Zeeland Roep om één centraal Pikzwarte zeehond Doem De krant 5 weken voor 15 euro! PZC Tunnel weigerde tot nu één klant 2 I Dinsdag 18 maart 2008 pzc MARLEEN BLOMMAERT Doomed, we're doomed", riep de Schotse onheilspro feet uit de serie Dad's Army om de haverklap. Zijn lan ge en magere voorkomen en holle blik moesten de ernst van de situatie onderstrepen. Maar hij riep dat binnen een uur drie keer. Dus reageerde ieder slechts met schouderop halen. Vandaag de dag is het op de financiële markten vergelijkbaar. Al vanaf de zomer wordt er doem en onheil gepredikt, huizen crisis, kredietcrisis, mineurstemming op de beurs, beurs onder uit etc. Ik heb niet zoveel met dat soort markten eerlijk gezegd. Mijn favoriete markt is de markt op zaterdag in Axel. Mijn por tefeuille neem ik altijd mee en mijn advies is: kipgehakt, nootjes/feestmix, belegen geiten kaas en makreel uit Breskens: KOPEN. U maakt er veel men sen blij mee. Even terug naar de financiële markt. Alle onheilsprofetieën ten spijt leek alles zijn gewone gangetje te gaan. Maar vorige week waarschuwde plots het In ternationaal Monetair Fonds voor een mondiale financiële sys teemcrisis oftewel het Minsky-moment. Wat is het Minsky moment? Grof gezegd, iedereen (maar voor al Amerika) zit tot zijn nek in de schulden en niemand ver trouwt niemand meer. Iedereen neemt zijn geld op en ieder een gaat alles verkopen en de boel stort in. Afgelopen week end ging de vijfde investeringsbank Bear Stearns van Amerika onderuit, velen vertrouwden de bank niet meer en haalden massaal hun geld uit de bank. En dan... dat weten we, als we opgelet hebben bij de geschiedenisles, gaat het fout, heel erg fout. Bush sprak zijn volk in deze crisis zalvend toe: „Op termijn komt het goedsprak hij. Van die bezwering kreeg ik pas echt een ongemakkelijk gevoel. Mijn favoriete markt is de markt op zaterdag in Axel COLOFON .9H Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfemilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Joël Gijzen: Investeer niet te veel in nieuwe stenen, investeer in de zorg. Hans Simons: Blij dat de locatie niet meer hoofdzaak is maar de kwaliteit Peter de Doelder: Vlissingen en Goes halen niet wat elders wel kan. HHHHPHHHHHBI Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Burgemeester Koos Schouwenaar van Middelburg scoorde gisteravond met zijn pleidooi voor een nieuw ziekenhuis op Vlissings grondgebied. Zeker toen hij de locatie ook nog noemde: De Mortiere, de Middelburgse nieuwbouwwijk langs de A58. door Emile Calon Een deel van de ruim twee honderd aanwezigen tij dens het PZC-debat in de Middelburgse schouwburg kon dat grapje wel waarderen. De kans dat daar daadwerkelijk een nieuw ziekenhuis komt, lijkt na gisteren echter erg klein. Vooral omdat Hans Simons (Raad van Be stuur Oosterscheldeziekenhuizen) en Joël Gijzen (CZ-groep) duide lijk maakten dat zo'n nieuw zie kenhuis wel een erg fors deel van de beschikbare financiën zal op eisen. Simons zei met nadruk dat hij het beschikbare geld veel liever be steedt om mensen aan te trekken en apparatuur aan te schaffen. En Gijzen verhulde niet dat bij nieuw bouw een wel erg groot deel van het beschikbare geld in stenen komt te zitten en niet in mensen en machines. Simons en Gijzen lieten zich niet uit over de locatie. Wel stelden ze dat de discussie daarover feitelijk van ondergeschikt belang is. De na druk moet volgens hen gelegd wor den op de kwaliteit van de zorg, de kwaliteit die straks in de hoofd vestiging en de nevenvestigingen geboden gaat worden. Want dat er niet een topziekenhuis komt op een locatie, dat staat voor hen vast. Dat is een gepasseerd station, zo maakte Simons ook duidelijk tij dens het vaak zeer levendige debat met de zaal. Ondanks die woor den verstomde het pleidooi vanuit de zaal voor een ziekenhuis ergens langs de A58 niet. Leon Kerkhofs pleitte namens bijna alle Vlissingse specialisten voor een