maakt het goed Rouvoet looft aanpak jeugdzorg Zorgdebat €25,00 €12,50 PZC Dinsdag 18 maart 2008 3 COMMENTAAR Liefst een volwaardig ziekenhuis op niet al te grote afstand. Maar ook voldoende klanten voor het onderhouden en uitbreiden van specialismen. En als het even kan een halt aan de zorgvlucht uit de provincie. Met deze drie doelstellingen worstelt Zeeland nu al jaren. Gaan we verder met de huidige ziekenhuizen? Moet er boven de Westerschelde één groot nieuw komen? Zo ja, waar? En is dat wel betaalbaar? Als het PZC-debat van gisteravond in Middelburg maatgevend is, staan de besturen en de raden van toezicht van de ziekenhuizen voor een zeer lastig besluit. Dat zij bovendien in een heel klein kringetje nemen. Zo ontstaat gemakkelijk wantrouwen. Gisteravond klonk terecht kritiek op de breedte en de kwaliteit van de inspraak tot nu toe. En de onrust onder het personeel groeit. Als de directeuren Hans Simons en Rob Zomer hun plan doorzetten voor één afgeslankt ziekenhuis met alleen planbare zorg en één locatie die zich onderscheidt met hoogstaande voorzieningen voor acute zorg, hebben zij nog heel wat uit te leggen. Het lijkt verstandig om dit uiterst breekbare proces niet te overhaasten. Dat hebben de medisch specialisten die gisteravond aandrongen op centralisatie en nieuwbouw kennelijk nog niet begrepen. Simons wel. Hij legde uit, dat zelfs een afgeslankt ziekenhuis, waar het ook komt, bestaand of nieuw, gewoon zeven etmalen per week open is. En dat het hem ook daar om kwaliteit gaat. Dat neemt wat zorg weg. Brunchen met Pasen in Arneville of Arion - Van 12.00 tot 14.30 uur - Heerlijk glas bubbels - Zeer uitgebreid buffet en speciaal kinderbuffet - Eerste Paasdag: entertainment voor de kids! Volwassene Junior reserveren 0118-410502 0118-638456 Het debat over de ziekenhuiszorg was nooit zonder emoties. foto's Ruben Oreel Conclusies uit het debat Mensen willen hun ziekenhuiszorg zo dichtbij mogelijk. Als dat in Middelburg of Goes is in plaats van Rotterdam of Gent, dan is voor een Bevelander Walche ren dichtbij genoeg en omgekeerd. Extra geld is geen oplossing: er zijn in Zeeland niet genoeg patiënten om extra dokters, verpleegkundigen of ambulanceteams bezig en vaardig te hou den. De manier waarop artsen en verpleegkundigen nu moeten werken in de zieken huizen van Goes en Vlissingen heeft meer weg van de ziekenhuiszorg van tien jaar geleden dan van de ziekenhuiszorg zoals die nu moet zijn; De Zeeuwse zorg kan dat niveau enkel bereiken als de verschillende soorten zorg elk op één plaats worden samengebracht: patiënten, behandelaars en voorzieningen. De medisch specialisten willen liefst optimale zorg in een optimaal, nieuw ge bouw op één plek. De ziekenhuisbesturen, Klaverblad, gemeenten en provincie kiezen voor een compromis: spreiding van zorg met een splitsing tussen acuut en gewoon. Chirurgen R. van den Haak en W. Rinsema: we komen aan het punt dat we Burgemeester D. van der Zaag van Goes: Ik kies niet voor een locatie, ik wil de patiënt adviseren dat elders meer kan en hij sneller zal herstellen. de beste zorg. tig kilo. „Gezonde leeftijdsgenoten zijn 45 kilo zwaar", zegt Versmij. Het is onduidelijk waar Black Jack van daan komt. „In de jaren negentig heb ben we ook eens een zwarte gevon den. Die kwam uit Noord-Frank rijk", herinnert Jaap van der Hiele zich. De medewerker van de Zeeuwse af deling van Eerste Hulp Bij Zeezoog dieren had vrijdagavond weinig moeite om Black jack te vangen. „Hij was 's ochtends al gesignaleerd op het strand bij de vluchthaven, ter hoogte van De Punt. 's Avond heb ben we 'm gevangen, bijgevoed en naar Hilversum gebracht. Daar is hij overgenomen door mensen van de Zeehondencrèche." Black Jack lijkt sprekend op Zwarte Lola, een vrouwtjes zeehond die twee jaar geleden aanspoelde op het strand van Vlieland. DNA-onderzoek moet uitwijzen of de twee familie zijn van elkaar. tn Black Jack is live te zien via de webcam op www.zeehondencrechë.nf Zeeuwse keuze voor opvoedende thuiszorg valt goed bij minister. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Laat Zeeland het extra rijksgeld om de wachtlijsten in de jeugdzorg te bestrijden inzet ten bij de gemeenten. Dat verzoek kreeg minister André Rouvoet (jeugd en gezin) gisteren nog eens te horen tijdens zijn be zoek aan Zeeland. De mihistér had een lunchoverleg met gedeputeerde George van Heu- kelom (jeugdzorg) en vertegen woordigers van Bureau Jeugdzorg Zeeland, jeugdzorginstelling AZZ en de gezamenlijke taskforce leugd van de gemeenten en de provin cie. Rouvoet bezocht 's middags het Centrum voor Jeugd en Gezin in Zierikzee en ontmoette een fami lie die uit het centrum begeleiding krijgt. De minister noemde de aanpak van Zeeland 'voortvarend' en liet zich positief'uit over de omslag van geïndiceerde jeugdzorg naar vroegtijdige hulp in de gezinnen zelf Die omslag vergt tijd, erkende hij. Zeeland werd recent in de Tweede Kamer bekritiseerd als één van de slechtst presterende provincies om wille van de groei van de wachtlijs ten. De provincie Zeeland probeert de toestroom van jeugd naar de jeugd zorg te remmen door instellings plaatsen te sluiten en geld en men sen te gebruiken bij opvoedende - thuiszorg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3