Economie 'Belasting is gelegaliseerde roof pzc Dinsdag 18 maart 2008 15 Haags Juristen College zoekt de wettelijke fiscale grenzen op. door Eduard Sloot den haag - Belasting betalen is niet leuk, maar nut heeft het wel. Het Haags Juristen College zoekt voor ondernemers naar mazen in de wet om zo weinig mogelijk be lasting te betalen. Maar de wettelij ke grenzen opzoeken heeft zo zijn nadelen. „Onze klanten vragen ernaar: Wat doen die lui? Wat kunnen die Ha genaars dat jullie niet kunnen?", zegt Gerlof Wiersma van AA&E accountants uit Drachten. Samen met twee anderen is Wiersma naar Den Haag afgereisd voor een van de gratis seminars 'Belasting ontwijking voor ondernemers' die het Haags Juristen College (HJC) geeft en waarvoor het reclame maakt op de radio. HJC helpt on dernemers belasting te 'ontwij ken', bijvoorbeeld door construc ties op te zetten in Dubai, Cyprus of Curasao, waar HJC kantoren heeft opgericht. De leus 'Belasting is diefstal', waar mee HJC adverteert, heeft onder nemers nieuwsgierig gemaakt, maar leidt ook tot kritiek. Met 'be lastingontwijking' bedoelt HJC de mazen van de wet op te zoeken om liefst geen cent belasting te be talen. Dat is wettelijk gezien geen belastingontduiking. Dresdner Bank in twee divisies opgesplitst frankfurt - De Duitse verzeke raar Allianz splitst zijn dochter Dresdner Bank op. Er ontstaan twee zelfstandige divisies, waaron der zakenbank Dresdner Klein- wort. Volgens analisten opent dat de mogelijkheid voor de verkoop van de investeringstak. Geruchten dat Allianz Dresdner Kleinwort wil afstoten, circuleren al jaren. Al lianz nam de Dresdner Bank in 2001 over, maar de bank draaide echter voornamelijk verlies. Pantseronderdeel Stork overgenomen düsseldorf - De Duitse produ cent van defensiematerieel Rhein- metall heeft het tankonderdeel van het industrieconcern Stork overgenomen. Dat meldde Stork, dat in januari in handen kwam van de Britse investeringsmaat schappij Candover. Financiële de tails zijn niet bekendgemaakt. De overname versterkt de positie van Rheinmetall bij de productie van het pantservoertuig Boxer voor het Nederlandse en Duitse leger. Fonds Carlyle Capital begint liquidatie new york - Aandeelhouders van het in Amsterdam genoteerde be leggingsfonds Carlyle Capital Cor poration hebben gestemd voor een gedwongen liquidatie. De ban ken hebben zich al ontfermd over de bezittingen. Hierbij gaat het om beleggingen in Amerikaanse hypotheken. Het fonds liet al we ten dat het geen akkoord heeft kunnen bereiken met banken over zijn betalingsverplichtingen. Directeur Toine Manders van HJC maakt al snel duidelijk dat zijn be drijf graag helpt met belastingont wijking, maar niet meewerkt aan belastingontduiking. „Iemand die dat van plan is, wens ik veel suc ces, maar dat is een route zonder ons. Belasting ontduiken is een misdrijf, waarop gevangenisstraf staat. Onze bewegingsvrijheid is ons meer waard", houdt hij de twaalf aanwezigen voor. Niettemin maakt de directeur dui delijk dat hij principieel tegenstan der is van belastingheffing. 'Gelega liseerde roof noemt hij het: onder bedreiging van geweld dwingt de overheid zijn burgers om belasting te betalen. Manders: „Vrijwel alle belastingen moeten door onderne mers worden afgedragen. Het be drijf moet dat doorberekenen aan de burger en dat leidt tot lagere lo nen en hogere prijzen. Onderne mers krijgen daarvan de schuld, terwijl het eigenlijk de overheid is die dat veroorzaakt." Standaardad viezen van fiscalisten kunnen aar dig zijn, maar door mazen in de wet te zoeken, valt veel meer voor deel te behalen, houdt Manders zijn gehoor voor. Hij ziet het bo vendien niet gebeuren dat de fis cus de mazen dicht. „De overheid is inefficiënt en incompetent. Dat is soms een voordeel: meestal repa reert ze niets, of er komt reparatie wetgeving die weinig problemen oplevert." De constructies die Manders via Werkgelegenheid EU gaat licht omhoog Luxemburg - De werkgelegenheid in de Europese Unie is in het vier de kwartaal van 2007 met 0,2 pro cent gestegen ten opzichte van het kwartaal daarvoor. De eurozone liet eveneens een groei van de werkgelegenheid van 0,2 procent zien. Dat blijkt uit voorlopige cij fers van Eurostat, het statistisch bu reau van de EU. Het aantal men sen in de EU met een betaalde baan in het vierde kwartaal be droeg in totaal 224,2 miljoen. Crucell en DSM werken samen met Duitsers leiden - Biotechnologiebedrijf Cru cell en DSM Biologies hebben een licentieovereenkomst gesloten met het Duitse MorphoSys over het ge bruik van hun vaccin-technologie. MorphoSys