Elke compositie kent eigen set regels voor improvisatie week Vlissingse fotograaf zoekt durfkapitaal Schrijvers? Als het boek maar prachtig is 12 t/m 22 maart PZC Dinsdag 18 maart 2008 29 De leden van Der Rote Bereich: (vlnr) Rudi Mahall, Oliver Steidle en Frank Möbus. foto Andrée Möhling Suck On This winnaar voorronde competitie ROTTERDAM - De Zeeuws-Vlaamse coverband Suck On This heeft de kwartfinale gehaald van de jaarlijk se competitie The Clash of the Coverbands. De vijfmansformatie werd vrijdag door de vakjury als winnaar gekozen van de vierde voorronde in de regio Zeeland/ Zuid-Holland, die werd gehouden in Rotterdam. De band speelde nummers van Blof en De Dijk. De kwartfinale is in het najaar. Peter Reinders in finale van vredessongfestival KATS - Het zangduo Peter Reinders uit Kats en Mirko Buljan uit Duits land heeft, net als vorig jaar, de fi nale gehaald van de International Song of Peace Contest in Tippera- ry (Ierland). Uit de honderden in zendingen koos de jury hun num mer Love's the answer als een van de tien finalisten. De eindstrijd is zaterdag 26 april. Aangezien Bul jan dan niet mee kan, zal Reinders het lied daar alleen vertolken. Swiers en De Nennie opnieuw in Wegwijzer NIEUW- EN SINT JOOSUAND - Rob bert Jan Swiers en Ramon de Nen nie treden vanavond (20.00 uur) met hun muziektheaterprogram ma Pilgrims op in De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. In de cember deden zij dat ook al, voor een volle zaal en met zoveel suc ces, dat is besloten tot een reprise. In de voorstelling wordt een brug geslagen tussen poëzie, muziek, theater en beeldende kunst. Remco van den Bosch wil reis Amerika met aandelen financieren. VLISSINGEN - De Vlissingse foto graaf en kunstenaar Remco van den Bosch, bekend geworden met zijn project Beroemd in Zeeland, gaat aandelen uitgeven om zijn Amerikaanse avontuur te financie ren. Eind mei vertrekt Van den Bosch voor een halfjaar naar Los Ange les, om daar onder de titel A quest for fame een fotoproject op te zet ten over beroemd worden en be roemd zijn. Dat moet leiden tot ex posities in zowel de Verenigde Sta ten als Nederland. Omdat subsi dies volgens Van den Bosch vrij wel alleen nog zijn weggelegd voor een kleine groep gevestigde kunstenaars, zoekt hij naar nieuwe wegen om zijn artistieke ambities te realiseren. Dat doet hij door - a bijna duizend euro per stuk - aan delen uit te geven. Tegenover een investering in het project staan een overnachting in de - mede door de kunstenaar ont worpen - Insomniakamer in Hotel Arion in Vlissingen, een gesigneer de 'sculptuursouvenir', een uitno diging voor de opening van de ten toonstelling en een gesigneerde kunstfoto. Bovendien wordt een goed doel (Kika) gesteund. komt om de bewoners die er be langstelling voor hebben, van een nieuwe voorraad leesvoer te voorzien. Het is weer hoog tijd, want de vier boeken die me vrouw Den Haan een week eer der leende, heeft ze al lang en breed uit. „Ach, ik doe het ge woon in mijn eigen tempo." Ze is ongetwijfeld de fanatiekste lezer van Poelwijck. „Ik ben al tijd al een grote lezer geweest. Dat doe ik ontiegelijk graag." Directe voorkeuren heeft ze niet. „Schrijvers? Daar kijk ik nooit naar. Ik geef er ook niet om. Als het boek maar prachtig kopen. Bovendien, waar moet je ermee blijven?" Als ze eenmaal aan een boek be gonnen is, leest ze het ook uit, ook al kan het haar minder boeien. „Je weet nooit of het la ter nog beter wordt." ^■j Boekenweekagenda vandaag Zierikzee, FiZi, 20.00 uur: Do minee Klaas Hendrikse houdt le zing over zijn boek Geloven in een God die niet bestaat. *Tholen, bibliotheek, 20.15 uur: Lezing Anton Valens over zijn boeken Meester in de hygiëne (2005) en Dweiloorlog (2008). Trio Der Rote Bereich uit Berlijn geeft morgen concert in Middelburg. door Mischa Beckers MIDDELBURG - Der Rote Bereich is een Berlijns trio dat volgens ex-trombonist Marty Cook idio- syncrate muziek maakt, geken merkt door anarchistische humor, intelligente arrangementen en een originele sound. Voor wie daar geen chocola van kan maken heeft gitarist Frank Möbus een eenvou digere beschrijving. Het trio combi neert elementen van pop, rock en punk. Het resulterende geluid noemt hij jazz-boom. „Punk refe reert aan een