Buitengebied A jjtt MgaËm. A c# PZC Dinsdag 18 maart 2008 31 e die door het ontbreken van geld dreigt te verdwijnen. mei officieel begint (in Hulst gaat dan ook de permanente tentoon stelling Schatten van de Basiliek open), is een bewuste keus, legt Van Immerseel uit. „Zeeland moet het ook van het toerisme hebben. Veel activiteiten spelen daarop in." Tegelijk met het Jaar van het Reli gieus Erfgoed organiseert de pro vincie een manifestatie Cultuur, Wereldbeeld Religie. De stichting NieuwZout heeft daarvoor een uit- gebreid programma opgezet. „Toe val dat het bij elkaar kwam", meent Van Immerseel. „We wer ken wel met NieuwZout samen." De activiteiten kunnen elkaar ver sterken. Landelijk is een prijsvraag over een neven- of herbestem ming religieus erfgoed uitgeschre ven. Veelbelovende plannen kun nen worden ingediend en de win naar wordt bekendgemaakt op de slotmanifestatie in Middelburg. i De Mariakapel wordt feestelijk gedoopt op zijn nieuwe plaats op de be graafplaats van Hulst. In het kader van project zevenxzeven kan het verhaal over dit kapelletje verteld worden. foto's Peter Nicolai Activiteiten in het Jaar van het Religieus Erfgoed De Zeeuwse activiteiten in het Jaar van het Religieus Erfgoed bestaan on der meer uit tentoonstellingen, pelgrimstochten, excursies, speurtochten langs kerken, lezingen, kerkenpadwandelingen, fietstochten, concerten. In Vlissingen zijn het hele jaar activiteiten vanwege het 700-jarig bestaan van de Sint-Jacobskerk. »- Op goede vrijdag 21 maart wordt in de Zeeuwse concertzaal te Middel burg de Johannes Passion uitgevoerd. Museum de Meestoof in Sint-Annaland presenteert van 5 april tot eind november de tentoonstelling religieus erfgoed op Tholen en Sint-Philips- land. Museum de Bevelanden in Goes komt van 5 april tot 3 januari 2009 met de expositie De kerk in het Midden. Het Roosevelt Study Center organiseert 25 april een congres over de Amerikaanse religieuze invloed op Nederland in de twintigste eeuw. In juni, juli en augustus is er elke donderdagmiddag in Middelburg een kerkenpad. In de zomerperiode laat het gemeentearchief in Goes een tentoonstelling met bouwtekeningen van kerken zien. In mei en juni zijn op Schouwen-Duiveland en Tholen excursies naar vleermuizen op kerkzolders. De Nieuwe Kerk in Zierikzee heeft van 5 juli tot 15 september de ten toonstelling Middeleeuwse toestanden, over godsdienstige plechtigheden in de Sint-Lievens Monsterkerk. Tijdens open monumentendag op 13 september zijn in de hele provincie kerkelijke gebouwen te bezichtigen. Het Watersnoodmuseum bij Ouwerkerk houdt een tentoonstelling over het thema De kerk tijdens de periode na de ramp. In de Catharinakerk te Hengstdijk is er in juli een tentoonstelling met kunstobjecten van inwoners uit de streek. In Kloosterzande, Hof te Zande, wordt 16 augustus een oogstfeest ge houden. Museum Vier Ambachten in Hulst heeft van 5 april tot 1 november een expositie over leven en werken van de kloosterorde der Cisterciënzers. Een overzicht van de activiteiten is te lezen in de evenementenkalender via www.scez.nl. NAMEN Autriche In Westdorpe aan de Graaf Jansdijk ligt de Autriche hoe ve. 'Aan' de dijk is eigenlijk niet juist. De boerderij ligt ver achter de dijk aan het ein de van een lange hofbaan. De hekpalen, van oude verweer de arduin, vertellen eigenlijk het verhaal van de naam al - voor ingewijden althans. In die hekpalen is de dubbele Habsburgse adelaar uitge- kerfd. Dat is tevens het Oos tenrijkse wapen en het leidt naar de naamgenoot van de hoeve: Albrecht van Oosten rijk. Albrecht, een zoon van de Oostenrijkse keizer, was kardi naal in dienst van de Rooms-Katholieke Kerk. Maar Isabella, dochter van Philips II, koning van Spanje, moest aan een man geholpen worden. Dat werd Albrecht, die toestemming van de paus kreeg om te huwen. Als bruidscadeautje kreeg het prinselijk paar de Nederlan den cadeau. Als gouverneur van die Zuide lijke Nederlanden was hij te vens legeraanvoerder. Dat was geen succes; hij verloor in 1600 de slag bij Nieuw- poort van prins Maurits. Maar als diplomaat slaagde hij erin een tijdelijke vrede te bewerkstelligen (12-jarig be stand 1609-1621) tijdens de Tachtigjarige Oorlog. In die tijd deden Isabella en Al brecht een grote schenking aan het verarmde Antwerpen en de kathedraal van die stad. Die schenking is nog te zien in één van de prachtige ra men van die kerk (daar ten onrechte als huwelijksplech tigheid afgebeeld). Met het geschonken geld wer den de geïnundeerde schor ren van (het huidige) West dorpe ingepolderd en werden boerderijen gebouwd. Aan die daad en werkzaamheden herinnert de Autriche hoeve die gebouwd werd rond 1620. Gerard Smallegange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33