Binnenland 'Meer taken naar provincies' LAKS wil afwijzing gratis schoolboeken Uraniumvervoer universiteit beboet Jeugdzorg uit zware kritiek op Glen Mills 'U kunt't zelf installeren' WD: probleem fiscus groter dan alleen iet Vlag Kosovo van Friese makelij 6 I Dinsdag 18 maart 2008 pzc Commissie stelt voor om provincie meer zeggenschap te geven. den haag - Provincies kunnen een groot aantal taken overnemen van de rijksoverheid. Ze moeten ver antwoordelijk worden voor de ruimtelijke ordening en economie binnen hun provinciegrenzen, evenals de cultuursector. Dat staat in een advies dat gisteren is uitgebracht aan minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken). Een commissie onder leiding van oud-senator Tineke Lodders heeft sinds november onderzocht welke taken het rijk kan overhevelen naar de provincies. „Wij pleiten ervoor dat provincies inhoudelijk en financieel de ver antwoordelijkheid krijgen voor het ruimtelijke omgevingsbeleid", aldus Lodders. Volgens het advies kunnen provin cies zich meer bezighouden met bijvoorbeeld bodemsanering, N-wegen, woonprojecten en ont wikkelingsgebieden. Met de voor stellen zijn 'miljarden euro's' ge moeid, die voortaan naar de pro vincies zouden moeten stromen. De werkgroep van Lodders heeft onderzocht hoe decentralisatie vorm kan krijgen, omdat de rijks overheid en de provincies het eer der niet eens konden worden. Het grootste struikelblok tijdens de on derhandelingen vormden de 8oo miljoen euro die provincies uit hun vermogens moeten ophoes ten voor een bijdrage aan de rijks begroting. De provincies wilden in ruil daarvoor meer taken. De commissie noemt de nu voor gestelde decentralisatie in balans met de financiële bijdrage die van de provincies wordt gevraagd. Lod ders adviseert minister Ter Horst snel tot zaken te komen en in mei een bestuursakkoord te sluiten over de plannen. In het coalitie- akoord staat dat het kabinet taken Een commissie onder leiding van oud-senator Tineke Lodders vindt dat het rijk veel taken kan overhevelen naar de provin- wil decentraliseren voor zover dan kan. Lodders waarschuwde gisteren dat de provincies zelf ook bereidheid moeten tonen om taken af te sto ten. „Zij moeten hun gemeenten en waterschappen de benodigde ruimte bieden." Jan Franssen, voorzitter van het In terprovinciaal Overleg (IPO), is ze ker niet ontevreden over het rap port, maar waarschuwt dat het nog geen gelopen race is. „Ik ver wacht dat de provincies het eens zijn met de voorgestelde kernta ken op ruimtelijk-economisch ter rein. Maar dat ze zich moeten te rugtrekken uit het sociale veld zal zeker nog tot veel discussie lei den." dokkum - Een medewerkster van de Dokkummer Vlaggen Centrale is be zig met de productie van de officiële vlag van Kosovo. De vlag werd direct na het eenzijdig uitroepen van de onafhankelijkheid gepresenteerd. DVC produceert een nieuwe vlag pas als Nederland het land heeft erkend. foto Laurens Aaij/ANP groningen - De rechtbank in Gro ningen heeft de Rijksuniversiteit Groningen (RuG) veroordeeld tot 12.000 euro boete voor het illegaal importeren van verarmd uranium uit Engeland. Het materiaal, be doeld voor onderzoek, werd in 2003 illegaal getransporteerd naar een verwerkingsbedrijf in Bun schoten, dat ook niet over de juiste papieren beschikte. „De universi teit heeft wel een vervoersvergun- ning voor radioactief materiaal, maar niet voor splijtstof', zei de RuG. Volgens de universiteit was geen sprake van opzet. De bijna 5 kilo verarmd uranium werd ge kocht bij Urenco Capenhurst. Scholieren doen beroep op oud-leraren in PvdA om tegen te stemmen. amsterdam - Het LAKS (Lande- lijk Aktie Komitee Scholieren) roept oud-leraren in de PvdA op in de Tweede Kamer tegen het wetsvoorstel voor gratis schoolboe ken te stemmen. Volgens de scholieren tast het