uitengebic Behoud religieus erfgoed staat centraal «c 3K ■8 30 Dinsdag 18 maart 2008 PZC 4%. I m&i* N - ?V'f ,:A5V' Landelijk is het startsein voor het Jaar van het Religieus Erfgoed al gegeven, in Zeeland klinkt het pas op 16 mei, wanneer in de Hulster Sint-Willibrordusbasiliek de openingsmanifesta tie plaatsvindt. Vooruitlopend daarop begin nen trouwens her en der al activiteiten die te maken hebben met het Jaar van het Religieus Erfgoed. De landelijke afsluiting is 11 decem ber in de Abdij van Middelburg. door Rinus Antonisse Het antwoord op de vraag waarom 2008 is uitgeroe pen tot Jaar van het Reli gieus Erfgoed is vrij een voudig, vindt Ronald van Immer- seel, coördinator voor Zeeland. Ons land kent een grote verschei denheid aan kerken, kloosters, ab dijen, synagogen, moskeeën en be graafplaatsen. Nog wel, want door ontkerkelijking, samengaan van kerkgenootschappen en stijgende onderhoudskosten wordt het steeds lastiger om dit erfgoed over eind te houden. Het Jaar van het Religieus Erfgoed wil aandacht vragen voor het pro bleem. Dat niet alleen, ook moe ten er oplossingen komen voor hergebruik van leegkomende gods huizen. „De gebouwen zijn niet al leen als erfgoed belangrijk, maar ook vanwege hun plaats in een dorp of stad. Ze staan vaak in het hart, zegt Van Immerseel. Hij wil de situatie in Zeeland nog niet dramatisch noemen. „Het is wel twee voor twaalf" Sinds i960 zijn in de provincie circa 25 kerken aan de eredienst onttrokken. Het samengaan van hervormden en ge reformeerden in de Protestantse Kerk Nederland heeft het vrijko men nog versneld. In de steden is nog wel hergebruik mogelijk in de culturele sfeer, in de dorpen ligt dat moeilijker. Hij wijst erop dat ook de eigen domssituatie meespeelt. De protes tantse kerken zijn van de plaatselij ke gemeenten, de katholieke ho ren bij het bisdom. Ze zijn boven dien gewijd en als er een niet-gods- dienstige bestemming voor wordt gevonden moet het gebouw in elk geval ontwijd worden. Van Immer seel signaleert bij de bisdommen een tendens om te slopen in plaats van een herbestemming te zoeken. Bij de instandhouding speelt geld een grote rol. De coördinator noemt als voorbeeld de hervorm de kerk in Groede. Een rijksmonu ment, waarvan de oudste delen te ruggaan tot de dertiende eeuw. Binnenin een preekstoel en een he- renbank, in 1794 geschonken door nazaten van Jacob Cats. In de loop van de tijd regelmatig opgeknapt, laatst nog in 1976 en inmiddels weer zo bouwvallig dat de kerk eind 2006 dicht moest vanwege in stortingsgevaar. Restauratiekosten 1,7 miljoen euro en dat geld is er niet. Daarom een monument in ge vaar. Behalve voor het materiële erf goed in de vorm van gebouwen en kerkhoven, richt het Jaar zich ook nadrukkelijk op het immateriële religieus erfgoed, beklemtoont Van Immerseel. Het gaat dan om zaken als processies, gebruiken, verhalen met een religieus karak ter, spreuken, naamdagen, onder delen van de klederdracht (denk De rooms-katholieke kerk in Heikant heeft hoge onderhoudskosten, die voor een kleine parochie niet op te brengen zijn. Nederlandse Hervormde Kerk in Groede aan de op Zuid-Beveland door pro testantse en katholieke vrouwen verschillend gedragen oorijzers). In Zeeland wordt hierop inge speeld met het project zevenxze- ven: het verzamelen van verhalen bij een religieus voorwerp, ge bouw, plek in het landschap of Zeeuws gebruik. Om zo veel on zichtbaars zichtbaar te maken. De onderwerpen van zevenxzeven zijn op verschillende plaatsen in de provincie te zien en aan het eind van het jaar worden 49 verha len bijeengebracht in een boekje met cd-rom. De organisatie gaat zelf op zoek naar verhalenvertel lers, maar mensen kunnen ook hun eigen verhaal via de website www.zevenxzeven.nl doorgeven. Een ander onderdeel is de herle ving van een katholieke processie op 25 mei in Kwadendamme. De ze Sacramentsprocessie begint met een eucharistieviering in voormali ge kerkhoeve aan de Kaneelpolder- dijk. Katholieken moesten na de Reformatie hun geloof stiekem be lijden en gebruikten daarvoor op het platteland boerderijen, kerk- hoeven genaamd. Na de dienst trekt de processie naar de Sint-Bo- nifaciuskerk. Ook wordt een beeld van Bonifacius herplaatst. Van Immerseel is content over de vele activiteiten die worden ont plooid. „Het niveau vind ik in het algemeen ook erg goed." Dankzij geld van de provincie en het VSB-fonds konden ruim dertig ver zoeken om steun worden ingewil ligd. Dat in Zeeland het Jaar pas in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32