Binnenland Eerder naar school De teller terugr in achterstandswijk Roland Arnall overleden NS: HSL na zomer deels in gebruik 4 Dinsdag 18 maart 2008 PZC Leerplicht vervroegen om taalachterstand kinderen te bestrijden. den haag - De leerplicht moet in achterstandswijken worden ver vroegd van vijf naar tweeëneen half jaar. Dit is nodig om de taal achterstand van kinderen in die wijken te bestrijden. Staatssecretaris Dijksma van On derwijs zoekt uit of dit juridisch en financieel haalbaar is. Ze rea geert daarmee op een oproep van de vier grote steden (G4) die vast stellen dat nog te veel kinderen met een taalachterstand op de ba sisschool komen. De G4 ondertekenden gisteren met de staatssecretaris een conve nant waarbij de voor- en vroeg- schoolse educatie (we) wordt uit gebreid in de grote steden. Nu zijn er lange wachtlijsten voor ouders die hun kind met een taalachter stand willen laten bijspijkeren voordat het naar de basisschool gaat. Dijksma en de grote steden willen dat er in 2ort in de vier gro te steden 23.400 voorschoolse plaatsen zijn. Daarmee moeten al le ouders die voor- en vroegschool- se educatie voor hun kind willen, worden bereikt. In werkelijkheid is de groep kinde ren met taalachterstanden veel gro ter, want er zijn ook ouders die geen hulp willen. Zij zijn niet over tuigd van het nut van de voor in Kinderen in achterstandswijken hebben vaak een grote taalach terstand. Door het vervroegen van de leerplicht kunnen die kin deren worden bijgespijkerd. den haag - Roland Arnall, de op richter van het omstreden bedrijf Ameriquest en tot voor kort de Amerikaanse ambassadeur in Ne derland, is overleden. Hij is 68 jaar geworden. Arnall legde in Neder land onlangs zijn functie neer. Ar nall richtte Ameriquest in 1979 op. Doordat het bedrijf verwikkeld was in diverse rechtszaken, liep de benoeming van Arnall tot ambas sadeur vertraging op. school of houden hun kind van twee liever thuis. In Rotterdam heeft bijvoorbeeld meer dan de helft van alle kinderen een taalach terstand. Daarvan gaat ruim vijftig procent naar een voorschool. Met het verlagen van de leerplicht hoopt de G4 een dwangmiddel in handen te krijgen voor de kinde ren die niet naar een voorschool gaan. Onder hen is volgens de wet houders ook een grote groep au tochtonen, vaak van ouders die zelf laag opgeleid zijn. Volgens de Haagse onderwijswet houder Dekker is een vervroeging van de leerplicht noodzakelijk om dat in de Haagse Schilderswijk nog geregeld kinderen van vier, vijf jaar op een basisschool binnen komen die geen woord Neder lands spreken. „Die achterstand ha len ze nooit meer in." amsterdam - De hogesnelheids lijn (HSL) tussen Amsterdam en Rotterdam wordt na de zomer in gebruik genomen. De problemen met het veiligheidssysteem zijn zo goed als opgelost, zodat de eerste flitstreinen in het najaar over de peperdure lijn rijden. Die verwachting hebben de Neder landse Spoorwegen gisteren uitge sproken op het wereldcongres over hogesnelheidstreinen in Amster dam. Door de vele tegenvallers was het begin dit jaar taboe om nog langer richtdata te noemen voor de oplevering van de HSL, die 7,2 miljard euro heeft gekost. De spoorlijn van Amsterdam naar Antwerpen en Brussel had eind vorig jaar al in gebruik moeten zijn. Maar door problemen met het veiligheidssysteem is dat niet gelukt. De Tweede Kamer wil het terugdraaien van kilometertellers strafbaar stellen. Elk jaar worden tienduizenden autokopers gedupeerd. „Mooie auto met weinig kilometers, dacht ik." door Rudi Buis Het is tijd voor een nieu we auto, de Volkswa gen Polo uit 2002 heeft z'n beste tijd wel ge had. Met meer dan 100.000 kilo meter op de teller is een verkoop prijs van zes- a zevenduizend euro het maximaal haalbare. Die prijs ligt al gauw duizend euro hoger bij een tellerstand van rond de 60.000 kilometer. Aanlokkelijk voor de verkoper én makkelijk te realiseren. Op internet wemelt het van de eenmansbedrijfjes die dat klusje - het terugdraaien van de teller - wel willen klaren. Zoals ene Ron uit Utrecht. „Volkswagen Polo, 2002? Geen