Skil-Shimano in beeld bij Tourorganisatie Invoering topklassen is slechts tussenstation 33 34 37 KNVB is eruit: drie topklassen Trainer Aad de Mos creëert bij Vitesse een explosieve sfeer Dinsdag 18 maart 2008 Jeugd-EK dichtbij en toch ver weg voor turner Jeffrey Telussa Tip? sport@pzc.nl Wielerploeg valt op tijdens rittenkoers Parijs-Nice. door Patrick Delait DEN HAAG - Teammanager Iwan Spekenbrink van Skil-Shimano houdt er serieus rekening mee dat zijn team na Parijs-Nice ook de Tour de France mag rijden. De ASO, organisator van beide koer sen, zal binnen tien dagen bekend maken welke ploegen op een uit nodiging kunnen rekenen voor de Tour. Het Nederlandse Skil-Shimano wordt na een opmerkelijk optre den in Parijs-Nice steeds nadrukke lijker genoemd als kanshebber. Met name de Fransman Clément Lhotellerie heeft in de 'rit naar de zon' indruk gemaakt. De aanvalslust van het 22-jarige klimtalent resulteerde in een elfde plek in het eindklassement op 4.11 minuut van winnaar Davide Rebel- lin. Lhotellerie won tevens het bergklassement. Het visitekaartje dat hij en zijn landgenoot Thierry Hupont hebben afgegeven, zal de kandidatuur van Skil-Shimano voor de Tour alleen maar kracht bijzetten. „In Nederland is iedereen vol lof over Robert Gesink. Volledig te recht. Maar vergeet niet dat Clé ment Lhotellerie de Robert Ge sink van Frankrijk is. Die jongen heeft daar met zijn manier van koersen echt wat losgemaakt", al dus Spekenbrink. De kans dat Skil-Shimano in de zo mer mag debuteren in de Tour is Na het goede optreden van de Nederlandse wielerploeg Skil-Shi mano in Parijs-Nice, is er een aan zienlijke kans op deelname aan de Tour de France. ook om andere redenen niet denk beeldig. De filosofie van de Neder landse ploeg om met jonge ren ners te bouwen aan een team valt in de smaak bij de ASO. Skil-Shi mano voldoet eveneens aan de ethische code van de Tourorganisa tor. Mochten er twijfels bestaan over de slagkracht van het team, dan zijn die tijdens Parijs-Nice weggenomen door de prestaties van Lhotellerie. Hoewel hij niet wil vooruit wil lo pen op het besluit van de ASO, be seft Spekenbrink dat een uitnodi ging voor de Tour enorme conse quenties zou hebben voor zijn ploeg. „Het is overduidelijk dat de Tour een zware belasting zou zijn voor onze krappe selectie. Het is al lemaal nog speculatief, maar als er een uitnodiging voor de Tour in de bus valt, zullen we een nieuw plan moeten maken." KNVB volgt een tweesporen beleid om de kans voor de topklassen te vergroten. Die procedure roept echter vraagtekens op. Vrijwel alle hoofdklassers zijn faliekant tegen de KNVB-plannen om topklas sen in te voeren. Hun tegenstem is echter slechts symbolisch. De 84 hoofdklassers (zaterdag en zondag) leggen in de besluitvorming im mers nauwelijks gewicht in de schaal. In een totaal van zo'n 2500 amateurclubs in heel Nederland verzuipen de stemmen van de 84 hoofdklassers. Dat weet de voetbalbond ook. De ze ligt daarom ook niet wakker van de weerstand die het puikje van het Nederlandse amateurvoetbal uitdraagt. Zeker niet omdat de bond douceurtjes aanbiedt aan de lager spelende clubs, die uiteinde ANALYSE door Rudy Boogert lijk de doorslag zullen geven in de discussie rond de topklassen. De uitbreiding van alle lagere klas sen naar veertien clubs is gekop peld aan de invoering van de top klassen, die in het seizoen 2009/2010 gestalte moeten krijgen. Dat houdt in dat er volgend sei zoen (eenmalig) een versterkte pro motieregeling