centraal ziekenhuis met een vierhonderdtal bedden en daarnaast in Goes en Zierikzee be handelcentra. Volgens hem moet dat hoofdziekenhuis ten westen van Goes komen omdat negentig PZC debat 'Ziekenhuiszorg in Zeeland' procent van de potentiële klanten aan die kant van Goes woont. Ar- nemuiden of Heinkenszand zijn volgens hem de meest voor de hand liggende plaatsen, ware het niet dat daar te weinig inwoners wonen om een spoedeisende eer ste hulp te rechtvaardigen. Dus kwam hij toch ook uit op De Mortiere. Hij gaat proberen zijn Goese colle ga's ook achter dat standpunt te krijgen. Hij stelde dat de Vlissingse specialisten niets voelen voor een hoofdvestiging in Goes en een ne venvestiging ergens op Walcheren. Dat werkt volgens hem niet. Forumlid en huisarts Peter den Doelder hield ook een pleidooi om zijn beroepsgroep meer te be trekken bij de voor- en nazorg van patiënten. Volgens hem kunnen zij een deel van de zorgtaken over nemen die nu nog uitgevoerd wor den door specialisten. Kerkhofs wees hem er echter op dat vanuit zijn vakgroep daar al jarenlang voor gepleit werd maar dat op Wal cheren nauwelijks huisartsen te vinden waren die bijvoorbeeld de nazorg voor borstkankerpatiënten op zich wilden nemen. Óm die re den hebben Kerkhofs en zijn colle ga's enkele verpleegkundigen opge leid die dat werk nu doen. Die heb ben volgens hem de tijd om elke patiënt de aandacht te geven die nodig is en die kunnen bij compli caties direct terugvallen op de spe cialisten. Tijdens het debat bleek met name ook dat Simons en zijn Vlissingse collega Rob Zomer snel duidelijkheid moeten geven over de toekomst van de Zeeuwse ziekenhuiszorg. Mieke van Marissing (Patiëntenor ganisatie Klaverblad) wees hen op de onrust die nu al maanden heerst onder de patiënten en de zorgwerkers. Die onrust vertaalt zich volgens haar ook door een uit stroom van patiënten naar zieken huizen buiten Zeeland. Die uitstroom is volgens Gijzen een gegeven. Zolang mensen niet ziek zijn, willen ze dat de zieken zorg om de hoek is. Zijn ze echter daadwerkelijk ziek, dan zoeken ze de zorg op die volgens hen het bes te is. En dan maakt die afstand niet veel uit. Hij denkt echter dat het mogelijk moet zijn om straks, als alle stof rondom de ziekenhuis discussie is neergedaald en er een nieuwe organisatie staat, dat aan tal zorguitwijkers te beperken. voor een filmpje van de reacties op het debat: www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 W8 GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens, li rrhetcolofontreftunaderejnfonnatie 1 i i r middelburg - In vijf jaar tijd heeft de Westerscheldetunnel één keer een weggebruiker de toegang ge weigerd. Het betrof een bestuur der die te veel had gedronken. Tot dusver hebben tien transport bedrijven een gele kaart gekregen. Aanleiding: herhaaldelijk door de tunnel (willen) rijden met een niet vooraf gemeld transport bre der dan drie meter. Bij herhaling zou de korting met de t-tag wor den ingetrokken. Dat werkte: over tredingen bleven daarna uit. Zeehond met zeldzame afwijking aangepoeld op strand Brouwersdam. door Joeri Wisse pieterburen - Black Jack, de zeldza me zwarte zeehond die afgelopen weekend aanspoelde op de Brouwers- dam, maakt het goed. „Black Jack is wel sterk vermagerd, heeft een lichte longontsteking en een behoorlijke worminfectie. Maar hij komt er zeker bovenop", voorspelt Marrije Verstuij van de Zeehondencrèche Pieterbu ren, waar Black Jack sinds vrijdag ver blijft. Een pikzwarte zeehond is erg zeld zaam. De afgelopen vijfendertig jaar gebeurde het maar twee keer dat een zwarte grijze zeehond aanspoelde in Nederland. „De aandoening heet offi cieel melanisme en het is het tegen overgestelde van albinisme. In plaats van geen pigment heeft een dier met melanisme een teveel aan pigment." De jonge zeehond, hij is vermoede lijk elf weken oud, weegt maar twin-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2