EK dichtbij en toch ver weg voor Telussa Duiven mogen op training tijdens midfondconcours Thor-turner Vleeschauwer naar halve finale PZC Dinsdag 18 maart 2008 37 Turner Jeffrey Telussa zal het jeugd-EK laten schieten als de bond zijn club TC-ZWN financieel niet tegemoetkomt. „Er komen nog genoeg andere mooie toernooien voor mij." foto Bert Jansen Turnbond lijkt niet gevoelig te zijn voor eisen TC-ZWN. door Roeland van Vliet VELDHOVEN - De Middelburgse tur ner Jeffrey Telussa maakt op basis van zijn eerste EK-kwalificatiewed- strijd in Veldhoven grote kans op deelname aan het Europese junio renkampioenschap. Hij werd zater dag immers derde op de meer kamp, terwijl er vijf tickets te ver geven zijn. Maar de zeventienjarige Walche- naar is niet van plan op de uitno diging in te gaan als de Nederland se turnbond (KNGU) niet aan en kele financiële eisen van zijn club, de Turncombinatie Zuid-West Ne derland, voldoet. Hij blijft dan be gin mei thuis. „Er komen nog ge noeg andere mooie toernooien voor mij." Jeffrey Telussa zit inmiddels zeven jaar bij de Zeeuws-Brabantse vere niging TC-ZWN en traint daar bij de Goesenaar Harry Stapel. Er is inmiddels veel tijd geïnvesteerd in de turncarrière van de Middelbur ger. Telussa het heeft tot de top van Nederland geschopt. Als Telus sa daadwerkelijk gevraagd wordt mee te gaan naar zijn eerste jeugd-EK in Lausanne, wil TC-ZWN geld zien van de bond. Het gaat daarbij onder meer om een tegemoetkoming in de oplei- dingskosten. „Wij hebben een stichting die Wil Uylenbroek (KNGU): 'Wij willen niet overal bloempjes water geven' steeds sponsors zoekt om bijvoor beeld trainingsstages in het buiten land mogelijk te maken", vertelt Stapel. „Zo zijn we afgelopen zo mer naar Malta geweest, puur van zelf bij elkaar gevonden geld. On dertussen zijn er andere clubs in Nederland die elk jaar wel onder steund worden door de bond. Die leveren natuurlijk internationals af Op het moment dat wij dat ook doen, vind ik dat er ook wel wat te genover mag staan. En wij slaan daar heus niet in door: we vragen in alle redelijkheid om enige ver goeding." Een andere vraag van TC-ZWN aan de KNGU is dat Stapel - in turnen - Stijn de Vleeschauwer van de turnvereniging Thor uit Sas van Gent heeft zich voor de halve finales van het Nederlands kam pioenschap jeugd derde divisie ge plaatst. In Veldhoven werd hij vierde met een puntentotaal van 60.80. Hij eindigde slechts op een neuslengte (vijfhonderdste) van een podium plaats. De Zeeuws-Vlaming turnde een zeer constante wedstrijd en dankt daaraan zijn kwalificatie voor de halve finales. Die zijn op 29 maart in Zwijndrecht. Winnaar in zijn categorie was Mare Peters van Swentibold Sit- tard met 65.50 punten. dien Telussa geselecteerd wordt - mee mag als trainer en ook tijdens de wedstrijd mag coachen. En dat zijn reis door de bond betaald wordt. „Het is samen uit samen thuis", zegt Stapel. „Harry moet mee", benadrukt Telussa vervol gens. „Hij is mijn trainer en kent mij als geen ander. Als iemand an ders mij op het EK zou coachen, moet ik me aan diegene aanpas sen. Dat is niet goed voor mijn wedstrijd, denk ik." Het bestuur van TC-ZWN, trainer Harry Stapel, turner Jeffrey Telus sa en zijn ouders zijn het daar alle maal over eens. Stapel: „Er ligt een verzoek van ons bij de bond en nu Afdeling verhoogt de contributie, vrachtprijs blijft zelfde als in 2007. door Fred Rabout KAPELLE - De Zeeuwse duivenlief- hebbers kunnen komend seizoen de midfondconcoursen gebruiken als training. Het afdelingsbestuur heeft daar na een gesprek met het NPO, de nationale duivensport- bond, groen licht voor gekregen. Tot nu toe was dat niet toegestaan en moesten de duiven verplicht voor 'prijs' worden ingezet. Vanaf nu kunnen de duiven zonder in vulling van poulebrief en inen tingslijst door hun