probleem, ik kan voor jou voor vijftig euro de kilometer stand terugzetten." Klinkt strafbaar, maar dat is het niet. Bedrijfjes die tellers terugzet ten, doen dat vaak onder het mom van storingen verhelpen. Door sto rende elektronica in het dashboard kan de digitale kilometerstand wegvallen of veranderen, waarna de teller opnieuw moet worden geïnstalleerd. „Neem de Audi TT. Veel van die auto's hebben problemen met de klokken", zegt Mark van Car Soft ware Tuning uit Huizen, dat werkt voor erkende dealers. „Als de klok door een storing ineens op 60.000 staat in plaats van 6000, herstellen we dat. Vroeger was de motor het hart van de auto, tegenwoordig is dat de computer." Veel bedrijfjes komen ook langs als helemaal geen sprake is van een storing, maar de bezitter ande re motieven heeft om 'de auto wat jonger te maken'. Frappant genoeg is zelfs die 'service' niet strafbaar, omdat de kilometerteller geen ver plicht onderdeel is van de auto. Bo vendien kunnen de 'terugzetters' niet ruiken of sprake is van zwen del, zegt Mark. „Als iemand vertelt dat de teller te hoog of te laag staat, kan ik moeilijk nagaan of zo'n man staat te liegen. Maar zo dra een klant met een taxi-, huur- of leaseauto vertelt dat het om zelf verrijking gaat, help ik niet." Wél strafbaar is het verzwijgen van een verlaagde kilometerstand bij verkoop van de auto. Maar frau de is hier juridisch lastig aan te to nen, vertelt Mark van Dansik van TtNWlS1 ikrhjGr OM Gttw Rusj Drie gewonden bij gezinsdrama Deventer deventer - Bij een gezinsdrama in Deventer zijn gisterochtend drie gewonden gevallen. Een 37-jarige man stak in op zijn 35-jarige echt genote en zes-jarig zoontje. Daar na heeft de man zichzelf zwaar met een mes verwond. Het drietal werd kort na het drama per ambu lance naar het ziekenhuis ge bracht. Moeder en zoon zijn bui ten levensgevaar. De man ligt op de afdeling intensive care. Werknemers vinden schedel tussen afval eygelshoven - Medewerkers van energiebedrijf Essent hebben giste ren rond de middag een menselij ke schedel gevonden in een loods van een afvalverwerkingsbedrijf in Eygelshoven (Limburg). De politie onderzocht het afval waarin de schedel werd gevonden, maar vond geen andere lichaamsresten. De schedel wotdt op dna-materi- aal onderzocht. Werkstraf en boetes voor diplomavervalsers den bosch - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 48-jarige man en zijn 49-jarige vrouw ver oordeeld tot werkstraffen en boe tes omdat ze diploma's hebben ver valst. De vervalser kreeg 240 uur werkstraf, 10.000 euro boete en een voorwaardelijke gevangenis straf van een jaar. Zijn vrouw kreeg 200 uur werkstraf 5000 eu ro boete en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van acht maanden. Shell-topman verdient 6,5 miljoen euro amsterdam - Shell-topman Jeroen van der Veer mag zich wederom tussen de grootverdieners scharen. Hij verdiende vorig jaar 6,5 mil joen euro. Het leeuwendeel daar van 5,r miljoen euro) kreeg hij di rect uitgekeerd, de rest betreft pen sioengeld waarover hij pas later kan beschikken. De topman kreeg vorig jaar een salarisverhoging van bijna negen procent. Van Agt beschuldigd van antisemitisme den haag - De Duitse publicist Henryk Broder beschuldigt oud-premier Dries van Agt van an tisemitisme vanwege diens kritiek op de manier waarop Israël de Pa lestijnse bevolking behandelt. In het tv-programma Netwerk noem de Broder Van Agt gisteravond 'een nette christelijke antisemiet'. Van Agt noemt de beschuldigin gen van Broder 'heel zwaar en bij zonder pijnlijk'. Overleg kleinmetaal komt weer op gang utrecht - Na bijna een maand van actievoeren, komt in de klein metaal het overleg over een nieu we cao weer op gang. De werkge vers hebben de vakbonden uitge nodigd voor een gesprek en dat zal waarschijnlijk vrijdag plaatsvin den, zo heeft FNV Bondgenoten gisteren laten weten. De estafet testakingen gaan ondertussen ge woon door. Herculesweg 12 Middelburg 0118-612918 De kilometerteller van een moderne strafbaar stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4