De lezin gen beginnen om 20.15 uur. zijn, is een voorwaarde. KNRM-directeur Roemer Boog aard liet er in een eerder afschrik wekkend dan motiverend praatje bij de voornamelijk mannelijke be langstellenden geen misverstand over bestaan dat aspirant-redders zich heel goed moeten realiseren waar ze aan beginnen. „Het is niet vrijblijvend, maar verplichtend." Ex-marinier Jacco Moerland uit Wemeldinge liet zich niet afschrik ken door de duidelijke taal van Boogaard. „Ik heb dit altijd al wil len doen, maar ik woonde nooit in de buurt van een post. Nu heb ik eindelijk de kans." Over twee weken wordt uit alle aanmeldin gen een bemanning van vijftien a twintig mensen geselecteerd. Zij gaan het opleidingstraject in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 80