kan daarmee de be wuste technologie gebruiken in een vroeg stadium van de ontwik keling van geneesmiddelen. Het gaat om de Per.Cö-technologie van Crucell waarmee het met ge kweekte menselijke cellen vaccins maakt tegen besmettelijke ziekten. EU kiest voor gsm-tv standaardtechniek brussel - Om de opkomst van gsm-tv vooruit te helpen, heeft Brussel één techniek gekozen voor de hele EU. Het gaat om de dvb-h van onder meer Nokia, omdat die al het meest voorkomt in de EU. Commerciële dvb-h-diensten zijn al beschikbaar in Italië. Waarschijn lijk is dit later dit jaar ook het ge val in Finland, Oostenrijk, Frank rijk, Zwitserland en Spanje. In Ne derland vinden nog testen plaats. schema's laat zien, komen erop neer dat ondernemers hun winst onderbrengen bij stichtingen, hol dings of trusts in landen met een aantrekkelijk fiscaal stelsel, zoals Cyprus of Dubai. Doordat een stichting formeel geen eigenaar kent, kan de fiscus geen belasting heffen over bijvoorbeeld de waar destijging van het bedrijf of een winstuitkering. Via schenkingen komt het geld daarna belastingvrij terug bij de ondernemer of zijn erfgenamen. Manders: „Eigenaar 'Eigenaar zijn is fiscale zelfmoord, dat moet je zien te voorkomen' zijn is fiscale zelfmoord, dat moet je zien te voorkomen. En als nog geen schenking is gedaan, is het geld nog niet van u, en kan het dus ook niet worden afgenomen." Het opzetten van zo'n structuur om belasting te ontwijken, luistert nauw. Manders weet dat de Belas tingdienst moeilijk kan doen als een bepaalde constructie in strijd is met het doel van de wet, name lijk het principe dat over behaalde winst belasting wordt betaald. In zo'n geval kan de fiscus alsnog een heffing opleggen, zegt Manders. „Met de structuur die wij bieden, is dat nog nooit gebeurd. En wij doen dit al een tijdje." De toehoorders bestaan uit ict-con- sultants, vertegenwoordigers van kleinere internationale bedrijven en bedrijfsadviseurs. Hoewel zij met interesse luisteren naar het re laas van Manders, wijzen velen be lasting niet zo radicaal af als Man ders. „Ik ben voor de verzorgings staat en niet voor het recht van de sterkste", haast een toehoorder te zeggen. Dat hij anoniem wil blij ven, wekt de indruk dat sommi gen toch wat gêne voelen bij deze principiële afwijzing van belasting. Accountant Pia Laning gaat wel mee in de stelling van Manders dat belasting diefstal is. „Niet in cri minele zin, maar het is waar: als ik zie wat er met belastinggeld wordt gedaan en wat dat oplevert. Kijk naar de files en de Betuwelijn." La ning is enthousiast over de moge lijkheden die Manders beschrijft: „Het is geweldig. Voor het bedrijf van mijn man ga ik dit zeker doen. Het scheelt zoveel belasting! En wat zo leuk is: het mag allemaal. Ik ben niet voor belastingontdui king, daar zou ik niet goed van sla pen. We moeten dit ook niet alle maal doen, want dan gaan de be lastingtarieven omhoog." Wiersma van AA&E Accountants is ook onder de indruk van het se minar. „Adviseurs van Philips of Shell weten dit wel. De drie grote accountantskantoren hebben niet voor niets ook een kantoor op de Antillen. H1C lijkt belastingontwij king ook voor het midden- en kleinbedrijf bereikbaar te maken. Ik denk dat bepaalde kleine bedrij ven hier wel wat mee kunnen." Dat het Haags Juristen College de mazen van de wet opzoekt, komt dat niet dicht in de buurt van be lastingontduiking? „Daar heb ik niet zo heel veel moeite mee", rea geert Wiersma. „Fraude is laak baar, maar dat is dit niet. Ik zou een slechte adviseur zijn als ik die wettelijke mogelijkheden niet zou gebruiken." Belastingontwijking stuit echter op praktische nadelen. Want een ondernemer moet afstand doen van het eigendom van zijn bedrijf door de aandelen bij een buiten landse stichting te plaatsen. Pas dan kan hij profiteren van de fisca le voordelen. Die constructie weer houdt kleinere bedrijven om mee te doen, vermoedt Wiersma. „On dernemers krijgen daardoor het ge voel dat ze de controle verliezen." Toine Manders herkent dat ver- trouwensprobleem wel. „Dat is in derdaad een drempel. Maar als je niet over die drempel heenstapt, moet je belasting betalen." Manders is niet alleen directeur van het HJC, maar ook voorzitter van de Libertarische Partij, een kleine radicale politieke beweging die de ultieme vrijheid van bur gers centraal stelt en een zo klein mogelijke overheid voorstaat. In de jaren negentig hielp Manders jongvolwassenen hun dienstplicht te ontwijken. Dienstplicht is dwangarbeid, aldus Manders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15