anarchistische inslag. Punk is krachtig en die stroming moeten we niet vergeten. We spe len geen standaard jazzschema's. Echter, elk van onze composities voorziet in zijn eigen set regels voor improvisatie", aldus Möbus. Möbus richtte in 1992 Der Rote Be reich op. In de huidige samenstel ling speelt hij samen met Rudi Ma- hall op basklarinet en Olivier Steid le op drums. Een veelvoud aan mu ziekstromingen staat dus aan de basis van de composities. Feit is dat ze geldende muzikale conven ties, clichés en zeker commerciële overwegingen aan hun laars lap pen. Rode draad zijn thema's die Möbus en Mahall in eerste instan tie vaak dubbelen maar al snel uit bouwen met subtiele variaties in harmonieën, vernuftige verschui vingen van toonsoort dan wel ri goureuzere ingrepen. Nummers als Feijoada de Chocos - dat de sensatie die optreedt na het eten van het gelijknamige Portuge se gerecht beschrijft - en Short Ro mantic Schoolgirl song bevatten me lancholieke akkoordreeksen en me lodieën. Lizard met extatische uit halen op basklarinet of het polirit- mische Lustiger Tiroler laten een veel heftiger kant van het trio zien. Ondanks de oorsprong van de bandnaam - het rode gebied waar de VU-meters bij muziekop names in terecht kunnen komen - vliegen deze ervaren muzikanten zelden uit de bocht. 'Punk is krachtig en die stroming moeten we niet vergeten' Morgen speelt Der Rote Bereich bij Muziekpodium Zeeland, in 't Schuttershof in Middelburg. Aan de orde komen nieuw geschreven materiaal en nummers van recente albums zoals Risky Business. Een echte setlist is er niet, wel een soort plan. Daar wordt doorgaans, afhankelijk van de sfeer en locatie soms behoorlijk van afgeweken, zegt Möbus. Kenmerkend in het geluid van Mö bus is een tweede gitaar die 'mee speelt'. Deze techniek heet looping. Möbus neemt tijdens optredens hetgeen hij speelt op om het ver volgens weer af te spelen. Daar overheen kan hij weer een andere partij spelen. Zo begint Berlin Mit- te met een stevige slaggitaarpartij die hij opneemt. Vervolgens speelt hij daar een subtieler thema over heen. „Ik doe dat voornamelijk om het geluid van de machine te zetten tegenover dat van de mens. Dat heeft me altijd geïnteresseerd. Tevens creëert het een voller ge luid. En eigenlijk zijn we ook ge woon lui." Een vergelijking met een gitarist als John Scofield vindt wel eens plaats. Die improviseert veel, ver kent het hele klankspectrum van de gitaar en gebruikt ook moderne technieken als looping. „Natuur lijk is Scofield een groot gitarist die een belangrijke invloed heeft op vele muzikanten in de wereld. Toch hoor ik niet veel van die in vloed terug in onze muziek." De productiviteit qua cd's is niet groot. Tot nu toe produceerde het trio vijf albums waarvan de laat- sten, Live in Montreux en Risky bu siness, dateren van respectievelijk 2004 en 2002. „Iedereen is, zoals al tijd, erg druk met diverse projec ten. De opnames voor een nieuw album zijn inmiddels gereed. Dat komt echter pas eind 2008 uit. We zijn een beetje van ons geijkte con cept afgeweken. Deze keer gebrui ken we namelijk een elektrische basgitaar." Der Rote Bereich, morgen in Schut- tershof, Middelburg, 21.30 uur. T. den Haan-van Dijke. foto Willem Mieras De 73e Boekenweek staat in het te ken van de 'de derde leeftijd', of wel ouder worden en ouderdom. De PZC laat dagelijks een 'lezer op leeftijd' aan het woord over le zen en over boeken die hem of haar na aan het hart liggen. Van daag in de zesde aflevering: me vrouw T. den Haan-van Dijke (87) uit 's-Heer Arendskerke. door Rolf Bosboom Tegen de radiator staan de vier boeken gereed. Het is maandag en dat bete kent dat de bibliotheekservice bij zorgcentrum Poelwijck langs- is." Het stapeltje bij de verwar ming, met onder meer Grazige weiden, vruchtbaar land van Ger- da van Wageningen en je beloof de me liefde van Henny Thijs- sing-Boer, geeft niettemin een aardige indruk van wat ze door gaans leest. Onlangs kreeg ze nog veertig boeken van iemand cadeau, zo dat ze voorlopig ook een eigen voorraad heeft. „Maar boeken kopen doe ik nooit. Met de Ramp, toen ik op Nieuwerkerk woonde, ben ik alles kwijtge raakt. Toen heb ik me voorgeno men om geen boeken meer te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31