melkers wor den meegegeven voor de training. Voorheen was er sprake van in vlieg- of opleërduivën,, nu wordt is het afwachten hoe daar op ge reageerd wordt." Mocht de KNGU niet in die wen sen mee gaan, dan is dat jammer, stelt Telussa. „Het Europees kampioenschap wordt gezien als iets groots, maar andere internatio nale toernooien zijn voor mij net zo belangrijk. Dan ga ik daar wel heen." Wil Uylenbroek, lid van het bonds- bestuur en binnen de KNGU voor zitter van de commissie topsport, gelooft niet dat de bond gevoelig zal zijn voor de 'dreigementen' van Stapel en Telussa. „Ik heb alle respect voor wat zij doen. Met minder middelen is het immers de officiële term 'trainingsduiven'. Het is wellicht een antwoord op wat er dit seizoen in Terneuzen op gang is gekomen. Daar kunnen duiven binnen een bepaalde perio de (vanaf april) door middel van Belgisch vervoer inkorven in 't Kel dertje voor trainingsconcoursen vanuit Quivrain, Noyon en Dour- dan. Dat valt overigens wel buiten de verantwoordelijkheid van het afdelingsbestuur. Bestuurslid Peter Provoost: „Wij willen niet aanspra kelijk worden gesteld mocht er met het inkorven en vervoer van uit Terneuzen iets mis gaan." De verwachte discussie over dit punt bleef uit tijdens de afdelings vergadering in Kapelle. Wel werd er uitgebreid gesproken over het aantrekken van de professionele meteoroloog Eric Chavenu. Hij moeilijker zo ver te komen. Maar bij de bond zeggen we: we willen geen verwatering van geld. In Ne derland hebben we bij de mannen twee en bij de vrouwen vier steun punten, de zogenoemde Nationale Topsport Organisaties. Bij de man nen zijn dat Heerenveen en Den Bosch. Daar gaat ons geld - en dat is al niet zo veel - heen." Een club kan een NTO worden als die tien punten heeft op een bepaalde ranglijst. Uylenbroek: „Voor het leveren van deelnemers aan EK's of WK's krijgen de clubs één, drie of vijf punten. TC-ZWN heeft de benodigde punten niet en krijgt van ons dus ook niet elk jaar zou de provinciale lossingscommis sie en convoyeurs van het nodige advies moeten voorzien zodat de zogenaamde 'rampconcoursen' tot een minimum worden beperkt. Maar de vergadering verwierp het voorstel, dat door het bestuur was gelanceerd. Duiven kunnen zonder poulebriefen inentingslijst worden meegegeven De contributie van de leden van de afdeling wordt verhoogd met 4,50 euro en bedraagt nu dertig eu ro. De afdeling maakt op zijn beurt één euro per lid over naar het NPO. De vrachtprijzen per duif blijvën in 2Ö07 öp hetzelfde geld. Wij willen namelijk niet over al kleine bloempjes water gaan ge ven." Bij de grote toernooien - zo is het bondsbeleid - gaan ook alleen maar NTO-trainers op kosten van de bond mee. Stapel is echter niet van plan zijn reis naar Zwitserland uit eigen portemonnee (of die van TC-ZWN) te betalen. „Het houdt een keer op, hè", zegt hij. „Twee weken geleden vroeg de bond aan Jeffrey of hij mee ging naar een wedstrijd in Berlijn. Ik mocht ook mee, maar wel op eigen kosten. Toen zijn we daar niet mee ak koord gegaan. Ik bedoel maar: het is ons ernst." peil, hoewel de kosten van het ver voer zijn gestegen. Ook de nieuw ingevoerde puntentelling voor de kampioenschappen kreeg groen licht, terwijl het aantal midfond concoursen dat meetelt voor de provinciale kampioenschappen met één (voor oude duiven) wordt uitgebreid. Dat komt omdat het concours vanuit Sezanne, op 26 juli, ook meetelt, een concours waarbij de jonge duiven hun der by Zeeland afwerken. Het voorstel hierover was ingediend door PV De Zwaluw uit Westkapelle. Verder zal de afdeling de gevraag de euro per lid afdragen aan de Stichting Promotie Postduiven sport Nederland, een organisatie die de jeugd en de vijftig plussers warm hoopt te krijgen voor de dui vensport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39