Binnenland Dat is dan vijftig euro Boekverkoop stijgt ondanks ontlezing berco Onderzoek afgeronde strafzaken moet blijven Verhoor op afstand ingevoerd voor de meest uitgebreide collectie van FRANKWALDER GERRY WEBER Honderden spaarfraudeurs naar de fiscus Fors minder tbc in Nederland pzc Dinsdag 18 maart 2008 5 auto is eenvoudig met een computertje te veranderen. De Tweede Kamer wil het terugdraaien van kilometertellers foto Erik van 't Woud/CPD de Bovag, de bond van garagebe drijven. De verkoper doet meestal of zijn neus bloedt, en bewijs dat de teller bewust is teruggezet, is moeilijk te leveren. „Meestal levert een procedure niks op." Dat procederen lastig is, bewijst het relaas van de 38-jarige Theo Bos uit Amersfoort. Hij kocht vo rig jaar van een particulier een au to met gastank uit 1999, met een kilometerstand van iets boven de 170.000. „Mooie auto met relatief weinig kilometers, dacht ik." Via een garage kwam Bos erachter dat de kilometerstand in 2005 was te ruggezet van 160.000 naar 120.000. Hij wil de verkoop ongedaan ma ken, maar de verkoper weigert. „Ik heb me al verdiept in een juridi sche procedure. Uiterst lastig. Ge lukkig doet de auto het nog." Om tellerfraude tegen te gaan, is de Bovag samen met onder meer de ANWB en de RAI Vereniging al jaren geleden de Stichting Natio nale Autopas (NAP) gestart, waar bij inmiddels 6600 autobedrijven zijn aangesloten. Die noteren na el ke apk-controle op een certificaat, de Nationale Autopas, de actuele kilometerstand. Een aardig initiatief, maar het sys teem voorkomt geen fraude door particuliere verkopers. Kopers ko men er vaak pas later achter dat met de teller is geknoeid, bijvoor beeld doordat slijtage optreedt die na een bepaalde kilometerstand onlogisch is. Of wanneer de koper via zijn garage alsnog ontdekt dat de stand niet klopt met de gege vens van de Nationale Autopas. Ook dan geldt dat juridische proce dures vaak op niets uitlopen. De stichting heeft daarom vorig jaar zomer samen met de Rijks dienst voor het Wegverkeer aange drongen op het strafbaar stellen van het 'ongeoorloofd wijzigen' van de kilometerteller. Een Kamer meerderheid steunt dat voorstel in middels. Ook willen de organisa ties dat de kilometerstand van alle Nationale Autopas De Stichting Nationale Auto pas (NAP) is in 1991 opgericht door Bovag, ANWB, RAI en de Vereniging van Nederlandse Au toleasemaatschappijen (VNA). In de databank van de NAP zijn ruim 83 miljoen kilometerstan den opgeslagen van 9,4 mil joen motorvoertuigen, waaron der personenauto's, bestelau to's, motoren en trucks. Gemid deld zijn per voertuig negen tel lerstanden bekend. Vorig jaar voegde de NAP ruim 19,5 miljoen nieuwe standen toe, een record. De stichting verwacht dit jaar meer dan 20 miljoen tellerstanden toe te voegen. De standen van auto's die wor den gesloopt of geëxporteerd, circa 300.000 per jaar, worden automatisch uit de database verwijderd. Gemiddeld heeft een sloopauto zestien teller standen. In Nederland heeft één op de achttien auto's een terugge draaide kilometerteller, stelt de Stichting Nationale Autopas. Tellerfraude kost consumen ten jaarlijks 250 miljoen euro. Inclusief gevolgschade voor be drijven en verzekeringsmaat schappijen is dat 800 miljoen euro, aldus de NAP. voertuigen wordt geregistreerd, bij apk, onderhoudsbeurt, overschrij ving en tenaamstelling. Immers, kortere intervallen tussen de regis traties zorgen ervoor dat het terug draaien van kilometerstanden meer opvalt. 'Tellerterugzetter' Ron uit Utrecht is niet bang zijn broodwinning kwijt te raken. Na enig aandringen zegt hij: „Zo snel komt er geen nieuwe wetgeving. Bovendien loont het ook om de teller jaarlijks vlak voor de apk of onder houdsbeurt in kleine stapjes terug te draaien. Dan lijkt het alsof je per jaar 10.000 kilometer rijdt, ter wijl het er 20.000 of meer zijn. En dat wordt dan keurig op de Natio nale Autopas vastgelegd." Aantal winkels daalt in zes jaar tijd van 1400 naar 1100. voorburg - Boekhandels hebben vorig jaar opnieuw meer boeken, kranten en tijdschriften verkocht. Maar het aantal uren dat de Neder lander dit soort leesvoer tot zich neemt, is dalende. Dat bleek giste ren uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De boekhandel blijft ondanks stij gende internetverkopen met 55 procent marktaandeel nog steeds het belangrijkste verkoopkanaal