plan van staats secretaris Marja van Bijsterveldt (Onderwijs) vooral de vrijheid van leraren aan om hun eigen me thode en lesprogramma in te voe ren. PvdA-Kamerlid Jeroen Dijssel- bloem, voorzitter van de parlemen taire onderzoekscommissie over onderwijsvernieuwingen, is naar het oordeel van het Landelijk Ak tie Komitee 'moreel verplicht' te gen dit voorstel te stemmen. De PvdA, 33 leden in totaal, telt 1^ Oud-leraren die namens de PvdA in de Tweede Kamer zitten, moe ten tegen het wetsvoorstel voor gratis schoolboeken stemmen. Dat vindt het LAKS. tien oud-leraren. Hun steun is noodzakelijk om het plan van staatssecretaris Marja van Bijster veldt door de Kamer goedgekeurd te krijgen. De PvdA stemde vorige week in met het plan, dat al werd gesteund door de coalitiegenoten CDA en Christenunie. Dat gebeurde na lange aarzeling. Aanvankelijk vreesden de sociaal democraten voor juridische proce dures van uitgeverijen tegen scho len, die bovendien opgezadeld zou den worden met administratieve rompslomp. Verder vroeg PvdA-woordvoerder Margot Kraneveldt zich af of lera ren wel hun favoriete titels kon den kopen. Volgens de PvdA heeft Van Bijsterveldt (CDA) echter voldoende zekerheden inge bouwd. Maar dit plan verslechtert de posi tie van de docent, stelt het LAKS. „Daarom vragen wij aan de oud-le raren in het bijzonder om een sig naal af te geven, en tegen te stem men", zo vertelde voorzitter Sy- wert van Lienden van het LAKS gisteren. den HAAG - Niet alleen grote iet-problemen spelen de Belasting dienst parten, ook op de organisa tie zelf is het nodige aan te mer ken. „De fiscus communiceert au tistisch met burgers", aldus VVD-Tweede Kamerlid Johan Remkes gisteren. De Kamer praat vandaag met staatssecretaris Jan Kees de Jager (Financiën) over het functioneren van de Belastingdienst. De dienst ligt al langere tijd onder vuur on der meer vanwege iet-problemen en grote vertragingen bij het ver werken van gegevens. Uit de stapels brieven van burgers blijkt volgens de WD dat er meer aan de hand is dan alleen compu terproblemen. „De fiscus is als een oester, en lijkt veel nog vooral te willen ontken nen. Maar mensen verdienen een fatsoenlijke dienstverlening", al dus Remkes. utrecht - De Inspectie voor de Jeugdzorg heeft zware kritiek op de heropvoedingsinstelling Glen Mills. Het personeel hanteert een aan pak voor criminele jongeren die ge deeltelijk illegaal is. Het gaat dan vooral om het zogeheten 'hol ding', het vastpakken en naar be neden drukken van een pupil die buitenproportioneel gedrag ver toont. Een zegsvrouw van de inspectie heeft gisteren een bericht hierover in de Volkskrant bevestigd. Alleen in gesloten jeugdinrichtingen mo gen begeleiders deze methode ge bruiken om kinderen in bedwang te houden. „Als Glen Mills fre quent van 'holding' gebruikmaakt, zitten er te veel kinderen in de in stelling die daar niet horen", legt zij uit. De methode is volgens de wet op de jeugdzorg niet toege staan in een niet-gësloten jeugdin richting. Een ander punt van kri tiek is dat het personeel in Glen Mills wordt opgeleid door trainers van de inrichting zelf „Er kijkt nie mand mee met het trainingspro gramma en er is nauwelijks ruimte voor zelfreflectie", stelt de Inspec tie. Overigens beklemtoont de zegs vrouw wel dat er al veel verbeterd is. „Men is zich bewust van de zwakke plekken in de aanpak: de methode is zichtbaar in bewe ging." De gedachte achter de open Glen Mills-inrichting is dat moeilij ke jongeren door groepsdruk an der gedrag aangeleerd krijgen. Het op de grond drukken van pa tiënten is het uiterste middel om agressieve gevallen weer in be dwang te krijgen. De armen en be nen van een jongere worden op de grond gedrukt en vastgeklemd, net zo lang tot hij of zij is gekal meerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6