zal gelden en daar naast is besloten dat (eenmalig) geen enkele club direct kan degra deren. De voetbalbond volgt daarmee een tweesporenbeleid. Enerzijds het spoor van de topklassen, ander zijds het spoor van de uitbreiding van de lagere klassen naar veertien teams. Deze twee discussies - aan geboden als een package'deoJ - tref fen verschillende doelgroepen. Dat levert groot gevaar op. Een hypothetisch voorbeeld. Een club als pak 'm beet Apollo'69 kan een fervent voorstander zijn van de uitbreiding. De club speelt graag wat meer wedstrijden (goed voor de kantineomzet) en die versterkte promotie- en milde degradatierege ling zijn toch prima? Met de top klassen heeft Apollo'69 daarente gen niet zoveel te maken, maar die neemt de club voor lief Apollo'69 stemt dus vóór. Dat is het risico als twee verschil lende onderwerpen gestapeld wor den. Een club kan vóór de ene op tie zijn en tégen de andere. Maar is een club dan vóór of tégen het voorstel. Hoofdklasser Hoek kan best vóór de uitbreiding van lagere klassen zijn, maar is in principe té gen de topklassen. Wat moet de club nu stemmen? De bond kop pelde deze twee discussies gisteren immers in één voorstel. De procedure roept vraagtekens op. De KNVB heeft de invoering van een of meerdere topklassen de afgelopen jaren al tig keer op de agenda gezet. Telkens zonder suc ces. Zou de bond deze werkwijze nu hebben gekozen om aan de hand van de 'kleinere' clubs het voorstel erdoor te krijgen? In hoofdklassenkringen wordt deze suggestie gewekt. Maar laten we eerlijk zijn. De stap naar drie topklassen is slechts een tussenstation. Het huidige plan is ontwikkeld om de voetbalpirami de in Nederland te 'optimaliseren'. Dat gebeurt nu nog maar ten dele. Het ideaalplaatje is dat het onder scheid betaald voetbal en amateur voetbal opgeheven wordt. Dat kan niet in één keer. Dat moet gefa seerd gebeuren. En uiteindelijk ko men we dan uit op een keurige pi ramide met één eredivisie, twee eerste divisies, vier tweede divisies, acht derde divisies, et cetera. Geen onderscheid zaterdag en zondag meer. Gewoon één doorlopend cir cuit, zoals dat al bestond vóórdat het betaald voetbal werd inge voerd. Maar dat duurt nog wel even. ZEIST - Het bestuur amateurvoet bal van de KNVB wil vanaf het sei zoen 2009/2010 drie topklassen in voeren en de lagere klassen uitbrei den van twaalf naar veertien ploe gen. De clubs zullen de komende weken in de verschillende regio-, cluster- en districtsvergaderingen moeten aangeven of ze vóór of té gen dit voorstel zijn. Het voorstel is ontsproten uit het rapport 'Optimalisering voetbalpi ramide amateurvoetbal' dat in op dracht van de bond is gemaakt. Dit rapport is de afgelopen maan den uitentreuren besproken door clubs en KNVB, waarna de bond nog een aantal aanpassingen heeft doorgevoerd. De verplichte lichtin stallatie is bijvoorbeeld vervallen. De komende weken kunnen alle amateurclubs in Nederland stem men over het voorstel. Op 31 mei nemen de zestig afgevaardigden van de clubs tijdens de algemene vergadering amateurvoetbal de de finitieve beslissing of de topklas sen en de uitbreiding van de lagete klassen doorgaat. Clément Lhotellerie (rechts), verwikkeld in een sprint tijdens de derde etappe van Parijs-Nice, heeft veel indruk gemaakt in Frankrijk. Mede daardoor zou Tourorganisator ASO de ploeg Skil-Shimano wel eens uit kunnen nodigen voor de Ronde van Frankrijk. foto Guillaume Horcajuelo/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35