voor boeken. Na twee moeilijke ja ren is vanaf 2005 de omzet van boekhandels gestegen. In 2007 zet ten de boekenwinkels bijna 2,5 pro cent meer om dan in het jaar er voor. De hogere verkopen kwa men in steeds minder winkels tot stand. In 2000 waren er nog bijna 1400 boekhandels, in 2006 was dit aantal gezakt tot ongeveer 1100. Het aantal uren dat de Nederlan der gedrukte media als boeken, kranten en tijdschriften leest, daalt. In 1975 was dit nog zes uur per week, in 1990 vijf uur en in 2005 minder dan vier uur per week. Hoewel boeken ook minder worden gelezen, is de daling bij kranten en tijdschriften het grootst. Tegenover deze daling staan een gestegen gebruik van internet en meer uren tv-kijken. In 2005 be steedde de gemiddelde Nederlan der hier meer dan vijftien uur per week aan. Het aantal vestigingen van openba re bibliotheken bleef sinds 2000 ongeveer constant. De bibliothe ken leenden wel minder boeken uit. Tussen 2000 en 2005 daalde het aantal uitgeleende boeken met ruim 15 procent. lange vorststraat - goes den haag - Het is noodzakelijk dat er een onderzoeksmogelijkheid naar afgesloten, ernstige strafza ken blijft bestaan. Dat concludeert de Commissie Evaluatie Afgeslo ten Strafzaken (CEAS) in haar jaar verslag over 2007. Dat onderzoek moet aansluiten of worden ingebed bij de zogenoem de herzieningsprocedure bij de Ho ge Raad, die een afgesloten straf zaak kan heropenen. Volgens de CEAS zijn er afgelopen jaar veer tien strafzaken aangemeld, om te onderzoeken of daar fouten in zijn gemaakt die tot onterechte straf fen van rechters hebben geleid. De CEAS voorziet in die 'veiligheids klep', constateert de organisatie zelf Het totaal aantal omstreden strafzaken dat sinds 2006 bij de commissie is neergelegd, bedraagt nu 36. Tot nu toe heeft de CEAS het Openbaar Ministerie geadvi seerd om drie kwesties opnieuw onder de loep te nemen. De top van het OM kijkt nu of het aanlei ding ziet om de Hoge Raad te vra gen een of meer van deze drie za ken te heropenen. Verdachten en getuigen via video in verbinding met rechtbank. den haag - Sneller, veiliger, goed koper: de videoconferentie. De Raad voor de Rechtspraak en het ministerie van Justitie zijn er zo enthousiast over dat het in het he le land mogelijk wordt getuigen en verdachten op afstand te horen en zien. Alle rechtbanken, detentie centra voor vreemdelingen en gro tere huizen van bewaring krijgen in 2008 en 2009 de mogelijkheid tot 'telehoren'. Als een rechter een getuige door middel van video kan horen, hoe ven geen kosten voor vervoer ge maakt te worden. Een verdachte op transport van zijn cel naar de rechtbank komt dan niet meer in de file, waardoor de zitting uren la ter begint. Rondom een gevaarlijk persoon hoeven niet zoveel veilig heidsmaatregelen getroffen te wor den. De afgelopen tijd heeft justitie op drie plekken proefgedraaid. De rechtbank in Maastricht behandelt bijvoorbeeld zaken over bewaring van vreemdelingen op de detentie boot in Dordrecht. In Den Haag horen rechters via videoconferen tie getuigen en deskundigen die zich in het buitenland bevinden. De rechtbank in Haarlem en het Hof van Justitie op Curasao begin nen binnenkort met telehoren. Verder gebruikt de politie op enke le plaatsen de videoverbinding om verdachten voor te geleiden. den haag - Honderden Nederlan ders hebben zich de afgelopen ja ren gemeld bij de Belastingdienst in verband met spaarbelastingfrau- de in Liechtenstein, Luxemburg, België en Zwitserland. Dat maakte staatssecretaris Jan Kees de Jager (Financiën) gisteren bekend. De zogenoemde inkeerders hoeven geen boete te betalen. „Veel Neder landers zitten in België, Zwitser land en Luxemburg", aldus De Ja ger. „Minder in Liechtenstein. Dat zijn er minder dan vijftig." Deze landen hebben een soort bankge heim. Minister Wouter Bos (Finan ciën) zei vorige week dat het heel lastig wordt de gaten te dichten in de EU-regels voor spaarbelasting. den haag - Het aantal gevallen van tuberculose in Nederland is in tien jaar tijd bijna gehalveerd. Tus sen 1996 en 2006 daalde het aantal patiënten met tbc van 10,8 naar 6,2 van elke 100.000 inwoners. Dat is het op drie na laagste percentage van alle Europese landen, aldus het Europese agentschap voor ziek tepreventie ECDC. pagina 27: halfvergeten ziekte nog steeds actueel in Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5