Verborgen verleiders De lekkerste luchtjes Ook wel eens vol verwondering zitten kijken naar een colonne mieren? Hoe ze met z'n allen precies hetzelfde pad volgen is een kwestie van feromonen, chemische signaalstoffen die een boodschap over brengen. Eén mier vindt een lekker hapje en zet met zijn signaalstoffen een route uit van hapje naar mierenhoop. „Jongens, gevallen frietje!" dinsdag 18 maart 2008 Onweerstaanbaar? Romantisch? Of toch maar glamoureus? Iedere morgen weer zou je moeten kiezen welke kant van je persoonlijkheid je van daag wil laten zien. Levendig? Sensueel? Eigenzin nig? ledereen heeft het in zich. Een parfum laat het zien. Of liever: ruiken. De invloed van geur is enorm. Driekwart van onze emoties wordt bepaald door wat we ruiken, niet door wat we voelen of zien. Dus zo gek is het niet dat Nederlanders jaarlijks 700.000 liter parfum of eau's kopen. Dat is voor de gemiddelde vrouw twee tot drie nieuwe geurtjes per jaar. Keus genoeg, want jaarlijks komen er honderden nieuwe geuren op de markt, waarvan ruim zeventig procent binnen het jaar weer uit de schappen verdwijnt. Er zijn ook klassie kers die al decennia lang de zinnen beroeren. bestaat al sinds 1921 en is nog steeds de best verkochte geur. Deze klassieker is ultiem vrouwelijk en riekt naar ylang-ylang, jasmijn, sandelhout en vanille. Voor Marylin Monroe was No. 5 haar pyjama: iets anders droeg ze niet in bed. Een tip van Coco Chanel: drup pel parfum waar je gekust wil worden. Op de tweede plaats van de vijf best verkochte geu ren in Nederland staat X'tfflvan Thierry Mugier. Dit is een unieke geur omdat er geen enkele bloem in is verwerkt. Het is de eerste geur ter wereld met eetbare ingrediënten als vanille, chocola, honing, caramel, mandarijn, nectarine, perzik en rode vruchten. Toch ruikt hij niet helemaal naar een bot sing met de fruitschaal. Angel geurt naar oosterse houtsoorten met frisse, verse aroma's. Alleen voor de fles zou je nummer drie al willen hebben. ^^^^ffl^f|ila met barokke gouden ornamenten. Een heftige geur met opvallende topnoten als anijs en klimop, en zachtgeurende bloemen als viooltjes en iris. Ook hier wat eetbare elementen als vanille, praline, tonkaboon, amandel en zoethout. Voor de snoepers. Geluk in een flesje op vier. van Chanel is sensueel, een tikje kruidig en tegelijk bloemig en fris. Het is een echte zomergeur met z'n bloementuin van jasmijn, hyacint, roze bessen en patchouli-amber. De eigenzinnige klaproos van Kenzo staat op vijf. Een vlaagje lokt gegarandeerd complimen ten uit. Van de poederachtige, zomerse bloemen geur krijgt niet alleen de omgeving een goed humeur, maar ook de draagster. Alsof je een verrukkelijk boeket van viooltjes, Bulgaarse roos, witte musk en jasmijn in je armen hebt. In de dierenwereld zijn feromonen een van de belangrijkste communica tiemiddelen. Behalve chemische stofjes die de weg wijzen en het territo rium afbakenen, geven seksferomonen aan wanneer er succesvol gepaard kan worden. In urine, zweet, kwijl, vaginaal vocht en sperma zitten aller lei verborgen boodschappen. Zo ook bij de mens. Zelfs het zaadje vindt het eitje dankzij feromonen, maar helaas kunnen we de informatieve stofjes zélf niet meer zo goed ruiken als dieren. Zo kan een Duitse herder ongeveer 44 keer beter ruiken dan een mens. Toen we gingen praten en schrijven, verloor de neus terrein. Er zijn wetenschappers die beweren dat we onbewust nog steeds feromonen waar nemen en er op reageren. Een bewijs daarvoor zou het 'slaapzaaleffect' kunnen zijn; het fenomeen dat vrouwen die dicht bij elkaar verblijven gelijk gaan lopen met hun maandstonden. Ook blijkt dat meisjes met een stiefvader in huis zich sneller lichamelijk ontwikke len dan hun leeftijdgenoten die alleen met hun moeder wonen. Allemaal de schuld van feromonen. Die chemische signaalstoffen zijn te vinden zijn in de ok sel- en schaamstreek, als je je tenminste niet twee keer per dag wast. Feromonen zijn als een vingerafdruk, ieder indi vidu heeft zijn eigen unieke samenstelling. Op een of an dere manier beïnvloeden de ze stofjes zelfs partnerkeuze; we zoeken een partner met feromonen die zoveel moge lijk afwijken. Variatie in de genen is immers belangrijk voor sterk nageslacht. Wel licht daarom dat je je eigen lief altijd lekker vindt ruiken. Chemie in relaties: je kunt het letterlijk nemen. tekst Eva Wassenburg foto Brunostock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63